PREDIKBEURTEN ZONDAG 9 AUGUSTUS 1953. CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds W. P. J. Zwerver te Ferwerd 2 uur Ds A. Dondorp te Heemstede 5 uur Ds A. Dondorp Middelburg (Noorderkerk) 9.30 uur Ds A. Dondorp 5 uur Ds W. P. J. Zwerver Collecte Diaconessenarbeid te Middelburg. Luth. Kerk, avond 7.15 uur Ds Vos Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Domburg 10 uur Ds G. J. Pontier, 2.30 uur Ds J. Spoelstra. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds K. Spoelstra te Meeden Grijpskerke 10 uur Ds J. Goumare 2.30 uur Ds K. Bokma te Voorthuizen Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds D. Ringnalda te Overveen Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds PI. Vollenhoven te Leerdam Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds A. B. C. Hofland te Haarlem Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds R. A. Flinterman te Goes St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds A. Koning te Oud-Vossemeer Veere 10 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds P. v. d. Schaaf Vrouwenpolder 9.30 en 4 uur Ds O. Jager Westkapelle 9.30 uur Ds J. Spoelstra, 2.30 uur Ds G. J. Pontier. collecte Verstrooide Geref. in Frankrijk, i/2 collecte Generale Kas Evangelisatie. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds J. Melse te Mariënberg Axel 10 en 3 uur Ds Wagenaar te Zwammerdam Breskens 10 en 3 uur Dhr Vingerling te Goes Hoek 10 en 2.30 uur Ds F. M. Verveen te Hemrik Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds Th. Rienks Oostburg 10 en 2.30 uur Ds W. Kreuzen te Delft Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds J. A. Tiemens te Ymuiden Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds Middelkoop CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Leesdienst Borssele 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Veen Driewegen 9.30 en 2 uur Ds A. Veldhuijzen Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Ds J. Koolstra Kerk Westwal, 10.30 en 5 uur Ds J. Koolstra Collecte voor geest, verzorging van zeevarenden ter Koopvaardij. s-Gravenpolder 9.30 uur Leesdienst, 5.30 uur Ds J. v. d. Leek. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Cand. D. Dondorp te Heemstede Kapelle 10 en 2.30 uur Ds H. Th. van Munster te Gorinchem Kruiningen (Herv. Kerk te Plansweert) 5 uur Ds H. Wiersinga Lewedorp 9.30 en 2.30 uur Ds H. Wiersinga Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds G. Aalbersberg Wemeldinge 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds de Feyter te N. Lekkerland Wolf'aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds G. Heijerman Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. Snoeij te Waddinxveen CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Cand. Reitsema te Ee Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds F. Slomp te Hoorn Hoogerheide 2.30 uur Ds F. Slomp Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds T. Besselaar, Bed. H. Av. en Dankz. Rilland-Bath, Geref. Kerk, 10 en 2.30 uur Ds A. G. Baaijen Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds Noteboom te Borne Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds J. H. van Halsema. CLASSIS ZIERIKZEE. Tholen 10 en 5 uur Ds J. H. van Halsema Brouwershaven 9.30 en 1.30 uur Ds A. Nagelkerke Bruinisse 10 en 5 uur Ds D. Bremmer, Zondag 27 Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds H. Retel Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Plaamstede 10 en 5 uur - Ds J. H. Meijer Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds R. Bakker te Doorn Renesse, Evangelisatiegebouw, 7.30 uur Ds J. H. Meijer Scharendijke (Noodkerk Chr. School) uur Ds H. M. Kuitert Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma Zonnemaire 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds A. Nagelkerke. bezig. Op een gegeven moment werden ze zo enthousiast van het modderen, dat er een het orgel ging bespelen en de rest zingen, zingenzodat het leek alsof de hele zangvereniging bezig was. Mej. Wa verijn—Hovestad t smeerde de dorstige kelen, maar kon vanwege het taalverschil niet tot een gesprek komen. Hoewel ik natuurlijk persoonlijk allen al bedankt heb, wil ik het op deze plaats ook nog eens doen. Allen, die meegewerkt hebben, op welke manier ook, aan het schoonmaken van kerk en pastorie, heel hartelijk dank! Als felicitatie dat de dijk dicht was, kwam er uit Apeldoorn van de firma Fa- bery de Jonge de toegezegde kanselbijbel een prachtige bijbel met zwaar koper beslag; van het Bijbelgenootschap bijbels voor kerkeraad en verenigingen. Broeders en zusters, we gaan moedig verder Tenslotte zij nog meegedeeld, dat j.l. Zondag gedoopt is Jozina de Ridder te Plansweert en dat a.s. Zondag in de dienst des Woords te Hansweert hoopt voor te gaan Ds PI. Wiersinga te Lewedorp. 'n Stevige handdruk, Uw J. Koolstra. OOSTERLAND. Broeders en zusters, Met 1 Augustus is het reeds een half jaar geleden van die verschrikkelijke rampnacht: 1 Februari. Met harten vol zorgen en meeleven is de vacantie-maand aangebroken. 'k Durf haast het woord „vacantie" bijna niet te noemen. Misschien zijn er, die van oordeel zijn, dat in de omstandigheden van nu van va cantie geen sprake moet zijn. Zou dit waar zijn Ik geloof het tegen deel. Indien de arbeidsregeling voor U zo is, dat het mogelijk is met vacantie te gaan, doe het dan gerust. Een enkele week geheel los van alle arbeid te zijn en eens echt genieten in alle vrijheid, doet een mens zo goed. Eens uit die dagelijkse slommer te zijn, eens wat anders te hebben, andere mensen, andere omgeving, hoe mooi misschien het ook is op uw evacuatie-gemeente, geeft een ver kwikkende en versterkende invloed voor het verder leven. Geniet maar vrij van een heerlijke va cantie, van een weldadige rust met een dankbaar hart. Maarin één ding is er nooit vacan tie, rust, n.l. in het dienen van uw God. Zonder Hem geniet ge nooit, ook niet als ge eens echt uitrust van uw dagelijkse ar beid. 't Mag ook niet. Juist met Hem ge niet ge pas echt. Daar mogen vooral onze jonge mensen wel om denken, die uitgaan. Op allerlei manieren worden tochten georganiseerd en per fiets (wel het meest) rijdt je door mooi Nederland. De gevaren zijn er ook. Vooral op strand en in bos worden de laatste jaren „vrijheden" veroorloofd, die niet anders dan onze afkeuring hebben. De zedelijke gevaren zijn inderdaad groot. Een ieder hoede zich. Schaam je niet je misschien eenvoudige maaltijd nuttigend met Gods zegen te vra gen. Mijdt alle plaatsen, die een sfeer hebben waar je niet thuis hoort en waar Gods Naam wordt gelasterd. Zijt ge met vriend en/of vriendin uit en brengt je de Zondag door „in de vreemde": weest trouw en ga tweemaal ter kerk. Vergeet nooit je Bijbel mee te nemen. Laat Gods Woord je Gids zijn en beschaam je Verbondsgod niet. Je bent ook verantwoordelijk. Laten wij als ouders en ouderen onze jonge mensen met onze gebeden blijven omringen. Ze hebben het zo nodig. Ze verwachten dit ook. Met elkaar of afzonderlijk wensen we alle een mooie Augustusmaand, waarin echt wordt genoten en bovenal Gods be warende Hand op al uw wegen (ook de gevaren van het verkeer zijn zo groot). De Here geve ons allen dat nu straks met frisse moed en vernieuwde kracht, onze arbeid mogen hervatten en voort te zetten. Nu in deze maand mogen we elkaar in 't bijzonder wel aanbevelen in de genade van onze Here Jezus Christus. Prettige vacantie, hartelijke groeten, Namens de kerkeraad, J. M. de Waal, Scriba. SCHARENDIJKE. Lieve Broeders en Zusters, Eerst moet me iets van het hart over ons nieuwe fonds „Kerkherstel", want daarmee hebben we deze week een paar verrassingen beleefd. Nauwelijks had ik de vorige brief geschreven en naar de bus gebracht, of iemand hier uit Haamstede bracht me 100,als bijdrage. Er was nog een „geleide-woord" bijNeh. 20:20a. Leest U zelf maar na, wat daar staat. Van die verrassing nog maar nauwelijks bekomen, kwam er al weer een nieuwe: via br. Padmos van Amsterdam, voor ve len nog een oude bekende, kregen we een gift van 184,54 uit Amerika. Samen dus 284,54 er bij. De stroom gaat beginnen En met spanning wachten we deze ko mende week weer af. Alle gevers reeds hartelijk dank. Dan iets over onze diensten in Scharen dijke. Toen ik er de laatste keer preekte, konden de mensen al bijna niet meer in het lokaal. We zaten er al met meer dan 100 personen. En weet U, wat zo mooi is? Dat gaat tot nu toe in een voortreffe lijke harmonie: Hervormd en Gerefor meerd samen. U hebt wel eens gehoord van „oecumenische beweging". Dat wil zeggenhet streven om de belijdende ker ken dichter bij elkaar te brengen. Meestal verloopt zo'n oecumenische beweging in vele en mooie woorden. Zolang je als ker ken n.l. maar ver genoeg van elkaar van daan blijft, lukt het wel met mooie woor den en complimentjes. Kom je dichter bij elkaar, dan is het met die beleefdheids betuigingen spoedig gedaan. Het is net als bij het gewone menselijke verkeer „verstenliefde" is gemakkelijk, maar „naastenliefde" wordt pas moeilijk. Want dan zie je ook de lelijke dingen" van de buurman, zijn gebreken en zijn minder mooie practijken. Iets dergelijks is het ook met het oecumenisch streven. We moeten het maar goed in ons oor knopen er is heel wat meer geduld, en heel wat meer liefde voor nodig, dan men door gaans denkt. Van weerskanten zullen we nu eikaars fouten gaan zien. En het mak kelijkst is dan om de banden maar gauw door te breken. Laten we voor deze ge makzucht gewaarschuwd zijn. Wie voor de eenheid van Christus' kerk bidt, moet niet te bang zijn om er ook hard voor te werken. Verder heb ik nog een diaconale kwes tie bijzonder voor de mensen die nu in Scharendijke terug zijn. Van het Centraal Diaconaal Bureau van onze kerken te Utrecht is bericht binnen gekomen, dat men een bedrag beschikbaar heeft voor getroffen gezinnen. Dit bedrag is natuur lijk niet bedoeld als een soort schadever goeding, want daarvoor hebben we een „rampenfonds". Iiet is een soort „voor schot" voor een gézin, om weer op dreef te komen, en zich het normaal-nodige te kunnen aanschaffen. Als richtlijn hebben de deputaten van dat bureau een bedrag genoemd van 200,maar, en nu schrijf ik hun brief maar even over: „van ieder gezin wordt dus vastgesteld het bedrag wat het nodig heeft. Het bedrag van 200 gulden is door de deputaten bedoeld als een richtlijn. Het is dus niet zo dat ieder gezin zonder meer ƒ200,krijgt. Het ene gezin zal met 100,toe kunnen en het andere zal 300,nodig hebben. Dat kunnen wij natuurlijk hier in Utrecht niet vaststellen, maar behoort tot de taak van de plaatselijke kerk, en moet dan ook door haar worden vastgesteld". Tot zover dan het schrijven van de deputaten. Nu weet U dus wat er aan de hand is, en kunt U de broeders ambtsdragers een de zer dagen bij U verwachten, als ze ten minste nog niet geweest zijn. Nog wel even dit: deze regeling is bedoeld voor mensen, die naar hun woning terugkeren. Voor mensen, die in Kapelle of Eikerzee of ergens anders in Schouwen wonen, volgt deze regeling later. Laat ik overigens hetzelfde zeggen, wat we op de laatste gemeentevergadering ge zegd hebbenzit iemand met een nijpend tekort, hier of in Holland, laat hij het dan direct zeggen. Want mekaar hierin helpen, is een ere. Tenslotte de kerkelijke stand: Vertrokkengezin C. G. Heijboer, naar Oude Molen, bij Willemstad. Openb. bel. afgelegd te Amersfoort: Jan Verboom en Jo VerboomBergman. Ook hun jongetje is gedoopt. In het ziekenhuis te Zierikzee is opge nomen J. BezuyenBodegom, voorlopig ter observatie. Het gebed voor haar zal veel vermogen. AdreswijzigingC. van Westervoort, naar: Weststraat B 39, Burgh. Als U deze Kerkbode ontvangt, hopen mijn vrouw en ik en Hilde ook weer in Scharendijke te wonen. Daarna hoop ik Holland weer eens in te gaan. Allen hartelijk gegroet van uw H. M. Kuitert. ZIERIKZEE. Adres: Ds Y. J. Tiemersma, Het Vrije A 202, Tel. 392, Zierikzee. Geliefden in onze Here Jezus Christus, Na enkele weken zeer rumoerig weer lijkt het er op, dat we weer in een kalme zóne terechtgekomen zijn. Dit is wel heel erg belangrijk nu zo langzamerhand de zeer grote aanvallen tot hun hoogtepunt komen. Stevenssluis ging vorige week dicht en daardoor is de trek tussen dat gat en de gaten bij Ouwerkerk tot afsluiting geko men. Uit het laatste nummer van „Contact lem. Voor hem betekende hetuitgediend, en dat was een tragische aanblik. Velen Dijkherstel" blijkt, dat aan heel' veel din gen meer dan het dichten van grote gaten aandacht gegeven moet worden. De dij ken, voorzover niet doorgeslagen, verto nen op zeer veel punten een zodanige ver zwakking vooral aan de landzijde, dat ook hier ingegrepen moet worden voordat de grote krachtproeven in najaar en winter plaats vinden. Dit alles betekent, nu Augustus zijn in tree gedaan heeft, een wedloop met de tijd die we niet moeten onderschatten. Uit het bovengenoemde blad neem ik een sappig stukje over uit het Dagboek van een rijswerker 't is soms hele- maol nie mooi as ge tot oe huid toe nat aon 't storte zijt. Of zo as vandaog nog met die donderbui, toen we nog volop in de vliegende stroom aon 't storte waore, toen kreeg de Schelpenhoek ineens een dreiging alsof al het waoter uit de polder tegelijk op oe aonkomt en ge mee schuim overdekt wordt. Die lui van de kraant motte komme as 't er krult! Ze motte komme as ge oe eige angstig afvraogt, houwe de ankers of houwe ze niet Ze motte 't-is meemaoke as ge die verrekte Klompegeul in mot mee leeg waoter, da ge teuge ne val van waoter in mot vare. Ze motte minder schrijve over de minse maor meer over 't waoter, da zo ver schrikkelijk stérk is, da soms, net as met die donderbui, as ne briesende leeuw op oe aonsturmt en alles probeert te ver- niele Vorige week Maandag is br. Slegt te Eindhoven uit het ziekenhuis ontslagen. Het is een wonder, dat alles zo goed met hem afgelopen is. Ingrijpende operaties dwongen hem tot een langdurig verblijf in het Binnenziekenhuis, maar nu is dit alles achter de rug en maakt hij het goed. Intussen is Chiel Capelle ook geope reerd. De milt bleek niet in orde te zijn en deze is weggenomen. Alles is naar wens verlopen en nu hopen we op een voor spoedig herstel. Zijn adres is nog steeds: Academisch ziekenhuis, Utrecht. Ik wil in deze brief ook melding maken van het overlijden van br. P. J. Boot uit de Nieuwe Boogerdstraat. Br. Boot, oud- diacoon, verrichtte hulpdiensten in de Ned. Herv. gemeenschap en was als zo danig een bekende figuur in de stad. Een markante figuur in zijn zwarte uniform. Ik herinner me nog levendig, hoe hij op de 2e Februari me aansprak, de hand op m'n schouder legde en zei „Nu zullen jullie moeten preken uit HabakukAlhoe wel de vijgeboom niet bloeien zal, en geen vrucht aan de wijnstok zijn zal, dat het werk des olijfbooms liegen zal, en de vel den geen spijs voortbrengen; dat men de kudde uit de kooi afscheuren zal, en dat er geen rund in de stallingen wezen zal Zo zal ik nochtans in den Here van vreug de opspringen, ik zal mij verheugen in den God mijns heils". Op de boot nam ik afscheid van hem en zijn zuster. Zij vertrokken naar Haar-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1953 | | pagina 3