Officiële Berichten Predikbeurten Ik weet ook niets van deze kinderen af,, die nu al zelf vader en moeder zijn, misschien. Ik wil er ook niet op doorfantaseren. Maar de kans is groot, dat deze mannen en deze vrouw niet aan het sterfbed van hun moeder zijn geweest. Niet om er vergeving te ontvangen, wan neer dat nodig was. Niet om vergeving te schenken, want ook dat behoort tot de mogelijkheden. En in elk gevalniet om afscheid te nemen. En dat is toch wel even een brok tragiek, zo 's avonds tussen één minuut voor elf en klok slag elf. Er zal allicht een tijd komen, dat je er op uit trekt. Je begint aan een nieuwe weg. Je éigen weg Natuurlijk kunnen vader en moeder niet mee. Ze blijven achter. Ze zijn je achtergrond, waar tegen je hoe langer hoe duidelijker gaat afsteken. Dat is veel belangrijker, dan je nu misschien ver moedt. Het is een stuk en een belangrijk stuk van hun levenstaak. Die taak loopt af. Eerst zal de één je ontvallen. Korter of langer tijd daarna de ander. Als dat gebeuren gaat, zorg dat ze je dan kunnen vinden. Laat altijd je adres achter AZ. KORT VERSLAG van de vergadering der Par ticuliere Synode van Zeeland, gehouden te Middelburg op 6 Juni 1951» 1. Namens de roepende kerk van Middelburg opent Ds P. van Til de vergadering, laat zingen Ps. 108 1, leest I Cor. 3 923 en spreekt 'n openingswoord. 2. Bij het nazien der credentiebrieven blijkt, dat Ds Beukema wegens ziekte de Synode niet kan bij wonen, waarom hij vervangen werd door zijn secun dus Ds v. d. Leek. 3. De vergadering kiest tot leden van het Mode- ramen Ds Veldkamp, Praeses Dr Stam, Assessor Ds v. d. Stoel, le Scriba Ds Pestman, 2e Scriba. 4. Het Moderamen neemt zitting de vergadering wordt geconstitueerd. 5. Ds Veldkamp dankt voor het in de leden van het Moderamen gestelde vertrouwenstelt voor Ds van Til als adviserend lid der Synode toe te iaten en 'n schrijven van deelneming te zenden aan Ds Beu kema, welke voorstellen worden aanvaard. 6. De notulen van de vorige vergadering worden vastgesteld. 7. Het agendum van deze Synode wordt vastge steld. 8. Br. Wattel, de quaestor der Zuider-zending, wordt welkom geheten en ontvangt het woord voor zijn finantiëel verslag, waaruit blijkt, dat Zeeland het zelfde bedtag voor de Zending zal moeten opbrengen als het vorige jaar, en dat eveneens de verhouding tot Noord-Brabant-Limburg hetzelfde zal zijn. I.v.m. de Zendingsbegroting wordt 'n ingekomen schrijven van de kerk van Goes aan de orde gesteld, handelend over de vraag of het nog verantwoord mag worden geacht, het Zendingsbureau te Middelburg in stand te houden. De Synode is van oordeel, dat het Bureau onder de huidige omstandigheden moet worden ge handhaafd. De begroting wordt goedgekeurd. De boeken over de Rekening en Verantwoording zullen nog worden nagezien door 'n accountant. De Synode draagt aan het Moderamen op t.z.t. kennis te nemen van dit acc. verslag. De Praeses dankt br. Wattel voor zijn arbeid br. W. wordt provisioneel gedéchargeerd van zijn beheer. Ds van Til, die de plaats heeft ingenomen van Dr Oussoren, brengt rapport uit over het „ideële" gedeelte van de zendingszaken, waarvan de Synode met be langstelling kennis neemt. Ook Ds van Til ontvangt de dank der vergadering. 9. Ds Veldhuijzen, inmiddels ter vergadering geko men, wordt welkom geheten, en ontvangt gelegenheid rapport uit te brengen over de zaken ad art. 11 K.O. Het voorgestelde wordt door de Synode aanvaard, met dien verstande, dat aan de kerk van D. het door haar gevraagde bedrag zal worden verleend. De Synode besluit, dat ook dit jaar weer 3 collec ten voor art. 11 zullen gehouden worden. De boeken zijn door de betrokken Commissie na gezien en in orde bevonden. Ds V. wordt dankgezegd en van zijn finantiëel be heer gedéchargeerd. I.v.m. de zaken van art. 11 wordt 'n ingekomen schrijven van de Cl. Axel aan de orde gesteld. De Synode besluit aan de Cl. Axel te antwoorden, dat inderdaad hulpbehoevende kerken worden gesteund, doch dit met het oog op het tractement van de be trokken predikant, zodat wel degelijk in geding komt, of de predikant het tractement, waarvoor steun wordt gevraagd, ook behoeft. 10. Mededeling wordt gedaan van de, door het Moderamen der vorige Synode, gevoerde correspon dentie en van vertegenwoordigingen. 11Ingekomen stukken a. Verzoek om steun volgeps art. 19 van 'n broe der. Dit zal bij het rapport van de betrokken Depu- taten aan de orde komen. b. Van de Cl. Goes over onderlinge steun van Diaconieën. V.k.a. c. Verzoek om steun voor haar Evangelisatie- arbeid van de kerk van Bergen op Zoom. Zal worden behandeld bij het rapport der Evang. Deputaten. d. Van de Classes Axel, Goes en Middelburg in zake art. 13. Deze stukken zullen aan de orde komen bij het rapport der Deputaten ad art. 13. e. Van de Cl. Axel inzake Zondagsarbeid. Wordt breedvoerig besproken, waarbij o.m. genoemd wordt het besluit van de Gen. Synode van 1927 over deze materie. De Synode besluit aan de komende Gen. Sy node de vraag voor te leggen, of het geen tijd wordt, de besluiten van 1927 onder de loupe te nemen, gezien de ontwikkeling sinds 1927 van deze dingen en de ontwrichting van het gehele gezinsleven door arbeid op Zondag. f. Verzoek" om steun vande kerk van Poortvliet voor kerkbouw. De Synode adviseert de kerken, ook dit jaar weer 'n collecte te houden voor dit doel, en zal t.z.t. de zaak van Poortvliet op de Gen. Synode sterk onder steunen. De opbrengst van de collecte voor dit doel kan worden gestort op de Boerenleenbank te Krabbendijke, t.n.v. br. L. Th. Vogelaar. g. Van Gen. Depp, voor oefening van het verband met de Theol. Fac. van de V.U. Wordt in handen gesteld van Depp, ad art. 49. h. Jaarverslag van de Stichting Zeeland (voor maatsch. werk etc.). V.k.a. i. Van de Drukkers Littooij 6 Olthoff met ver zoek dit jaar de Acta der Synode te mogen drukken. In handen van het Moderamen. k. Bezwaarschrift van br. H. te T. Na breedvoe rige bespreking in handen van het Moderamen, dat 'n samenspreking te T. zal hebben. 1. Verzoek van 'n br., toegelaten te worden tot 'n onderzoek naar art. 8 K.O., bij welk verzoek aan wezig zijn attesten van de betrokken kerk en Classis. Aan het Moderamen wordt opgedragen met de be trokken br. eerst 'n nadere samenspreking te hebben, aan welke samenspreking ook twee brs. ouderlingen zullen deelnemen, t.w. de brs Geschiere van Grijps- kerke en Westveer van 's-Gravenpolder. In verband hiermee zal de Synode provisorisch worden gesloten en D.V. opnieuw samenkomen 28 Juni a.s. om 2.30 uur in de Hofpleinkerk te Middelburg. 12. Rapporten a. Ds Streefkerk, inmiddels ter vergadering geko men, brengt verslag uit namens betrokken Deputaten over het Evang. werk. Niet van alle kerken, zo blijkt uit dit verslag, kwam tijdig 'n verslag in over deze arbeid. De boeken van de penningmeester van deze Depu taten, Ds van Aller, zijn volgens de Cie. ad hoc in orde, weshalve décharge volgt. De Synode besluit, ook dit jaar weer 2 collecten voor dit doel te doen houden. b. Namens de Depp. art. 13 rapporteert Ds Pest man. De handelingen van Depp, worden goedgekeurd. De boeken zijn in orde. De penningmeester, br. J. J. Boon, wordt gedéchargeerd. Naar aanleiding van de ingekomen stukken van de Classes Axel, Goes en Middelburg, besluit de Synode aan de e.k. Gen. Synode voor te stellen (hetgeen tijdig aan Gen. Depp, ad art. 13 zal worden meegedeeld): A. De Gen. Synode besluite in de geest van het voorstel Noord Brabant-Limburg inzake de emerite- ring, tot handhaving van het thans geldende omslag stelsel, doch met een versterkte, al of niet progres sieve, fondsvorming. De omvang hiervan worde tel kenmale op elke Synode opnieuw vastgesteld, B. aan de Part. Synoden, die samenwerken in de Land. Samenwerking, te adviseren, de Landelijke Sa menwerking om te zetten in een Stichting met eigen rechtspersoonlijkheid, onder nader vast te stellen be palingen, C. de Gen. Synode dringe er bij de Kerken op aan, dat geen enkele Kerk zich aan de samenwerking in landelijk verband zal blijven onttrekken of deze samenwerking zal verbreken. c. Namens Depp. art. 19 rapporteert Ds v. Wou- we. Boeken in orde. Penningmeester gedéchargeerd. Begroting goedgekeurd. De Synode besluit, ook dit jaar weer 2 collecten voor dit doel te doen houden. d. Dr Stam rapporteert namens Depp, ad art. 49. Met belangstelling neemt de Synode hiervan kennis. e. De quaestor der Synode, br. Versluys, rappor teert. Voor het Synodejaar 19511952 wordt gevo teerd 'n bedrag van 5000,'n Commissie ziet de boeken na deze zijn in orde. f. Ds v. d. Stoel, die door de Synode wordt be noemd tot Curator van de Theol. Hogeschool, rappor teert. Het aantal studenten is bevredigend. De studie gelden baren de studenten veel zorg. Aan de J. Cal- vijnstichting vonden reeds 2 promoties plaats. Het college van Hoogleraren is weer compleet. De School dag werd uitstekend bezocht. g. Br. Huisman, inmiddels ter vergadering geko men, ontvangt gelegenheid te rapporteren over de ar beid van Depp, van de Prov. Kas voor ondersteuning van idioten e.d. Op 1 Mei 1951 was in kas 1758,35. De boeken zijn in orde br. H. wordt gedéchargeerd. De begroting voor 1951 wordt goedgekeurd. De Sy node besluit dit jaar één collecte voor dit doel te doen houden. i. Br. van Wijck, in de plaats gekomen van br. van Donk, rapporteert als archivaris der Synode, en ontvangt de dank der vergadering. k. De Cie tot nazien van de percentagecijfers, be noemd op de vorige Synode, rapporteert bij monde van br. J. J. Boon. De voorstellen van de Cie worden aanvaard. 1. Ds Veldkamp brengt verslag uit over de ge houden Pred. conferentie. De Synode staat toe, het volgend jaar D.V. op dezelfde voorwaarden zulk 'n conferentie te houden. m. Ds van Til rapporteert over de geestelijke ver zorging der militairen, inzonderheid over de gehouden ZONDAG 1 JULI 1951 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds P. van 'Til Openbare belijdenis. 2.30 uur Ds S. van Wouwe Middelburg (Noorderkerk) 9 uur Ds H. Veldkamp Openbare belijdenis. 5 uur Ds P. van Til, Zondag 41 Collecte Evangelisatie in eigen stad. Luth. Kerk, avond 7.15 uur Ds S. van Wouwe Dienst voor belangstellenden. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Domburg 10 uur Ds D. Scheele te Assen 2.30 uur Ds G. J. Pontier, Voorber. H. Av. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds J. W. de Jager, Utrecht Namiddag Voorber. H. Av. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Bed. H. Av. en Dankz. Oostkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds L. Zwanenburg Bed. H. Av. en Dankz. Serooskerke 10 uur 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur Vlissingen 9.30 en 5 uur Veere 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe Ds H. Veldkamp Drs J. v. d. Berg Ds P. v. d. Schaaf Ds J. C. Streefkerk Vrouwenpolder 10.45 en 4 uur Ds H. Veldkamp Westkapelle 9.30 uur Ds G. J. Pontier 2.30 uur Ds D. Scheele te Assen Collecte Theol. fac. der V.U. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 (Voorber. H. Av.) en 3 uur Ds D. J. Couvée Breskens 10 en 3 uur Dhr Vingerling te Goes Hoek 10 en 2.30 uur Ds M. de Wit te Rotterdam Oostburg 9.30 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds Th. Rienks Ter neuzen 10 en 3 uur Ds H. Pestman, Voorb. H. Av. Collecte extra coll. voor gescheurde kerken. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds J. J. Ritsema Zoutespui 10 en 2.30 uur Cand. C. Klapwijk te den Haag. CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds A. Verschoor te Vlissingen Borssele 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Ds K. van Anken te Delft Goes 10 en 5 uur Dr G. Stam, Zondag 31 Collecte Hulpbeh. Kerken in de provincie en voor de geestelijke verzorging van Zee-, Land- en Luchtmacht. 's-Gravenpolder 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds R. A. Flinterman Heinkenszand 10 en 2.30 uur -j Ds J. C. J. Kuiper Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Lewedorp 10 en 2.30 uur te 's-Gravenhage. Ds J. van der Leek Ds J. Koolstra Ds J. v. d. Veen Ds G. N. Lammens Ds S. Doornbos te Amsterdam. Ds J. E. Booy Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wolfaarisdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2.30 uur CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds M. J. Arntzen Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Voorber. H. Av. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Cand. J. van Tuinen te Dokkum. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds Kamper, Bleiswijk Bed. H. Av. en Dankz. Poortvliet 10 uur Leesdienst 2.30 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds J. H. van Halsema Tholen 10 en 5 uur Ds Brouwer te Zaandam CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 11.15 en 3.15 Bruinisse 9.30 en 3 uur Ds D. Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 5 uur Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuwerkerk 11 en 6 uur Oosterland 10 uur 2.30 uur Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissekerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Ds Zonnemaire 10 en 2.30 uur uur Ds A. J. Radder Bremmer, Zondag 22b Ds H. Retel Ds H. L. van Aller Drs D. van Swigchem Dhr A. Vreugdenhil Leesdienst Drs D. van Swigchem Ds H. M. Kuitert H. J. Spier te Rijswijk Ds G. Aalbersberg

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1951 | | pagina 3