UIT DE „GETROFFEN KERKEN" heid. Zij inhaleert veel te veel. Zij is er alleen maar op uit om te genieten. U be grijpt toch, wat ik bedoel. Ik bedoel heus geen vulgair genot van wijntje en Trijntje, en allerlei wereldse dingetjes. Nee, ik be doel wel degelijk een genieten op hoog ni veau. Laat me het woord maar gebruiken geestelijk genieten. Smullen van de preek en de meditatie en het geestelijk lied, en het onderling gesprek, en zo voort. Is daar wat op tegen? Nee, daar is alles vóórMaar het wordt bepaald gevaarlijk, als het daarbij blijft. Zoals een roker er een nicotinevergiftiging bij kan oplopen, kan de Kerk aan haar geestelijke genieting sterven, en aan de preken-z weiger ij zich de dood eten. Als wij alleen willen ontvangen, en niet doorgeven, wat we ontvangen hebbenals wij uitsluitend vragenwat heb ik aan de Kerk, en nietwat heeft de Kerk (en daardoor de wereld) aan mij, dan gaan we met elkaar een gezelschap van gees telijke egoïsten vormen. Van geestelijke hamsteraars, die de eigen provisiekast vol hebben, en zich om de hongerende wereld niet bekommeren. De verschrikkelijke ironie van dit geval is, dat de Kerk bij haar eigen „overvloed" wegkwijnt. Gelijk een stilstaande poel kwalijk gaat rieken, zal een Kerk, die niet doorgeeft wat zij ontvangen heeft, een onnatuurlijke dood sterven. De Kerk is er om te geven. De Kerk is er om te getuigen. Ik gebruik voor dit getuigen niet graag het woord „apostolaat", en nog minder voel ik er voor te zeggen, dat dit „aposto laat" het wezen der Kerk is. Niettemin zal dit doorgevenvan wat wij ontvangen hebben, deze missionaire bewogenheid, dit geestelijk barmhartig- heidsbetoon de schoonste zo niet de meest noodzakelijke eigenschap der Kerk moe ten blijven. Dat begrijpt men toch zo maar. Als een geleerde het middel zou gevon den hebben, dat afdoende was tegen de kanker, zou het toch ten enenmale on denkbaar zijn, dat deze geleerde dat mid del zou geheim houden. Zijn zwijgen zou een misdaad zijn aan de mensheid. En nu is ons „geopenbaard" het middel tegen de kanker der zonde. Wij kennen het geheim. Wij kennen het niet alleen, maar wij gebruiken het zelf. Het is niet alleen een verzuim, maar het is een misdaad, daarvan te zwijgen Aan de gemeenteleden van KRUININGEN. Zaterdag j.l. waren we als kerkeraad bijeen in ons eigen kerkgebouw, ter be spreking van nadere plannen. Op advies van bevoegde zijde zijn we besloten om onze kerk zo spoedig moge lijk en met de minst mogelijke kosten bruikbaar te maken. Daar de schadevergoeding nog niet of ficiéél is vastgesteld weten we niet, waar we nog aan toe zijn. Als de banken eens helemaal afgekrabd worden en het kerkgebouw nog weer eens helemaal schoongemaakt, is het in elk ge val tijdelijk bruikbaar. Hoewel de centrale verwarming wel als afgeschreven moet worden beschouwd, zullen we toch de firma Tamse vragen of 't nog mogelijk is er deze winter ge bruik van te maken. Mocht dit niet meer mogelijk zijn, dan zullen we ons deze winter weer met 'n paar gewone kachels moeten behelpen. Op deze manier kunnen we waarschijn lijk, zodra 'n gedeelte van de gemeente is teruggekeerd, direct in eigen kerkgebouw onze kerkdiensten houden. Met blijdschap en dankbaarheid kan ik U nog meedelen, dat 2 giften zijn binnen gekomen voor de opbouw van het kerke lijk leven in Kruiningen, respectievelijk van 50,en 10,(beide geefsters zijn geen lid van de Kruiningse gemeen te Verder ontving ik voor de Zeeuwse Kerkbode, als erkentelijkheid van het gra tis lezen van dit blad 2 giften van 2, en 1 gift van ƒ2,50. Allen hartelijk dank! Allen moed en sterkte gewenst Uw J. Koolstra. Kerkelijke stand. Gedoopt in de kerkdienst te Hansweert op 30 Aug.Willem Sterk van Schore. NIEUWERKERK Waarde broeders en zusters, Het was nu niet bepaald een dag van goede tijding toen wij via de radio het bericht moesten horen, dat de poging tot tegenover de „wereld" die het niet kent, en daarom ook niet gebruikt. Hier viel het woord „misdaad". Het was dus nog maar zeer gematigd gezegd toen wij boven verklaarden, dat een Kerk die alleen maar voor zichzelf zoekt te genieten, zichzelf schade deed, gelijk de inhalerende rokers. Zij richt niet alleen schade aan. Zij handelt misdadig. Tegenover de wereld en tegenover zichzelf. Zij maakt zich schuldig aan moord en zelfmoord. Ook het laatste. Want al wat leeft, moet groeien. De levende Kerk moet ook groeien. Zij is er nog lang niet. Zij heeft de voltooiing nog op geen stukken na be reikt. Zij moet nog compleet worden. Zij moet uitgroeien door innerlijke verster king en bewaring, en door vermeerdering naar buiten. En zolang de Kerk zwijgt en haar leden zwijgen, wordt de Kerk in haar groei belemmerd. Dan gaat zij de hand aan zichzelf slaan. Dan wordt een aanslag gepleegd op het lichaam van Christus. Laten wij toch goed begrijpen, hoe ern stig deze dingen liggen. Als wij het er over eens zijn, dat wij heel nauw behoren te leven, en heel dicht bij het „Woord" moeten blijven, dan zul len wij over het bovenstaande ernstig moeten nadenken, en onszelf ernstig moe ten beproeven. Want wat hier betoogd is, dat is het „hoog bevel van de Heer der Heren aan zijn Israël". Zijn spreekbevel. Zijn bevel om door te geven. Het Zendings- en evangelisatiebevel. Dat is geen liefhebberij van enkele dwe pers, geen geliefkoosde bezigheid van een paar doordravers, geen luxe-artikel van de Kerk, maar dit is het, waarmee de Kerk staat of valt. Een van de ernstigste ziekteverschijn selen van de Kerk kan zijn, dat zij zich teveel overgeeft aan geestelijke bedwel ming. Dat zij veel te veel inhaleert. Men kan voor mijn part ook andere ziektever schijnselen noemen. Maar dit verschijnsel is fataal. We moeten nu zelf maar weten, of we er mee door zullen gaan, en ons een vergiftiging op de hals willen halen. We zijn in ieder geval gewaarschuwd. H. V. dichting van het stroomgat bij Ouwer- kerk, waardoor onze Polder de Vier Ban nen dagelijks 2 maal wordt overstroomd, zo goed als geheel mislukt moet worden beschouwd. De door Dijkherstel genoemde streef datum voor dichting van het gat bij Ouwerkerk 5 Sept. was weliswaar nog niet bereikt of overschreden, berichten als deze zijn voor goedwillende mensen toch meer moedbenemend dan moedgevend. „En nu moge getij en wind ons tegen zijn, een samentreffen van noodlottige weersomstandigheden ons voor een wijle terugdrijven of neerslaan, met vereende krachten zullen wij binnen niet al te lange tijd de gevolgen van deze ramp best te boven komen." Zo schreef een persmens in de begindagen van Februari, een mens, die goed bezien in eigen kracht geen en kele basaltsteen zijn juiste plaats kan wij zen of op de brikken zetten. Zeven volle maanden zijn verstreken sinds op Gods bevel de elementen der na tuur onze dijken kraakten en de zee over won. En in de afgelopen dagen, zo wordt door ooggetuigen verteld, stonden ver scheidene mensen, na maandenlang ver standig overleg en hard werken, te schrei en bij de aanblik van deze terugslag en nederlaag en dit is geen wonder, want leven in 't vooruitzicht „bijna dicht" en. toch niet dicht, moet wel zeer deprime rend werken op al degenen, die met de dichting belast zijn. Brs en Zrs, wij opperen bij deze terug- of tegenslag geen tegenwerping of jam merklacht. Wie wijs is, merk' die dingen, En geef' verstandig acht, Op 's Heren handelingen, Zo vol van gunst als macht. Ps. 10722 ber. Men zag de sterke en listige zee spelen met geroemde wetenschap en caissons van enorme afmeting en gewicht, ten spijt van alle groot materiaal en genie, en wij zijn opnieuw bepaald geworden bij de nietig heid van het schepsel en de grootheid van de Schepper, Die d' aard op ongeme ten zeeën heeft gegrond. Uit het rampgebied Duiveland komt voorts weinig nieuws, onze landen staan nog steeds geheel onder water, dus terug keer naar de plaats onzer inwoning ligt nog vèr in 't verschiet. Onze kerk, die nimmer droog staat, biedt sterke weerstand. Zij staat eenzaam en verlaten als in een open zee, doch houdt zich van buitenaf gezien, kranig. Op de 31 Januari 1901 is dit kerkge bouw door wijlen Ds A. van Buuren in gewijd, naar aanleiding van het Schrift woord: „Want zie, aangaande dien steen, welke Ik gelegd heb voor het aangezicht van Jozua, op dien enen steen zullen ze ven oogen wezen; zie, Ik zal zijn gra veersel graveren spreekt de Heere der heirscharen, en Ik zal de ongerechtigheid van dit land op ëén dag wegnemen". Za- charia 39. Daar nu de watersnood op Zondag 1 Februari 1953 de openbare eredienst be lette, had dus de Geref. Kerk van Nieu- werkerk op Zaterdag 31 Januari j.l. een bestaan achter zich van precies 52 jaar. Een stille heimwee bevangt ons, als wij denken aan de vele aangename en goed bezette diensten in het ons vertrouwde bedehuis. Dit alles is verleden tijd en nu. wij zetten onze levensreis in de verstrooi ing met vertrouwen in de toekomst, rus tig voort. „God heeft het zó beschikt." De ontmoetingssamenkomst te Zwijn- drecht D.V. op 26 Sept. komt in 't zicht. Voldaan over het aantal gemelde deel nemers, kunnen zij die in verzuim bleven, zich nog opgeven bij ondergetekende. Met vriendelijke groeten en heilbede, W. van Dijke, Scriba. C 262, Giessendam. OOSTERLAND. Broeders en Zusters! Sinds ons laatste schrijven is er op ons zwaar beproefde eiland heel wat gebeurd. Deze maand is er in vele plaatsen blijd schap en dankbaarheid voor hetgeen, on der de zegen des Heren, werd bereikt. De bladen hebben het reeds bericht, dat de Schelphoek dicht is en binnen afzien bare tijd met het droogmalen van Schou wen kan worden begonnen. Konden wij dat nu ook maar schrijven van het gat in de dijk bij Ouwerkerk. Na veel arbeiden is het toch nog op een grote teleurstelling uitgelopen. Wat of dit betekent, voor ons allen, laat zich niet beschrijven. Dat was de enige hoop om voor de winter naar eigen huis en haard te kunnen terugkeren. Reeds was men bezig de polder „Oos- ter- en Sirjansland" leeg te pompen en ons dorp was reeds heel wat gemakkelij ker te bereiken dan voorheen. De laatste weken was er een grote trek naar ons dorp en wie maar enigszins ge legenheid had trok er heen om, voorzover dit mogelijk was, eigen woning schoon te maken. Er werd gerekend, dat binnenkort „Ouwerkerk" dicht zou zijn en achtte men het dan veilig eigen woning te betrekken. Hoe het nu verder gaan zal weet ik niet. Wel lijkt het mij onverantwoordelijk op eigen risico te Oosterland te gaan wo nen. De Rampertsedijk is verre van best en wanneer de najaarsstormen komen, staat het te bezien of deze dijk het hou den zal. In dit alles mogen wij, brs en zrs, wel opmerken, hoe diep afhankelijk we zijn. Alle dingen heeft de Here in Zijn Al machtige Hand. Te begrijpen, dat U echt teleurgesteld zijt, waar ook in Nederland geëvacueerd, zo van harte hebt gewenst (en ook wel gebeden van de winter in eigen woning weer te verblijven. De kerkeraad hoopt van harte, dat U in overgave des harten leven moogt dicht bij Hem, Die weet wat U nodig hebt. Leert gelovig dragen alles wat de Here in uw leven te dragen geeft, en weet U, waar ge ook zijt, veilig in Zijn Hand. Wel wordt ons eiland zwaar beproefd. Laat de vrucht van deze teleurstelling dit moge zijn, dat U zich des te meer aan de Here verbindt, en Hij sterke en trooste U met Zijn troostende genade. Hij gaf nog veel zegen aan ons eiland en gaf het niet helemaal over aan de ver woesting. Dat het Westelijk deel van ons eiland blij is over het voorspoedig verloop der werkzaamheden laat zich verstaan, maar het stuitte mij tegen de borst, dat dit in een der plaatsen op zo luidruchtig wijze geschiedde, n.l. met hossen en springen. Ik ben wel eens bevreesd, dat alleen ge zien wordt op wat mensen hebben be reikt en dat God, Die bekwamen moet en wijsheid geven moet tot alle arbeid, wordt vergeten en miskend. Aan ons de moeilijke taak en roeping alles uit Gods Hand te aanvaarden. Hem dankend te erkennen voor Zijn sparende Hand, maar ook ootmoedig te vrezen wan neer Hij tegenspoed zendt. Deed Hij met ons naar recht, naar onze zonden, wij zouden niet bestaan kunnen. Hij straft en kastijdt ons wel, maar. naar onze zonden niet. Zijn goedertieren heid is geweldig over allen, die Hem vre zen. Moge in ons aller hart leven de oot moedige, gelovige belijdenis, ook al moet dan naar alle waarschijnlijkheid de ko mende winter in evacuatie worden doorge bracht: ,,'t Is mij goed, wat mijn God mij beschikt". Met hartelijke groeten en Gode bevolen, Namens de kerkeraad, J. M. de Waal, scriba. Bruinisse, 31 Augustus 1953. P.S. Gewijzigd zijn de volgende adressen W. P. Capelle van Amersfoort naar Brui nisse, Langeweg, p.a. M. van Zuidland. J. de Later van Utrecht naar Zwijn- drecht, Veer weg 86. Denken deze brs er over van hun ver andering van adres kennis te geven aan de kerkeraad ter plaatse en hun verblijf s- attestatie in de nieuwe woonplaats in te leveren SCHARENDIJKE. Lieve Broeders en Zusters, Waar we vandaag allemaal vol van zijn, is de dichting van de ringdijk bij de Schelphoek. Stap voor stap is de zee teruggedrongen naar zijn oorspronkelijke plaats. Donder dag 27 Augustus was het een hele grote stap, en een stap die de mensen van Schouwen een zucht van verlichting deed slaken. Het was een reuze-spannende avond. Samen met een collega, die evenzeer bof te, kwamen we op een motorboot terecht, die helpen moest de caissons op hun plaats te leggen. Dichter bij kon het ook al niet. We hebben óók meegejuicht en ge dankt, toen de boten hun fluitconcert gin gen geven. Al weten we, dat alles nog niet klaar is! Dat mogen we nog wel even onthou den. Ik denk aan het voorbeeld van Ouwerkerk, waar het werk mislukt is. Daar duurt het nog weer enige weken lan ger dan „gepland" was. Een gestadig gebed blijft nodig. Woensdag 26 Aug. hebben we onze maandelijkse gemeenteavond nog gevierd. Dan komen ze van heinde en ver. Scha- rendijke, Renesse, Westen-Schouwen, ja zelfs uit de Schelphoek stromen de ge meenteleden naar het Jeugdgebouw in Haamstede. Het is deze keer werkelijk een goed bezochte avond geweest. Er zijn ook nog al belangrijke dingen aan de orde gekomenhet schaderapport over de cen trale verwarming en het orgelhet be zoek van de opzichter van de architect. En vooral de nieuwe vorm van samen werking, zoals die nu bestaat in Scharen- dijke. Al met al zijn deze avonden niet maar nuttig: je hoort nog eens wat. Maar ook en vooral dienen ze om ons hoe lan ger hoe meer te leren gemeenschappelijk de dingen te doen en te beleven. Niet een gemeente die als los zand aan elkaar hangt. Maar een gemeente, waarin de een zich om de ander bekommert, en waarin een geloofsgemeenschap niet maar in naam, maar in werkelijkheid bestaat. Waar is de kerk door de week? Of zie je door de week ineens niet meer, dat die mensen broeders en zusters van elkaar zijn We kunnen, op dit punt, nog veel leren. Het fonds „Kerkherstel" heeft een bes te week achter de rug. Van een broeder uit S. ƒ25,Van een zuster uit S. 5,(had ze in Holland aan oude dub beltjes opgespaard. Prachtig!). Van twee zusters uit S. 10,Van een broeder uit S. 25,Van een gezin uit S. 25,—. Van een ander gezin uit S. 50,Van een gezin uit H. 20, Van een ander gezin uit H. 10,Een reuze vette weekMaar er kan nog meer bij. Laat uw liefde voor de kerk van de Here Jezus Christus hier spreken. Binnengekomen met attestatie uit Noordwijk: Magda van der Sluis, Ali- kruuk, Westen-Schouwen. Uit Berkumzrs W. J. H. Tensen, de nieuwe leerkracht aan de Chr. school van Scharendijke. AdreswijzigingWed. J. Kloet, van Tiel naar: 2e Ankerstraat 409, Haven dorp, Vlissingen. Weest in geen ding bezorgd, maar la ten bij alles uw wensen door gebed en smeking met dankzegging bij God bekend worden. Uw H. M. Kuitert. GEREF. KERK ZIERIKZEE. Adres: Ds Y. J. Tiemersma, Het Vrije A 202, Zierikzee. Geliefden in onze Here Jezus Christus, En toch is de sluiting rond het Schelp- hoekgat klaar gekomen. Dit was verleden Donderdag wel een grote verrassing en de reactie hier was van die aard, dat onwillkeurig de gedach ten teruggingen naar de stemming in Ne derland bij het capitulatiegerucht in 1945. Nauwelijks was het fluiten afgelopen of overal gingen de vlaggen uit, fanfare, lampionoptocht, aubade's en toespraken deden de rest.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1953 | | pagina 2