imMMm Officiële Berichten Kerknieuws GEEN SAMENKOMST Zondagavond in het Veiiinosgebouw. Predikbeurten De vergadering van de Classis Zierikzee zal D.V. gehouden worden op 7 Februari, 's morgens 10 uur. Stukken voor het agendum te zenden aan de eerst- ondergetekende vóór 21 Januari. Namens de roepende kerk van Zonnemaire, Ds G. AALBERSBERG, Praeses. N. J. VIERGEVER, Scriba. De roepende kerk van Meliskerke schrijft een buiten gewone Classicale vergadering uit in verband met het praeparatoir examen van cand. de Nood te Middel burg op Woensdag 17 Januari 1951, des morgens 9 uur in de Hofpleinkerk. Agendum: 1. Opening. 2. Praeparatoir examen van cand. L. de Nood te Middelburg. Preekvoorstel. Exegese O.T.Dr A. H. Oussoren. Exegese N.T.Ds P. M. Veldhuijzen. DogmatiekDrs J. v. d. Berg. 3. Sluiting. Namens de roepende kerk, Ds C .VAN NES, Praeses. P. POLDERMAN, Scriba. Tweetal te Amsterdam (vac. P. N. Kruyswijk), G. W. Rijksen te Rotterdam-Z. en J. van Buuren te Ymuiden-Oost te Rotterdam-Z. (vac. J. C. Gilhuis) J. van Buuren te Ymuiden-Oost en L. W. Muns te Berlikum. Beroepen te Vlissingen, P. v. d. Schaaf, res.-leger- predikant te Epe te Palembang, K. L. F. Ie Grand te Twijzel, thans als res.-legerpredikant werkzaam te Houwerzijl, N. van Haeringen te Veenhuizen te Enschedé (vac. H. Volten), A. Adema te Hooge- veen te Rotterdam-Delfshaven (vac. S. R. Smilde), H. W. Wierde te 's-Gravenhage-Loosduinen te Ouderkerk aan de Amstel, P. N. Kruyswijk te Am sterdam te Herwijnen, J. D. Kruithof, cand. te Kampen. Aangenomen naar Capelle aan de Yssel, G. Bouma, cand. te 's-Gravenhage naar Ouderkerk aan de Amstel, P. N. Kruyswijk te Amsterdam. Bedankt voor Tijnje, L. Zwanenburg, res.-leger predikant, woonachtig te Middelburg voor Aar- landerveen, Tweede Excloërmond, Reitsum, St. Jaco- bie Parochie, Vries (Dr.), Wapenveld, Wilnis en Woubrugge, G. Bouma, cand. te 's-Gravenhage. Dr G. J. Streeder, De prediking van de Opstan^ ding der doden in het Nieuwe Testament. Uitg. N.V. Bosch en Keuning, Baarn. We mogen de schrijver dankbaar zijn, dat hij deze studie heeft gemaakt en nu in boekvorm onder aller bereik brengt. Sinds Heering's boek over de Opstanding van Christus, en de jongste studie, van parapsychologische zijde aan de op standing gewijd, was het nodig, dat een werk als van Dr Streeder verscheen. Dit is een rijke vrucht van Schriftgelovig denken. De jongste theorieën van vrijzinnige zijde worden hier ern stig gewogen, en daartegenover het historisch- Schriftuurlijk gefundeerde belijden van de Op standing uiteengezet. Ook tegenover de gedach ten der Sacramentstheologie is de schrijver m.i. overtuigend. Het viel mij op, waar Dr Streeder de verschil lende nieuwere beschouwingen bespreekt, dat hij eigenlijk geen aandacht besteedt aan Reinhold Niebuhr, wiens invloed toch wel niet zo gering zal zijn, en wiens opvattingen, ook inzake de opstanding, niet onweerlegd mogen blijven. Verder zij het mij vergund, een paar opmer kingen te maken. Op bl. 153, waar de anthropo- logische vragen aan de orde komen, citeert Dr Streeder een werk uit 1918 van E. de Witt Bur ton. Had hij hierbij geen gebruik kunnen maken van een veel later verschenen dissertatie aan de V.U. over Nèphèsj Er zijn trouwens in de kring der V.U. meer studies verschenen, die met het onderwerp van dit boek verband houden. WaarQm zijn deze niet geraadpleegd, en beperkt zich de litteratuur uit Geref. kring tot niet meer dan een paar boeken De opinie over Op. 20 vind ik wel belangrijk, maar niet voldoende overtuigend. Toegestemd zij, dat dit wel één der moeilijkste gedeelten uit Gods Woord is, waarover het laatste woord nog wel niet gesproken is, zomin als over de toekomst van Israël. Deze opmerkingen mogen het bewijs zijn, met hoeveel interesse ik het boek gelezen heb. Het brengt tot nadenken. Het is te hopen, dat het door velen gelezen zal worden. G. St. P, W. J. Steinz. De wonderwereld der beeldende kunst, Uitg. N.V. Bosch en Keuning, Baarn, Dit is een belangrijk en intéressant werk, waar mee de schrijver bedoelt om 'ons meer vertrouwd te maken met de moderne beeldende kunst. Hij laat grotendeels zijn boek in de gespreksvorm verlopen, waardoor het beslist het tegendeel is van een abstract betoog. Er ontstaat telkens een botsing van meningen, en dan wil de schrijver daarbij leiding geven en oproepen tot betere kunstwaardering. Vermoedelijk ligt hier wel ach ter zijn teleurstelling, dat bepaald in orthodox- christelijke kringen het aesthetisch gevoel zo weinig tot ontwikkeling komt. Inderdaad geloof ik, dat de schrijver er wel in geslaagd is, ver schillende verschijnselen en stromingen op het gebied van de beeldende kunst te verduidelijken. Dan is de toeleg van dit werk, dat het zal in spireren zich meer met de kunst bezig te houden. Daarin spreekt de mens zich uit, en de moderne kunst kan zo middel worden tot verstaan van de wereld van gedachten van de moderne mens. Een 25-tal gravures besluiten het boek, voorafgegaan door een beschrijving. Wat me opviel is, dat de schrijver niet bepaald veroordelend spreekt over sommige afbeeldingen. M.i. had hij hierbij meer een leidende functie kunnen vervullen. Want, bij de kennisname van de moderne kunst, zal toch de critiek en zelfs het conflict niet kunnen uitblijven. Dit vind ik enigszins een gemis in dit werk, dat overigens wel in een behoefte voorziet. Want de moderne kunst stelt voor veel vragen. En hier hebben we een uitnemende handleiding, keurig uitgevoerd. Dit boek zal zeker veel lezers vinden. G. C. St. Ds R. Bijlsma„Bijbels Bestek" (N.V. Int. Uitg, Mij. „Het Wereldvenster", Amsterdam.) Een catechisatieboekje voor 1517 jarigen. Geschreven door een Ned. Herv. predikant te Amsterdam. Het valt in vier hoofddelen uiteen Geloof (12 artt.)Gebod (10 Geb.); Gebed („Onze Vader") en Kerkdienst (Woord en Sacrament). Wat de inhoud betreft, behoeven de meeste van de catechisatieboekjes uit onze eigen kring voor dit niet onder te doen. Belangwekkend is evenwel de wijze, waarop Ds Bijlsma zijn ca techisatie-uur benut. Na controle van het geleer de, een korte bespreking van de nieuwe stof. Daarna het lezen en bespreken van een of meer bijbelgedeelten, welke met de nieuwe leerstof ver band houden en als slot, het aan de orde stellen van practische vragen. Stellen de catechisanten die niet, dan dwingt dit boekje hen er toch toe, van deze practische vragen kennis te nemen en er over na te denken. Drie vliegen in één klap belijdenis-leerstof, bijbelstudie en bezinning. Pre dikanten zullen van dit boekje en van déze me thode zeker kennis willen nemen. AZ. (Adv.) ZONDAG 31 DECEMBER 1950 MAANDAG 1 JANUARI 1951. CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 10 uur Drs J. v. d. Berg 2.30 uur Ds H. Veldkamp (Nehemia 9 33, „Slotsom van het oude jaar") 7 uur Dr A. H. Oussoren Middelburg (Noorderkerk) 10 uur Ds H. Veldkamp (Marcus 7 :33a, „Met Jezus onder vier ogen") 5.30 uur Ds H. Veldkamp (Job 1 1419, „De boden van het oude jaar") Collecten Classicale bijdragen en Evangelisatie in de stad. 1 Januari. Middelburg (Hofpleinkerk) 10 uur Ds P. van Til Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen 1 Jan. 10 uur Ds P. M. Veldhuijzen Bevestiging Ambtsdragers. Domburg 10 uur Ds G. J. Pontier 2.30 uur Ds A. Scheele 1 Jan. 10 uur Ds G. J. Pontier Gapinge 9.30 en 2 uur Ds P. van Til Grijpskerke 10 uur Leesdienst 2.30 uur Drs J. v. d. Berg 1 Jan. 10 uur Dr A. H. Oussoren Bevestiging Ambtsdragers. Koudekerke 9.30 uur Ds A. Elshout Bevestiging Ambtsdragers. 2.30 uur Ds A. Elshout. Oudejaarsmiddag 1 Jan. 10 uur Ds A. Elshout St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Meliskerke 9.30 uur Ds C. van Nes, Voorber. H. Av. 2.30 uur Ds C. van Nes, Oudejaar 1 Jan. 9.30 uur Ds C. van Nes Bevestiging Ambtsdragers. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds L. Zwanenburg Legerpredikant. 1 Jan. 10 uur Ds L. Zwanenburg Bevestiging Ambtsdragers. Serooskerke 10 uur Ds J. C. Streefkerk 2.30 uur Ds S. van Wouwe 1 Jan. 10 uur Ds S. van Wouwe Bevestiging Ambtsdragers. Souburg 9.30 uur 7 uur 1 Jan. 9.30 uur Vlissingen 9.30 uur ..Dr A. H. Oussoren Drs J. v. d. Berg Drs J. v. d. Berg Ds A. Verschoor Bevestiging Ambtsdragers. 5 uur Ds A. Verschoor. Oudejaarsavonddienst 1 Jan. 9.30 uur Ds A. Verschoor V eer e 10 uur Ds S. van Wouwe 2.30 uur Vrouwenpolder 9.30 uur Leesdienst 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Westkapelle 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds G. J. Pontier Collecte Hulpbeh. studenten in de provincie. 1 Jan. 10 uur Ds A. Scheele CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds, D. van der Meulen 1 Jan. 10 uur Ds D. van der Meulen Axel Breskens J' Hoek 10 en 2.30 uur Ds D. Drenth em. pred. te Schiedam. 1 Jan. 10 uur Ds D. Drenth Oostburg 9.30 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Schoondijke 9 uur Ds,; D. van der Meulen 2.30 uur Dr A. H. Oussoren te Middelburg 1 Jan. 9.30 uur Ds H. Veldkamp Terneuzen 10 en 3 uur Ds H. Pestman Collecte fonds Emeriti Pred., Pred. Wed. en -wezen. Ds J. J. Ritsema Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoutespui CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 5.30 uur Ds Y. J. Tiemersma 1 Jan. 10 uur - Ds Y. J. Tiemersma Bevestiging Ambtsdragers. Borssele 10 uur Leesdienst, 2.30 üür Ds J. v. d. Veen Driewegen 9.30 en 5.30 uur Ds J. v. d. Veen 1 Jan. 9.30 uur Ds J. v. d. Veen Goes 10 uur Ds G. N. Lammens 5 uur Dr C. Stam Collecte Hulpbeh. Kerken ih prov. en classis. 1 Jan. 10 uur Dr C. Stam 's-Gravenpolder 10 uur Leesdienst, 2 uur Dr C. Stam Heinkenszand 10 uur 2.30 uur 1 Jan. 10 uur Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Lewedorp 9 uur 2 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge Wolfaartsdijk 10 en 6 uur 1 Jan. 10 uur Yerseke 9.30 en 2 uur CLASSIS THOLEN Dr C. Stam Ds G. N. Lammens Ds G. N. Lammens Ds J. van der Leek Ds J. Koolstra Leesdienst Ds Y. J. Tiemersma Ds E. Beukema Ds G. van Heiningen Ds G. van Heiningen Ds E. J. Booy Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds M. J. Arntzen Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel 1 Jan. 9.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Bevestiging Ambtsdragers. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds P. de Bruyn Oud-Vossemeer 10 en 6 uur Ds Lanning te Fijnaart 1 Jan. 10 uur Ds Lanning Poortvliet Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 9.30 en 5 uur CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 9.30 uur Leesdienst 1.30 uur Ds S. Greving 1 Jan. 9.30 uur Dhr A. Vreugdenhil Bruinisse 11 en 5 uur Ds D. Bremmer, Zondag 9 1 Jan. 9.30 uur Ds D. Bremmer Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds H. Retel 1 Jan. 10 uur Ds H. Retel Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 3 uur Drs D. van Swigchem Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Nieuwerkerk 11 en 6 uur Oosterland 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds D. Bremmer 1 Jan. 10 uur Leesdienst Scharendijke 10 en 3 uur Wissekerke 10 en 2.30 uur Dhr Vingerling te Goes Zierikzee 10 en 5 uur Ds S. Greving 1 Jan. 10 uur Ds S. Greving Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds G. Aalbersberg 1 Jan. 10 uur Ds G. Aalbersberg

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1950 | | pagina 3