Kerknieuws Predikbeurten ijver in andere provincies ook minimaal is, maar wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Laat Zeeland haar plicht doen, ook dan als anderen schromelijk nalatig blijken te zijn. Zouden de dominé's uit vrees voor de conse quenties achterblijven Ik geloof, dat er geen re den is dit te vermoeden. De jaren voor en na de oorlog tonen, dat lafheid of vrees of gemakzucht niet de toon hebben aangegeven. Ik twijfel er niet aan (en heb daar ook gegronde reden voor) of er zijn wel terdege predikanten bereid om te 9aan- "Ik meen, dat de oorzaak ligt bij de Classicale commissies en daarmee bij de Classes. Daarmede beweer ik allerminst, dat deze instanties uit troe bele overwegingen wat terughoudend zijn. Er liggen in Zeeland goede redenen voor het grijpen, om zich afzijdig te houden. De bezetting van pre dikantsplaatsen, vooral in de buitengewesten, is nu niet bepaald rooskleurig, reden te over om hun predikant vast te houden. Evengoed als er reden te over was voor de weduwe om haar penningske maar in de buidel te bewaren. Toch zijn er voor hen, die branden van liefde voor de zaak des Heren soms redenen om van hun gebrek te offeren. Al moet het dan ook zijn, dat in uw offer iets zit van het penningske der weduwe (het is daar nog lang niet gelijk aan), laat het u niet te veel zijn. De tijden zijn er ernstig genoeg voor en de Heiland, die ook deze offerbereidheid ziet, zal de zegenende ziel en de zegenende gemeente vet maken. Ds P. VAN TIL, Prov. Dep. Geestel. verzorg. Zeeland. Beroepen te Vries, G. L. R. Riphagen, cand. te En schedé te Tzum, L. Slofstra, cand. te Assen te Kampen (vac. E. I. F. Nawijn), G. van Andel te Dieren te Monnikendam, P. A. Kouwenhoven, cand. te Rotterdam te Nieuwolda, L. Slofstra, cand. te Assen te 's-Gravenmoer, G. L. R. Riphagen, cand. te Enschedé te Edain en te Tweede Exloër- mond, L. Slofstra, cand. te Assen te Blija, P. Rie- mersma te Vijfhuizen te Leerdam, H. Vollenhoven, cand. te Amsterdam te Zuidlaren, Dr O. C. Broek Roelofs te Woerden. Aangenomen naar Scharnegoutum, K. Welbedacht, cand. te Ede naar Kollum (vac. J. Z. Potjer), W. Wiersma te Oudega (Sm.) naar Rotterdam-Kra lingen, W. v. d. Linden te Nes (W. D.) Bedankt voor Hantum, Noordbergum, Giessen- Rijkswijk, Reisum, Paesens, Minnertsga, Schettens en voor Wolphaartsdijk, K. Welbedacht, cand. te Ede voor Elburg, P. v. d. Schaaf, res.-legerpred. te Epe voor Grijpskerk, Wormerveer en Ruinerwold- Koekange, W. v. d. Linden te Nes (W. D.) voor Barendrecht en voor Capelle a. d. IJssel, J. Kamphuis te Ferwerd voor Herwijnen, J. Oussoren te Ha- zerswoude voor den Burg op Texel, P. Riemersma te Vijfhuizen. Afscheid en intrede. Wegens vertrek naar Win terswijk nam Ds E. de Jong afscheid van Maastricht met Rom. 15 13 Wegens vertrek naar Amsterdam nam Dr S. J. Ridderbos afscheid van Charlois met 2 Cor. 5 10. Na bevestiging door Ds J. C. Brus- saard van Oegstgeest met Gen. 122b deed cand. J. W. Bonda, gekomen vap. Oegstgeest, intrede te Stavoren met 2 Tim. 2:8. Na bevestiging door Ds J. Thomas van Charlois i met Joh. 3 29 en 30, deed Ds H. de Moor, gekomen van Schiedam, intrede te Enschedé met Matth. 11 1219. Cand. R. de Vries te Steenwijk is voornemens a.s. Zondag intrede te doen te Oldeboorn-Akkrum, na bevestiging door Prof. Dr G. M. den Hartogh van Kampen Ds M. de Goede te Utrecht is voornemens 10 Sept. a.s. intrede te doen te Amsterdam, na bevestiging door Ds P. N. Kruyswijk aldaar. Ds G. J. Wassink te Doe- tinchem, die voor een jaar als predikant aan Aruba is uitgeleend, is door Ds A. W. Wymenga te Curagao op Aruba tot zijn dienstwerk ingeleid met een predi cate over 2 Cor. 2 14—17, waarna hij zich aan zijn nieuwe werkkring verbond met Rom. 10 14b en 15a. Ds M. de Goede is voornemens wegens vertrek naar Amsterdam 3 Sept. a.s. afscheid te nemen van Utrecht. Cand. C. Goeman van Voorburg is voor nemens 1 Oct. a.s. intrede te doen te Schipluiden. Ds W. F. C. van Helsdingen, em. predikant Stort N 12 te Amersfoort, is weer in de gelegenheid de kerken te dienen. Dr R. Schippers te Watergraafsmeer, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de theol. faculteit aan de V.U. als opvolger van Prof. Dr V. Hepp, zulks om onderwijs te geven in de ethiek en de encyclopaedic. De benoeming gaat in met ingang van de nieuwe cursus. De nieuwe hoogleraar, die een zoon is van Ds A. Schippers, em. predikant, werd 9 Febr. 1907 te Maasdijk geboren, studeerde aan de V.U., waar hij in 1938 promoveerde tot doctor in de theologie op een proefschrift, getiteld „Getuigen van Jezus Christus in het Nieuwe Testament". Reeds op 21-jarige leeftijd werd hij predikant te Drachtster-Compagnie. In 1934 vertrok hij naar Wanswerd, welke standplaats hij in 1939 met Rotterdam verwisselde. Sedert 1948 staat hij te Amsterdam-O. Dr Schippers heeft met name door zijn publicaties van zich doen spreken. Wij noemen zijn geschriften over „De brief aan de Romeinen" en „De grote stad en het massa-probleem", alsmede zijn perswerk eerst in „Pro Ecclesia" en thans in „Bezin ning" en in het weekblad „Vrijheid". Ook is Dr Schip pers docent aan het Geref. Evangelisatiecentrum. Ds W. W. Meynen f. Te Dordrecht is in de ouderdom van ruim 77 jaar overleden Ds W. W. Meynen, em. predikant der Geref. Kerken en een harer meest bekende voorgangers. De overledene werd 1 April 1873 te Groningen geboren, studeerde aan de V.U. en werd in 1899 predikant te Winsum (Fr.). Vandaar vertrok hij in 1902 naar Overschie, om in 1905 in de oude Merwedestad intrede te doen. Hier is hij werkzaam geweest tot aan zijn emeritaat, dat hem 1 Januari j.l. eervol verleend werd. Ds Meynen, die een kanselredenaar van ongewone kwaliteit was, heeft tal van functies bekleed. In Dordrecht was hij werkzaam als gevangenispredikant, leraar aan de Chr. H.B.S. en de Chr. Kweekschool, bestuurslid van de Volksuniversiteit enz. Buiten zijn woonplaats trad hij eveneens op de voorgrond. Hij was vele jaren voorzitter van „Onze Tuin" vereniging tot bescher ming van onwettige en verwaarloosde kinderen, idem bestuurslid van de Centrale Bond voor Chr. Phil. Instellingen en redacteur van „Het Kind". De Part. Synode van Zuid-Holland-Zuid diende hij bij herha ling als voorzitter en zij vaardigde hem een en ander maal af naar de Generale Synode. De overledene was voorzitter van Generale deputaten voor de evangeli satie in België en maakte ook deel uit van Generale deputaten voor de oefening van het verband met de theol. faculteit der V.U. Ds Meynen was in elk op zicht een leerling uit de school van Dr A. Kuyper Sr. en de A.R. partij vond in vroeger jaren in hem een geharnast medestrijder. 14 Mei 1949 was hij 50 jaar predikant en op zijn receptie deelde de burge meester van Dordrecht mede, dat H.M. de Koningin hem had bevorderd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. „De Nijenburg" te Baarn heeft als nieuwe leerlin gen ingeschreven, nadat enkelen hunner toelatingsexa men hadden gedaan, de dames G. Blaauw te Middel burg, A. H. Averhard te Amsterdam, E. Hekman te Hattem, A. Hoorweg te Haarlem, A. H. Keuchenius te Driebergen, E. Lambooy te Amsterdam, H. G. Parlevliet te Katwijk aan Zee en P. H. de Rijke te Rotterdam. Mej. G. Hussman te Bunde werd als toe hoorster toegelaten. Begin Sept. a.s. worden opnieuw toelatingsexamens gehouden, waarvoor men zich bij de directrice melden kan. Geref. jeugdwerk. De Bond voor Geref. jeugd organisatie zal 1 Sept. a.s. een aanvang maken met het jeugdwerk onder de acht tot twaalfjarigen. Be gonnen wordt met een instructie-cursus voor leiders en leidsters, die van 24 Sept. a.s. in het Geref. jeugdcentrum te Huis ter Heide zal gehouden worden. Het programma vermeldt o.a. De vertelling van het Bijbelverhaal, zang, handenarbeid,spel enz. Voor deel name kan men zich tot 15 Aug. a.s. opgeven aan het bureau van de Bond Van Speykstraat 57 te 's-Graven- hage. De leiders en leidsters zullen een maandelijks instructieblad ontvangen, dat een volledig uitgewerkt programma voor iedere maand zal bevatten. Voor hen, die interesse hebben voor dit werk is een oriënterende brochure beschikbaar. Examens. Peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacramenten door de classis Groningen H. Hogenhuis, cand. te Leeuwar den en beroepen predikant te Onnen FranekerM. D. Geleijnse, cand. te Doetinchem en beroepen predi kant te Winsum Heerenveen R. de Vries, cand. te Steenwijk en beroepen predikant te Akkrum. Ommen. De kerkeraad besloot de gemeente te wijzen op het onnodig gebruik van sterke drank en er op aan te dringen zich de zo nodige beperking op te leggen. Classisplitsing. De strekking van het rapport, dat de desbetreffende commissie bij de classis 's-Graven- hage inzake splitsing van dit ressort heeft ingediend is, dat er komen zal een classis 's-Gravenhage omvat tende de kerken van groot-den Haag plus die van Leidsendam, Rijswijk, Voorburg en Zoetermeer, zijnde totaal 9 kerken met 31 predikanten en ongeveer 36.000 zielen en een classis Delft omvattend de kerken van Delft, Pijnacker en acht kerken in het Westland, zijnde totaal 10 kerken met 16 predikanten en ongeveer 15.000 zielen. Als we deze cijfers optellen, dan blijkt wel, dat de classis 's-Gravenhage uitzonderlijk groot is en een veel te log lichaam is geworden om zaken te doen. Splitsing van dit kolossale en dichtbevolkte ressort is zonder meer gebiedende eis. In de geschie denis vinden wij reeds eerder een classis Delft, n.l. vóór de ineensmelting van 1892, toen Delft met de omliggende kerken die waren voortgekomen uit de Afscheiding van 1834 eveneens een classis Delft vormde. Amsterdam. De kerkeraad heeft, nu Ds C. Gil huis bedankte, een nieuwe beroepingscommissie in het leven geroepen, daarmede uitvoering gevend aan een oud voorschrift, dat eenzelfde beroepingscommissie de beroeping van niet meer dan twee predikanten bevor deren mag. Bij de kerkeraad kwam een schrijven in van de Utrechtse kerkeraad, waarin deze uiting gaf aan zijn misnoegen over het feit, dat Ds M. de Goede, nog maar kort in zijn kring weergekeerd, door Am sterdam was beroepen. De kerkeraad stelde dit schrij ven in handen van het moderamen, dat met de be roepingscommissie hem van advies dienen zal. Van de Part. Synode van N. Holland kwam bij de kerke raad bericht in, dat deze het voorstel-Amsterdam tot splitsing van het Prov. ressort niet zonder toelichting kan aanvaarden, waarom hij tegen het samenkomen van de volgende Synode een nader gedocumenteerd voorstel tegemoet ziet. ZONDAG 13 AUGUSTUS 1950 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 .uur Ds P. van Til 2.30 uur Dr N. J. Hommes te Rotterdam-N. Middelburg (Noorderkerk) 9.30 uur Dr N. J. Hommes 5.30 uur Ds P. van Til, Zondag 4 Collecte Emeritusfonds. Middelburg (Veilingsgebouw, N. Vliss. Weg) 7.15 uur Ds H. Veldkamp Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. J. Heida em. pred. te Vlaardingen. Domburg 10 uur Ds G. J. Pontier 2.30 uur Ds A. Scheele Gapinge 9.30 en 2 uur Ds A. Dondorp te Heemstede Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds K. Bokma Koudekerke 9 en 2.30 uur Ds Wielemaker, Silvolde St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds H. Veldkamp Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds L. Dorst, Hardenberg Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds H. J. Kampherbeek te Heemse. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds J. Wagenaar te Zwammerdam. Collecte Theol. School, Kampen. Veere 9.30 en 2.30 uur Ds C. P. Hartevelt te Ooster-Nijkerk. Vrouwenpolder 9.30 en 2 uur Ds C. A. Vreugdenhil te Capelle a. d. IJssel. Westkapelle 9.30 uur Ds A. Scheele 2.30 uur Ds G. J. Pontier CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds D. van der Meulen Axel 10 en 3 uur Ds A. J. Boss te Ermeio Breskens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Ds J. B. Vanhaelen, Mijdrecht Oostburg 9.30 en 2.30 uur Dhr A. Vingerling te Goes Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe te Serooskerke. Bevestiging Ambtsdrager. Ter neuzen 10 en 4.30 uur Ds G .W. van Houte te Ulrum. Collecte Plaatselijke Evangelisatiekas. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds J. J. Ritsema Zoutespui 10 en 2.30 uur Ds P. Bakker te Strijen CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Geen opgave ontvangen Borssele 9.30 uur Leesdienst, 5 uur Ds J. v. d. Veen Driewegen 9.30 en 2 uur Ds J. v. d. Veen Goes 10 uur Ds Y. J. Tiemersma 5 uur Ds R. A. Flinterman, Zondag 46 Collecte voor de Rudolphstichting en het suppletièfonds daarvan. s-Gravenpolder Geen opgave ontvangen Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Kapelle 10 en 2.30 uur Ds A. Verschoor te Vlissingen Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds P. de Feijter te N.-Lekkerland. Lewedorp 10 uur Ds R. A. Flinterman 2.30 uur Ds Y. J. Tiemersma Nieuwdorp 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds P. van Til te Middelburg Wemeldinge 10 uur Leesdienst 5 uur Ds J. v. d. Leek Wolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Yerseke 9.30 en 2 uur Ds M. Norg te Dinxperloo CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds D. J. Coumou te Heinenoord. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds N. van Haeringen te Veenhuizen Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Geen opgave ontvangen Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds Elskamp te Bennekom. Poortvliet Geen opgave ontvangen Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds van Heiningen te Wolphaartsdijk. Tholen 10 en 5 uur - Geen opgave ontvangen CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 11.15 en 3 uur Ds J. M. Mulder te Amsterdam-Z. Bruinisse 9.30 en 2.30 uur Ds D. Bremmer, Zondag 48 Colijnsplaat 10 en 6 uur Geen opgave ontvangen Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 7 uur Ds D. van Swigchem Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds H. Scholing, Zuidland Nieuwerkerk 10.30 uur Leesdienst 6 uur Ds D. Bremmer Oosterland 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds J. M. van Minnen te Bussum Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds Joh. Meijnen te 's-Gravenhage. Wissekerke 10 en 2.30 uur Ds A. A. Oostenbrink Zierikzee 10 en 5 uur Ds J. M. van Minnen te Bussum. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds A. M. v. d. Berg te Woerden.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1950 | | pagina 3