UBSTAFfl Kerknieuws Predikbeurten Tweetal te Epe, H. Heule te Beekbergen en J. H. Post te Wieringerwerf. Beroepen te Lichtenvoorde, R. Strijker, cand. te Nijeveen te Paessens, J. J. Goumare, cand. te Rot terdam-Zuid te Amersfoort (3e pred. pl.) (2e maal), H. W. Engelkes te Delft te Meerkerk, Dr E. Smilde te Wateringen te Amsterdam-West (4e pred. pl.), H. W. Wierda te 's-Gravenhage-Loosduinen te Kampen (vac. E. I. F. Nawijn), J. L. Wielenga te Oudewater te Makkum en te Woubrugge, W. M. de Bakker, cand. te 's-Gravenhage te Giessen-Rijs- wijk, W. M. de Bakker, cand. te 's-Gravenhage te Midwolda (Old.), H. Moll, cand. te Huizen (N.H.) te Scherpenzeel, Y. J. Tiemersma te Baarland. Aangenomen naar Amsterdam (vac. S. Doornbos), A. Plaatsman te Renkum-Heelsum naar Amersfoort (3e pred. pl.) (2e beroep), H. W. Engelkes te Delft naar Vroomshoop (vac. L. H. Lambers Heerspink), J. v. d. Staal te Leens. Bedankt voor Barendrecht (vac. P. H. Pellicaan), J. v. d. Berg te O. en W. Souburg voor Oudega (Sm.), J. v. d. Staal te Leens voor Wetsinge-Sau- werd, C. Kamper te Bleiswijk. Examens. De classis Amsterdam der Geref. Ker ken heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer H. R. Zijlstra Jr., Bosboom Tous- saintstraat 67 te Amsterdam-West, cand. aan de V.U. MOEDER EN HAAR MAN. Prof. Dr J. Wa terink» 2e druk. Uitg. N.V. Gebr. Zomer en Keuning, Wageningen. In een eenvoudige verteltrant bespreekt Prof. Waterink hier de positie van moeder in het ge zin en haar plaats als vrouw naast haar man, terwijl hetzelfde gebeurt over vader. Ook worden de huwelijksproblemen besproken. Het is niet de bedoeling, dat dit boek in handen van al te jeug digen zal komen. Een prachtwerk, dat met grote eerlijkheid de dingen noemt, en dat een uitnemend hulpmiddel kan zijn, om weer boven de sleur van het alledaagse uit te komen. Mocht iemand uit de titel afleiden, dat hier de man als bijwagen beschouwd wordt, dan is dit er geheel naast. Ge leest hier, hoe in geloof en liefde de samenleving moet worden gebouwd en bewaard, waarin ieder zijn recht eneer. van zelf ontvangt, als elk zijn plaats inneemt, die God ons wijst. Het is te hopen, dat dit boek veel gelezen zal worden, en dat met het gelezene winst wordt ge daan in deze tijd van allerlei ontwrichting. UW DEEL IN DIT LEVEN. P. J. F. Dupuis, Arts, Uitg. N.V» W, ten Have, Amsterdam. Met een voorwoord van wijlen Prof. Dr G. v, d. Leeuw. 3e, vermeerderde druk. Een boek tot voorlichting in verband met ver loving en huwelijk. De laatste jaren is deze lec tuur nog al uitgebreid geworden. De herdruk be wijst, dat er nog al „vraag" naar is. We hebben tijden gehad, dat er op dit gebied beslist een tekort was. De schrijver wijst daar op. Moeten we nu ook niet oppassen voor het omgekeerde In een tijd van sexuele „geladenheid" kan ook een zeker stilzwijgen goed werken. Met bijzondere openheid gaat de schrijver op alle kwesties in, die de omgang der geslachten betreft. Ik heb me afgevraagd, of hier niet té sterke waardering van „het natuurlijke" tot uit drukking komt. Bovendien rijzen er telkens vra gen, omdat in Christelijke kring zeker niet alge meen zó gedacht wordt, als dokter Dupuis schrijft. Zijn voorlichting zou in bepaalde geval len wel eens averechts kunnen werken, en het is stellig geen boek, om in ieders hand te stellen. Er zijn hier m.i. schaduwzijden, 'al is het op zich zelf te waarderen, dat de schrijver diep ingrij pende vragen durft aansnijden. Bepaald hinderlijk vind ik zijn beschouwing over het grote gezin. Hij zegt letterlijk, dat die in ons land bestaan bij de gratie van de kleinere, die het extra belastinggeld opbrengen De „om zetbelasting" vergeet hij dan maar, en het zoveel groter verbruik in de gemeenschap. Ik acht dit een houding, die een Christen onwaardig is, en kan mij niet begrijpen, dat iemand dat zó maar durft zeggen. Mijn slotconclusie is al prijs ik de openheid van deze schrijver, om meer dan één reden acht ik dit boek voor het doel, waarvoor het is uit gegeven, niet de juiste vraagbaak. Dr André Liengme. DE VIER GRONDREGELS VOOR HET LEVEN. Proeve van een practische psychologie. Met een voorwoord van Prof. Dr G. A» Lindeboom» Uitg. N.V. W, ten Have, Amsterdam, Een zeer handig formaat boekje, met duidelijke druk, 174 bladz. groot. Als de vier regels, waar aan het leven heeft te beantwoorden, noemt de schrijver vertrouwen (in het leven, in anderen, vooral in God), gehoorzaamheid, leven bij het heden en het hebben van een doel, n.l. liefheb ben en dienen. In onze onevenwichtige tijd moest dit boekje 'in allerlei kring gelezen worden. Rus tig, om het op zich te laten inwerken. Dan kan het grote zegen brengen in de samenleving. Het getuigt van grote liefde tot het leven, ademt een Christelijke geest. We wensen het verschillende .herdrukken toe en zijn zelf dankbaar, het gelezen te hebben. Ds D. van Swigchem. GEEN VREEMDE MEER. Catechisatieboek voor hen, die tot de Geref. Kerken willen toetreden. Uitg. van Keulen, Delft. Zeker een goed boekje. Aan de ene kant de vragen, en op de andere bladzijde de beantwoor ding. Het wil mij voorkomen, dat de stof hier goed is verwerkt. Tamelijk breedvoerig zelfs. Het had m.i. iets korter kunnen zijn. Ik kan de schrij ver met deze proeve wel gelukwensen. Overigens is mijn opihie, dat de strooom van boekjes moet worden afgedamd, en we ons moeten bezinnen op de didactiek. A. van HoogstratenSchoch. MARYSE, HET MOET. Uitg. N.V. J. H.Kok, Kampen. Dit is een tweede druk, in „De Gouden Poort"- reeks. Het verhaal is wel bekend. Blijkbaar is er altijd nog vraag naar, gezien de herdruk. Moge lijk zijn er, die zich dit moeilijk kunnen voorstel len, maar het feit ligt er. De strekking zeker goed bedoeld.. Maar, ik moet eerlijk bekennen, dat ik het niet zo erg zou gevonden hebben, als tot her druk niet was besloten. Het is mij allemaal veel te gemaakt. Prof. Mr. I. A. Diepenhorst. HERNIEUWDE BEZINNING. Een pleidooi voor aansluiting der Geref, Kerken in Nederland bij de We reldraad der Kerken. Uitg. De Graafschap, Aalten» We hebben onlangs een tweetal artikelen ge schreven naar aanleiding dezer brochure, en mo gen daar nu wel naar verwijzen. R. Marsman. VIER KONINGSKINDEREN. Uitg. Bosch en Keuning N.V., Daamen N.V., Baarn-'s-Gravenhage. Een prachtboek, waarin uit het interne leven van onze geliefde Koninklijke familie verteld wordt. Het leven van de Prinsesjes komt ons daardoor zoveel nader. Prachtfoto's maken het tot een kunstwerk, terwijl eigen schrift en opstel van de prinsesjes achterin zijn te vinden. Een boek, om in elk gezin aan te schaffen en daar te bewaren, en alle kinderen in handen te geven. G. C. St. VOOR THIJS BOOY U schreej van torens, die geen lichtflits geven. Voor kleine schepen in de storm op zee Maar nam U wel een goede stuurman mee En Het Kompas voor richting in uw leven 11 timmert dominé's niet zachtjes op de kop Ze laten U maar in de nevel varen Een goede kapitein zal 't in de mist wel klaren. En draagt uw schip wel lichten in de top U wilt op elke boei een lichtpunt zetten, Maar 't beeld der Kerk is toch een kandelaar Een boei wijst slechts op richting en gevaar. U moet meer op 't Kompas en op de sterren letten En als gij vaart op 's levens woeste baren, En ziet ge wrakhout drijven op de zee, Weet, jonge vriend, daar kan mijn God wat mee. Wie stukgeslagen is, droogt voeten af met haren U hebt critiek, maar wil niet mee besturen, U wilt een flits, maar 't blijft een kandelaar En wie in nevel vaart is meestal in gevaar! Ge blaast een hoorn, maar tempert gij de vuren Mijn jonge vriend, laat fluks die kijker zakken. Zij hoort in handen van een kapitein Houdt gij aan boord uw vaten maar wat rein. En help ons om de scheuren dicht te plakken. Uw bidden tot de Heer bemoedigt mij, Dat gij in liefde veel zult helpen dragen. Vriend, wie gevonden heeft veranderd in het vragen, En die de Boodschap brengt, is na 't getuigen VRIJ. Een Ouderling. Westkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds G. J. Pontier Bed. H. Av. en Dankz. ZONDAG 22 APRIL 1951 CLASSIS AXEL CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds H. Veldkamp 2.30 uur Ds D. Middelkoop, Zondag 31 Middelburg (Noorderkerk) 9.30 uur Ds D. Middelkoop te St. Pancras. 5 uur Ds H. Veldkamp, Zondag 31 Collecte Verstrooide Geref. in Frankrijk en Gen. Kas hulpbeh. kerken. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Domburg 10 en 2.30 uur Leesdienst Gapinge 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Ds H. Veldkamp Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds A. Koning te Barchem Koudekerke 9.30 uur Ds A. Elshout Openb. belijdenis en Voorber. H. Av. 2.30 uur Ds A. Verschoor St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Vm. Voorb. H. Av. en Openbare Belijdenis. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds Dercksen te Maassluis Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe Souburg 9.30 en 2.30 uur Drs J. v. d. Berg Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds P. van der Schaaf Collecte geestel. verz. Koopvaardij en Alg. Chr. doeleinden. Bed. H. Av. en Dankz. Veere (Ned. Herv. Kerk) 2 en 7 uur Ds J. C. Streefkerk Vrouwenpolder 9.30 uur Ds J. C. Streefkerk 2 uur Ds A. Elshout Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Breskens 10 uur 5.30 uur Ds Hoek 10 en 2.30 uur Oostburg 9.30 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ter neuzen 10 en 3 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoutespui 10 en 2.30 uur CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds Y. J. ^Tiemersma Borssele 10 en 2.30 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Ds J. v. d. Veen Goes 10 en 5 uur Dr C. Stam, Zondag 23 Collecte voor de Zending. 's-Gravenpolder 10 uur Leesdienst 2 uur Dr C. Stam Heinkenszand 10 en 2.30 uur Leesdienst Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. _van der Leek Kruiningen 10 en 2.30 uur Lewedorp 10 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Namiddag Voorber. H. Av. Wemeldinge 10 uur Leesdienst 5 uur Ds J. v. d. Leek Ds Zandbergen te Vlaardingen. Ds J. E. Booy Ds D. v. d. Meulen Leesdienst v. d. Berg te Souburg Ds J. F. Colenbrander em. pred. te Ermelo. Ds Van Mechelen Ds Th. Rienks Ds H. Pestman Ds J. J. Ritsema Ds D. J. Couvée Ds J. Koolstra 7 Ds E. Beukema Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds M. J. Arntzen Bed. H. Av. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Cand. W. M. de Bakker te den Haag. Oud-V os semeer 10 en 2.30 uur Ds de Wit, Rotterdam Poortvliet 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds J. H. van Halsema Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. N. Korenhof, Leiden Tholen 10 en 5 uur Ds J. H. van Halsema CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 9.30 en 1.30 uur Dr P. v. d. Spek te 's-Gravenhage-Z. Bruinisse 9.30 en 3 uur Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Oosterland 10 en 2.30 uur em. pred. te Woerden. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds H. M. Kuitert Wissekerke 10 en, 2.30 uur Cand. W. Fokkens te Hollandsche veld. Zierikzee 10 en 5 uur Ds R. S. Smilde te Dordrecht Bed. H. Av. en Dankz. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds G. Aalbersberg Bed. H. Av. en Dankz. Leesdienst Ds H. Retel Ds H. L. van Aller Drs D. van Swigchem Ds A. J. Radder Dhr A. Vreugdenhil Ds A. M. v. d. Berg

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1951 | | pagina 3