Christus in zijn lijden PRIMA ZIJDEN DAMESKOUSEN net Meisje VERF jeugdrubriek Kerknieuws Officiële Berichten Predikbeurten FIRMA G. VERHEULE, STUDIEZIN Verfhandel L. JANSE, Nu de storin tot bedaren gekomen is, is onze geest wellicht ook weer wat rustiger geworden. Ofschoon de onrust, de jacht, het voortgedreven worden van het één naar het ander ons geslacht danig in het bloed zit. In dat opzicht lijken wij veel op een watervliegtuig, dat over de zee voorttaxiet met duizelingwekkende vaart. Met het vliegtuig zijn wij aardig op dreef. Maar Prof. Piccard, die onlangs weer een poging tot diep zee onderzoek heeft gewaagd, kwam helaas met de kous op de kop thuis. De batiscaaf deugde niet en de benodigde materialen zijn voor de liefhebbers te koop aangeboden. Is het niet een treffend beeld van onze tijd Wij jagen voort over de oppervlakte, maar in de diepte zijn wij niet meer thuis. De lust om ons te verdiepen in de beginselen ont breekt ons veelszins. Van de verschijnselen, die zich aan ons voordoen nemen wij vluchtig kennis, maar wat daarachter zit, waar ze uit opkomen, welke prin cipiële houding wij daartegenover hebben in te nemen 't gaat meestal langs ons heen. Wij nemen niet de moeite door te dringen tot het wezen van de dingen. Kijk maar naar de belangstelling op de catechisaties. Naar de bloedarmoede van onze jeugdverenigingen. De fut is er uit en de bond moge zijn best doen om nieuwe wegen te zoeken, om actuele problemen van deze tijd aan de orde te stellen, om de schetsen in een vorm te gieten waardoor de belangstelling geprikkeld zal worden, helaas blijft het meeleven van de jeugd der gemeente als geheel zweven rondom het nul-punt. Gelukkig zijn er plaatsen waar het verenigingsleven bloeit. Maar meestal is dat op het platteland. Zodra er een beetje stadsallures openbaar worden schijnen catechisatie en verenigingsleven als iets minderwaar digs te worden beschouwd, waarbij ten opzichte van de eerste nog een zekere plicht wordt gevoeld, terwijl bij het tweede, de vrije jeugdvorming, op dat vrije de volle nadruk ligt en menige jongen en menig meisje zich de vrijheid permitteert om er niet aan mee te doen. 'k Zou je in dat geval wel eens heerlijk bij je oren willen pakken en eens flink door elkaar willen ramme len en je toeroepen doe je ogen open I Word eens wakker. Zie je niet welke grote gevaren je bedreigen Als er een inbreker 's nachts bij je op je slaapkamer zou komen, zou je toch allereerst grijpen naar iets dat als een wapen dienen kan om de onverlaat je huis uit te jagen. En is er niets bij de hand, dan voel je je overgeleverd aan de willekeur van de boef, vooral wanneer hij wel gewapend is. Het ellendige gevoel niet paraat te zijn, slaat je met machteloosheid. Waarom laat je dan, waar je open ogen kunt zien, dat er grote gevaren dreigen van communisme en Rooms-Catholicisme alles onbeproefd om je van de nodige wapenen te voorzien Want met wat schelden op de praktijken van de tegenstander komen wij niet klaar. Wie 't hardste roepen, gaan het eerst op de vlucht. Wij moeten grond onder de voeten hebben. Het beginsel moet diep verankerd liggen in ons hart. En dat waait ons niet aan. Daarvoor moeten wij wer ken, werken. Gaat het echter voort zoals het de laatste tijd ge gaan is, dan zal straks blijken dat ons Christenvolk geen afweer heeft. Gedoemd is om te capituleren en de kracht van ons verzet wordt gebroken, omdat dat verzet niet zijn grond vindt in eeuwige, onaantastbare waarheden, die God ons nochtans heeft toevertrouwd. Daarom is het nodig, dat de studiezin weer over ons vaardig wordt en wij de beschikbare of de vrij te ma ken tijd besteden om ons te verdiepen in de beginselen waardoor ons Christenleven gedragen wordt. Anders lopen wij om den brode van het C.N.V. over naar de E.V.C., zoals onlangs een Christenarbeider presteerde. Maar dan vraag je je afwat voor Christelijk beginsel heeft zo'n man gehad, 't Was natuurlijk ten enenmale zoek, omdat hij niets wist dan dit éne hoe krijg ik zoveel mogelijk te bikken. Maar bij de E.V.C. eet hij zich de dood. Geestelijk en misschien ook nog wel stoffelijk. Zulke gestrande schepen zijn een baken in zee. Daarom moet het roer omgegooid en wij moeten werkelijk weer gaan studeren en naast alle andere dingen, waar wij tijd voor nemen, ook tijd nemen (anders heb je nööit tijd voor de bestudering van de lijnen, die God voor ons jonge mensenleven heeft gegeven. En al etende komt de eetlust. Als je er om begint, krijg je de smaak er van te pakken. Z. G. KAS HULPBEHOEVENDE KERKEN IN ZEELAND. De kerken, die voor het Synodejaar 1 Juli 1949 30 Juni 1950 steun wensen te ontvangen uit de kas voor Art. 11 K.O., worden verzocht vóór 1 Mei a.s. dit door te geven aan Ds P. M. Veldhuijzen, Arne- muiden. Daarbij moet overgelegd wgrden de rekening en verantwoording over het afgelopen jaar, de begroting over 1949, alsook het gunstig advies der betrokken classis en het bedrag dat men wenst te ontvangen. Namens Deputaten ad hoe, H. SCHOLING. ZONDAG 13 MAART 1949 CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 10 uur Ds H. Veldkamp 2.30 uur Dr A. H. Oussoren (Zondag 52) 5.30 uur Dr A. H. Oussoren (Zondag 52) Middelburg (Noorderkerk) 10 uur Dr A. H. Oussoren 5.30 uur Ds H. Veldkamp (Zondag 52) Collecte Emeritusfonds en Herstelfonds. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Domburg (Herv. Kerk) 11 uur Ds A. Scheele 2.30 uur Ds J. Hindriks Gapinge 9.30 en 2 uur Ds W. A. Wiersinga te Baarn Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds L. Dorst Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout St. Laurens 10 uur Dhr A. M. Franssen, Middelburg 2.30 uur Ds C. Boon 16 Maart 2.30 uur Ds C. Boon, Huwelijksbevest. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds J. W. Deenik Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds J. v. d. Berg Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds J. Hindriks Collecte Schulddelging. Veere 9.30 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vrouwenpolder 10.30 uur Ds Boon 4 uur Ds S. van Wouwe Westkapelle 9.30 uur Leesdienst, 2.30 u. Ds A. Scheele Beroepen te De Glind, J. H. de Boer te Monniken dam te Hoek van Holland, Capelle aan de Yssel, Schagen en te Rockanje, C. Ch. Griffioen, cand. te Utrecht te Klazienaveen, E. Baerends te Marruin (Fr.) te Tholen, A. J. Radder te Numansdorp. Aangenomen naar Bergambacht (in combinatie met de geestelijke verzorging van doofstommen), J. Firet Sr., cand. te Dordrecht naar Voorschoten, M. den Boer te Wezep naar Rotterdam-Z. (vac. J. M. Mul der) (2e maal), Dr E. Masselink te 's-Gravenzandc. Bedankt voor Vlissingen, C. Gilhuis te Eindhoven voor Kamerik, J. Firet Sr., cand. te Dordrecht voor Stad aan het Haringvliet, M. Wielemaker te Silvolde voor O. en N. Bildtzijl, H. Sweeps te Opperdoes voor Joure, T. B. van Houten te Britsum. Enschedé. De kerkscheuring beroofde de gemeente van al haar bedehuizen. Thans zal een nieuwe kerk verrijzen aan de H. B. Blijdensteinlaan hoek Dr Bent- hemstraat, waar een perceel grond is aangekocht. J.l. Dinsdag is de bouw van de kerk die een semi-perma- nent karakter dragen zal onderhands aanbesteed. Al vorens deze plannen werkelijkheid werden heeft de kerkeraad zich voor het laatst gewend tot die van dc Geref. Kerk onderhouende artikel 31 K.O. met het verzoek hem de Lasondersingelkerk te willen afstaan, opdat hij voor de gemeente, die 1600 zielen telt, een plek van samenkomst hebben zal en stichting van een monument van verdeeldheid onder de Gereformeerden kan worden voorkomen. De vrijgemaakte kerkeraad heeft bericht in het verzoek niet te kunnen treden en herinnert de kerkeraad er aan, hoe deze indertijd ge poogd heeft voor de rechtbanken alles aan zich te trekken. En wat dat monument van verdeeldheid be treft zo is de kerkeraad van oordeel, dat dit is gesticht op de synodale tafel van de generale synode der Geref. Kerken. De vrijgemaakte kerkeraad hoopt en bidt nog, dat de Geref. kerkeraad zal inzien te behoren tot een kerkverband, dat de consciënties heeft willen binden aan niet op Gods Woord gegronde leeruitspraken. Zendings-synode. De kerk van Assen heeft de Zendingssynode van Groningen, Drenthe en Overijssel bijeengeroepen op Vrijdag 18 Maart a.s. in de Zuider- kerk te Assen. Bond van Geref. Mannenvcrenigingen. Te Alk maar, Kockengen, Lewedorp en Maastricht zijn Geref. Mannenverenigingen opgericht, die als lid van de Bond zijn toegetreden. De Bondsdag zal 5 en 6 Juli a.s. te Apeldoorn worden gehouden. 5 Juli is er een huis houdelijke zitting gevolgd door een begroetingssamen komst en 6 Juli wordt de toogdag gehouden. Sprekers zijn ditmaal Prof. Dr S. U. Zuidema van de Bilt en Ds P. C. de Bruyn van Apeldoorn. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds D. v. d. Meulen Bed. H. Av. en Dankz. Axel 10 en 3 uur Geen opgave ontvangen Breskens 10 en 2.30 uur Dhr P. J. de Jonge Hoek 9 en 2.30 uur Ds F. M. Verveen Oostburg (ProRege) 10 en 2.30 u. Geen opg. ontvangen Schoondijke 9 en 2.30 uur Ds H. J. Swierts, Enkhuizen Namiddag Voorber. H. Av. Terncuzen 10 en 3 uur Ds H. Pestman, Zondag 21 Collecte Theol. Fac. V.U. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds J. J. Ritsema Zoutespui Geen opgave ontvangen CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds A. de Bruin, Driebergen Borssele 10 en 2.30 uur Ds J. Y. Tiemersma, em. pred. Driewegen 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Veen Goes 10 en 5 uur (Zondag 41) Ds R. A. Flinterman Collecte voor het contact met onze militairen. 's-Gravenpolder vm. en nm. Cand. Bakker Heinkenszand 10 en 2.30 uur Drs C. Stam Kapelle 10 en 2.30 uur Geen opgave ontvangen Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds L. J. Allaart te Baarn Lewedorp 10.30 en 2.30 uur Ds Y. J. Tiemersma Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds E. Beukema Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds G. van Heiningen Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Bed. H. Av. Yersekc 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polden Ds M. J. Arntzen Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur (Zondag 46) Ds P. de Bruijn Bergen op Zoom Geen opgave ontvangen Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds Lanning te Fijnaart Poortvliet 10 en 2.30 uur Geen opgave ontvangen Tholen 10 en 3 uur Geen opgave ontvangen Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds D. Kuiper CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 11.15 en 3 uur Ds H. Scholing Bruinisse 11 en 5 uur Ds D. Bremmer (Zondag 17) Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds E. A. Groenewegen em. pred. te Bennebroek. Geersdijk 10 en 2.30 uur Leesdienst Haamstede 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds M. den Boer, Wezep Kamperland Ds M. P. Feringa te Wassenaar Nieuwerkerk 1 Oosterland 10 en 2.30 uur Ds D. van Swigchem Scharendijke Ds H. L. van Aller Wissekerke 10 en 2.30 uur Dhr R. Postma, den Haag Zierikzee 10 en 5 uur Ds S. Greving Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds G. Aalbersberg AD VERTENTIËN Tot mijn grote droefheid nam heden de Heere tot Zich mijn innig geliefde Man TEUNIS FABERY DE JONGE, in de ouderdom van bijna 75 jaar. J. M. FABERY DE JONGE— HERDINK. Goes, 4 Maart 1949. Westwal 40. De teraardebestelling heeft plaats gehad Woensdag 9 Maart j.l. ZOO JUIST VERSCHENEN Prof. Dr K. Schilder Gebonden 13,25 per deel Dit werk is compleet in 3 deelen Toezending franco Boekhandel - Goes - Telefoon 2465 vanaf 1,24 GEVRAAGD EEN in gezin met vier kinderen, voor dag en nacht. Adres Plein 1940, No. 12, Middelburg kunt U weer in iedere kleur en hoeveel heid krijgen, zowel GRONDVERF als GLANSVERF. Het van ouds vertrouwde adres, evenals voor GLAS en BEHANG is steeds Telefoon 2419 Lange Noordstraat 70, Middelburg, LAAT UW Boeken en Tijdschriften BINDEN door BOEKBINDERIJ y. d. WOESTIJNE BOGARDSTRAAT 14, Middelburg Deel I Tweede druk

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1949 | | pagina 3