Officiëele Berichten Predikbeurten melden, welke Evangelisatiedienst er van de gemeente mocht uitgaan. Wie hebt ge, uit uw omgeving, ge zocht, om daar enige goede gave mede te delen, en op welke wijze zoekt gij, het Evangelie rondom U ingang te doen vinden Het adres is nog bij Ds Hindriks van Vlissingen. Niemand late hem langer op antwoord wachten. Verder is er nog dit op te merken. Naar het oordeel van sommige kerken is er in haar directe omgeving geen gelegenheid tot Evangelisatiewerk. Zie, dat valt ook zo moeilijk aan te nemen. Zijn dat dan heus plaat sen, waar alle gezinnen kerkelijk meeleven, en den Here zoeken Is daar helemaal geen jeugd, die de Openbare School bezoekt, en zijn daar dan volstrekt geen gezinnen, waar zonder godsdienst wordt geleefd Onwillekeurig rijzen zulke vragen op, wanneer gezegd wordt, dat hier of daar geen Evangelisatiewerk nodig is. Dan moet toch zeker nog de on-opzettelijke Evan gelisatie worden beoefend. Het gesprek met deze of gene, om tot een leven met de Here op te wekken. We zouden als Deputaten zo graag horen, dat de Kerken gelegenheden zoeken en daarnaar vragen, op dat zij de rijkdom in Christus kunnen doorgeven. Daarom brengen we deze zaak door de Kerkbode onder aller aandacht, en hopen, dat het aanleiding moge zijn tot de ontdekking, dat'er toch heus wel mogelijkheden zijn. om de verkregen schat te dragen naar anderen. De scriba van de Deputaten wacht dan op wat er te rapporteren valt. Van het Evangelisatie-terrein naar Indië. Of, Indo nesië, zoals er nu gezegd en geschreven wordt. Mij trof een uitspraak van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, gericht tot de kerkeraden, waarin volgens het dagblad „Trouw" o.a. staat „De Synode weet, dat de beslissing, welke de „regering genomen heeft, haar uiterst zwaar is ge tallen. Het vervult echter de Synode met zorg, dat „door de militaire actie een slag aan het wederzijds „vertrouwen is toegebracht, welke niet alleen in de „toekomstige verhouding tussen de volken van Ne derland en Indonesië, maar ook zijn weerslag zal „doen gevoelen in het werk van Kerk en Zending". Verder meldt het stuk, dat, wanneer de regering onverhoopt niet tot spoedige verwerkelijking der be loften inzake de zelfstandigheid van Indonesië mocht overgaan, dat dan de Kerk geroepen is daartegen haar stem te verheffen. Ik. heb dit verscheidene malen overgelezen, en het werd mij voortdurend onbegrijpelijker. Nota bene, nu dan eindelijk de regering, door de ontstellende feiten daartoe gedwongen, is overgegaan tot de noodzakelijke actie, juist in het belang van de bevrijding der bevol king in Indonesië, nu moet zij van de zijde der Kerk een stil verwijt in ontvangst nemen. En dan, gekleed in zulke onzakelijke bewoordingen, dat men zich ver baast, hoe een kerkelijke vergadering zó iets doen kam Men kan zich afvragen, of de Kerk roeping heeft, zulk een uitspraak te doen, waartoe zij door het Evan gelie niet wordt bewogen. Heeft de Synode der Ned. Herv. Kerk zich ook tot de regering gewend, in de tijd van de schendingen van het bestand, toen het leven van onze jongens van de zijde der- republiek volkomen ten onrechte in gevaar werd gebracht Heeft zij' om spoedige vrijmaking der bevolking verzocht, toen uit de feiten bleek, hoezeer de republikeinse re gering de eigen bevolking onder druk hield Blijkt het niet duidelijk thans, dat de bevolking van Indonesië de Nederlandse troepen als bevrijders heeft begroet 7 Is er niet ogenblikkelijk gezorgd voor voedsel, medi cijnen, voor orde en veiligheid En, zou dan een der gelijke militaire actie een slag toebrengen aan het wederzijds vertrouwen Het is haast niet te denken, dat deze uitspraak ver tolkt, wat er leeft in het hart der Hervormde mensen, die ook hun jongens in Indië hebben, en van hen zeker heel andere geluiden horen. Beter ware het geweest, de dankbaarheid uit te spreken over he£ feit, dat, eindelijk toch, in Indonesië de weg geopend is, waarin metterdaad de begeerde ontwikkeling kan komen. Moet niet het geluid, dat we nu uit Amerika vernemen, ons tot voorzichtigheid manen, dat we de regering van binnen uit vooral niet bemoeilijken in een zaak, die slechts het welzijn van Indonesië raakt Deze uitspraak der Ned. Herv. Synode is in hoge mate te betreuren. Daargelaten nog, dat een Kerk beter doet, zich van soortgelijke uitspraken te ont houden, wordt hier een zeer bepaalde en eenzijdige visie op de Indische ontwikkeling als uitgangspunt ge nomen, welke moeilijk is te verantwoorden. Kerk en Zending hebben beide hierbij belang, dat het recht wordt gediend, dat de-begeerde vrede wordt gebracht, en dat in Indonesië ook duidelijk en openlijk onder scheiden wordt tussen wat de regering Soekarno wilde, en wat het wezenlijk volksbelang is. En, wanneer wij als Kerken hierin niet behulpzaam zijn door trouwe dienst aan de waarheid, dan dragen wij mede de ver antwoordelijkheid voor de verwarring, welke deze laatste jaren kenmerkt. G. C. St. missie ad hoc over steunaanvragen van de kerken van Aardenburg, Breskens en Zoutespui. De gevraagde bedragen worden toegestaan. d. Van Br. van Wijck namens Br. Michielsen van Terneuzen over de gehoudeh classicale collecten. e. Van de onder 6 genoemde commissie. De stuk ken zijn in orde. De gevraagde approbatie wordt ver leend. f. Van Ds Ritsema over de, in verband met het beroep van Ds Couvée naar Zoutespui, gehouden Classis contracta. 9. Rondvraag naar art. 41 D.K.O. De kerk van Oostburg vraagt en verkrijgt advies inzake een censuurgeval. Ds v. d. Meulen vraagt en verkrijgt advies als con sulent van Breskens. 10. Benoeming Deputaten volgens art. 22 Huish. Regeling. Class. Quaestor br. J. Heijgelaar te Terneuzen. Sec. Dep. Kerkvisitatie Ds Ritsema. Sec. Dep. Voorbereiding examina Ds Ritsema. Dep. Art. 11 D.K.O. br. J. Heijgelaar te Terneuzen. Dep. Zending Ds Couvée sec. Ds v. d. Meulen. Dep. Zending onder de Joden Ds Ritsema. Sec. Dep. Art. 13 D.K.O.Ds v. d. Meulen. 11. Tot Consulent van Hoek wordt benoemd Ds Pestman, tot die van Schoondijke Ds v. d. Meulen. (Plaatsgebrek dwingt ons dit Kort Verslag hier af te breken en volgende week te vervolgen.) KORT VERSLAG van. de vergadering der Classis Axel, gehouden 11 Januari 1949 te Schoondijke. 1Namens de roepende kerk van Zoutespui opent Ds Couvée de vergadering, leest Haggaï 2 110, laat zingen Ps. 48 4 en gaat voor in gebed. 2. Op verzoek van de praeses zien de broeders Verveen en le Feber de credentiebrieven na. Alle ker ken, behalve die van Breskens, zijn wettig vertegen woordigd. De vergadering wordt geconstitueerd. PraesesDs Couvée AssessorDs Pestman Scriba Ds v. d. Meulen. 3. De praeses spreekt een welkomstwoord en me moreert inzonderheid het aannemen van 't beroep naai de kerk van Hemrik-Lippenhuizen door Ds Verveen van Hoek. 4. De Notulen worden gelezen en vastgesteld. 5. Mededeling geschiedt van gehouden correspon dentie. 6. Instructies De kerk van Hoek vraagt approba tie van het aannemen van het beroep naar de kerk van Hemrik-Lippenhuizen door Ds Verveen. Een com missie wordt benoemd om de desbetreffende stukken na te zien. De kerk van Oostburg vraagt vacaturebeurten. Deze zullen worden geregeld. 7. Ingekomen stukken a. Van het Alg. Bureau der Geref. Kerken to Utrecht, met verzoek om opgaven voor het nieuwe Jaarboek. Deze zullen worden verstrekt. b. Van Generale Deputaten voor Hulpverlening aan gescheurde Kerken. Voor kennisgeving aangeno men. c. Van Gen. Dep. voor Evangelisatie onder stu derenden en afgestudeerden. De kerken worden aan gemaand voor dit doel te collecteren. 8. Rapporten a. Van Ds Verveen over de Zending. Verschil lende zaken, die hierbij aan de orde komen, geven aanleiding tot £espreking. De kerken, die nog niet bijdroegen voor Banjoemas, worden aangemaand, dit alsnog te doen. b. Van Ds Couvée over kerkvisitatie in de kerken van Zoutespui, Hoek en Terneuzen. c. Van Br. van Wijck van Terneuzen namens Com- Ontvangsten Prov. Evangelisatie maand December. Collecten Classis Axel 281,92. De Penningmeester, Ds G. VISSER. AGENDA van de vergadering van de Classis Tholen, te houden op Woensdag 2 Februari 1949 D.V. te Bergen op Zoom, aanvang 9 uur. 1. Opening. 2. Nazien der credentiebrieven en instructies. 3. Notulen. 4. Bespreking zaken uit de notulen. 5. Mededeling en behandeling van ingekomen stuk ken en gevoerde correspondentie. 6. Behandeling instructies. 7. Rapporten o.a. percentagecijfer art. 13 en hono rarium vacaturebeurten etc. 8. Rondvraag naar art. 41 K.O. 9. Inning en verantwoording van collecten en quota. 10. Rekening en verantwoording door de Deputaten, aan wie enig financiëel beheer is toevertrouwd. 11Aanvrage en vaststelling van vacaturebeurten. 12. Algemene rondvraag. 13. Vaststelling van de volgende vergadering. 14. Vaststellen van het persverslag. 15. Sluiting. Namens de Classis voornoemd, Mr J. J. VERSLUYS, Scriba. Op deze Classisvergadering, vermoedelijk bij de aanvang, hoopt Dr Oussoren te spreken en mede delingen te doen over de Zending. Mede te brengen of te zenden vóór de vergadering a. de quota voor de Zending. Dep. Ds van der Stoel, giro 162645 b. Art. 13 K.O. Dep. Mr J. J. Versluys, giro 234628 c. tweevoudige Classisbijdrage, br. L. de Kok, Kon. Willem Il-straat 17, Bergen op Zoom, giro 396981; d. collecte Ysselmeergebied. Dep. Ds M. J. Arntzen, giro 515862 e. Evangelisatie Noord-Brabant en Limburg. Dep. Ds D. Kuiper, giro 404113; f. Zending onder de Joden. Dep. Ds van der Stoel. g. Coll. Evangelisatie Zeeland. Dep. Ds de Bruyn. ZONDAG 23 JANUARI 1949 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 10 u. Ds R. A. Flinterman te Goes. 5.30 uur Ds P. van Til (Zondag 45) Middelburg (Noorderkerk) 10 uur Ds P. van Til 2.30 uur Ds J. Hindriks te Vlissingen 5.30 uur Ds A. Elshout te Koudekerke Collecte Bijbelverspreiding en Verschillende Doeleinden. Amemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Domburg (Herv. Kerk) 11.15 uur Ds J. v. d. Berg 3 uur Ds A. Scheele Gapinge 9.30 en 2 uur Ds E. A. Groenewegen em. pred. te Bennebroek. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds L. Dorst Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout Voorber. H: Av. St. Laurens 10 uur Ds C. Boon, Voorber. H. Av. 2.30 uur Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds K. van Anken em. pred. te Delft. Oostkapelle 10 uur (Voorber. H. Av.) en 2.30 uur Ds J. W. Deenik Serooskerkc 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe Souburg 9.3Ö en 2.30 uur Ds J. v. d. Berg Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds J. Hindriks Collecte Rudolf Stichting. Veere 9.30 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vrouwenpolder 11 uur Ds J. C. Streefkerk 4 uur Ds J. W. Deenik Westkapelle 9.30 uur Ds A. Scheele 2.30 uur Ds C. Boon CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds D. van der Meulen' Axel 10 en 3 uur Ds D. J. Couvée, Bed. H. Av. Breskens 10 en 2.30 uur Dhr P. J. de Jonge Hoek 10 en 2.30 uur Ds F. M. Verveen Oostburg (Pro Rege) 10 en 2.30 u. Dienst'des Woords Schoondijke 9 en 2.30 u. Cand. D. Bakker, Amsterdam Terneuzen 10 en 3 uur Ds H. Pestman, Zondag 13 Collecte Prot. Chr. Ziekenhuis -te Terneuzen. Zaamslag (in de Herv. Kerk) 10.45 en 3.45 uur Ds J. J. Ritsema Zoutespui 10 uur Ds J. J. Ritsema 5 uur Ds D. J. Couvée (Zondag 39) CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 en 2.30 uur Ds Y. J. Tiemersina Ds J. v. d. Veen Bed. H. Av. en Dankz. Driewegen 10 en 2.30 uur Leesdienst Goes 10 en 3 uur Drs C. Stam (Zondag 35) Collecte voor de Zending. 's-Gravenpolder 10 en 2 uur Ds J. Koolstra Heinkenszand 10 2.30 uur Ds R. A. Flinterman Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds H. Lanning em. pred. te Fijnaart. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds E. Beukema Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds G. van Heiningen' Wemeldinge Geen opgave ontvangen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder Ds M. J. Arntzen Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds P. de Bruyn Namiddag Zondag 41. Oud-Vossemeer Geen opgfeve ontvangen Poortvliet Geen opgave ontvangen Tholen 10 en. 3 uur Ds Hoekstra te Sassenheim Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds D. Kuiper CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven Geen opgave ontvangen Bruinisse 1.30 en 6.30 uur Ds D. Bremmer Cat. Zondag 12. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Leesdienst Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Bed. H. Av. en Dankz. Haamstede 10 en .3 uur Ds D. van Swigchem Kamperland 10 en 2.30 uur Ds H. Scholing Nieuwerkerk 10 en 2.3Ö uur Leesdienst Oosterland 10 uur Ds D. Bremmer, 2.30 uur Leesdienst Scharendijke Cand. Minnema te Rotterdam Wissekerke 10 en 2.30 uur Leesdienst Zierikzee 10 en 5 uur Ds S. Greving Zonnemaire 10 uur (Voorber. H. Av.) en 2.30 uur Ds G. Aalbersberg

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1949 | | pagina 3