Os VELDKAMP spreekt Zondagavond 7.15 uur in het Veilingsgebouw aver: „Gods verspilde moeite" (Adv.) Officiële Berichten Kerknieuws Predikbeurten Lambrechts van Doetinchem rijmde op de zerk van zijn moeder, echtgenote van Ds Binke Lam brechts, overleden in 1785 en begraven in de Oude kerk te Delft Maria van der Cost legt in dit graf ter neer Haar vleesch op aarde was bij God haar Harts-verkeer Hier Lambrechts Huisvrouw leefd' in 't bloed van 's Vaders Lam, Eer dat de dood aan hem deez' brave vrouw ontnam. Dominé-dokter. Behalve dat de zerken wetenswaardigs over het geloofsleven en de ambtsbediening van de herders geven, maken zij vaak melding van aller lei belangwekkende bijkomstigheden. Zo ligt voor de ingang van het kerkgebouw te Willemstad een steen, waarop nog te ontcijferen valt ,,Hier leyt begraven do Hermanus Lokeman sa in syn leven predicant dezer stede ende doctor in de medisin, sterf den December 1660 in 42 jaer sijns ouderdoms en verwacht de opstandinge der dooden". Wel een bijzonderheid een dominé die tevens geneesheer was. Zin voor de volksgezondheid heeft zonder twij fel ook gehad de doopsgezinde leraar van Utrecht, Ds Marten Schagen, die in 1770 op de begraafplaats in De Bilt ter aarde is besteld. Deze predikant, welke kort voor zijn overlijden zelf een latijns grafschrift opstelde, werd op zijn uitdrukkelijke begeerte niet in een kerk begraven. Hij wilde, blijkens de inscriptie, na zijn dood de levenden niet schaden. Inderdaad was het bijzetten van doden in een kerk verre van hygiënisch een nare lucht hing in de bedehuizen en belemmerde vooral op war me dagen het luisteren zeer. Niettemin hield men vast aan het gebruik, al maakten velen propa ganda voor begraafplaatsen in de open lucht, zoals de Hagenaar, die in Scheveningen een kerk hof liet aanleggen onder het motto ,,Ter Navol ging", dat nog altijd bestaat en waarop o.a. ook Groen van Prinsterer en de schrijfsters Betje Wolff en Aagje Deken ter ruste zijn gelegd. Onder de predikanten behoorde Ds Marten Schagen tot de tegenstanders van begraven in de kerk, evenals lange tijd vóór hem de bekende Amsterdamse predikant-geograaf Petrus Plancius. Trouwlustige pastor Over het particuliere leven van een dominé licht ons inzonderheid het grafschrift te Garmer- wolde in van Ds Sebastiaan, die in zijn lange leven niet minder dan zes vrouwen heeft gehad. „Anno 1672, den 9 Martis is in den Heere ge rust D' Eerw. welgeleerde D. Hermannus Se- bastiani, pastor tot Garmerwolde, sins olders 95 ende sins predighampt 60 jaren, ende leyt alhier begraven, voorwachten een salige opstandyng." Wat is wereldts vals bedryf lek bracht 't aan 't 6 wyf En meende 't waer gewonnen Nu ben ick koud en styf Hier onder leght myn lyf Als van de doodt verslonne. H. de Jong. AGENDUM vergadering der Classis Zierikzee van Gereformeerde Kerken D.V. op Woens dag 6 September 1950, St, Domusstraat, Zierikzee. Aanvang kwart vóór tien. 1. Opening door de roepende kerk van Wissekerke. 2. Nazien der credentialen door Zierikzee. 3. Constitueren der vergadering. ModeramenDs Aalbersberg, Praeses Ds van Swigchem, Asses sor Ds Retel, Scriba. 4. Vaststellen der notulen. 5. Ingekomen stukken. 6. Instructies. 7. Rapporten. Examen Cand. H. M. Kuitert, ber. pred. te Scha- rendijke. Amos 3 en Pred. 1. 8. Rondvraag naar Art. 41 D.K.O. 9. Regeling der vacaturebeurten. 10. Algemene rondvraag. 11. Vaststellen van het persverslag. 12. Aanwijzing van de roepende kerk en tijd der volgende vergadering. 13. Sluiting. Namens de roepende kerk van Wissekerke, DE NOOIJER, Praeses. Tweetal te Deventer, A. Plaatsman te Heelsum- Renkum en G. Vellenga te Oud-Schoonebeek. Beroepen te Hantum, L. F. Stolk, cand. te Amster dam te Wissekerke, P. A. Kouwenhoven, cand. te Rotterdam te Warns, J. v. d. Mije te Loenen aan de Vecht te Meerkerk, H. T. van Bochove, cand. te Finsterwolde te Vollenhove (stad), J. Wilschut, cand. te Rotterdam te Augustinusga-Surhuizum, P. v. d. Schaaf te Epe te Heerjansdam en te Stad aan 't Haringvliet, J. Wilschut, cand. te Rotterdam te Oudega (Sm.), P. W. v. d. Veen te Broek'onder Akkerwoude. Aangenomen naar Leerdam, H. Vollenhoven, cand. te Amsterdam-Zuid naar Hijlaard, L. Slofstra, cand. te Assen. Bedankt voor Heer-Hugowaard, H. Vollenhoven, cand. te Amsterdam-Zuid voor Blija, P. Riemersma te Vijfhuizen voor Bodegraven, A. L. Bos te Ysel- monde - voor Edam, Goënga, Hornhuizen-Klooster- buren, Reitsum, Tweede-Exloërmond, Tzum en Nieu- wolda, L. Slofstra, cand. te Assen voor Wilsum (Graafschap Bentheim), H. Tien te Ihrhove (Oost friesland) voor Utrecht (va?. M. de Goede), P. Veenhuizen te Amsterdam. Ds J. H. Binnema. Te Emmen is in de ouderdom van 74 jaar overleden Ds J. H. Binnema, em. predi kant der Geref. Kerken. De overledene werd 7 Januari 1876 te Terneuzen geboren en was een zoon van wijlen Ds H. J. Binnema, evangelist bij de Belg. Zendings kerk te Ostende, die in 1892 predikant werd op ar tikel 8 K.O. De overledene studeerde aan het Kon. Athenaeum in België en bezocht de gymnasia te Til burg en te Kampen. Aan de Theol. Hogeschool in laatstgenoemde plaats studeerde hij voor het predikant ambt en in 1902 werd hij candidaat. 15 Mei 1904 bevestigde zijn vader hem te Arum in het predikambt. Ds Binnema diende vervolgens de kerk van Kielwinde- weer en van 1927 tot aan zijn emeritaat in 1947 die van Emmen. De ontslapene heeft zich in zijn stand plaatsen op verschillend gebied bewogen en betoonde zich een man van militant karakter, die de Chr. actie steunde, waar hij zulks maar vermocht. Hij maakte bij herhaling deel uit van de Part. Synode van Fries land-Noord en had ook zitting in die van Drenthe. Ds Binnema was ook leraar aan de Geref. kweek school te Leeuwarden, waar hij zich met name voor de zaak van het Chr. onderwijs en de Anti-Rev. partij heeft gegeven. Van zijn hand zijn bijdragen verschenen in het Fries Kerkblad en het Diaconaal Correspon dentieblad. In de bezettingsjaren zijn mede door het toedoen van Ds Binnema 2000 kinderen uit 's-Graven- hage en Rotterdam voor lange tijd in Drentse gezin nen ondergebracht en zodoende voor ondervoeding bewaard. Ds J. D. Speelman, em. predikant en hulpprediker te ten Post (Gron.) is in gelijke betrekking benoemd te Linschoten. Beverwijk. In een gecombineerde kerkeraads- vergadering van Beverwijk en Velsen werd een voor- stel-Beverwijk besproken inzake samenwerking op het terrein der evangelisatie en op ander gebied. De ker- keraad van Velsen heeft, hoewel hij aan Beverwijk terzake nog geen officieel bericht zond in de kerkelijke en plaatselijke pers een publicatie over deze zaak ge daan. Daarom besloot de kerkeraad van Beverwijk de samenwerking niet te continueren. Oegstgeest. Het adres van de scriba is thans D. Hortensius, Fred. Hendriklaan 29. Rotterdam. De eerste paal voor de te bouwen Oosterkerk is thans met enige plechtigheid de grond ingegaan. Na de plechtigheid kwam men bijeen in de directiekeet en daar werd het woord gevoerd door de heren Ds K. S. G. Zijlstra, namens kerkeraad en ge meente, door Ds J. Hindriks als wijkpredikant en A. G. Corbeth. ADVERTENTffiN Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig, doch gedul dig gedragen lijden, onze ge liefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader CORNELIS WIJKHUIJS, in de ouderdom van 66 jaar en ruim 6 maanden. De Heere doe ons in Zijn wil berusten. WED. C. WIJKHUIJS— GIDEONSE. M. M. SIMONSE— WIJKHUIJS. A. SIMONSE en Kleinkinderen. Sint Laurens, 21 Aug. 1950. Noorddorpsweg 7. De begrafenis zal plaats hebben D.V. Vrijdag 25 Aug., om 2 uur. CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds Joh. Spoelstra te Genemuiden. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds W. M. Ie Cointre te Amsterdam. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds M. den Boer te Voorschoten. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds Botma te Emmererfscheidingsveen. Poortvliet Geen opgave ontvangen Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. C. Klapwijk te Den Haag. Tholen 10 en 5 uur Ds P. de Bruijn CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 9.30 en 6.30 uur Bruinisse 9.30 uur Leesdienst 2.30 uur Ds D. Bremmer, Zondag 50 Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds H. Retel Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van- Aller Haamstede 10 uur Ds D. van Swigchem 7 uur Ds J. M. Mulder te Amsterdam Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds S. D. Lonkhuyzen te Naaldwijk. Nieuwetkerk 10.30 uur Leesdienst 6 uur Ds Joh. Meynen te den Haag Oosterland 10 uur Ds D. Bremmer 2.30 uur Ds J. M. van Minnen te Bussum Bed. H. Av. en Nabetr. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds Joh. Meijnen te 's-Gravenhage. Wissekerke 10 uur Leesdienst 7 uur Prof. Brillenburg Wurth te Kampen Zierikzee 10 en 5 uur Ds J. M. van Minnen te Bussum. Zonnemaire 10 en 2.30 u\ir Ds van Heiningen ZONDAG 27 AUGUSTUS 1950 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds H. A. Wiersinga te Baarn 2.30 uur Ds R. A. Flinterman te Goes Middelburg (Noorderkerk) 9.30 u Ds R. A. Flinterman 5.30 uur Ds H. A. Wiersinga Collecte Evangelisatie in eigen stad. Zondag 6. Amemuiden 10 en 2.30 uur Ds M. Wielemaker te Silvolde. Domburg 10 uur Ds G. J. Pontier 2.30 uur Ds A. Scheele Gapinge 9.30 en 2 uur Prof. Brillenburg Wurth te Kampen. Grijpskerke 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds C. Boon te St. Laurens Koudekerke 9 en 2.30 uur Ds Elshout St. Laurens 10 en 7 uur Ds C. Boon Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds H. Veldkamp Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe Voormiddag Voorber. H. Av. Souburg 9.30 en 2.30 uur Drs J. v. d. Berg Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds J. Hindriks te Rotterdam Collecte Emeriti. Veere 9.30 en 2.30 uur Ds D. van der Meulen te Aardenburg. Vrouwenpolder 9 en 2 uur Ds J. H. Jonker em. pred. te Voorburg. Westkapelle 9.30 uur Ds A. Scheele 2.30 uur Ds G. J. Pontier CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Leesdienst Axel 10 en 3 uur Dr A. de Bondt te Kampen Breskens 10 en 3 uur Ds D. Drenth te Schiedam Hoek 10 en 2.30 uur Ds F. Pijlman te Katwijk aan Zee. Oostburg 9.30 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Schoondijke 9.30 en 2.30 u. Cand. D. A. Kouwenhoven te Rotterdam. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds P. Warmenhoven te Badhoevedorp. Collecte Hulpbeh. Diaconieën in de provincie. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds J. J. Ritsema Zoutespui 10 en 2.30 uur Ds Toornvliet te Leiden CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds Y. J. Tiemersma Borssele 9.30 en 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Ds J. v. d. Veen Goes 10 en 5 uur Ds P. van Til te Middelburg Collecte voor onze eigen Evangelisatie. s-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Dr C. Stam Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. van der Leek Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds W. F. M. Lindeboom te Zwijndrecht. Lewedorp 10 en 2.30 uur Ds F. J. Colenbrander em. pred. te Ermelo Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds E. Beukema Wemeldinge 10 en 5 uur v? Woljaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Veen te Driewegen. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1950 | | pagina 3