PREDIKBEURTEN Kerknieuws Zending ZONDAG 16 AUGUSTUS 1953 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds L. F. Stolk te Putten 2 uur Ds L. F. Stolk 5 uur Ds W. J. Meister Middelburg (Noorderkerk) 10 u. Ds W. J. Meister (Radio-kerkdienst) 5 uur Ds L. F. Stolk Collecte voor de Chr. Bewaar en Voorber. school Middelburg. Luth. Kerk, avond 7.15 uur Ds A. Koning te Oud-Vossemeer Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek te Kapelle Domburg 10 uur Ds H. Vollenhoven te Leerdam 2.30 uur Ds G. J. Pontier Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra Grijpskerke 10 uur Ds J. Goumare 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds K. Bokma te Voorthuizen Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds J. H. Donner te Broek op Langendijk Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds Herder te Ruinerwold Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds P. Joziasse te Ternaard Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds A. Verschoor St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds T. Sap, em. pred. te den Haag V eer e 10 en 2.30 uur Ds A. Koning te Oud-Vossemeer Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds G. D. L. Brederveld Vrouwenpolder 2 en 7 uur Ds O. Jager Westkapelle 9.30 uur Ds G. J. Pontier, 2.30 uur Ds H. Vollenhoven CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds J. A. Tiemens te Ymuiden Axel 10 en 3 uur Ds C. A. Vreugdenhil te Ouderkerk a. d. IJsel Breskens 10 en 3 uur Ds Moens te Heerlen Hoek 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe te Serooskerke Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds J. R. Goris te Apeldoorn Oostburg 10 en 2.30 uur Ds Oostenbrink te Zinderen Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds W. Kreuzen te Delft Zaamslag 9.30 en 2.30 uur k Ds Middelkoop CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds A. Veldhuijzen Borssele 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Ds J. v. d. Veen GoesAula Chr. Lyceum, 9 uur Ds R. A. Flinterman Kerk Westwal, 10.30 en 5 uur Ds R. A. Flinterman Collecte voor Rudolphstichting en Idenburgfonds. 's-Gravenpolder 9.30 uur Leesdienst, 5.30 uur Ds J. v. d. Leek. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Kapelle 10 en 2.30 uur Ds H. Th. van Munster te Gorinchem Kruiningen (Herv. Kerk te Hansweert) 5 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 9.30 en 2.30 uur Ds H. Wiersinga Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds G. Aalbersberg Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds de Boer te Uithuizen Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds G. Heijerman Yerseke 9.30 en 2 uur Ds G. J. Sybesma te Vinkeveen a CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds D. Bremnier. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds C. M. v. d. Loo te Dordrecht Hoogerheide 2.30 uur Ds C. M. v. d. Loo Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds T. Besselaar Rilland-Batli, Geref. Kerk, 10 en 2.30 uur Ds A. G. Baaijen Oud-Vossemeer 10 uur Leesdienst, 7 uur Ds C. M. v. d. Loo. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds Mobach. Tholen 10 en 5 uur Ds Mobach te Doornspijk a CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 1.30 uur Ds J. H. Meijer Bruinisse 10 en 5 uur Ds D. Bremmer, Zondag 28 en 29 Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds H. Retel Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 5 uur Cand. Th. Vollenhoven te Amsterdam-Z. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds A. Brouwer te Barneveld Renesse, Evangelisatiegebouw, 7.30 uur Cand. Th. Vollenhoven Scharendijke (Noodkerk Chr. School) uur Ds H. M. Kuitert Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds A. Nagelkerke geveer op 10 m. afstand van ons huis ligt. En daarachter is het allemaal water: de grote binnenzee van Schouwen. Het is hier in Scharendijke alles nog behelpen. Terwijl ik dit schrijf, is er nog geen elec- triciteit, en de waterleiding is ook nog niet aangesloten. Maar naar men zegt, zal dat niet lang meer op zich laten wachten. U begrijpt wel, dat het een feest was om terug te komen. Wat is een eigen huis veel waard. Midden in de onmetelijke ruimte van deze wereld èèn afgeschut plekje wat van jezelf is, en waar je met je gezin mag leven! Wat zal het ook moeilijk blijven voor alle mensen van onze gemeente, die nog niet zover zijn. We denken daar telkens aan, hier in Scharendijke, als we letten op onze bevoorrechte positie. Ik mag haast wel zeggen, dat ons gebed voor alle „ont heemden" er nog vuriger van geworden is. We moeten het bidden voor elkaar trouwens geen dag overslaan. Ik kan me begrijpen, dat iemand vandaag aan de dag het aanvoelt alsof we in de ijzeren greep van het water liggen: onverbiddelijk en onberekenbaar. Niet waar, hoor! We lig gen in de greep van Gods Vaderhanden. En onze Vader, Die in de hemelen is, is wel „verbiddelijk". En Zijn doen en laten heeft met onberekenbaarheid niets te ma ken: Hij is trouw aan Zijn woord. Het echte bidden is ook altijd: God de Here „herinneren" aan Zijn eigen woorden van trouw. Op 't ogenblik is de situatie van onze gemeente ongeveer als volgt: een derde gedeelte woont nog op de westhoek van Schouwen, een derde gedeelte zetelt in Scharendijke, en een derde gedeelte is nog in Holland geëvacueerd. Dit zijn dan glo bale cijfers. Over cijfers gesproken: het fonds „Kerkherstel" begint te lopen. De eerste giro-stortingen kwamen binnen. Van een broeder en zuster in het Noorden van Holland 5,en van een gezin uit het Zuiden 10,PrachtigOp de gemeen tevergadering kreeg ik nog via juffr. Ver ton 10,van een familie uit Holland, die erg getroffen waren door de nood van onze kerk. Zo gaat het de goede kant op. Met spanning wachten we deze komende week weer af. De laatste gemeente-vergadering in Haamstede was een beetje teleurstellend. Zoveel mensen als er anders waren, zo weinig waren er nu. We hebben al ge peinsd over mogelijke oorzaken van dit slechte bezoek, maar we konden het niet vinden. Kom, brs en zrs in de Westhoek, volgende keer beter! We willen als ker- keraad alles doen om de onderlinge band te bewaren; we zullen zelfs de volgende keer bij leven en welzijn met een hele berg „Scharendikers" de vergadering bij wonen. Maar slagen kan het alleen, als zelf komtLaat ik de datum van de vol gende vergadering vast meedelenWoens dag 26 Aug. a.s., een datum, die zo wat samenvalt met volle maan. Tenslotte nog wat zakelijke mededelin gen het orgel en de centrale verwarming zijn de afgelopen week ook getaxeerd. Daarmee heeft nu alles een beurt gehad, en kan de afwerking van de schaderege ling beginnen. Hoe ruim of hoe krap dat toegaat, weten we nog niet precies, maar stelt u zich daarvan niet teveel voor. Van het Ned. Bijbel Genootschap heb ben we 20 catechisatiebijbels gekregen en 9 kerkbankbijbels. Reusachtig, zoveel als dat Genootschap gedaan heeft op haar ter rein voor getroffen gezinnen en kerken. Als u daar nu wat voor terug wilt doen, kan dat niet beter dan door voor ƒ1, per jaar contribuant of voor ƒ2,50 per jaar lid te worden van het N.B.G. Voor deze keer ook weer de hartelijke groeten van mijn vrouw en mij, Uw H. M. Kuitert. GEREF. KERK ZIERIKZEE. Adres: Ds Y. J. Tiemersma, Plet Vrije A 202, Tel. 392, Zierikzee. Geliefden in onze Here Jezus Christus, Het gesprek van de dag vormde vorige week de grote dijkval tussen Schelphoek en Zierikzee. De kwetsbaarheid van de dijken is op sommige punten zo groot, dat er nog heel wat meer komt kijken dan de dichting der gaten alleen. Soms hoor je zeer pessimis tische stemmen, dan weer grenzenloos op timistische klanken, zodat het veiligst maar is niet te veel op die praat af te gaan. Er wordt gewerkt en hard ook en voor ons is het beter dit herstelwerk door het gebed te dragen, dan ons over te ge ven aan quasi-deskundige commentaren. Al met al betekenen deze geruchtma kende tegenslagen voor velen een bron van zorg, in het bijzonder voor hen, die nog hun verblijf buiten het eiland hebben. Het is overigens wel goed er even op attent te maken, dat het niet verstandig is zonder bepaalde noodzaak terug te ke ren. En in ieder geval, wanneer het ver blijf buiten op zichzelf niet onbevredigend is, lijkt mij het enige juiste advies: blijf rustig wachten tot de situatie hier wat meer betrouwbaar is. Tot hen die hier niet een bepaalde taak hebben is dit in het bijzonder gericht. We begrijpen goed het verlangen naar de vertrouwde omgeving, maar we moeten toch ons verstand ge bruiken en geen beslissingen forceren, die we later misschien zouden betreuren. Intussen zijn er weer verschillende per sonalia te melden: Van Chiel Capelle komen goede be richten gelukkig. Hij zal nog wel een tijdje nodig hebben om voldoende aan te sterken, maar men is tevreden over het verloop. Vandaag zijn operatief behandeld in het „Cornelia-ziekenhuis" Zr Potappel Leeuwe en Zr HendrikseGlaude en ook kwam er bericht omtrent W. Bom, dat hij onder chirurgische handen is geweest. We hopen, dat door deze ingrijpende be handeling de weg voor hen geopend is naar herstel. Moge de Plere hen sterken en bij hen de hoop levendig houden. Huwelijksbevestiging is aangevraagd door Kaatje van der Wekken en Dirk Hage op Vrijdag 21 Augustus in de Ge reformeerde Kerk te Tiel te 14.30 uur. Adreslijst: W. Bom, Zuidwolde, naar Montfoort, Hoogstraat A 24. Wed. C. P. Visde Bakker, Rotterdam, naar Zierikzee, Zuidhoek. Allen weer het beste toegewenst en tot een volgende keer. Y. J. Tiemersma. Je verantwoording van ontvangen bijdra gen en giften, al of niet met een speciale bestemming G. en G. te N. ƒ75,— F. te Z. 20,— over 1952 en ƒ40,le halfj1953; H. te W. 5,— V. te Z. 100,— V. te V. 5,—B. te Z. 10,—W. te Z. 2,50 V. te H. 20,— S. te Z. 12,50; V. te Z. ƒ25,— T. te V. ƒ50,— K. te 's-G. 25,— S. te O. 10L. te Z. 10,— K. te Z. ƒ25,— D. te Z. ƒ100,— Q. te A. 10,B. te B. 25,T. te K. 5,-; S. te Z. 5,— H. te Z. 10,— T. te B. ƒ5,— en N.N. te U. ƒ25,—. J. W. van den Doel. Tweetal te Assen (3e pred. pl.), Drs G. P. Hartvelt te Bodegraven en J. Wier- sema te Noordwijlc-Binnen te Nieuw- lande, P. A. Kouwenhoven te Schildwolde en R. de Vries te Oldeboorn. Beroepen te Appingedam (vac. E. J. Oomlces), A. J. Janssens te Koudum te Christcliurch (Nieuw-Zeeland) (Ref. Church), B. Boelens Czn. te Breda te Klazienaveen, W. Feenstra te Dokkurn te Schagen, J. M. Snoek, cand. te Ren- kum te Surhuisterveen, J. Kuntz te Tzum. Aangenomen naar Heerhugowaard, R. J. Koolstra, cand. te Leeuwarden. Bedankt voor Oldemarkt, Ten Post en voor Wierum, R. J. Koolstra, cand. te Leeuwarden. 2 JULI 1953 (Slot) We hooren de brede klanken van het ge meentegezang uit de Hofpleinkerk, we hoorden de toespraak van de Zuiderzen ding-voorzitter Ds van Til, de hartelijke groet van Mevr. van Rutten van het „Co mité Linnenkasten" en de woorden van Ds Meister, gesproken uit naam van de Jeugd. Allen legden er de nadruk op, dat zij spraken namens U allen, broeders en zusters, ambtsdragers en gemeenteleden, ouderen en jongeren van de kerken in Zeeland, Brabant en Limburg. De woor den waren voor ons niet allemaal even goed te verstaan, maar dat hinderde hele maal niet, want het kwam toch eigenlijk maar op twee dingeii aan: op het horen van die echte stemmen uit dat verre land, van christenen die meeleefden, meestre den en meebaden voor de zaak van Ko ning Jezus in het gebied der Classis Blo- ra; èn op de toelichting en vertaling in het Javaans door br. Soejono, de scriba van Kerkeraad en Classis, die daar naast Ds Richters op de preekstoel stond. Ik geloof, dat deze groet uit Middelburg haar uitwerking niet gemist heeft. Men voelde even heel reëel de band tussen de samen werkende kerken, zó reëel door dit won dere technische apparaat, als wel door geen ander middel te bereiken isOok de „buitenstaanders" (de régent enz.) heb ben een deel van deze „uitzending" ge volgd, en waren zo in de gelegenheid, met hun eigen oren te horen, hoe men in Hol land het Indonesië-van-deze-tijd niet los laat, maar het wil blijven dienen en bij staan, bovenal met het allermooiste wat we te bieden hebbende prediking van het Evangelie van Jezus ChristusVan zeer groot „paedagogisch belang" voor de ge meente van Blora en de afgevaardigden van de andere gemeenten uit de Classis was ook de „tegengroet", die vervolgens door Ds Richters op de band werd opge nomen. Achtereenvolgens spraken br Soe- ryohatmodjo als voorzitter zowel van de Kerkeraad, als van de Zendingsdeputaten, mevr. Tirtasoewarna namens de naaiclub- jes en br. Soejono (boven reeds ge noemd), die inviel voor Ds Soetjipto van Bodjonegoro, die namens de Classisker- ken zou spreken, maar helaas door ziekte niet kon komen. We hadden bij de voor bereiding van een en ander gerekend, niet meer tijd voor spreken beschikbaar te krij gen. Maar Ds Richters fluisterde ons in, dat er nog wel wat bij kon, en toen heb ben Tirta en ik voor de vuist weg óók nog maar wat gezegd. Natuurlijk hebben we ook gezongengrappig ging dat af en toe, een beetje vals, omdat we zonder orgel zingen, en de eerste noten werden wel eens speciaal door br. Soeryohatmodjo, onze „voorzanger", gezongenMaar laat ik niet alles vertellen, luister straks zelf, als over een maand of wat onze stemmen in Uw kerkruimte klinkenToen aan het eind van deze (zeer lange!) sa menkomst, n.l. om ongeveer 9.30 uur, Ds Richters de opgenomen band nog even liet proef-draaien, zodat de mensen hun eigen stem konden horen, was het succes volkomenDe Javaanse broeders en zus ters zijn na deze wel heel ongewone, maar ook heel belangrijke dienst zo tegen tie nen naar huis gegaan, moe en met een beetje pijn aan hun zitvlak, doch stellig ook vervuld van allerlei gedachten, die hen lang bij zullen blijven. En de mee- levenden onder hen (er zijn er jammer genoeg ook heel wat, die zich „van geen van deze dingen iets aantrekken", net zo als in Hollandzijn in hun dankbaarheid voor de goede samenwerking met de ker ken in Zuid-Nederland en in hun liefde voor de zaak der Zending in hun eigen land bovenmate gesterkt! Mag ik tot slot nog een enkele opmer king maken over het bezoek van Ds Rich ters aan ons terrein in het algemeen Ik wergat nog te melden, dat hij ook kort het woord gevoerd heeft, zin voor zin ver taald, over de betekenis en het doel van onze onderlinge samenwerking. Zó eindig de hij„We lopen als Javaanse en Hol landse christenen als het ware als twee kinderen, ieder aan één kant van de Here Jezus. We houden elk één hand vast, U de rechter- en wij de linkerhand. En zó, doordat we beiden Jezus vasthouden, zijn we door Hem aan elkander verbonden. Laten we maar veel bidden, dat Hij onze hand stevig beet houdtBehalve door zijn woord stond Ds Richters ons die avond ten dienste met zijn tape-recorder (zoals reeds verteld), zijn filmapparaat, waarmee hij enkele opnamen nam vlak vóór en bij het. begin van de dienst, toen het daglicht hem nog te hulp kwam. Tij dens de samenkomst maakte hij tevens een

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1953 | | pagina 3