Jeugdrubriek Officiële Berichten Kerknieuws Predikbeurten het technisch onderwijs betrokken, in Zuid- en Noord-Beveland 9.8. Enkele scholen hebben uitbreiding van het ge bouw nodig, Goes, Terneuzen en Zierikzee. Dan volgt er„Confessioneel onderwijs in Zeeland „is slechts in een enkel gebied te verwezenlijken, „omdat de relatief lage bevolkingsdichtheid, de „moeilijke verbindingen en de verscheidenheid „van levensrichting onvoldoende bestaansmoge lijkheden opleveren". (Bijlage I, blz. 22.) Er staat niet bij, waar dat enkele gebied zich bevindt. De Stichting had beter gedaan, de Mi nister in te lichten over de prachtige samenwer king op het gebied van het Christelijk Middel baar en Voorbereidend Hoger Onderwijs, waar door het Chr. Lyceum voor Zeeland tot stand kwam. Dit is trouwens in Den Haag wel bekend. Wanneer men ziet, hoe de verschillende Chris telijke kringen daar samenwerken, dan vraagt men zich af, waarop genoemde Stichting toch haar overtuiging grondt. Ze kan daarvoor moei lijk een bewijs bijbrengen. Op Lager Onderwijs gebied zeker niet, gezien de scholen voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. Op M.U.L.O.-gebied al evenmin, en bij het Middelbaar Onderwijs ook niet. En, voorzover bekend, is een poging tot Christelijk technisch onderwijs tot heden niet ge daan. Waarom geeft men dan aan de Minister een advies door, dat door geen bewijs kan wor den gestaafd Ook blijken de verbindingen tot heden voor het Christelijk onderwijs niet moei lijker te zijn dan voor het neutrale onderwijs. We hadden van de Stichting dan ook zeker een ander geluid mogen verwachten. Het blijkt uit dit alles wel, dat er nog wel invloeden werken, ook in onze Provincie, die voor het Christelijk onderwijs niet in elk opzicht bevorderlijk zijn. Het ware juister geweest, er op te wijzen, nu uitbreiding van het technisch onderwijs nodig is, dat er een grote achterstand is op 't gebied van Christelijk technisch onder wijs, om dan te erkennen, wanneer van Christe lijke zijde daartoe een verzoek mocht uitgaan, dit volkomen reëel kon worden genoemd We hopen, met dit artikel de aandacht op deze zaak te hebben gevestigd, om in onze Provincie er op te roepen tot bezinning, of hier niet een taak en roeping is, waarin wij hebben bezig te zijn G. C. St. NEDERLANDSE GEDACHTEN Met al dat geschrijf en gepraat over een we reldregering en over Europese federatie, zou je haast gaan vergeten, dat je ook nog zo^ iéts als een vaderland hebt Nederland Er zijn trouwens heel wat mensen, die nog wel de Nederlandse taal spreken maar al lang geen Nederlander meer zijn Er zijn er ook, die van mening zijn, dat het die kant juist op moet. Alle grenzen weg. Alle nationaliteiten weg. We moeten weer eens zo nodig één worden Ik heb het „Wien Neerlands Bloed" nooit erg mooi gevonden. Er was in de tijd, waarin, het geschreven werd, een vaderlandsliefde, waar je wee van werd Het Nederlandse Bloed mocht in die dagen dan zonder vreemde smetten zijn de dichtkunst was het zeker niet Intussen zijn we doorgezwaaid naar het andere uiterste. Ik heb niet de indruk, dat onze dichters zich graag en hevig laten inspireren door de liefde voor „koningin en vaderend" En als er uit hoge regionen een redevoering op ons neerdaalt totonze vertroosting en de bemoediging, dan behoef je die alleen maar te vertalen om die ook in Engeland, Frankrijk of België te kunnen aan horen. Problemen van in- en uitvoer. Problemen van herstel en wederopbouw. Problemen van oorlog en vrede. Marshall-plan, Atlantisch Pact, Raad van Europa. Belastingverzwaring, prijsverhoging, dollars. Dat er weinig uitzicht was, kwam meer voor. Maar dat er zo weinig echt, stérke woorden wer den gesproken, dat is van ónze tijd. Zo weinig woorden, die getuigen van vertrouwen - van kracht van bereidheid tot offer en strijd. Zo weinig vaderlandse woorden. Zo weinig Nederlandse gedachten. En nu kun je weer zien,: hoe conservatief die A.R.-partij is. Ze geeft één van haar uitgaven de naam Nederlandse Gedachten. Dat is nou toch wel helemaal uit de tijd. Als dit blad nu nog „Europese gedachten'' heette of „Wereldbrein" Maar nee zo klein en zo knus mogelijk„Nederlandse Gedachten". Jullie kennen het natuurlijk. Je bent toch zeker zelf lid van de kiesvereni ging en als je daarvoor nog niet oud genoeg bent, dan is je vader het toch zeker Nou, je moet dat conservatieve ding dan toch maar eens in kijken en lezen. Met mooie is, dat ieder lid van de kiesvereniging het tegenwoordig thuis krijgt voor zijn contributie. Misschien is het niet zo erg, om weer een beetje Nederlandse Gedachten te krijgen. Dan kun je nog wel veel voor Euro pese Federatie voelen maar je vaderland is er voorlopig nog. Het is een gezégend vaderland geweest. Het is dat in veel opzichten nog. Maar, of het zo blijven zal Ik zou wel weer graag eens een ministeriële redevoering horen, waarin' iets voorkwam van „koningin en vaderland". ïk bèdóél geen 'hoera- speech, neen een woord van dankbare erken ning voor veel „nationaal goeds" uit het verle den en een aansporing voot ons, „ook zo te we zen, der vaderen zonen, niet ontaard Ik zou wel weer eens een minister een beroep op Gód, inplaats van op Amerika willen horen doen Ik zou wel weer eens een minister het volk willen horen opwekken tot geloof en gebed. Ik ben bang, dat ik daarop nog wel even zal moeten wachten. We hebben de tijd niet mee. Maar we zijn ook niet hard genoeg aan het werk. Pak het weer eens aan, jongens Op jeugdvereniging en kiesvereniging. Met „Nederlandse Gedach ten" om weer echt Nederlandse gedachten te krijgen AZ. AGENDUM van de vergadering der Classis Zierikzee van de Gereformeerde Kerken D.V, op Woensdag 25 April 1951 te Zierik zee, St. Domusstraat. Aanvang 10.15 uur. 1. Opening door de roepende kerk van Brouwers haven. 2. Nazien der credentialen door Bruinisse. 3. Constitueren der vergadering. ModeramenDs H. M. Kuitert, Praeses Ds D. Bremmer, Asses sor Ds H. L. van Aller, Scriba. 4. Vaststellen der notulen. 5. Ingekomen stukken. 6. Instructies. 7. Rapporten, o.m. van gehouden kerkvisitatie. 7a. Benoeming afgevaardigden Particuliere Synode en bespreking art. 13 K.O. 8. Rondvraag naar art. 41 D.K.O. 9. Regeling der vacaturebeurten. 10. Algemene rondvraag. 11Vaststellen van het persverslag. 12. Aanwijzing van de roepende kerk en tijd der vol gende vergadering. 13. Sluiting. Namens de roepende kerk van Brouwershaven, JOH. VAN WOUWE, Praeses. I. C. J. CATSMAN, Scriba. Tweetal te Amsterdam-West (Sloterdijk) (4e pred. pl.)C. v. d. Tas te Honselersdijk en H. W. Wierda te 's-Gravenhage-Loosduinen. Beroepen te Blokzijl, Ten Post-Overschild en te Woldendorp, J. Kuntz, cand. te Assen te Katwijk aan Zee (vac. W. van Boeijen), A. L. Bos te Yssel- monde te Wierum, W. Fokkens, cand. te Holland- seveld te Stad aan 't Haringvliet, C. Mak, cand. te Beverwijk te Nieuwolda, J. Kuntz, cand. te As sen te Rotterdam-Charlois (vac. S. Hoekstra), J. A. van Arkel te Haarlem te Schiedam (vac. J. A. Schep), G. Brinkman te Amsterdam te Lewedorp, R. Strijker, cand. te Nijeveen te Minnertsga, J. Kuntz, cand. te Assen te Edam, H. Moll, cand. te Huizen (N. H.) te Deventer (vac. J. J. Beuken kamp), G. v. d. Tas te Honselersdijk. ■Aangenomen naar Monnikendam, M. T. Minnema, cand. te Rotterdam naar St. Jacobi-Parochie, C. Mak, cand. te Beverwijk naarHaarlem (vac. J. W. Siertsma), A. B. C. Hofland te Emmen. Bedankt voor Herwijnen, Numansdorp, Strijen, Wa penveld, Wilnis en voor Wons, M. T. Minnema, cand. te Rotterdam voor Drijber, Schettens en voor Stad aan 't Haringvliet, C. Mak, cand. te Beverwijk voor Kommerzijl, H. van Heijst te Zwartemeer voor Watergraafsmeer (vac. Dr R. Schippers), K. Hart te Utrecht voor Den Andel, als hulpprediker, W. v. d. Kerk, em. predikant, thans hulpprediker te Halle (Geld.). Examens. De classis Rotterdam heeft praepara- toir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. J. Goumare, Tapuitstraat 28c te Rottefdam-Zuid, cand. aan de V.U. Westkapelle 9.30 uur Leesdienst, 2.30 uur Collecté Theol. Hogeschool. ZONDAG 15 APRIL 1951 CLASSIS AXEL CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Dr A. H. Oussoren, Afscheid 2.30 uur Ds F. Vroon Middelburg (Noorderkerk) 9.30 uur Ds F. Vroon te Hengelo. 5 uur Dr A. H. Oussoren, Afscheid Collecte Kerk en Alg. doeleinden. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Domburg 10 en 2.30 uur Ds G. J. Pontier Bed. H. Av. en Dankz. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds S. van Wouwe Bed. H. Av. en Dankz. Grijpskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Bed. H. Av. en Dankz. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds P. van der Schaaf Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman, Andel Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds A. W. T. Neyenhuis Legerpredikant te den Haag. Souburg 9.30 en 2.30 uur Drs J. v. d. Berg Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds A. Verschoor Collecte geestel. verz. Koopvaardij en Alg. Chr. doeleinden. Bed. H. Av. en Dankz. Veere (Ned. Herv. Kerk) 9.30 en 4 uur Ds J. C. Streefkerk, Bed. H. Av. en Dankz. Vrouwenpolder 9.30 en 2 uur Ds C. v. d. Tas te Honselaarsdijk. Aardenburg 10 en 3 uur Ds H. Veldkamp, Middelburg Axel 10 en 3 uur Ds D. J. Couvée Breskens 10 en 3 uur Ds Nijhuis te Gouda Hoek 10 en 2.30 uur Cand. (p. Sinia te Leeuwarden Oostburg 9.30 en 2.30 uur Ds Van Mechelen Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds Th. Rienks Terneuzen 10 en 3 uur Ds H. Pestman Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoutespui 10 en 2.30 uur i- Ds D. v. d. Meulen CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds Y. J. Tiemersma Borssele 9.30 uur Leesdienst 5.30 uur Ds J. v. d. Veen Driewegen 9.30 en 2 uur Ds J. v. d. Veen Goes 10 en 5 uur Ds R. A. Flinterman, Zondag 22 Collecte voor eigen emeritaatsfonds. 's-Gravenpolder 10 uur - Leesdienst 2 uur Ds R. A. Flinterman Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds G. N. Lammens Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. van der Leek Bed. H. Av. en Dankz. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 10 en 2.30 uur Ds J. Foret, Z.-Beijerland Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds E. Beukema Wemeldinge 10 uur Leesdienst 5 uur Ds Y. J. Tiemersma Wotfaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds P. v. Til, Middelburg Yerseke 9.30 en 2 uur Ds P. de Feijter te Nieuw-Lekkerland. CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds M. J. Arntzen Zondag 34, nam. Voorber. H. Av. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds W. Wiersinga te Visvliet. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds v. d. Berg te Woerden. Poortvliet 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds J. H. van Halsema Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds W. M. Ie Cointre te Amsterdam. Bed. H. Av. en Dankz. Tholen 10 en 5 uur Ds J. H. van Halsema CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 9.30 en 1.30 uur Ds H. L. van Aller Bruinisse 9.30 uur Ds D. Bremmer, Zondag 18 3 uur Cand. L. de Nood, ber. pred. te Oostvoorne Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds H. Retel Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Drs D. van Swigchem Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Dhr A. Vreugdenhil Oosterland 10 uur Cand. L. de Nood 2.30 uur Ds P. Visser te Tilburg Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds H. M. Kuitert Wissekerke 10 en 2.30 uur Cand. W. Fokkens te Hollandsche veld. Zierikzee 10 en 5 uur Ds P. Visser te Tilburg Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds G. Aalbersberg Openbare Belijdenis en Voorber. H. Av.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1951 | | pagina 3