Jeugdrubriek Officiëele Berichten Hem, zijn eigenlijke inhoud, leeg aan waarachtig Le ven, rijp voor het gericht. Ook zijn discipelen hebben deze schrikkelijke oor deelswoorden, blijkbaar temidden van het volk ge sproken, aangehoord. Ze kunnen het niet helpen, maar hun Joodse hart is het er niet mee eens. Die geweldige gebouwen van Gods heilig Huis verwoest Voor de eeuwigheid schijnen zij geschapen. Sedert bijna vijftig jaar is men nu al bezig de oude tempel van Zerubbabel te ver groten en te verfraaien op Herodes' kosten. Zie die geweldige steenblokken40 ellen lang En al die schatten, ter eer van Isrels God bijeengebracht, weer teniet Het kan niet en 't mag ook niet. En met een gebaar van ongeloof en smartMeester zie wat een stenen wat een gebouwen Daarachter ver bergen zij hun stil protest. Ja, Jezus ziet ze wel. Het kost ook Hèm veel. Het kost Hèm meer dan hèn. Zijn ziel, zijn bloed zal het kosten. Hij nodigt hen heel het machtig bouwwerk nogeens goed op te nemen. Hij ziet ook nog wat andershet naderend gerichtEn met grote nadruk sprak Hij„Voorwaar zeg Ik u hier zal niet één steen op de andere steen gelaten worden, die niet afgebroken zal worden". En terwijl de zon al verder zinkt, gaat Jezus zijn discipe len zwijgend voor, de gewone weg naar hun nachtelijk verblijf, de hof der olijven. Daar zet Hij zich peinzend neer. Tegenover Hem rust nu de stad met haar tempel in het winnend maanlicht. Maar ook zijn discipelen, van gedachten vol, zetten zich bij Hem en één hunner uit wat aller ziel beweegt„Zeg ons, wanneer zullen deze dingen zijn, en welk zal het teken zijn van uw toekomst en van de voleiding der werëld Zij durven het na zó plechtige verzekering van de Meester niet meer ontkennen. Maar wannéér zal het zijn, die verwoesting van stad en tempel En indien het dan onvermijdelijk is, omdat de Joden Jezus hebben verworpen, en Jezus zelf heen zal gaan, Jezus komt dan toch zeker spoedig daarna weer om met dié komst, die eigenlijke, ook het eind aller dingen te brengen en daarmee ook voor hèn de beloofde heerlijkheid Hoe luidt nu in die nacht het antwoord Wat zal er voorafgaan aan Jezus' komst Daarover een volgend maal. D. J. C. VOORKOMEN IS BETER DAN Dezer dagen kreeg ik een gesprek met een jonge man, één van die types, die, krachtens hun doop, lid zijn van een Geref. Kerk, maar die zich verder aan de kerk hoegenaamd niets gelegen laten liggen. Ge lukkig behoren zij hier in onze provincie tot de witte raven. Toen het tijd was om zich de waarheden van Gods Woord en de belijdenis eigen te maken en te leren verstaan welke betekenis de kerk van Jezus Christus in deze wereld heeft, door trouw te catechi seren geen belangstelling. Hoe gaat het dan. De op gegeven vragen leren ho piaar De ouders, die totaal de doopbelofte schijnen vergeten te zijn aangaande het onderwijzen en doen onderwijzen in de voorzeide leer, klagen ach en wee, maardoen er verder niets aan. Zelf komen ze onregelmatig en zijn ze er, dan alleen naar het lichaam, maar de geest zit bij heel andere dingen en ze trachten anderen op hun geeste lijke zwerftochten mee af te trekken. Zeyweten dan ook niets van de waarheden door Christus aan Zijn gemeente toevertrouwd. Komt de liefde in het spel, dan is een meisje, van een ander kerkverband of helemaal geen kerkverband geen bezwaar. Natuurlijk ziet de kerkeraad een dergelijke ontwik keling met lede ogen aan. Er wordt vermaand, althans getracht dat te doen. Want de vogel is moeilijk onder schot te krijgen. En gelukt dat een keer en het vermaan zal in broederlijke liefde worden gebracht om het af gedwaalde schaap weer terug te brengen, dan is er buiten de waard gerekend. Niet hij is in staat van beschuldiging, maar de kerkeraad. Wat verbeelden die ouderlingen zich wel. Alle pogingen om contact te krijgen over het hoofd ziende, wordt eenvoudigweg geconstateerd, dat de kerkeraad zeer in gebreke bleef. Ze hadden toch zeker wel eerder eens kunnen omzien naar 't dwalende gemeentelid Dat het huisbezoek systematisch ontweken werd, telt niet mee. Dat na voorafgaande kennisgeving door een persoonlijk bezoek het nooit gelegen kwóm, hoe vaak dat ook herhaald werd, was blijkbaar geen bewijs van zorg voor de kudde, 't Is om er hopeloos en rade loos bij te worden. Als dan de kerkeraad, na alle vergeefse pogingen en nadat in jaren de samenkomsten der gemeente niet meer bezocht zijn, uiteindelijk moet overgaan tot de daadwerkelijke tucht over doopleden wordt laconiek opgemerkt, dat ze al jaren geleden te kennen hebben gegeven met de kerk geen gemeenschap meer te heb ben en zich te hebben onttrokken. Om de kerkeraad nog een slag op voor te zijn. Niettegenstaande dat, menen ze echter, dat de ker keraad niet het recht heeft hem af te voeren van het doopledenregister. Dat de kerk rechten heeft op hen, miskennen ze ten enenmale. Maar zij hebben wel rech ten in de kerk. Hoe groot de onkunde is blijkt wanneer je dan op eens de vraag hoort„dus als ik dan bij een andere kerk me wil aansluiten, moet ik overgedoopt worden. De kerk maakt mijn doop ongedaan". Wat een droevige dwaasheid. En dat met een air, alsof zij de wijsheid omtrent het kerkelijk leven in pacht hebben en de altijd-weer-gesmade-kerkeraad er niets van afweet. Dat is het resultaat van het niet willen wandelen in de wegen des Heren, het zich-niet-willen-onderwerpen aan de ordeningen, die voor het kerkelijk leven gelden. 't Lijkt alles vaak zo onbetekenend. Dat éne uurtje catechisatie in de week, wat steek je daar mee op Er zijn zoveel andere dingen, schijnbaar van veel meer belang. De cursussen voor de landbouw, het mid denstandsdiploma, de vakgroep, zij banen de weg tot een goede positie. Maar de catechisatie is eigenlijk verloren tijd. Gelukkig redeneert zo 't merendeel van onze jongens en meisjes niet. Toch zitten er onder, die zo denken en zo doen. Van het ontzaglijk grote gevaar dat daarin schuilt, zijn ze zich niet bewust. Maar het is spelen met je eigen leven. Het leidt tot een grenzeloos on billijke critiek op al de arbeid van de kerk om 't eigen standpunt schoon te praten en te rechtvaardigen. En hoe zou Christus er over denken, als je zo al Zijn arbeid, door de ambtsdragers in Zijn Naam verricht, minacht 't Wordt maar al te vaak vergeten, dat Hij Zich schaart aan de zijde van Zijn getrouwe ambts dragers, en niet van de ontrouwe catechisanten, die de middelen van Zijn genade versmaden. Daarom, jongens en meisjes, kan ik niet dringend genoeg aansporen tot trouw in de arbeid op de cate chisatie. Anders gebeuren er ongelukken. Christus vraagt gehoorzaamheid, onderwerping. Eerst Zijn Ko ninkrijk. Eerst je hart voor Hem. Ook op dé cate chisatie Z. G. VAN DE EVANGELIST. DE ARBEID IN DE KAMPEN. Dit keer kom ik met een vragenlijstje. Eigenlijk gezegd gebeurt het mij meermalen, dat ik tegen mijzelf zeg „je moest voor deze of gene zaak eens de hulp van de gemeente inroepen". Maar ik kom niet gemakkelijk tot schrijven en nog minder tot vragen. Maar hier zijn dan tooJi enkele wensen, die ik aan de Zeeuwse broeders en zusters bekend wil maken. In de eerste plaats De arbeiders nemen graag wat van je aan. Ze zullen nooit een boekje of tractaatje weigeren. Met het Kerstfeest steken allen de handen uit om een Kerstnummer van de Elisabethbode in ont vangst te nemen. Ik heb een flink aantal scheurkalen ders van onze Evangelisatie en van de Hervormde Kerk verspreid en op iedere kamer willen ze er graag één hebben en menigeen neemt er één mee naar huis. Ik wil ook graag boeken laten lezen, en soms met enige moeite krijg ik ze bijna altijd weer terug. Met de vele mutaties van de kampbewoners gaat er wel eens een enkele verloren, maar dat mag geen reden zijn, om deze mogelijkheid van Evangelisatie niet ten- volle uit te buiten. Ik wilde echter, dat ik wat dikker in mijn boeken zat. In Indië is mijn bibliotheek verloren gegaan, en ik kan hem hier slechts met veel moeite weer opbou wen. Daarom mijn eerste vraagtWanneer U goede boe ken hebt te missen, die naar uw eigen oordeel geschikt zijn voor evangelisdtieleetuur, goede christelijke ro mans, levensbeschrijvingen, historische romans, maar ook jaargangen van „Horizon", boekjes van „Evan gelie en Wereld" of „Kerk en Wereld", stuurt LI ze dan naar mij toe. In de tweede plaats kunt U mij helpen met mooie wandplaten. De kamers in de kampen zien er erg on gezellig uit en de arbeiders- voelen er weinig voor om zelf mooie dingen mee te nemen van huis. Hun be langstelling voor het interieur van hun kamer is maar matig. Ze vertrekken 's morgens vroeg naar hun werk en zijn alleen 's avonds in hun kamers. Maar als ze nu thuiskomen in een kamer, waar een paar aardige platen hangen, dan zullen ze dat waarderen, vooral als ze weten, dat deze hun door christenvrienden ge schonken zijn. Daar zit ook iets opvoedends in. Ook als prijsjes voor onderlinge wedstrijden kunnen wand versieringen te pas komen, en voor dit laatste doel zijn niet minder welkom pakjes shag of cigaretten. Tenslotte nog een heel ander verzoekWie kan mij in de ochtend- of middaguren enkele dagen per week helpen met tikwerk en adresseerwerk Hij of zij stelle 'zich met mij in verbinding, om tot een nadere afspraak te geraken. P. PH. STENEKER. Souburg, Kanaalstraat 91. „GEEF DE ZEEMAN EEN GOED BOEK." Zondag 20 Februari a.s. zal een landelijke inzame ling van boeken worden gehouden onder het motto „Geef de zeeman een goed boek". Om deze actie te doen slagen is ook de medewerking gevraagd van alle Protestantse kerken in Nederland. Gaarne voldoen wij aan het verzoek om deze actie te steunen en bij de Zeeuwse kerken warm aan te bevelen. Het zal U waarschijnlijk bekend zijn dat in Rotter dam, Veerhave 17, is gevestigd de Bibliotheek voor zeevarenden. Dit is resultaat van de samenwerking van de Nederlandse Christen Zeelieden Vereniging (N.C.Z.V.) en de Nederlandse Zeemanscentrale (N.Z.C.). De N.C.Z.V. is een organisatie van Christen zee varenden, die elkaar willen steunen in hun pogen om aan boord en in den vreemde een belijdend leven te leven. Ze geeft ter bereiking hiervan o.a. het maand blad „Quo Vadis" uit, waarop ieder, die deze arbeid wil steunen en ermee op de hoogte willen blijven, zich voor minstens 4,per jaar kan abonneren. Ook de N.Z.C. zorgt voor het welzijn der zeevaren den. Zij tracht dit doel te bereiken door het oprichten en in stand houden van z.g.n. „Hollandse hoekjes" in buitenlandse tehuizen. In Rotterdam aan de Veerhaven is het tehuis kort geleden sterk uitgebreid en voorziet in een groeiende behoefte. Deze verenigingen, die beide op positief Christelijke grondslag staan, exploi teren samen de bibliotheek voor zeevarenden, waaraan door de Gereformeerde en Hervormde kerken jaarlijks belangrijke donaties worden gegeven. Omdat nu de taak voor deze bibliotheek sterk uit breidt en de gelden niet in dezelfde verhouding stijgen, is besloten een grote landelijke boekinzameling te hou den. De bedoeling is dat geheel het Protestantse Chris telijke volk op die dag met een of meer goede boeken voor de zeeman ter kerke gaat en deze afgeeft aan de koster of iemand die zich daarmee belast. RECRUTENDAG IN GOES. Namens deputaten voor de geestelijke arbeid onder de Geref. militairen van de provincie Zeeland, verzoek ik alle jongens, behorende tot de Geref. Kerken in Zeeland, die op 1 Maart 1949 in militaire dienst moe ten, om op 24 Februari a.s. naar Goes te komen, waar in de Geref. Kerk een samenkomst wordt gehouden met alle jonge mannen die op genoemde datum in militaire dienst moeten. De vergadering begint om 11 (elf) uur. U zult daar deskundige voorlichting ontvangen. Sprekers zijn: le. Ds H. Steenhuis, veldprediker te Breda 2e. Ds H. Fransen, voorheen veldprediker in Indonesië; 3e. Docter vari 't Hart van Kamperland, voorheen Officier van gezondheid. In de pauze zal een gezamenlijke koffiemaaltijd wor den gehouden. Als elke kerk de onkosten van de reis en van de maaltijd op zich wil nemen, hoeft het voor niemand een bezwaar te zijn naar Goes te komen. De predikanten worden verzocht met de jongens mee te komen ehis er geen predikant, laat dan een ouderling hen vergezellen. Leef met de jongens mee en zorgt dat deze recrutendag slaagt. Dus D.V. tot Donderdag 24 Febr. om elf uur in de Geref. Kerk te Goes. Namens deputaten voornoemd, L. DE KOK, Koning Willerti Ill-straat 17, Bergen op Zoom. Meerdere correspondenten en andere meelevende broeders en zusters met pnze Theol. Hogeschool, heb ben wellicht gedachtWanneer vernemen wij toch eens iets over de opgehaalde contributies over 1948 Gaarne willen wij dit bij deze doen en tevens U in kennis stellen waarom dit zo lang op zich liet wachten. Toen wij van Dhr. Wielenga, Penningm. van ónze School, de kwitanties ontvingen, hebben wij die per post aan alle correspondenten verzonden, met vrien delijk verzoek, om (zo enigszins mogelijk) de contri butie in de loop van twee maanden, mij te zenden, opdat wij dan het totale bedrag konden overmaken aan onze Penningmeester. En de correspondenten zijn aan het werk getogen en hebben allen aan dat verzoek willen voldoen allen? Neen, want tot op heden heeft één correspondent nog niets van zich laten horen, en dit is de reden dat wij steeds maar hebben gewacht U iets te melden. Aan al de broeders die zo vriendelijk waren spoedig af te werken, onze welgemeende dank. Aan die éne broeder die nog achter bleef, vragen wij (wij hopen dat U dit leest): wil toch spoedig het door U opgehaalde afdragen en wil als ieder ander voortaan op tijd ophalen en verzenden van de moei lijkheden die daardoor ontstaan willen wij maar zwij gen, omdat wij vast geloven dat dit niet meer zal voorvallen. Wij hebben tweemaal aan onze Penningm. een be drag overgemaakteerst 723 en later 46 gulden, het welk de Bazuin ons heeft willen melden. Door verschillende correspondenten zijn verlangens naar voren gebracht of wensen geuit, welke alle door mij aan de Penningm. zijn kenbaar gemaakt met be leefd verzoek hiervan goede nota te nemen. Eén kerkeraad heeft, op verzoek, wijl daar geen correspondent was, iemand aangewezen die, naar wij menen, reeds aan het werk is gegaan om contribuanten te winnen. Allen die ook nu weer toonden liefde te bezitten voor de School der Kerken, onze dank, in de hoop, wanneer wéér bij U aangeklopt zal worden of U voor het eerst bezoek ontvangt, U met dezelfde bereidwil ligheid van het Uwe geven zult tot instandhouding van ons kerkelijk leven. De Classiscorrespondent, W. DE WOLF. MELISKERKE. Tot blijdschap van kerkeraad en gemeente deelde Ds C. van Nes in de morgendienst van 13 Februari mee, dat hij de roeping door onze kerk op hem uit gebracht, aannam. Moge de Koning der Kerk over dit besluit Zijn zegen gebieden, en Ds van Nes tot een rijke zegen stellen voor onze gemeente. Namens de Kerkeraad, P. POLDERMAN, Scriba.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1949 | | pagina 2