ILISESTMUH Predikbeurten Ds J. M. Spier. INLEIDING IN DE WIJS BEGEERTE DER WETSIDEE. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. 4e druk. Dat zégt toch wel iets, dat deze inleiding van Ds Spier in 12 jaar tijds een 4e druk beleeft. Een bewijs, dat het boek als inleiding uitnemend bruik baar is. Ook de taal is over 't algemeen verstaan baar, en de uiteenzetting over de verschillende wetskringen duidelijk. Ik geloof niet, dat dit werk in dat opzicht te verbeteren valt. Hét punt, waar de Calvinist-wijsbegeerte m.i. ook nog niet klaar mee is, komt in de leer der structuur-vervlechtin gen. De terminologie is hier nieuw, maar het pro bleem is hier oud. Het wordt maar kort behan deld, maar het is wel zeer belangrijk. Misschien, als de aandacht daarop meer geconcentreerd wordt, dat het vraagstuk van de levenswaarde ring weer anders gezien wordt. De schrijver onze gelukwens, en de uitgever lof voor zijn mooi werk. G. C. St. T. P. Plantinga. DAAR WOONT HIJZELF... Uitg. Bosch Keuning, N.V., Baarn. Dit boek is de samenvatting van wat de schrij ver in het Bijbels Museum bij de aldaar staande Tabernakel steeds aan bezoekers vertelde. Het berust op grondig onderzoek, en vertelt alle mo gelijke bijzonderheden over tabernakel en ere dienst onder Israël. Mooie foto's zijn opgenomen, zodat het geheel een boek voor Bijbelstudie werd, maar bovendien ook in geestelijke zin ons ver rijkt. Prof. Edelkoort gaf het een geleide mee. Hartelijk aanbevolen ter lezing. G. C. St. HET NED. BIJBELGENOOTSCHAP LUIDT DE NOODKLOK. Hoe uit de nood te komen 1 Onder voorzitterschap van Ds C. D. Otte te Veere vergaderden Donderdag in de Prins van Oranje te Goes afgevaardigden van afdelingen van het Ned. Bijbelgenootschap in Zeeland en Westelijk Noord-Brabant ter bespreking van de huidige nood van dit Genootschap. De voorzitter verwelkomde speciaal de heren Mr. F. L. S. F. Baron van Tuyll van Serooskerken, alg.-secreta- ris en D. J. Coumou, adj.-secretaris van het N.B.G. en wees naar aanleiding van het "voor geschreven Schriftgedeelte (Joh. 21) op het feit, dat God, als enige arbeid in Zijn Koninkrijk in nood verkeert, uitkomst geeft, als wij die arbeid maar gelovig voortzetten. Tot afgevaardigde naar de a.s. alg. vergadering van de Centrale Commissie Binnenland werd be noemd de voorzitter. Naar aanleiding van een opmerking uit de ver gadering zette de alg. secretaris de verhouding van het N.B.G. tot de bockhandel uiteen. Oor spronkelijk was de boekhandel bij de verkoop van Bijbels van het N.B.G. niet ingeschakeld, maar in latere jaren is daarin verandering gekomen. En dit wil het H.B. ook graag zo laten. Het N.B.G. komt niet op het terrein van de Bijbelverkoop aan particulieren. Daarvoor krijgt de boekhandel 25 korting. Anders is het met de Bijbels voor de kerkeradën, het oudste afzetgebied van het N.B.G. Op deze verkoop legt het N.B.G. feitelijk geld toe, ook omdat de kerkeraden nog een ze kere korting ontvangen. Deze verkoop, die aan de kerkeraden dus, houdt het N.B.G. aan zich. Voor de normale handel wordt de boekhandel ingeschakeld. Daarna sprak de heer Baron Van Tuyll van Serooskerken over „De huidige nood van het N.B.G." Eerst behandelde spr. het werk in en voor Indonesië, Het werk van de Bijbelvertaling in de Indonesische talen kost veel. Voorheen ont ving het N.B.G. daarvoor subsidie van het In dische Gouvernement, maar dit is veranderd. Het is zelfs te bezien of het bedrag, waarop uit het verleden nog recht bestaat, nog binnen komt. Dank zij de hulp van de Geref. Zendingsbond en de Zending van de Geref. Kerken kunnen de taalgeleerden Dr v. d. Veen en Dr Onvlee weer worden uitgezonden. Maar Dr Swellengrebel, die van Bali moest vertrekken,' zal waarschijnlijk bij de vertaling-Bode worden ingeschakeld. Ook voor het Chinese vertaalwerk wordt voorberei dend werk verricht, dat geheel voor rekening van het N.B.G. komt. De achterstand in het vertaal werk, ontstaan door de dood van Ds Bode, zal moeten worden ingehaald. Voor de vertaling in het Indonesisch zal een tweede taalgeleerde moe ten worden benoemd. Er is in Indonesië een commissie aan het werk ter bestrijding van het analphabetisme. Vele men sen leren lezen, maar hebben niets om te lezen. De communisten zorgen voor pakkende, eenvou dige propaganda-lectuur, maar de samenwerkende Bijbelgenootschappen zullen in deze lectuurbe- hoefte dienen te voorzien. Gezien de economi sche omstandigheden zou deze Bijbelse lectuur cadeau moeten worden gegeven, omdat de men sen ze niet kunnen betalen, maar dat kan niet, gezien de enorm gestegen kosten van papier en drukken. Wel zal er op moeten worden toege legd en de lectuur in gevangenissen en kampen zal gratis verstrekt moeten worden. Verder zijn er grote financiële moeilijkheden door nieuwe belastingen in Indonesië, importhef fingen en devaluatie. Gelukkig zijn er ook enkele lichtpunten. Zo wil de kleine Soenda-kerk op West-Java zelf Evangelisten-colporteurs opleiden. Nu zijn er mensen, die dit werk in Indonesië willen stopzetten. Maar dat mag niet. De vraag naar Bijbels neemt er toe. Wij moeten er de Bij bel blijven brengen, juist omdat het persoonlijk contact zoveel moeilijker is geworden. Terecht is de Bijbel de papieren Zendeling genoemd. Ook in Nederland zijn veranderingen opgetre den. De uitgave van de nieuwe vertaling zal aan de financiën zware eisen stellen. Het bedrijfska pitaal was in normale tijden al te gering, maar nu is zoveel meer nodig. Papier en drukkosten zijn sterk gestegen en in de nieuwe vertaling moet veel kapitaal worden gestoken. Daarom moest van de afdelingen geld worden geleend. Dit jaar dreigt er een tekort. En mag het zover komen Tenslotte wees spr. op de geestelijke nood. Er is helaas een defaitisme in Nederland ten op zichte van de Zending. Maar dit is niet gegrond. Onze kansen stijgen met de dag en onze taak wordt zwaarder. Er is ontzaglijk veel naar Indonesië gezonden aan Bijbels en Bijbelgedeelten. Maar de verkoop van elke Bijbel aldaar betekentbijbetaling. Er zijn in zeer vele gezinnen in Nederland fi nanciële zorgen. Maar durven wij te zeggen, dat onze Christelijke actie moet worden stopgezet Er is, Gode zij dank, in vele kerken offerbereid heid. Maar het moet aan de mensen duidelijk worden gemaakt, dat het N.B.G. dringend meer steun nodig heeft. Na de pauze sprak de heer D. J. Coumou over de vraag Hoe komen wij uit de nood Spr. beklemtoonde, dat wij bij het beantwoor den van deze vraag altijd weer terug vallen op de afdelingen en haar besturen. Als deze actief zijn, valt er heel wat te bereiken. Dat blijkt tel kens, ook in Zeeland. Maar er zijn helaas ook minder actieve afdelingen. Er zijn afdelingen, waar het bestuur soms ja ren achtereen onvoltallig blijft. Ja, het komt voor dat één persoon alle functies in zicht verenigt. Daar komt natuurlijk van uitbreiding van het aan tal leden en contribuanten niets terecht. Evenmin van de Bijbelverkoop. Waar gewerkt wordt, ko men er meer leden en contribuanten. Wanneer alle afdelingsbesturen actief waren geweest, zouden we nu niet in de moeilijkheden zitten. Van September tot April j.l. zijn er plm. 5000 nieuwe leden en contribuanten bijgekomen, maar helaas bedankten er ongeveer 4000. Nu kunnen de adjunct-secretarissen niet alles doen. Daarom doet spr. een krachtig beroep op de afdelingsbesturen. Het gaat om de Bijbel, het allerbelangrijkste in ons leven. Van niet-Christelijke zijde wordt zo veel gedaan aan propaganda. Laten wij, Chris tenen, ook actief zijn. Er is door het Hoofdbestuur een nieuwe werf- brief opgesteld. Laten alle afdelingsbesturen daar mede werken. Deze brief moet worden bezorgd, maar ook binnen enkele dagen worden opge haald. Overal dienen propaganda-commissies te wor den benoemd. In Kerkbodes moeten artikelen worden geplaatst, waarin op deze ernstige zaak, die voor de Zending en alle kerken van zo groot belang is, wordt gewezen. Alleen in Zeeland kan het aantal leden en contribuanten zeker met 4 a 5000 toenemen. Met een krachtig pleidooi, om deze arbeid aan te pakken, besloot spr. Nadat nog een bespreking was gevolgd, werd déze vergadering met dankgebed door de heer Baron van Tuyll gesloten. A. DE LANGE, Secr. Prov. Commissie N.B.G. ZONDAG 10 JUNI 1951 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds A. Elshout 2.30 uur Ds J. Spoelstra Middelburg (No.orderkerk) 9.30 uur Ds J. Spoelstra 5 uur Ds P. van Til, Zondag 38 Collecte Chr. Bewaar- en Voorb. School, Bree Luth. Kerk, avond 7.15 uur Drs J. v. d. Berg te Souburg. Dienst voor belangstellenden. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Domburg 10 uur Ds G. J. Pontier 2.30 uur Ds P. van der Schaaf Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. F. Colenbrander, Ermelo Ds S. van Wouwe Ds P. van Til Leesdienst Ds G. J. Pontier Grijpskerke 10 en 2.30 uur Koudekerke 9.30 uur 2.30 uur St. Laurens 10 en 2.30 uur Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Serooskerke 10.30 en 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds Th. Rienks Ds D. J. Couvée Dhr Vingerling te Goes Doornbos te Amsterdam Ds J. B. van Mechelen 7 Ds J. J. Ritsema Ds H. Pestman Ds H. Veldkamp Ds P. van Til Ds A. Verschoor Ds C. Boon Ds C. van Nes Ds L. Zwanenburg te Schoonebeek. Ds S. van Wouwe Drs J. v. d. Berg Bed. H. Av. en Dankz. Vlissingen 9.30 uur Ds A. Verschoor 5 uur Ds A. Elshout Collecte geestel. verz. IJsselmeergebied en Evangelisatie in België. Veere (Ned. Herv. Kerk) 9.30 en 4 uur Ds J. C. Streefkerk Vrouwenpolder 9 uur 2 uur Westkapelle 9.30 uur 2.30 uur CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Breskens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Ds S. Oostburg 9.30 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 6 uur Ter neuzen 10 en 3 uur Zaamslag 9.30 en 3 uur Zoutespui 10 en 2.30 uur CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds Y. J. Tiemersma Borssele 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Veen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 10 en 5 uur Ds R. A. Flinterman, Zondag 27 Collecte voor gescheurde Kerken. 's-Gravenpolder 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds R. A. Flinterman Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds G. N. Lammens Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Lewedorp 10 en 2.30 uur Ds S. van Popte, Rijswijk Nieuwdorp 10 uur Leesdienst 5 uur Ds G. N. Lammens Wemeldinge 10 en 2.30 uur Dr C. Stam Bed'. H. Av. en Dankz. Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds J. E. Booy Ds J. van der Leek Ds J. Koolstra CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 uur Leesdienst 5 uur Ds M. J. Arntzen Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds M. J. Arntzen Bed. H. Av. en Dankz. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds J. H. van Halsema Poortvliet 10 en 2.30 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. A. G. Baaijen te Bergen op Zoom. Tholen ,10 en 5 uur Ds Bouwmeester te Rotterdam CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 9.30 en 1.30 uur Ds A. J. van Sluijs te den Haag. Bruinisse 11 en 5 uur Ds D. Bremmer, Zondag 22a Colijnplaat 10 en 6 uur Ds K. van Anken em. pred. te Delft. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 3 uur Drs D. van Swigchem Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Nieuwerkerk 11 en 6 uur Dhr A. Vreugdenhil Oosterland 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds D. Bremmer Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds H. M. Kuitert Wissekerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Ds K. Feenstra te Klundert Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds G. Aalbersberg

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1951 | | pagina 3