Zending PREDIKBEURTEN houd ik me bezig met het bestuderen van de bekende bergrede. Bij oppervlakkige beschouwing van de zaligsprekingen zou je kunnen denken, dat hier bepaalde deugden worden aange prezen op welke deugden allerlei vormen van rijkdom als beloning in het uitzicht gesteld worden. Nadere beschouwing leert dat het hier gaat in de eerste plaats om het Zich plaat sen van Jezus Christus als de vervuiler van de profetie, met name die van Jes. 61. De bevrijdende komst van het Konink rijk in de gestalte van Koning Jezus Christus heeft hier de eerste nadruk. Dat is geluk, dat is zaligheid, wanneer de arme van geest zijn handen mag uit strekken naar de heerlijkheid van het Ko ninkrijk, dat is geluk en dat is troost, wan neer de treurende om het verlies en de ontbinding van Gods schepping hier de „eeuwige vertroosting" mag ontmoeten in Jezus Christus en dat is geluk en dat geeft vrede en rust wanneer de in zijn zwoegen en slaven voor het dagelijks brood, het aardrijk mag zien in de handen van Je zus Christus. In Zijn handen als een zekere erfenis. In Zijn handen de volle rijkdom van Gods schepping, gezuiverd en vrij van de vloek, toereikend aan allen, die de ver binding tussen hemel en aarde vasthou den, die inderdaad, zij het met moeite, in Jezus begroetenImmanuël, God met ons, hemel en aarde verenigd tezaam. Zachtmoedigen zijn geen halfzachte mensen, die maar over zich heen laten lo pen. Zachtmoedigen zijn mensen, die gelo ven in de erfenis en daarom het aardse tijdelijke bezit niet anders willen beschou wen dan als een voorschot op de erfenis. Zachtmoedigen zijn mensen, die zich daarom onmogelijk druk willen maken over allerlei nester ij en en slimmigheden in dit aardse vlak, maar alles toevertrou wen aan God, Die in Jezus Christus over de erfenis beschikt. Dit is bevrijding als het Koninkrijk komt en ons van enghartigheid en kort zichtigheid verlost, doordat het ons dringt voor het eerst of opnieuw de aarde te verbinden met de hemel, de spullen die we hebben of gehad hebben te zien in de handen van Jezus, veilig, altijd veilig be waard, voor ons die geloven. Hoe eng en bekrompen is vaak het men selijk verlangen en het menselijk streven. Zalig zijn zij die door Gods genade, door de ontmoeting met Jezus een wijde blik hebben gekregen op de hele wereld en al haar rij dom. Wij zijn intussen al weer gewend in het Vrije. De electriciteit volgde al vrij snel op het gas, zodat van de wensen alleen nog overblijft de telefoonaansluiting. Deze week hopen Jacob en Ankie weer thuis te komen en dan is alles weer com pleet. De bovenverdieping zal ons wel een poosje moeten huisvesten, maar dat zal met makke schapen wel gaan. We denken met zeer grote dankbaar heid terug aan de maanden doorgebracht in de gastvrije woning van de Heer J. W. van den Doel, die deze dankbaarheid wel van zich afzwaait, maar hier toch niets tegen in kan brengen. Tenslotte: sedert enige dagen is Ma- chiel Capelle opgenomen in een ziekenhuis te Utrecht. Voorlopig veertien dagen ob servatie. Zijn adres isAcad. ziekenhuis, Utrecht, Paviljoen 1. Wie schrijft hem een briefje of stuurt hem een ansichtkaart R. Bienefelt, Haarlem naar Zierikzee Nieuwe Haven D 210. Wed. van Ysseldijk, Amsterdam, naar Kloosterzande, Pres. Rooseveltstraat 1. Zr. J. DaleboutKosters, Zutphen, naar Zierikzee, Poststraat 26. J. en J. Gelolc, Zwijndrecht, naar Zierik zee, Vissersdijk 523. L. Boot, Ouderkerk, naar Bovenkerk, Handweg 149 I. Th. Bil, Ysselstein, naar Zierikzee, Pla- venpark 416. W. Bom, Pluis ter Heide, naar Zuidwolde (Gron.), Oosterseweg 37. C. Hoogerland, Zwijndrecht, naar Zierik zee, Oude Haven A 382. P. J. van de Bout, Souburg, naar Breda, Keermanslaan 35. J. M. van Luyk, Zierikzee, nu's Pleer Lauwendorp D 568, Zierikzee. Zr. P. van der WelleIieuseveldt, Dordt naar Zierikzee. Allen weer het beste toegewenst en Gode bevolen, Y. J. Tiemersma. (Slot) En toen.toen is er op Java óók iets gebeurd, in RembangMaar daar hadden we geen van allen weet van, ik ook niet, tot.tot ik het was nog tijdens ons verblijf in Purwodadi omstreeks begin April dat eerste lange gesprek met Ds Tirta had over de situatie in de Classis Blora. Toen ging Tirta ook zijn verhaal over Rembang doen, argeloos en zonder te vermoeden, dat er zich plots, en gaande weg méér, een gevoel van blijde verba- schuwd, hij kwam en.er werd weer gepreekt in RembangPlij kwam terug, een catechisatie werd op touw gezet, van uit Blora kwam er hulp, zodat er iedere Zondag dienst gehouden kon worden. Gods Geest werkte dóór, „het Woord wies" in deze stad-van-de-Islam, en (zo beëindigde Tirta zijn relaas) nu is het getal christenen gestegen tot boven de 60, en er zijn momenteel 6 volwassenen op catechisatie, die hopelijk te zijner tijd na belijdenis van het geloof gedoopt zullen worden. Nadat hij uitgesproken was, heb ik hem toen mijn verhaal gedaan, hetzelfde dat hierboven staat, over Uw gebedvanaf omstreeks Juni speciaal voor Rembang. Toen straalde op zijn beurt zijn gezicht van blijde verbazing, en trokken we sa- zing en verrassing van mij meester maak te. Aldus luidde zijn verhaal In en om Rembang woonden midden- 1952 nog slechts enkele verspreide chris tenen, misschien samen een twintigtal, wier geloofsleven zeer zwak was, op een paar na, die zo eens in de maand een keer in Blora naar de kerk kwamen. In de maand Augustus verhuisde er echter een christelijke schoolopziener van Kebumen (het terrein van de Friese Zending) naar Sulang, een dessa op 10 km afstand van Rembang. Deze man ging aan het werk, zo maar op eigen gelegenheid. Plij zocht verstrooide broeders op, wist geheel af- gedwaalden weer te trekken, evangeliseer de onder niet-christenen van allerlei slag. En zie, er begon iets te groeien, er werden samenkomsten gehouden, eerst heel klein van omvang, maar steeds meerderen kwa men zich melden. Ds Tirta werd gewaar- men de conclusie, dat de Heer der Zen ding toch wel wonderlijk-rijk èn barmhar tig werkt door zó het gebrekkig en stun telig gebed van de gemeente op het thuis front in Zijn dienst te nemen èn op die wijze te verhoren (Hij kan ook op andere wijze verhoren) Een maand na dit gesprek bracht ik mijn eerste bezoek aan Rembang, en op Zondag 7 Juni 1.1. mijn tweede. Toen heb ik mogen zien met mijn eigen ogen, waar van ik eerst alleen nog maar gehoord had. Daar zaten de broeders en zusters bijeen in een voorgalerij van een huis, die heel keurig als „kerk" was ingericht. Toen mijn vrouw en ik om kwart voor tien (de dienst zou om tien uur aanvangen) onze plaats tussen de anderen innamen, trof ons buitengewoon de sfeer van plechtige ernst en stilte, die er (een kwartier vóór het begin al!) heerste. Was het daar zo ZONDAG 19 JULI 1953. Ds L. de Nood te Oostvoorne Ds P. van Til, Zondag 13 Ds P. van Til, Zondag 13 Ds P. van Til, Zondag 13 Ds L. de Nood Collecte Evangelisatie in eigen stad. Luth. Kerk, avond 7.15 uur Ds J. C. Streefkerk te Veere 2.30 uur Ds W. J. Meister, Bed. H. Av. en Dankz. Ds M. Heuzevelt te Slikkerveer Ds H. W. Kroeze te Oenkerk Ds A. B. C. Hofland te Haarlem Ds S. van Wou we Ds G. D. L. Brederveld Ds C. Boon, Bed. H. Av. en Dankz. Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds P. v. d. Schaaf, Bed. H. Av. en Dankz. Vrouwenpolder 2 en 7 uur Ds O. Jager 2.30 uur Ds G. J. Pontier, Voorber. H. Av. Collecte voor eigen restauratiefonds. uur Ds L. Ringnalda Ds D. J. Couvée Cand. W. H. Melles te Maarssen Ds D. J. Coumou te Heinenoord Ds J. B. van Mechelen Ds H. Pestman Ds Middelkoop Kerk West wal, 10.30 en 5 uur Ds A. Veldhuijzen Leesdienst, namiddag Voorber. H. Av. Ds J. v. d. Veen Ds H. A. Wiersinga te Baarn Zendings-Zondag. Ds H. A. Wiersinga te Baarn Zendings-Zondag. Collecte voor de Zending. 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Ds C. Stam Bed. H. Av. en Dankz. Lewedorp 9.30 uur Ds J. Koolstra 2.30 uur Ds PI. Wiersinga, Voorber. H. Av. Cand. Donkers te Leiden Ds A. G. v. d. Stoel Ds A. G. v. d. Stoel Ds A. T. Besselaar iedere Zondag? Of was het nu zo van wege de bijzondere dingen, die er gingen gebeuren? Bijzondere dingen? Is de be vestiging van twee ouderlingen in hun ambt dan zo iets bijzonders? Nu, wat denkt U daarvan....? Voor Rembang betekende dat de bevestiging van de eer ste Javaanse ambtsdragers in deze stad, de eerste kerkelijke ordening naar Bijbelse wijs van deze groeiende gemeente, de eer ste duidelijke tekenen, dat, als God het geeft, de instituering van Christus' kerk aldaar niet ver meer in het verschiet ligtWas dat geen reden voor hen tot intense vreugde, een vreugde die door straalde in Tirta's preek over Psalm 1211, 2; in de zegenbede uit Ps. 134: 3 (Javaanse Bundel Nr. 43), die de twee broeders na hun „inggih"-woord werd toegezongenineigenlijk héél de dienst En is dat niet minstens nèt zulk een oorzaak van grote dankbaarheid voor ons, die om de stichting van die gemeente juist speciaal gebeden hebben?! Dat was het en dat is het. En het is voor ons nog méér, nietwaar? Ik ga tot besluit van dit stukje „Zendingsgeschiede nis in het klein" géén toepassing maken. Ieder kan dat nu zelf doen. Alleen dit wil ik nu maar zeggen en we moeten elkaar daar maar heel vaak aan herinne ren, óók als er tijden van tegenslag en „ploegen op de rotsen" komen Er is een verband tussen Z endings vrucht en ge bed, een heel nauw, heel wonderlijk en ook heel rijk verband! Laten we dit nu beslist niet vergeten, in ongeloof, twijfel of traagheid. En laten we dóór blijven bidden en dóór blijven danken, duidelijk en concreet, voor Rembang en voor aller lei andere gemeenten die er zijn, of nog helemaal niet zijn op dit stuk van Gods Java Adreslijst: REMBANG.... EN UW GEBED! Rembang's kerk. CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur 2 uur 5 uur Middelburg (Noorderkerk) 9.30 uur 5 uur Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. Brinkman, em. pred. te Wassenaar Domburg 10 uur Ds G. J. Pontier, 2.30 uur Ds van Noort, Nieuwendijk Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra, Bed. H. Av. en Dankz. Grijpskerke 9.30 uur Ds J. Goumare Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Serooskerke 10 en 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur St. Laurens 10 en 2.30 uur Veere 10 en 2.30 uur Westkapelle 9.30 uur Ds van Noort te Nieuwendijk CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 Axel 10 en 3 uur Breskens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Terneuzén 10 en 4.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoutespui 9.30 en 2.30 uur CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Heinkenszand 10 uur Ds H. Wiersinga, 2.30 uur Ds J. Koolstra. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek, Bed. H. Av. en Dankz. Kruiningen (Herv. Kerk te Hans weert) 5 uur Ds J. Koolstra Nieuzvdorp 10 en 2.30 uur Ds J. A. Gravestein te Rinsumageest We mei ding e 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds J. v. d. Leek. Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Hoogerheide 2.30 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Rilland-Bath, Ned. Herv. Kerk, 8.30 en 4.30 uur Ds A. G. Baaijen Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10 en 2.30 uur Leesdienst Tholen 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds A. Koning. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 11.15 en 3.15 uur Ds H. L. van Aller Bruinisse 10 uur Leesdienst, 5 uur Cand. Donkers. Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 5 uur Ds H. M. Kuitert Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Renesse, Evangelisatiegebouw, 7.30 uur Ds H. M. Kuitert Scharendijke (Noodkerk Chr. School) Ds Nauta, Ned. Herv. Pred. Wissekerke 10 uur Leesdienst, 6 uur Ds A. J. Radder. Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds A. Nagelkerke, Voorber. H. Av. Dankt voor Rembang, bij voorbeeld dat God daar zo beschamend verhoorde Bidt voor Rembang, bijvoorbeeld 1) Of Christus genadig wil geven, dat Zijn gemeente daar spoedig geïnstitu eerd moge worden.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1953 | | pagina 3