mrnmmi Predikbeurten Afscheid en intrede. Ds W. C. Huismans te Heer-Hugowaard is voornemens 10 April a.s. intrede te doen te Stiens Ds S. Neerken te Dedemsvaart is voornemens 30 April a.s. intrede te doen te Bode graven, na bevestiging door Dr O. C. Broek Roelofs van Woerden. De Kerkeraad te Domburg besloot om in combina tie met Westkapelle over te gaan tot het beroepen van een predikant zulks in overleg met deputaten voor de Evangelisatie op Walcheren. DoUkum. De kerkeraad heeft het verzoek van de interkerkelijke jeugdverenigingen om medewerking voor het beleggen van een samenkomst aan de morgen van de Tweede Paasdag niet in te willigen, aangezien daardoor die dag de Dienst des Woords in het ge drang komt. Hengelo (O.). De kerkeraad besloot voorlopig voor de tijd van één jaar ter bevordering van een betere samenwerking tussen zijn smalle vergadering en de Diaconie bij elke Diaconale vergadering de prae- ses van de maand, dus één der predikanten, tegen woordig te doen zijn. Oosterbeek. In verband met stopzetting van de kerkbouw krachtens departementale beslissing besloot de kerkeraad aan de betrokken minister een audiëntie te verzoeken teneinde de zaak mondeling toe te lich ten. Ook de betrokken deputaten der synode zullen nader worden ingelicht. Uithuizermeeden. De kerkeraad machtigde de boekhouder aan de Geref. Kerk onderhoudende artikel 31 K.O. ter plaatse een bedrag uit te betalen groot ongeveer 1250,zijnde de helft van de onkosten aan onderhoud gebouwen enz. over 1949. Zonnemaire. Als scriba treedt thans op de heer N. J. Viergever te Noordgouwe. De kerk in de grote steden. De op initiatief van de kerkèraad van Utrecht bijeengeroepen conferentie van vertegenwoordigers van kerkeraden in de grote steden zal in April a.s. worden voortgezet. Theol. Hogeschooldag. Op de 19 Mei a.s. te Kampen te houden jaarlijkse Schooldag, die ditmaal wordt geleid door Prof. Dr G. B. Wurth, zullen het woord voeren de rector, Prof. Dr K. Dijk, Ds G. W. Ganzevoort van Antwerpen, Ds J. Douma, em. pre dikant te Arnhem en Ds W. Moene van ten Boer. De bidstond aan de vooravond wordt ditmaal geleid door Ds E. I. F. Nawijn van Kampen. Verband van Geref. Evangelisatiecommissies. De jaarvergadering van het Verband ^n Geref. Evan gelisatiecommissies met aansluitende conferentie zal van 79 Juni a.s. op „Woudschoten" te Zeist wor den gehouden. BOEKBEOORDELINGEN KLEINE VERTELLINGEN UIT HET GROTE BOEK door Barend de Graaff. Uitgave Bosch <S Keuning N.V., Baarn. Dit is niet een gewone kinderbijbel, zoals wij er al meerdere hebben, maar een nieuw uitgewerkte gedach te. De stof voor de vertellingen is onderverdeeld in even zovele onderwerpen als het jaar dagen heeft. Wij zouden kunnen spreken van een Bijbels Dagboek voor kinderen. Het begint op 1 Jan. met de geschiedenis van de 12-jarige Jezus in de tempel. Behandelt vervol gens de geschiedenissen van het N. Testament, waarbij het laatste onderwerp is de schipbreuk van Paulus en zijn komst te Rome, waarvan verteld wordt op 30 April. Met 1 Mei vangt de geschiedenis van de schep ping aan, om vervolgens de historie van het O. Tes tament in volgorde te vertellen. Op 21 December wordt verteld van de herbouw van Jeruzalem onder Nehemia, waarmee de verhalen van het O. Testament worden besloten. 22 Dec. wordt verteld van Jozef en Maria, 23 Dec. van Maria en Elizabeth, 24 Dec. van het gaan naar Bethlehem en 25 Dec. de geboorte van de Hei land, met de geschiedenissen, die daarop volgen. Achterin zijn apart verhalen opgenomen voor Goede Vrijdag, Pasen, Hemelvaartsdag en Pinksteren, terwijl het boek besluit met een verhaal van de' Goed^ Herder, te lezen op de verjaardag der kinderen. Deze nieuwe wijze van uitgaaf voor een kinderbijbel heeft veel aantrekkelijks, juist omdat hij zich aansluit bij 't kerkelijk jaar. Wat de vertellingen zelf betreft, die zijn meer geschikt voor kinderen boven 8 jaar dan voor de kleuters. Hier en daar wijkt de verteltrant wel eens voor de betoogtrant, waardoor de spanning voor het kind dreigt te verslappen. Maar er zijn ook heel goede vertellingen bij. Alleen is bij de vertellingen van Gideons omhakken van Baals bos de vertaling van de Statenvertaling gehandhaafd en de suggestieve plaat daarbij wil ons doen geloven, dat Gideon met zijn helpers een tamelijk groot, bos in één nacht hebben geveld, terwijl het woord „bos" hier wijst op de heilige paal met Osjera-kop er op. Overigens is dit boek dat keurig, royaal is uitge geven een aanwinst om alle Christenouders te helpen om hun doopbelofte in te lossen, om met dit hulp middel ook zelf hun kinderen te onderwijzen uit de Schriften en thuis te brengen in de Bijbelse geschiede nis, waar nog al eens wat leemten in zitten. Z. G. ORANJE IN BALLINGSCHAP 1795—1813 door H. Algra. Uitgave J. H. Kok N.V., Kamoen, 1948. Dit boek is geschreven in de bezettingstijd. Nadat het eerste hoofdstuk geschreven was, werd de schrijver in het gijzelaarskamp St. Michielsgestel „opgeborgen", waar hij het boek voltooide. De bedoeling was om 't direct na de bevrijding te doen verschijnen, die de schrijver reeds enkele maanden na de datering van het „Woord vooraf"3 Maart 1942 verwachtte Toen de bevrijding werkelijk kwam, was de verschij ning voorlopig een onmogelijkheid, zodat het nu ter gelegenheid van het Regeringsjubileum van H.M. Ko ningin Wilhelmina het licht zag. Het is een weelde zulke boeken als dit te kunnen lezen; Met welk een kennis van zaken wordt deze ballingschap van het Oranjehuis beschreven Alle in ternationale verhoudingen uit die tijd worden bloot gelegd. En in het midden daarvan het Oranjehuis met zijn fiere dappere prinsen, waarvan er één de hoogste rang weet te behalen in het Oostenrijkse leger en zich in de strijd tegen Napoleon in de voorste linies bevindt, om tenslotte op 25-jarige leeftijd te Padua te sneuve len, terwijl een ander in Spanje de vijand met mannen moed bestrijdt. Toch is het geen verheerlijking van de Oranjes met veronachtzaming van de waarheid. De gebreken komen even goed naar voren als de goede eigenschappen. Eerlijk wordt de geschiedenis van deze periode in 't licht gesteld. Daarom te meer verdient een boek als dit dat het door heel ons volk gelezen worde. Hieruit toch blijkt, dat Oranje .meer is dan een schoon ornament voor ons volksleven neen, het is geen ornament, maar de naam die in taaie volharding de trouw wil bezegelen met goed en bloed voor het Nederlandse volk, wanneer zijn vrijheden bedreigd worden. Mocht heel ons volk dat weer leren verstaan. Daarom is 't zo goed wanneer boeken als de heer Algra ons gaf veel gelezen en gekend worden. Zij zullen de bapd tussen vorstenhuis en volk buitengewoon ver sterken. Z. G. JIJ, MEISJE door Annie Ferwcrdav. d. Berg. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Deze 3de druk is verschenen in de Gouden Poort reeks, een serie goedkope herdrukken van reeds eerder verschenen uitgaven. Het is een roman van een enigs zins teruggetrokken meisje Annietje van Hoven, dat 't leven niet gemakkelijk neemt. Vele problemen doen zich aan haar voor in de verhoudingen thuis en later als ze op een kantoor in Amsterdam, op kamers woont. Maar zij is een goede natuur, waardoor zij, al is 't met zelf veel strijd, de mannen, met wie ze in aanraking komt en die te veel van haar willen vragen, niet alleen van zich af weet te houden, maar vooral ze geestelijk weet te sterken, zodat ze weer gaan geloven in het waarlijk goede. Niettegenstaande het feit, dat het ka rakter van Annietje van Hoven ons ten voeten uit getekend wordt en wij haar volgen in al haar ziels conflicten, is het toch een boek, waarin spanning zit. Wel is de sfeer hier en daar erg zwaar en zwoel, soms bijna drukkend. Ik hou van wat meer friese bui tenlucht. Maar 't goede is dat wanneer de conflicten 't hevigst worden en God het verst verwijderd, de oplossing komt, omdat daarna God weer de plaats in haar leven terug krijgt en zij daardoor ongeschonden aan alle gevaren ontsnapt. De schrijfster heeft gepoogd een oplossing te geven voor vele meisjes van deze tijd, door ze temidden van alle moeilijkheden en narigheden van het leven te wij zen op de zuiverende kracht van 't echte Christelijke geloof. Daarbij is ze niet „goedkoop" te werk gegaan, maar heeft gestreefd naar een ernstige poging om te helpen. Dat verdient waardering. Z. G. HERINNERINGEN VAN EEN SCHOOLMEES TER door W. G. van de Hulst. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Dit is een boek, dat ik met veel smaak gelezen heb. In een 75-tal schetsen en schetsjes neemt de heer v. d. Hulst, de bekende schrijver van zeer veel kinder boeken en niet te vergeten van Kinderbijbels, ons bij de hand en leidt ons zijn eigen leven door. Hij doet dat op zo'n eenvoudige, eerlijke manier, dat daardoor alleen al heel je ziel gevangen wordt. Sterk spreekt in dit boek, dat 't niet het grote en het geweldige is wat het leven mooi en vol maakt, maar juist het alledaagse, eenvoudige met zijn humor en vaak ernstige levens wijsheid. De kracht van dit boek schuilt juist in ware eenvoud. Is het riiet zo, dat wij door onze dikdoenerij altijd weer onszelf belachelijk, om niet te zeggen onmogelijk maken, omdat wij grote mensen willen zijn en 't toch eigenlijk niet kunnen v. d. Hulst komt zoals hij is. Hij weet dat de kinderziel in hem nog niet gestorven is en heeft de moed daarvoor uit te komen. Hadden meer mensen die moed, hoeveel prettiger zou de samenleving zijn, hoeveel gezegender ook In dit boek van v. d. Hulst kunt ge uzelf op uw juiste waarde taxeren. Het Iaat u zien, dat het oprecht kinderlijke in de mens zijn waarde houdt en al het grote-mens-achtige maar een vernisje is. Of is zo te kunnen schrijven en leven alleen be schoren voor schoolmeesters, die alle dagen met de kinderen mogen omgaan Dan zou het er met de rest van de mensheid al heel slecht voorstaan. In ieder geval zijn wij deze schoolmeester heel har telijk dankbaar voor dit frisse, eenvoudige, van zui vere levensstijl sprekende boek, waarin wij „groten" genieten mogen van de vruchten van het leven van een groot kindervriend. Aparte vermelding verdienen hier de tekeningen van W. G. v. d. Hulst Jr., die tezamen met de woorden van de vader, dit boet tot een juweeltje maken. Alles met elkaar doet U de warme „ziel" van dit boek aanvoelen. ZONDAG 20 MAART 1949 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 10 uur Ds P. van Til 5.30 uur Dr A. H. Oussoren (Zondag 1) Middelburg (Noorderkerk) 10 uur Dr A. H. Oussoren Openb. Bel. 2.30 uur Ds P. van Til (Zondag 1) 5.30 uur Ds P. van Til (Zondag 1) CollecteEvangelisatie in eigen stad en Rudolfstichting. Atnemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Voormiddag Openb. Bel. en Voorber. H. Av. Domburg (Herv. Kerk) 11 uur Ds A. Elshout 3 uur Ds A. Scheele Gapinge 9.30 en 2 uur Dhr A. M. Franssen te Middelburg. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds L. Dorst Koudekerke 9 en 2.30 uur Ds A. Elshout St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Oostkapelle 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds J. W. Deenik Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe Souburg 9.30 en 2.30 uur Dhr P. J. de Jonge Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds J. Hindriks Collecte Theol. Hogeschool. Veere 9.30 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vrouwenpolder 10.30 en 4 uur Ds J. W. Deenik Bed. H. Av. en Dankz. Westkapelle 9.30 uur Ds A. Scheele 2.30 uur Dr A. H. Oussoren Collecte Theol. Hogeschool. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds D. v. d. Meulen Voormiddag Biduur voor het gewas. Axel 10 en 3 uur Ds D. J. Couvée (Zondag 24) Breskens 10.30 en 4.30 uur Ds J. v. d. Berg, Souburg Hoek 10 en 2.30 uur Ds F. M. Verveen Oostburg (Pro Rege) 10 en 2.30 u. Geen opg. ontvangen Schoondijke 9 en 2.30 uur Ds J. v. d. Berg, Souburg Bed. H. Av. en Dankz. Terneuzen 10 en 3 uunj Ds H. Pestman, Zondag 22 Collecte plaatselijke Zendingskas. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds J. J. Ritsema Zoutespui 11 uur Ds J. J. Ritsema 5 uur Ds D. J. Couvée (Zondag 42) CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds Y. J. Tiemersma Borssele 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Veen Driewegen 10 en 2.30 uur Leesdienst Goes 10 en 5 uur (Zondag 42) Drs C. Stam Collecte voor de Zending. 's-Gravenpolder vm. en nm. Ds Colenbrander em. pred. te Ermelo. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds R. A. Flinterman Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 10.30 en 2.30 uur Ds H. Veldkamp te Middelburg. Nieuwdorp 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Drs C. Stam Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds G. van Heiningen Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds E. Beukema Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder Ds M. J. Arntzen Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur (Zondag 47) Ds P. de Bruijn Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds Allaart te Baarn Poortvliet 10 en 2.30 uur Ds D. Kuiper Tholen 10 en 3 uur Geen opgave ontvangen Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Leesdienst CLASSIS ZIERIKZEE ■■Brouwershaven 11.15 en 3 uur Ds S. Greving te Zierikzee. Bruinissc 11 en 5 uur Ds D. Bremmer (Zondag 18) Voorber. H. Av. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds D. Drenth em. pred. te Schiedam. Geersdijk 10 uur (Zondag 26) en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 3 uur Ds D. van Swigchem Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds H. Scholing Nieuwerkerk 10 en 6 uur Ds G. Aalbersberg Bed. H. Av. en Dankz. Oosterland 10 en 2.30 uur Dr A. M. v. d. Berg em. pred. te Woerden. Scharendijke Cand. J. Firet te Dordrecht Wissekerke 10 uur Leesdienst, 6 uur Ds H. Scholing Zierikzee 10 en 5 uur Geen opgave ontvangen Zonnemaire 10 en 2.30 uur

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1949 | | pagina 3