Kerknieuws Predikbeurten Vacaturebeurten in de Classis Middelburg. Domburg JuliDs Elhout. Sept.Ds Veldkamp. Westkapelle JuliDs Pontier. Sept.Ds Veldkamp. Grijpskerke 8 JuliDs van Nes, H. Av. Aug.Ds v. d. Schaaf, Ds Spoelstra. SeptDs van Wouwe, Ds Elshout. Vrouwenpolder22 JuliDs Streefkerk, H. Av. Aug.Ds v. Til, Ds Verschoor. Sept.: Ds Veldhuijzen, Ds Boon, Ds v. d. Schaaf. Breskens JuliDs Verschoor. 5 Aug.Ds van Nes. Sept.Ds v. d. Berg. KORT VERSLAG van de vergadering Classis Middelburg op Dinsdag 8 Mei 1951 in de Hofpleinkerk te Middelburg. 1. Opening namens de roepende kerk van Middel burg door Ds Veldkamp. Hij laat zingen Gez. 23: 1, leest Hand. 1 48, gaat voor in gebed. 2. Credentiebrieven worden nagezien door de ker ken van Koudekerke en Gapinge. Alle kerken zijn wet tig vertegenwoordigd. Zeven kerken hebben een in structie. 3. Het moderamen neemt zitting Ds Veldhuijzen, praeses, Ds van Til, assessor, Ds Pontier, scriba, Ds Veldkamp, actuarius. 4. Ds Spoelstra van Gapinge wordt verwelkomd. Souburg wordt gelukgewenst met het bedanken van Ds van den Berg voor een beroep. 5. Notulen van de vergaderingen van 14 Febr. en 21 Maart 1951 worden gelezen door Ds Elshout en vastgesteld. 6. Stemcommissie wordt vastgesteld broeders Por tier en Tazelaar. Verkiezing tot afgevaardigden naar de e.k. Part. Synode: primi-afgevaardigden Ds Veld kamp en Ds van Wouwe en de ouderlingen A. Ge- schiere, Grijpskerke- en E. Tange, Souburg. Secundi- afgevaardigden Ds Boon en Ds Verschoor en de ouderlingen A. U. Ie Cointre, Middelburg en A. P. Wouters, Veere. 7. Ingekomen stukken a. Aanvragen vacaturebeurten van Breskens, Dom burg, Grijpskerke, Westkapelle en Vrouwenpolder. De verzoeken worden toegestaan, ook aan de kerk van Breskens. b. Schrijven van Ds van Helsdingen. c. Deputaten van hulpverlening a. gescheurde ker ken delen mee, welke kerken der classis nog niet en welke wel hun bijdragen hebben gezonden. d. Van Ds Hommes uit Winschoten. e. Van een zuster uit de kerk van A. f. Van een broeder uit de kerk van S. De brieven onder b, d, e en f zullen beantwoord worden. 8. Instructies van de kerk van Koudekerke a. over eventuele Avondmaalsviering in Rusthuiseen commissie zal hierover de volgende vergadering rap porteren. Commissie: Ds van Nes (samenroeper), Ds Elshout, Ds Pontier, br. A. Geschiere en br. de Visser, b. Over een dooplid vraagt deze kerk advies, c. En kele andere instructies worden behandeld in verband met het Evangelisatierapport (zie Rapporten). 9. Rapporten a. Evangelisatie. Wat het arbeidsterrein van Ir Steneker betreft, wordt besloten, dat dit zowel de kerk van Middelburg als van Vlissingen zal omvatten. b. Ds Veldkamp rapporteert over kerkvisitatie in acht kerken. c. Ds v. d. Bërg rapporteert over de jeugdconfe- rentie op de „Witte Hei". d. Ds Elshout rapporteert over predikantstracte- inenten. De Classis adviseert de kerken zich te houden aan de richtlijnen door de Generale Synode gegeven in zake de progressie in kindergelden. e. Ds Boon rapporteert over art. 13. De conclusies worden door de Classis aanvaard. Dienovereenkomstig zullen aan de e.v. Particuliere Synode enige voorstellen worden gedaan. f. Br. Geschiere rapporteert over de percentage- cijfers. Deze worden door de Classis aanvaard. 10. Rondvraag art. 41. 11. Een voorstel van M'burg inzake veldpredikers wordt aangehouden. 12. De vacaturebeurten worden geregeld. 13. Oostkapelle wordt aangewezen als roepende kerk voor de e.v. vergadering 12 Sept., 9 uur. Praeses Ds Veldkamp, Assessor Ds Veldhuijzen, le Scriba Ds van Til, Actuarius Ds Streefkerk. 14. Persoonlijke rondvraag. 15. Kort verslag wordt gelezen. 16. De vergadering wordt door de voorzitter ge sloten na dankzegging. Namens de Classis, H. VELDKAMP. Beroepen te Drijber en te Wapenveld, J. Goumare, cand. te Rotterdam te Godlinze, G. E. Meuleman, proponent te Steenwijk te Deventer (vac. J. J. Beukenkamp), H. Heule te Beekbergen. Aangenomen naar Midwolda (Old.), H. Moll, cand. te Huizen (N. H.) naar Rotterdam-Delfshaven (vac. S. R. Smilde), K. J. Schaafsma te Ommen. Bedankt voor Aarlanderveen, Edam, Engwierum, Lexmond en voor Makkum, H. Moll, cand. te Huizen (N.H.). Examens. De classis 's-Hertogenbosch der Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer C. J. v. d. Meulen, cand. aan de Theol. Hogeschool te Kampen. Zijn adres is Jan Hein- straat 12, 's-Hertogenbosch, tel. K 41008322. Aan de Vrije Universiteit zijn geslaagd voor het cand. examen theologie de heren A. G. Baayen te Bergen op Zoom en H. M. Dercksen te Harderwijk. Voor het doet. examen paedagogiek is geslaagd de heer J. Aaltera te Rotterdam. Aan de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen is geslaagd voor het px-op. examen de heer A. Trapman te Ottoland. „HANDELINGEN" door Prof. Dr F. W. Gros heide. Korte Verklaring der H.S., I en II. Ui tg. J. H. Kok, Kampen. Van de „Handelingen der apostelen" verscheen in de reeks „Korte Verklaring" een tweede druk. Deze is, voorzover ik kon nagaan op de spelling na onveranderd. Prof. Grosheide geeft geen „In leiding". Dit, omdat Prof. Greijdanus in „Lukas" al voldoende heeft meegedeeld over de persoon, het werk en de tijd van Lukas, die eveneens de auteur van „Handelingen" is. In plaats daarvan volgt een „naschrift", waarin een karakterisering van het boek der Handelingen gegeven wordt. Dit zijn twee zeer waardevolle deeltjes van de Korte Verklaring, niet alleen om de uitnemende en puntige exegese, maar ook om de samenvat ting, die na de verschillende pericopen gegeven wordt. Een kostbaar werk, dat zowel de theologie als de kerk ten goede komt. H. V. U. van Houten. DE ZONDE VAN HAITZE HOLWERDA. Uit het Fries vertaald door G. Mulder. Uitg. N.V. J. H. Kok, Kampen. Illustraties van C. Elzenga, band en omslag van J. de Vries. Een verhaal van een boer uit Friesland, die voor de oogsttijd een drietal knechts aanneemt voor vijf weken. Door 't prachtige weer zijn ze met 4 weken klaar. Holwerda stuurt ze weg en breekt het contract. Het conflict, dat daardoor ontstaat, wordt opgelost, mede door tussenkomst van een deurwaarder. Holwerda zendt de arbei ders, waar zij recht op hebben. Vlak daarna wordt hij tijdens een onweersbui door de bliksem getroffen. Erg belangrijk is het verhaal niet. Een aardige figuur is de vrouw van de boer, ook een paar arbeiders zijn respectabele typen. Maarde boer zelf is van dat slag, dat je goed kunt be grijpen, hoe er socialisten onder 't volk gekweekt zijn. Ondanks zijn ouderlingschap, en zijn uit eindelijke erkenning van schuld. Mogelijk, dat het boek lezers vindt, maar m.i. had het verhaal van meer betekenis moeten zijn. G. C. St. J. van Noortwijk. DE AANSLUIPENDE ANTI CHRIST. Beknopte, populaire studie over Fr. Nietzsche'sAlso sprach Zarathustra. Uitg. Drukkerij Wed. G. van Soest, Am sterdam. Eerlijk gezegd, heb ik de opzet van dit boekje van 80 bladz. niet goed begrepen. Als een soort commentaar gaat het van het boek van Nietz sche uit. Is dat tegenwoordig zo druk in handen Dat valt te betwijfelen. En, wat moet iemand met deze aantekeningen doen, die in de lectuur van Nietzsche niet thuis is Het komt mij voor, dat de schrijver beschouwingen met betrekking tot deze tijd wil geven, maar er zelf nog niet voldoende uitgekomen is. Hij zou in eenvoudiger trant moeten geschreven hebben, want met deze uitgave zal hij weinig bereiken. G. C. St. GEDENKBOEK DER FRIESE ZENDING. Overzicht van het Zendingswerk gedurende 19001950. Uitg. N.V. Drukkerij de Motor, Sneek. Een mooie uitgave, waarin wij iets van het vele werk, op het Friese Zendingsterrein verricht, vernemen. Eerst over de tijd, toen er slechts één missionair dienaar was (19001928), dan de periode, toen er twee waren (19291939), ein delijk de Zending tijdens de oorlogstijd en daarna. Tal van mooie foto's zijn opgenomen. We ho pen, dat velen deze uitgave zullen lezen. Het is een waardevolle bijdrage voor de jongste Zen dingsgeschiedenis onzer kerken. G. C. St. ZONDAG 20 MEI 1951 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds P. van Til 2.30 uur Dr E. Masselink te Rotterdam-Z. Zondag 34. Middelburg (Noorderkerk) 9.30 uur Dr E. Masselink 5 uur Ds P. van Til, Zondag 34 Collecte Zuid Nederlands Sanatorium. Luth. Kerk, av. 7.15 uur Ds H. Veldkamp Dienst voor belangstellenden. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Cand. M. F. Minnema te Rotterdam. Domburg 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds P. van Til Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds H. Veldkamp Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Oostkapelle 10 en 2.30 uur Cand. M. G. Ton, LItrecht Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe Souburg 9.30 en 4.30 uur Drs J. v. d. Berg Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds P. v. d. Schaaf Collecte Schulddelging. Veere (Ned. Herv. Kerk) 2 en 7 uur Ds J. C. Streefkerk Vrouwenpolder 10.45 en 4 uur Ds J. H. Teerink te de Lier. Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2.30 uur Drs J. v. d. Berg Collecte Sanatorium Zuid-Nederlands. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds D. v. d. Meulen Bed. H. Av. Axel 10 en 3 uur Ds G. J. Sijbesma te Vinkeveen Breskens 10 en 3 uur Ds S. Datema te Driebergen Hoek 10 en 2.30 uur Cand. W. K. H. Pouwels te Vlaardingen. Oostburg 9.30 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds Th. Rienks Ter neuzen 10 en 3 uur Ds H. Pestman Zaamslag 9.30 en 3 uur Ds J. J. Ritsema Zöutespui 10 en 2.30 uur Ds D. J. Couvée CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds Y. J. Tiemersma Borssele 10 en 2.30 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Ds J. v. d. Veen Goes 10 en 5 uur (Zondag 26) Ds R. A. Flinterman In de morgendienst Voorber. H. Av. en Huwelijksbevestiging. Collecte voor Zuid Nederlands Sanatorium. 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Dr C. Stam Vooi-ber. H. Av. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds Lammens Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. van der Leek Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 10.30 en 2.30 uur Cand. C. J. v. d. Meulen te 's-Hertogenbosch. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds E. Beukema Wemeldinge 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds R. A. Flinterman te Goes Wolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds B. A. Bos Legerpredikant, Breda. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds C. Kapteyn, miss. pred. te Amsterdam Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Dr G. E. Meuleman te Steenwijk. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds Verhave te Eist Poortvliet 10 en 2.30 uur Ds J. H. van Halsema Des ochtends Bed. H .Av. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Drs M. J. Arntzen Tholen 10 uur Leesdienst 5 uur Ds J. H. van Halsema CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 11.15 en 3.15 uur Cand. Joh. Lever te den Helder. Bruinisse 9.30 en 3 uur Ds D. Bremmer, Zondag 20 Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds H. Retel Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 3 uur Drs D. van Swigchem Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds H. M. Kuitert Nieuwerkerk 11 en 6 uur Oosterland 10 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Scharendijke 10 en 2.30 uur Dhr C. Klapwijk proponent te den Haag. Wissekerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Ds M. Norg te Dinxperloo Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds G. Aalbersberg

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1951 | | pagina 3