Kerknieuws SLECHTHORENDEN Predikbeurten moderne Hoortoestellen Batterijen, Snoeren, Reparaties* Tweetal te Glanerbrug, W. G. Berkhoff, legerpre- dikant te Amersfoort en J. Hoekstra te Pieterburen. Beroepen te Colijnsplaat, H. Retel te Haaksbergen te Hemelum en te Hoornsterzwaag, A. O. Poppe, cand. te Amsterdam-N. te Garrelsweer, J. Scholten te Bierum. Bedankt voor Nieuwerkerk aan de Yssel, W. G. Berkhoff, legerpredikant te Amersfoort. Afscheid en intrede. Dr E. Masselink is' voor nemens 24 April a.s. afscheid te nemen van 's-Graven- zande, wegens vertrek naar Rotterdam-Zuid. Ds S. D. Lankhuyzen te Franeker is voornemens 19 Mei a.s. intrede te doen te Naaldwijk, na bevestiging door Ds W. J. Smidt aldaar. Wegens vertrek naar Bodegraven nam Ds S. Neerken afscheid van Dedems- vaart met Hebr. 13:8. Wegens vertrek naar Hoofd dorp nam Ds M. Ros afscheid van Sleeuwijk met Ef. 3: 1417. Ds J. Bos is voornemens 2e Paas dag afscheid te nemen van Montfoort, wegens vertrek naar Asperen. Ds Chr. Bruins, em. predikant te Breukelen, vierde 9 April zijn gouden ambtsjubileum. Ds Bruins werd 15 Juni 1870 geboren en aanvaardde zijn ambt te Nigtevecht-Nederhorst den Berg. Hij diende de kerken ^an H. I. Ambacht, Axel, Winschoten en Breukelen, waar hij 1 Januari 1937 met emeritaat ging en zich metterwoon te Soest vestigde. Tal van kerken heeft hij gedurende zijn emeritaat nog in de prediking mo gen dienen. Ds F. Colenbrandcr, vloot predikant te Rotterdam- Waalhaven, hoopt 13 April a.s. met de Groote Beer naar Indië te vertrekken met standplaats Soerabaja. Ds J. A. Verhoog is voornemens wegens bekomen emeritaat 15 Mei a.s. afscheid te nemen van Kla- zienaveen. Ds W. van Bocijen t^ Katwijk aan Zee, die in Juni a.s. als reserve-veldprediker naar Indië zou uitgaan is voor de tropen afgekeurd. Amemuiden. In de plaats van de oude kansel wordt in het bedehuis een platvorm geplaatst. De kansel, die 46 jaar oud is, draagt als opschrift 1 Petr. 1 25. In de kerk is een nieuw orgel geplaatst en een en ander heeft het geheel zeer verfraaid. Ds W. Kreuzen te Heerenveen, ontving van zijn kerkeraad verlof om van 214 Mei a.s. te arbeiden onder de Ned. houthakkers in het Zwartewoud, zulks op verzoek van deputaten voor de geestelijke verzor ging van de verstrooide Geref. in het buitenland (sec tie Duitsland). Ds J. Plomp te Leiden zal gedurende de maand April arbeiden in de Geref. Kerk te Londen. Prof. Dr J. Ridderbos, de nestor van de hoogleraren te Kampen, die 24 Nov. a.s. de 70-jarige leeftijd hoopt te bereiken is voornemens aan het einde van het cur susjaar 19491950 met emeritaat te gaan. Daarom zal de komende generale synode te 's-Gravenhage, die in Augustus a.s. bijeenkomt, een opvolger voor hem benoemen. Wij hopen t.z.t. nader terug te komen op het leven en de loopbaan van deze in de Geref. Ker ken zo vooraanstaande figuur. AUGUSTINUS' BELIJDENISSEN, vertaald door Dr A. Sizoo. Uitgave N.V. Meinema, Delft. Het is wel een zeer verblijdend verschijnsel, dat voor een boek als dit een zesde druk nodig bleek. 'Het is niet een herdruk zonder meer geworden, maar de geleerde vertaler heeft de tekst nog eens bestu deerd, van alle kanten bekeken, en waar nodig ver beterd. Wie iets van vertalen afweet, weet ook, dat een vertaling nooit helemaal af is. Elke vertaling is noodzakelijk een verzwakking van het oorspronkelijke. De serieuze vertaler zal er daarom steeds naar streven die verzwakking zo gering mogelijk te maken. In hoe verre dit Dr Sizoo gelukt is, kan ik als „leek" op dit gebied niet beoordelen, maar wel weet ik, dat de Nederlandse tekst zoals die nu onder de handen van Dr Sizoo vandaan gekomen is, zich vlot en prettig laat lezen. Dit komt ook mee hierdoor, dat de ver taler zich geestverwant weet van de auteur en zich in zijn gedachtenwereld kon inleven. De „confessio- nes" van Augustinus vormen een boek, waar men beter en sterker van wordt, en de lezing er van kan niet genoeg worden aanbevolen. H. V. CHRISTUS IN ZIJN LIJDEN door Dr K. Schilder. Uitgave J. H. Kok, Kampen. Van het bekende werk van Prof. Schilder: „Christus in Zijn lijden" verscheen een tweede druk, waarvan het eerste deel „Christus aan de ingang van Zijn lijden" thans beoordeling vraagt. Ik kan niet beoor delen, in hoeverre deze tweede „gezuiverde" druk van de eerste verschilt, omdat ik die eerste uitgave niet (meer) bezit. Wel kan ik zeggen, dat ik tegen dit boek ook in deze vorm ernstige bezwaren heb. Het zou onzin zijn te ontkennen, dat er heel mooie dingen instaan. Het geheel verraadt een geniale geest, maar het geniale kan ook gevaarlijk zijn. Dat gevaarlijke acht ik in casu het speculatieve van heel de opzet. Schilder heeft een bepaalde visie op het lijden van Christus, en „vindt", „combineert" en „exegetiseert" in verband daarmee verschillende teksten en Schrift plaatsen. Dat kan in dit geval brillant schijnen, maar zodra men principieel dezelfde methode toegepast ziet in „Reformatie overdenkingen", waar verrassend veel teksten in de Bijbel de „vrijmaking" schijnen te pro pageren, ziet men het verwerpelijke van dit alles. Mijn hoofdbezwaar zou ik aldus kunnen samenvatten, dat de evangelisten zelf verbaasd zouden opkijken als ze vernamen wat Schilder allemaal in hun woorden gelegd heeft. Het genoemde euvel komt uit in het hoofdstuk over de voetwassing en van de „auteur, die z'n eigen psalmen zingt", maar met name in hoofd stuk VI waar de heerlijkheid van Christus wordt voor gesteld als een geleende heerlijkheid. Wie hier de exegese van Greijdanus op 2 Petrus 1 naast legt, heeft geen moeite om te kiezen tussen de precieuse uitleg van Greijdanus en de speelse gemakkelijkheid van Schilder. Ik kan ook niet zeggen, dat de stijl van dit boek, die onder Schilders discipelen tot vervelens toe na volging gevonden heeft, mij erg bekoort. Déze heeft iets gewilds, en doet hier en daar onecht aan. Als typisch voorbeeld noem ik het slot van hoofdstuk V, op blz. 84. Zelfs zakt de woordkeus af en toe tot het triviale, als ik b.v. lees van de ventilatie in Noach's ark, waarover niet gediscussieerd werd. En waarom zoveel vreemde woorden, waar goed Nederlands voor is, hetgeen het boek voor de „eenvoudigen" ontoe gankelijk maakt en met de „eenvoud" van het evan gelie niet in overeensfemming is. Men oordele naar de volgende opschriften „Psychologie subalterneert den theoloog-confessor ook hier niet". „De Lector van Va ders rechtsboek onder den lictor van Vaders l*echts- handel", „Bezit en privatie nimmer quiesceerend", „Corroborate zonder coinfortatie". Enzovoort. H. V. ADVERTENTIËN LAMBERTUS H. MUNNEKE en JACOMIJNA A. LEENHOUTS hebben de eer U, mede namens weder zijdse Ouders, kennis te geven van hun voorgenomen Huwelijk, waarvan de vol trekking D.V. zal plaats hebben op Dinsdag 12 April 1949. Kerkelijke bevestiging in de Geref. Kerk te Sellingen, om 2 uur, door de Weleerw. Heer Ds A. A. Leenhouts, Geref. predi kant te Enschedé. Sellingen, Hoofdstraat F 162 (Gr.) Middelburg, Noordweg 38. April 1949. Toekomstig adresSellingen, Hoofd straat F 162 (Gr.). Gelegenheid tot feliciteren van 4 tot 5 uur Sellingen F 162. Verzoeke eventuele post ook aan dit adres te zenden. Aan allen, die op zo verschillende wijze hun meeleven toonden op 26 Maart j.l., mede namens mijn Vrouw, hartelijk dank. Ds A. SCHEELE. Domburg, Villapark 14. Dagelijks gelegenheid om zonder verplichting te proberen. VEERSE SINGEL 11, nabij Dam poortstraat, Middelburg, Tel. 3113 ZONDAG 10 APRIL 1949 EN GOEDE VRIJDAG 15 APRIL 1949 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Dr A. H. Oussoren 2.30 uur Ds P. van Til (Zondag 4) Goede Vrijdag 7 uur Dr A. H. Oussoren Middelburg (Noorderkerk) 9.30 uur Ds P. van Til 5.30 uur Dr A. H. Oussoren (Zondag 4) Goede Vrijdag 7 uur Ds H. Veldkamp Collecten op 10 AprilGeref. Kerken Indië en Chr. Mil. Tehuis. Amemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Goede Vrijdag 7 uur Ds P. M. Veldhuijzen Domburg (Herv. Kerk) 11 uur Ds D. Scheele 2.30 uur Ds J. Hindriks Gapinge 9.30 en 2 uur Ds Y. v. d. Zee te Nieuw-Vennep. Goede Vrijdag 5 uur Ds S. van Wouwe Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds L. Dorst Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Goede Vrijdag 7 uur Ds C. Boon Meliskedke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Bed. H. Av. en Dankz. Goede Vrijdag 7 uur Ds C. van Nes Oostkapelle 10 uur Ds J. W. Deenik 2.30 uur Dr A. H. Oussoren Goede Vrijdag 7.30 uur Ds J. W. Deenik Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe Goede Vrijdag 7 uur Ds S. van Wouwe Souburg 10.45 en 3 uur Ds J. v. d. Berg Goede Vrijdag 7.30 uur Ds J. v. d. Berg Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds J. Hindriks Collecte Schulddelging. Goede Vrijdag 8 uur Ds J. Hindriks Collecte voor de' Kerk. Veere 9.30 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vrouwenpolder 9 uur Ds J. v. d. Berg 2 uur Ds J. W. Deenik Westkapelle 9.30 uur 2.30 uur Ds A. Scheele CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds D. v. d. Meulen Goede Vrijdag 6.30 uur Ds D. v. d. Meulen Axel 10 uur en 3 uur Brcskens 10 en 2.30 uur Dhr P. J. de Jonge Hoek 10 uur en 2.30 uur (afscheid) Ds F. M. Verveen Goede Vrijdag 6 uur Ds H. J. Heida, Vlaardingen Oostburg (Pro Rege) 10 en 2.30 uur Ds J. Y. Tiemersma, em. pred. te Baarland Schoondijke 9 en 2.30 uur Ds Brouwer Legerpredikant te Amsterdam. Goede Vrijdag 5.30 uur Dr C. Veltenaar te Maassluis. Ter neuzen 10 en 3 uur Ds H. Pestman Bed. H. Av. en Dankz. Collecte Hulpbeh. Kerken in de Provincie. Goede Vrijdag 7 uur Ds H. Pestman Zaamslag 9.30 en 5 uur Ds J. J. Ritsema Goede Vrijdag 5 uur Ds J. J. Ritsema Zoutespui 10 en 5 uur CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Leesdienst Goede Vrijdag 's avonds Ds Y. J. Tiemersma Borssele 10 uur Leesdienst 5 uur Ds J. v. d. Veen Driewegen 9.30 en 2 uur Ds J. v. d. Veen Goede Vrijdag uur Ds J. v. d. Veen Goes 10 en 5 uur (Bidstond voor „Vrederust") Ds R. A. Flinterman Voorm. Collecte voor Alg. Chr. doeleinden, Namiddag voor „Vrederust". Goede Vrijdag 7 uur Drs C. Stam Collecte voor Hulpbehoevende' Studenten. 's-Gravenpolder voorm. en nam. Ds Y. J. Tiemersma te Baarland. Heinkenszand 10 uur Leesdienst 5.30 uur Ds J. Koolstra Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Lek Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 10 en 2.30 uur Ds L. J. Allaart te Baarn Goede Vrijdag 5 uur Ds H. Veldkamp, Middelburg Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds E. Beukema 15 April 5 &ur Ds E. Beukema Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds G. van Heiningen Wemeldinge 10 en 2.30 uur Drs C. Stam Goede Vrijdag 5 uur Drs C. Stam Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds P. de Bruyn Bed. H. Av. en Dankz. en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel 30 uur Ds A. G. v. d. Stoel 2.30 uur Ds M. J. Arntzen uur Ds Lanning te Fijnaart Dr J. W. v. d. Bosch te Harderwijk, Bed. H. Av. uur Ds P. van Til, Middelburg Ds D. Kuiper Ds D. Kuiper Ds D. Bremmer Ds S. Graving Ds G. Aalbersberg Ds D. Bremmer Ds D. Bremmer Bergen op Zoom 9.30 Goede Vrijdag 7. Oud-Vossemeer 10 en Poortvliet 10 en 2.30 Tholen 10 en 3 uur em. pred. Goede Vrijdag 6 Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Goede Vrijdag 6 uur CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 9.30 uur 1.30 uur Goede Vrijdag 5 uur Bruinisse 1.30 en 6.30, uur Goede Vrijdag 7 uur Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds C. Kapteyn, Amsterdam Goede Vrijdag 6.30 uur Leesdiènst Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 3 uur Ds D. van Swigchem Goede Vrijdag 7 uur Ds D. van Swigchem Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds H. Scholing Goede Vrijdag 7 uur Ds H. Scholing Nieuwerkerk 10 uur Ds M. Vreugdenhil, Ruinerwold (Bevestiging Dhr A. Vreugdenhil) 5 uur Dhr A. Vreugdenhil Oosterland 10 en 3 uur Ds G. Aalbersberg Goede Vrijdag 7 uur Leesdienst Scharendijke Ds H. J. v. d. Brink te Loosduinen Goede Vrijdag Ds F. M. Verveen Wissekerke 10 en 2.30 uur Ds E. A. Groenewegen em. pred. te Bennebroek. Zierikzee 10 en 5 uur Ds S. Greving Zonnemaire 10 en 2.30 uur

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1949 | | pagina 3