Jeugdrubriek BLORA Officiële Berichten Nog 15 miljoen Indonesiërs op Midden-Ja va en Soemba zielde prediking van het komende Koninkrijk des Heren. Ieder in zijn kring en op zijn plaats, allen be zielde getuigen, actieve werkers voor dat Ko ninkrijk. Opdat het beeld der kerk na de hemel vaart, worde teruggevonden in het leven van de kerk van thans alle daglovende en dan kende God G. C. St. DIE GOEIE OUWE TIJD Jaren geleden kocht ik een pakketje boeken uit een theologische bibliotheek. Er was het een en ander bij, dat ik goed gebruiken kon. Er was ook wel wat onder, dat je letterlijk „op de koop toe" moest nemen. Eén van die laatste aanwin sten kwam me dezer dagen in handen, en hele maal tegen de bedoeling in raakte ik er een paar uur aan kwijt. De titel is enerverend genoeg„Handboek voor jonge predikanten" - heet het en het is geschreven door een Leidse professor, helemaal in het begin van de vorige eeuw. De schrijver wist, hoe hij met zijn recensenten moest om springen Luister maar„Bescheidene aanmer kingen over den aard en volvoering van dit werk zullen door mij met eene zeer opregte dankbaar heid vernomen, maar hatelijke beoordelingen nim mer beantwoord worden Ik heb in dit boek gespannen zitten lezen. De goeie ouwe tijd laat zich op elke bladzij horen. Ik geloof niet, dat het woord „dominee" er ook maar één keer in voorkomt. Het zijn in die tijd nog allemaal Leraars en hun preken heten Leerredenen. Het Huisbezoek heet in die dagen nog plechtig „Huisbezoeking". Tegenwoordig óók nog wel eens, naar ik hoor, maar nu klinkt het niet plechtig meer. Speciaal tot „lering ende onderrichting" van onze hedendaagse catechisanten, schrijf ik wat over uit het hoofdstuk „Het Katechizeren", dat merkwaardig genoeg volgt op een verhan deling over „Het herderlijk werk in het behan delen van Misdadigers". Waarschijnlijk had de hooggeleerde schrijver na dit aangrijpend onder werp behoefte aan een wat liefelijker tafereel. Want liefelijk is het De jonge predikant moet tot het catechiseren worden aangespoord, o.m. „door de zonderlinge aangenaamheid van deze arbeid en het vermaak, door denzelven opgeleverdHij kan niet an ders „dan met een zacht genoegen eene verga dering van kinderen rondom zich zien, daar hunne teedere jaren zelve reeds zoo geschikt zijn om hen als zeer lieve en belangrijke voorwerpen te doen beschouwen. Hoe regt vermakelijk is het voor den waren Kindervriend getuige te zijn van hunne onbezorgdheid en onschuldige vrolijkheid hunne snedige, naïve en dikwijls zeer schrandere vragen en antwoorden aan te hooren en de vorderingen te bespeuren, die zij door zijne on- derrigtingen maken hoe welgevallig, eindelijk, moeten voor hem zijn de menigmalen regt harte lijke en welmeenende betooningen van hunne teedere toegenegenheid en van het onbepaald vertrouwen, hetwelk zij in hunnen lieven Leeraar stellen U. begrijpt het de ontroering belet mij schier het verder schrijven. Ik heb er ook niets aan toe te voegen, dan dat ik het bovenstaande gaarne ter overweging en overdenking aanbeveel voor alle hedendaagse „zeer lieve en belangrijke voor werpen", alsmede voor hun „lieve Leeraars Maar er is nog iets anders. Al die wederzijdse lievigheid neemt niet weg, dat deze hooggeleerde Carolus de catechisatie ziet als een uitnemend hulpmiddel om het „oog merk van den dienst des Evangelies" te bereiken. Dat „oogmerk" is „de verlichting van het ver stand onzer medemensen, de vorming en zedelijke verbetering hunner harten". De catechisatie moet helpen, de beoefening van de Godsdienst „rede lijk" te doen zijn. Catechiseren dient, om der kinderen godsdienstigheid en zedelijke braafheid aan te wakkeren. Nee als het zó moet, zal ik mijn heimwee naar die goeie ouwe tijd maar on derdrukken. Ik zal mij er maar weer in schikken, dat als mijn lieve en belangrijke voorwerpen het lokaal binnenkomen zij me niet begroeten met een Goeden avond, lieve Leraar Als ik ze dan maar gewoon het Woord van hun Verbonds god mag uitleggen en een poging mag doen, ze er iets van te laten zien, hoe góéd het is, de Here te dienen met héél hun hart en met héél hun leven AZ. Excerpt Nota Wolterbeek (vervolg) De eerste aanraking van het gebied Midden- Java ten Noorden dateert van 1883. In de omgeving van het plaatsje Salatiga werd het eerste contact gelegd. Daarom sprak men van Salatiga-zending. Deze Salatiga-zending strekte zijn bemoeü'ngen steeds verder uit en in 1891 kreeg Blora een eigen zen deling A. Zünmerbeutel. De Duitse klank van deze naam is niet toe vallig. Immers in Neukirchen, dicht bij de Duits- Nederl. grens, was er een school ter opleiding van zendingsarbeiders, en deze „leverde" haar afgestudeerden af aan het „Salatiga-gebied". Reeds spoedig droeg de arbeid van Zünmer beutel vrucht en na enige jaren was ook reeds een ziekenhuis gebouwd voor 30 patiënten en een schooltje. Een interessante bijzonderheid van deze zen- dingsaanpak is, dat de Salatiga-zendelingen geen vast salaris hadden. Ze leefden van de giften die vrijwillig en zonder een opzettelijke finan ciële actie binnenkwamen. Zodoende hebben ze met Paulus geleerd overvloed te hebben en ge brek te leiden. In 1900 vertrok Zünmerbeutel om gezondheids redenen, opgevolgd in 1901 door zendeling C. A. J. van Engelen (19011919). In zijn tijd kwam er een krachtige uitbouw van hoofd en neven diensten. De gemeente voegde Chinezen, Javanen, Ma- doenezen en Ambonezen samen in één verband. Op Midden-Java ten zuiden ging dat anders. Daar organiseerde men aparte Javaanse- en Chi nese kerken. Het is goed hier eens op te sommen de plaat sen waar gemeenten worden aangetroffen rondom BloraNgawen, Djepon, Kunduran, Kedung met Kendil. Er werkten ook wel Hollanders, b.v. artsen Deggeler, Pilon, Hartgerink en zuster Böhl. Bij de scholen werkten als onderwijzeres Mej. J. Mooy, Mej. J. C. Hes. Dat schoolwezen kwam niet tot sterke ont plooiing, omdat men naar het Salatiga-principe geen regeringssubsidie wenste te ontvangen. Naast Blora begon men ook in Bodgonegoro een hoofd-zendingspost te stichten. Zendeling Barth vestigde zich daar in 1903. Kringen ontstonden rondom deze plaats in Tja- poe en Randu-blatung. Te Bodgonegoro waren zendelingartsen Dr H. T. Sigel, Dr G- J- van Leussen (hij woont thans te Zeist), Dr O. Sichinger. Bij 't uitbreken van de oorlog was dit hospitaal uitgegroeid tot 223 bedden en dat te Blora 329 bedden. Het schoolwezen kwam tot zeer geringe ont plooiing in Bodgonegoro. De Salatiga-zending heeft eerder dan andere zendingscorporaties ingezien, dat voor de arbeid onder vrouwen en meisjes speciale vrouwelijke zendingsarbeidsters zeer gewenst waren. (Wordt vervolgd) N.B. Het volledige rapport is te krijgen bij „Züiderzending", Penninghoeksingel 61, Middel burg. Prijs 0,40. Ds P. VAN TIL. AGENDA van de vergadering van de Classis Tholen der Geref. Kerken te houden D.V. Woensdag 9 Mei 1951 te Bergen op Zoom, aanvang 9 uur» 1. Opening. 2. Nazien der credentiebrieven en instructies. 3. Notulen. 4. Zaken uit de notulen. 5. Mededeling en behandeling van ingekomen stuk ken en gevoerde correspondentie. 6. Behandeling instructies. 7. Rapporten. 8. Benoeming afgevaardigden Particuliere Synode. 9. Vervolg bespreking zaken te brengen op de P.S. 10. Rondvraag naar art. 41 K.O. 11. Inning en verantwoording van collecten en quota. 12. Aanvraag en vaststelling vacaturebeurten. 13. Algemene rondvraag. 14. Vaststelling volgende vergadering. 15. Vaststelling persverslag. 16. Sluiting. De Scriba, Mr. J. J. VERSLUYS. Mede te brengen of te storten voor de vergadering a. Quotum voor de zending, Ds v. d. Soel, 162645 b. Bijdrage art. 13, J. J. Versluys, 234628 c. Twee classisbijdrage, br. L. de Kok, 396981 d. Theol. Hogeschool, Alg. Bureau, 513153 e. Generale Evangelisatiekas, Alg. Bureau, 513153 f. Theol. Fac. V.U., Alg. Bureau, 513153 g. Hulpbeh. Kerken Zeeland, 2 X, Ds Arntzen, 515862 h. Evangelisatie in Zeeland, Ds Arntzen, 515862 i. Evangelisatie in de Classis, Ds van Halsema j. Collecte Poortvliet, br. L. Th. Vogelaar te Krab- bendijke. AGENDUM voor de vergadering van de Clas sis Middelburg te houden 8 Mei a.s., des morgens om 9 uur. 1. Opening. 2. Nazien der credentiebrieven. 3. Zitting nemen van het moderamen. 4. Notulen. 5. Ingekomen stukken a. Schrijven van de Geref. Kerk te Breskens. b. Schrijven van Ds W. F. C. van Helsdingen te Amersfoort. c. Schrijven van deputaten voor hulpverlening aan gescheurde kerken. 6. Instructies. 7. Rapporten a. Evangelisatie. b. Van Rooyen, e.a. c. Zending. 8. Rondvraag art. 41 K.O. 9. Persoonlijke rondvraag. 10. Aanwijzing roepende kerk. 11. Aanwijzing moderamen volgende vergadering. 12. Kort verslag. 13. Sluiting. Namens de roepende kerk van Middelburg, P. VAN TIL, praeses h.t. B. H. LAVOOIJ, scriba. Aan de kerken in de Classis MIDDELBURG Inning bijdragen Emerituskas „Art. 13 K.O.", 4e kwartaal, boekjaar 1 Juli 19501 Juli 1951. Gewone Reserve- dienst fonds Arnemuiden 5)4 f 233,39 f 45,10 Domburg 1)4% 53,04 10,25 Gapinge 1/4% 74,26 14,35 Grijpskerke 4% 201,57 38,95 Koudekerke 6%% 286,44 55,35 St. Laurens 4 169,74 32,80 Meliskerke 5244,— 47,15 Middelburg 28 1188,18 229,60 Oostkapelle 5 212,18 41, Serooskerke 8)4 360,70 69,70 O. en W. Souburg 9)4% 392,52 75,85 Veere 3)4% 137,91 26,65 Vlissingen 13 551,65 106,60 Vrouwenpolder 2)4 95,48 18,45 Westkapelle 1 42,44 8,20 4243,50 820,— A. GESCHIERE J.Hz. Grijpskerke, 27 April 1951. Giro 369846. 5 Mei zal een godsdienstoefening voor doven en slechthorenden worden gehouden, om 2 uur in één der zaaltjes van de Geref. Kerk, Westwal, Goes. AGENDUM vergadering der Classis Axel van Gereformeerde Kerken D.V. 1 Mei 1951 te Schoondijke. Aanvang 10 uur. 1. Opening der vergadering door de Praeses. 2. Tekening der presentielijst. 3. Nazien en rapport der credentialen. 4. Lezing en vaststelling der notulen. 5. Mededeling van gehouden correspondentie. 6. Behandeling van voorstellen of instructies der kerken. 7. Behandeling der ingekomen stukken. 8. Rapporten. 9. Rondvraag naar art. 41 K.O. 10. Benoeming van deputaten, volgens deze huishou delijke regeling. 11. Regeling der consulentschappen en vacaturebeur ten. 12. Afdoeinen van geldelijke zaken. 13. Aanwijzing van de roepende kerk, vaststelling van plaats, datum en uur van aanvang der eerstvol gende vergadering. 14. Navraag. 15. Vaststelling van het kort verslag. 16. Sluiting. Namens de roepende kerk van Zoutespui, D. J. Couvée, Praeses. A. Verschelling, Scriba.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1951 | | pagina 2