immmm Predikbeurten Kerknieuws KORT VERSLAG van de vergadering der Clas sis Goes op 18 April 1951» Namens de roepende kerk van Borssele opent Ds v. d. Veen de vergadering. Hij laat zingen Ps. 76: 1, leest 1 Petr. 1 312, en gaat voor in gebed. De credentiebrieven worden nagezien door de af gevaardigden van de kerk van Goes. Alle kerken blij ken wettig vertegenwoordigd te zijn. De kerk van Wemeldinge heeft een ouderling en een diaken. De vergadering wordt geconstitueerd. Moderamen Ds J. E. Booy, Praeses Ds R. A. Flinterman, Asses sor Ds J. v. d. Leek, le Scriba; Ds J. Koolstra, 2e Scriba. De notulen van de vorige vergadering worden ge lezen en vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen wordt meegedeeld, dat de kerk van Yerseke de boeken en bescheiden van br. A. J. Koppe, deputaat art. 13 K.O., heeft nagezien en in orde bevonden. De Praeses gedenkt nog het sterven van Ds A. Scheele, die vele jaren ook in de Classis Goes een grote plaats heeft ingenomen. Tot de afgevaardigden van Wolfaartsdijk en Lewedorp spreekt hij woorden van bemoediging in verband met het bedanken van een beroepen predikant en het opnieuw uitbrengen van een beroep. Ds Tiemersma feliciteert hij met zijn be roep naar Scherpenzeel, en hoopt, dat hij vrijmoedig heid mag hebben om zijn arbeid in Baarland en in de Classis Goes voort te zetten. Ingekomen stukken 1. van de Classis 's-Gravenhage, die cand. O. Ja ger praeparatoir geëxamineerd heeft, en hem toege laten om te staan naar het ambt van dienaars des Woords in de Geref. Kerken tevens toegestaan, in verband met de voortzetting van zijn studie, voorlopig geen beroep in overweging te nemen. 2. Van de deputaten voor hulpverlening aan ge scheurde kerken. In dit schrijven worden vermeld enige financiële gegevens omtrent de te storten en gestorte gelden van de Classiskerken. Rapport van de commissie ad art. 13 K.O. Deze commissie komt met het volgende voorstel De classis Goes der Geref. Kerken besluite aan de Particuliere Synode van Zeeland, te houden D.V. 6 Juni 1951 te Middelburg, te verzoeken zodanige voor stellen ter Generale Synode 1952 in te dienen en tijdig kenbaar te maken aan Gen. Dep. art. 13, dat a. de Generale Synode besluite in de geest van het voorstel Noord-Brabant-Limburg inzake de emeri- tering, tot handhaving van het thans geldende om slagstelsel, doch met een versterkte, al of niet pro gressieve, fondsvorming. De omvang hiervan worde telkens op elke Synode opnieuw vastgesteld b. aan de Particuliere Synoden, die samenwerken in de Landelijke Samenwerking, te adviseren de Lan delijke Samenwerking om te zetten in een Stichting met eigen rechtspersoonlijkheid, onder nader vast te stellen bepalingen c. de Generale Synode dringe er bij de kerken op aan, dat geen enkele kerk zich aan de samenwer king in landelijk verband zal blijven onttrekken of deze samenwerking zal verbreken. Dr C. Stam licht dit voorstel nader toe. Na uit voerige bespreking verklaren de kerken zich accoord met dit voorstel. De vacaturebeurten worden voor het 3e kwartaal 1951 als volgt geregeld: Borssele: Dr Stam; Drie wegen: Ds Flinterman 's-Gravenpolder: Di v. d. Leek, Lammens, Stam Lewedorp Di Beukema, Booy, Flin terman WemeldingeDi Booy, Koolstra, v. d. Veen ZONDAG 29 APRIL 1951 HEMELVAARTSDAG 3 MEI 1951 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 u. Ds K. J. Schaafsma te Ommen. 2.30 uur Ds P. van Til, Zondag 32 Hemelvaartsdag 9.30 uur Ds P. van Til Middelburg (Noorderkerk) 9.30 uur Ds P. van Til Openbare belijdenis. 5 uur Ds K. J. Schaafsma, Zondag 32 Collecte hulpverlening gescheurde kerken. 7.15 uur Lutherse KerkZuidsingel Ds H. Veldkamp (Evangelisatie-samenkomst) Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Domburg 10 uur Ds G. J. Pontier 2.30 uur Ds H. Veldkamp Hemelvaartsdag 10.30 uur Ds G. J. Pontier Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. M. Bloemkolk, Treebeek Hemelvaartsdag 9 uur Ds S. van Wouwe Grijpskerke 10 en 2.30 uur Cand. J. Goumare te Rotterdam. Hemelvaartsdag 10 uur Ds A. Verschoor Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout Bed. H. Av. en Dankz. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Bed. H. Av. en Dankz. Woensdag 2.30 uur Ds C. Boon, Huwelijksbev. Hemelvaartsdag 10 uur Ds C. Boon Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Hemelvaartsdag 9.30 uur Ds C. van Nes Oostkapelle 10 en 2.30 uur Dr C. Stam te Goes Hemelvaartsdag 10 uur Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe Hemelvaartsdag 10.15 uur Ds S. van Wouwe Souburg 9.30 en 2.30 uur Drs J. v. d. Berg Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds A. Verschoor Collecte Emeriti. Veere (Ned. Herv. Kerk) 9.3Ö en 4 uur Ds J. C. Streefkerk Hemelvaartsdag 9.30 uur Ds J. C. Streefkerk WolfaartsdijkDi Beukema, Lammens, v. d. Veen. Ds v. d. Leek doet als deputaat enige mededelingen over de zending in het algemeen. De verschillende zendende kerken passeren de revue. De Zuiderzending heeft nog geen missionair-predikant om die te kunnen beroepen voor ons terrein Salatiga en Blora. De In donesische regering zal de christelijke scholen in In donesië subsidiëren. Dit wordt met blijdschap verno men. De Raad van samenwerking heeft besloten het verlof van de miss. predikanten enigszins anders te regelen. Een verblijf van 6 jaar in Indonesië blijkt te lang te zijn daarom zal dit 4 jaar worden. En de verloftijd zal dan niet een jaar duren, maar 8 maanden. In 1950 konden de verplichte gelden van al de Classis kerken afgedragen worden. Tot afgevaardigden naar de Particuliere Synode worden gekozen primi-predikanten E. Beukema en C. Stam secundiJ. v. d. Leek en Y. Tiemersma. Prima-ouderlingenC. Westveer te 's-Gravenpolder en I. van Wijk te Goes secundiK. Fraanje te Lewe dorp en D. Moelker te Nieuwdorp. De rondvraag naar art. 41 K.O. wordt gehouden. Geen der kerken blijkt een zaak te hebben, waarom trent zij het oordeel en de hulp van de classis behoeft. De volgende vergadering zal D.V. worden samen geroepen tegen Woensdag 11 Juli, 's middags half twee. De kerk van Driewegen wordt aangewezen als roepende kerk. Leden van het moderamen zullen zijnDs R. A. Flinterman, Praeses Ds J. v. d. Leek, le Scriba Ds G. Lammens, 2e ScribaDs J. Koolstra, Assessor. Vóór genoemde datum dienen de volgende collecten te worden overgemaakt1Hulpbehoevende kerken in de provincie. 2. Evangelisatie onder studerenden. 3. Theologische Hogeschool. 4. Geestelijke verzorging onder ziekenhuis-patiënten en -personeel. 5. Steun Geref. Kerken in Indonesië. 6. Verstrooide Gerefor meerden in het buitenland. 7. Gift voor de Hongaarse studenten. De persoonlijke rondvraag wordt gehouden. Ds Tiemersma dankt voor de woorden, die de Praeses tot hem gericht heeft in verband met zijn beroep. Het persverslag wordt gelezen en vastgesteld. De Praeses gaat voor in dankgebed en sluit de ver gadering. Op last van de vergadering der Classis Goes, J. KOOLSTRA, 2e Scriba. Minnertsga, J. Kuntz, cand. te Assen Oude Pekela, G. van 't Riet te Vollenhove-St. Jansklooster. Aangenomen naar Katwijk aan Zee (vac. W. van Boeyen), A. L. Bos te Ysselmonde Schiedam (vac. J. A. Schep), G. Brinkman te Amsterdam-West Tzum, J. Kuntz, cand. te Assen. Bedankt voor Blokzijl, Enumatil, Hornhuizen-Kloos- terburen, Minnertsga, Nieuwolda, ten Post-Overschild en voor Woldendorp, J. Kuntz, cand. te Assen voor Groningen (vac. J. F. H. v. d. Bom), D. A. Zijlstra te Amersfoort voor Murmerwoude, W. C. P. den Boer te Vorden Rotterdam-Charlois (vac. S. Hoek stra), J. A. van Arkel te Haarlem voor Water graafsmeer (vac. Dr R. Schippers)K. Hart te Utrecht voor de benoeming tot hulpprediker te Grootegast en te Bergen (N. H.), Ds J. Ubels, em. predikant van Djakarta en thans hulpprediker te Almelo. Benoemd tot hulpprediker te Grootegast en te Ber gen (N. H.), Ds J. Ubels, em. predikant van Djakarta, thans hulpprediker te Almelo. GAPINGE De kerkeraad van de Geref. Kerk alhier, vraagt afvaardiging van de kerken uit de Classis bij de in trede van Cand. J. Spoelstra op D.V. Zondag 6 Mei a.s., om 2 uur. Namens de kerkeraad, H. G. BOER, Praeses. D. LOUWERSE, Scriba. DEUTERONONIUM door Prof, Dr J. Ridder bos, Korte Verklaring der H.S, Uitg, J, H, Kok, Kampen, Prof. Ridderbos behandelt hier alleen nog maar het le deel (h. 116). Het werkje geeft veel meer dan de naam „Korte Verklaring" doet ver moeden. Hierbij doel ik niet alleen op het belang wekkende overzicht van het Mozaisch strafrecht (blz. 109v.), maar ook en vooral op de Inleiding, waarbij ik dan weer in 't bijzonder denk aan de prachtige paragraaf over ,,de betekenis van Deu- terononium voor de kerk des nieuwen Verbonds" met de actuele opmerkingen over Verbondsbreuk, Verbondswraak enz. De vertaling kan ik niet beoordelen, maar zal wel goed zijn. De verklaring is overal inderdaad „kort", maar laat zelden in de steek, voorzover ik kon nagaan. Intussen, wat zijn veel theologen en vooral hoogleraren in de theologie toch nog verliefd op archaistische uitdrukkingen en tweede naamvallen die volkomen uit de tijd zijn. Prof. Ridderbos schrijft nog de kerk des nieuwen dags (blz. 49). Asjeblieft! De professor staat wel aan het begin zijns emeritaats, maar tegen het einde zijns ouden dags kan hij ook dit nog af leren, evenals hij de oude spelling afgeleerd heefc. H. V. Tweetal te Rotterdam-Delfshaven (vac. S. R. Smil- de), F. C. Meyster te Rotterdam-Overschie en K. J. Schaafsma te Ommen. Beroepen te Aarlanderveen, H. Moll, cand. te Hui zen (N. H.) Blija, J. A. van Netten te Wommels Epe, J. H. Post te Wieringerwerf Erica, Goënga en te Lewedorp, R. Strijker, cand. te Nijeveen (Dr.) Hijken, W. M. de Bakker, cand. te 's-Gravenhage Lexmond, H. Moll, cand. te Huizen (N. H.) BERICHT VAN JE JONGEN door Jaap Wind. Uitg, Bosch en Keuning, Baarn. Een in dagboekvorm geschreven verhaal van een van de vele „jongens" die naar „Indonesië" ging, ener bleef Het is in z'n eenvoud en (gezond) realisme het allerbeste en meest ont roerende wat ik in dit genre gelezen heb. Het moet veel gelezen worden, vooral door jonge mensen. H. V. Vrouwenpolder 9.30 uur 6.30 uur Hemelvaartsdag 11 uur Westkapelle 9.30 uur 2.30 uur Ds H. Veldkamp Ds J. M. Bloemkolk Ds P. van Til Leesdienst Ds G. J. Pontier Collecte Alg. Chr. doeleinden. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds D. v. d. Meulen Axel 10 en 3 uur Ds D. J. Couvée Breskens 10 en 3 uur Ds Schelhaas, Uithuizermeden Hoek 10 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Oostburg 9.30 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds Th. Rienks Hemelvaartsdag 9.30 uur Ds Th. Rienks Ter neuzen 10 en 3 uur Ds H. Pestman Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds J. J. Ritsema Zoutespui 10 en 2.30 uur Ds A. Thielen te Maasland CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds Joh. Booij te Utrecht Voorber. H. Av. Hemelvaartsdag 9.30 uur Ds Y. J. Tiemersma Borssele 10 uur Leesdienst 5 uur Ds Lammens Hemelvaartsdag 10 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Hemelvaartsdag 9.30 uur Ds J. v. d. Veen Goes 10 en 5 uur Ds R. A. Flinterman, Zondag 24 Collecte voor Ereschuld en dankbaarheid en Stichting 19491950. Hemelvaartsdag 10 uur Ds R. A. Flinterman Collecte voor hulpbehoevende studenten. 's-Gravenpolder 10 en 2 uur Ds J. v. d. Veen Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds Lammens Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. van der Leek Hemelvaartsdag 10 uur Ds J. van der Leek Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 10 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds E. Beukema Bed. H. Av. en Dankz. Hemelvaartsdag 10 uur Ds E. Beukema Wemeldinge 10 uur Leesdienst 5 uur Ds R. A. Flinterman Hemelvaartsdag 10 uur Ds L. v. d. Linde te Rijnsburg. Wolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds G. van Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds M. J. Arntzen Namiddag Zondag 35 Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds W. M. le Cointre te Amsterdam. Hemelvaartsdag 9.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds J. M. Mulder te Amsterdam. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds J. H. van Halsema Poortvliet 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds Swierts te Enkhuizen Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds K. van Anken te Delft Tholen 10 en 5 uur CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 11.15 en 3.15 uur Ds H. J. Spier te Rijswijk. Hemelvaartsdag 11.15 uur Leesdienst Bruinisse 9.30 en 3 uur Ds D. Bremmer, Zondag 19a Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds H. Retel Hemelvaartsdag 10 uur Ds H. Retel Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 3 uur Drs D. van Swigchem Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds M. Vreugdenhil te Ruinerwold. Hemelvaartsdag 10.30 uur Dhr A. Vreugdenhil Oosterland 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds M. Vreugdenhil Namiddag Voorber. H. Av. Hemelvaartsdag 10 uur Leesdienst Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds H. M. Kuitert Wissekerke 10 en 2.30 uur Ds W. H. van Zuijlen te Rotterdam. Zierikzee 10 en 5 uur Ds H. Brinkman te Rijssen Hemelvaartsdag 10 uur Ds H. Veldkamp te Middelburg. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds G. Aalbersberg

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1951 | | pagina 3