Officiëele Berichten Kerknieuws Predikbeurten leven. Ik denk aan het feit, dat men steeds weer schermt met de bewering dat wil men vlug kunnen handelen, de dagelijkse zending zich tot het centrum van het land beperken moet, dus met uitschakeling van de „afgelegen" provincies, hetgeen een „compliment" is voor telefoon en telegraaf, enz. enz.). Ik wil echter dit voorlopig laten rusten ook omdat dit min of meer een uitvloeisel is van eerder genoemde verschijnselen. Nu wil ik gaarne positief zeggen, hoe ik de zendings- taak van de kerk zie. Het zij mij dan vergund om te wijzen op een voor stelling die Prof. Bavinck geeft in zijn Zending in een wereld in Nood, pag. 53 vv. Hij schrijft „Wij maken in de regel onderscheid tussen hoofddienst en hulpdiensten. Onder Hoofddienst verstaan we dan de eigenlijke dienst des Woords en der Sacramenten. Hulpdiensten zijn dan al de daaromheen liggende werk- zaaheden, die het eerste steunen en voorbereiden. On juist aldus Prof. Bavinck is deze benaming niet al kan zij gemakkelijk misverstanden wekken. Zij zou de gedachte kunnen doen rijzen, dat de medische dienst die wij de inlander bewijzen, alleen maar dienst is om hem in contact te brengen met het Evangelie, dat zij dus alleen maar hulpdienst is voor de Dienst des Woords, en dat zij niet voortkomt uit medelijden met de lichamelijke ellende, waaronder hij gebukt gaat. Wij zouden dan het ziekenhuis alleen maar zien als voorportaal van de kerk en niet begrijpen dat dat ziekenhuis ook een waarde in zichzelf heeft. Kortom de gehele medische dienst zou dan te veel gedegradeerd worden tot een soort inleiding op de Hoofddienst. Heel deze opvatting is onjuist en niet in overeen stemming met de feiten aldus Prof. Bavinck. De medische dienst is niet alleen voorbereiding voor het Woord, maar in zichzelf een woord. Hij is in heel zijn wezen een machtige prediking van de barmhartigheid Gods zoals de wonderen een levend onderdeel waren van zijn prediking, (cursief van mij). Om die re denen komt het mij voor, dat wij beter de woorden Hoofddienst en Hulpdienst Vvervangen kunnen door de woorden Kerndienst en Neuendiensten. De eigen lijke Kerndienst is de ambtelijke Dienst des Woords (prediking, catechisatie) en der Sacramenten. Daarom heen ligt als een wijd gebied de verkondiging van het Evangelie langs andere wegen". Volgende week zullen we dit standpunt nader bezien. A. H. O. MELISKERKE. Onze hulpprediker Ds C. van Nes, die zich per 1 Januari 1949 beroepbaar stelde in onze Gereformeerde Kerken, is op Zondag 2 Januari met overgrote meer derheid van stemmen beroepen als predikant onzer gemeente. De Kerkeraad. AGENDUM vergadering van de Classis Goes van de Gereformeerde Kerken, te houden op Woensdag 19 Januari 1949 in het lokaal achter de Gereformeerde Kerk te Goes. Aanvang 9.30 uur. 1. Opening door de roepende Kerk. 2. Onderzoek der credentiebrieven en instructies. 3. Instituering van het moderamen Praeses Ds Tiemersma Assessor Ds Beukema le Scriba Ds v. d. Leek; 2e Scriba Ds Booy. 4. Vaststelling van de notulen der vorige vergade ring. 5. Lezing van gehouden correspondentie. 6. Ingekomen stukken en instructies: uit Yerseke a. Bespreking hulpgarantie aan gescheurde kerken; b. v. d. Dep. der Cl. Goes voor G.V.Z. een verzoek tot aanvulling v. d. kerkvisitatievragen. 7. Rapporten. 8. Benoeming van Deputaten. 9. Regeling der vacaturebeurten. 10. Storting der gelden. 11. Onderzoek naar art. 41 K.O. 12. Aanwijzing van de roepende kerk en moderamen voor de e.v. vergadering. 13. Rondvraag. 14. Vaststelling der korte notulen. 15. Sluiting. Namens de Raad der roepende Kerk van Heinkenszand, C. LOKERSE, Praeses. C. WESTVEER, Scriba. Te storten collecten en bijdragen: 1. Theol. Hoge school 2. Zending onder de Joden 3. Evang. Noord- Brabant en Limburg 4. Gen. kas Hulpbeh. Kerken 5. Geestelijke verz. IJsselmeerarbeiders 6. Evang. in de Provincie 7. Hulpbeh. Studenten 8. Arbeid Zee varenden 4 cent per ziel. AGENDUM voor de Classicale vergadering op Dinsdag 11 Januari a.s. in de Gereformeerde Kerk te Schoondijke. Aanvang 10.15 uur. Het moderamen voor deze vergadering bestaat, vol gens art. 10 H. R., uit de brs Ds D. J. Couvée, Prae ses Ds D. v. d. Meulen, Scriba Ds H. Pestman, Assessor. Orde der werkzaamheden 1. Opening door de Praeses der roepende Kerk. 2. Nazien en rapport credentialen. 3. Lezing en vaststelling der notulen. 4. Behandeling der ingekomen stukken. 5. Rondvraag naar art. 41 D.K.O. In verband daarmede behandeling der voorstellen en instructiën der Kerken. 6. Rapport der verschillende Deputaten. 7. Afdoening van geldelijke zaken. 8. Benoemingen Deputaten enz. (zie 8 en 9 art. 11 H.R.). 9. Aanwijzing roepende kerk. Vaststelling van datum. 10. Vaststelling korte notulen. 11. Sluiting. Namens de Raad der roepende Kerk van Zoutespui, D. J. COUVEE, Consulent. ANT. VERSCHELLING, Scriba. Zoutespui, 27 December 1948. Wagenborgen, E. de Vries, cand. te Zwartsluis te Rozenburg, J. F. Mantz te Hantum (Fr.) te Schoonoord, F. Minnema, cand. te Rotterdam te Tiel, T. B. van Houten te Britsum te Midwolda (Old.), J. Bosma te Scharnegorum. Aangenomen naar Rotterdam-C., J. Hindriks te Vlis- singen naar Eibergen-Rekken, H. van Minnen te Oudshoorn (Fr.). Bedankt voor Scharendijke, A. van Egmond te Ouderkerk aan de Amstel voor Gasselternijveen, H. H. van Kapel te Rhoon voor Rotterdam-Zhid (vac. J. M. Mulder), H. Volten te Enschedé. De Kerken in de Classis Middelburg worden ter vergadering opgeroepen Woensdag 9 Februari a.s., 's morgens half tien, Hofpleirikerk. Stukken voor het agendum in te zenden aan de eerstondergetekende voor 27 Januari a.s. Namens de roepende kerk van Vrouwenpolder, W. VAN DEN BROEKE, Praeses. W. MAAS, Scriba. .DE BOODSCHAP DER GENADE door Ds R. E. van Arkel, verzorgd en ingeleid door Ch. W. J. Teeuwen en Prof. Dr K. Dijk. llitg. J. H. Kok, Kampen. Wie aan Van Arkel denkt, denkt terstond aan het tekstwoord hoe liefelijk zijn op de bergen de voeten desgenen die vrede verkondigen. Daarmee is heel deze prekenbundel getypeerd. Ze zijn liefelijk. En de vrede wordt er in geboodschap. Ik denk, dat zeer velen deze preken met grote stichting zullen lezen, en Dr Dijk en Ds Teeuwen dankbaar zullen zijn, dat ze deze preken van deze ontslapen kanselredenaar hebben ver zameld en gebundeld. Natuurlijk spreekt de ene preek je meer toe dan de andere, en de hoorders zeggen dan heel vriendelijkdominee, 't ligt ook wel eens aan onszelf. Inderdaadwel éénsAan de homiletische regelpreken is Schrift verklaren en toepassen, is overal goed vastgehouden. De toepassing is mij hier en daar wel eens te zoet, maar over smaak valt niet te twisten, en ieder vogeltje zingt zoals het gebek is. H. V. Beroepen te Hemrik-Lippenhuizen (als Evangelisatie predikant) F. M. Verveen te Hoek te Maassluis (vac. wijlen Joh. H. Rietberg), P. de Bruijn te Krab- bendijke te Meerkerk, M. den Boer te Wezep te Spijk (Gron.), F. J. Scholten te Oenkerk te Winsum (Fr.), F. H. Kamphuis te Wierum te Koudum, Minnertsga, Reeuwijk, Onderdendam en te DE WERELDRAAD VAN KERKEN door Ds D. Krijger. Uitg. J. H. Kok, Kampen. Ds Krijger is een van de weinige gereformeerde predikanten, die aansluiting bij de „Wereldraad der kerken" bepleit. Dit zegt op zichzelf nog niet alles, omdat de meerderheid niet altijd gelijk behoeft, te heb ben. Wij willen daarom graag luisteren naar de stem van de minderheid, ook een zeer kleine, als die stem overtuigend is. Is zij ddt in deze brochure, die tot ondertitel draagt„een oproep tot aansluiting alsnog" Men kan waardering hebben voor de occummenische bewogenheid, die uit deze brochure spreekt, en van die awardering wil ik hier graag getuigenis afleggen. Maar daarmee moet m'n waardering helaas eindigen, want overtuigend is het betoog van Ds Krijger aller minst. Als de schrijver in het laatste hoofdstuk zegt „de critiek (n.l. op de Wereldraad der kerken) bleek op geen enkel punt houdbaar", dan is dat nogal bout gesproken, en is hij waarschijnlijk de enige die dat gelooft. Het komt mij voor, dat de auteur zichzelf nogal eens tegenspreekt. Op de ene blz. (25) lees ik, dat het doel van de Wereldraad is een geloofsgemeen schap te zijn, en enkele blz. later wordt dit ten stel ligste ontkend, en gezegd dat de Wereldraad dat niet is noch wil zijn, doch alleen gespreks- en daadgemeen schap. Als ik dat lees voel ik me een beetje bekocht met deze brochure, en ben ik er niet zo zeker van of hij zelf wel een heldere voorstelling heeft van de din gen waarover hij schrijft. H. V. ZONDAG 9 JANUARI 1949. CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 10 uur Dr A. H. Oussoren Bed. H. Av. 5.30 uur Dr A. H. Oussoren, Dankz. Middelburg (Noorderkerk) 10 uur Ds W. A. Krijger te Schiedam. 2.30 uur Dr A. H. Ousoren, Voorber. H. Av. 5.30 uur Ds W. A. Krijger Collecte Evang. Noord Brabant en Limburg en Hulpbeh. Kerken in de provincie. Amemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Domburg (Herv. Kerk) 11.15 uur Leesdienst 3 uur Ds A. Scheele, Bevest. Ambtsdragers Gapinge Geen opgave ontvangen Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds L. Dorst Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout Voorm. bevestiging Ambtsdragers. St. Laurens 10' en 2.30 uur Ds P. van Til Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Bed. H. Av. en Dankz. Oostkapelle 10 uur Ds J. W. Deenik, 2.30 u. Leesdienst Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe Souburg 9.3Ó en 2.30 uur Ds J. v. d. Berg Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds J. Hindriks Veere 9.30 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vrouwenpolder 10.30 uur Leesdienst 4 uur Ds W. A. Wiersinga te Baarn Westkapelle 9.30 uur Ds A. Scheele 2.30 uur Ds J. W. Deenik, Voorber. H. Av. Collecte Theol. Fac. der V.U. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 5.30 uur Ds D. van der Meulen Axel Geen opgave ontvangen Breskens 10 en 2.30 uur Dhr P. J. de Jonge Hoek 10 en 2.30 uur Ds F. M. Verveen Oosiburg (Rijks H.B.S.) voorm. en nam. Ds A. A. Oostenbrink Schoondijke 9 en 2.30 uur Prof. Brillenburg Wurth te Kampen. Temeuzen 10 en 3 uur Ds C. Boon te St. Laurens Collecte fonds Em. pred., pred. wed. en wezen. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds J. J. Ritsema Zoutespui 10 uur Ds F. C. Meyster te Rotterdam Bevestiging Ds D. J. Couvée 5 uur Ds D. J. Couvée, Intrede CLASSIS GOES. Baarland Borssele 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Veen Driewegen 10 en 2.30 uur Ds Y. J. Tiemersma Goes 10 en 3 uur Drs C. Stam Voorm. bevest. Ambtsdragers, nam. Zondag 33 Collecte Hulpbeh. Kerken in classis en prov. 's-Gravenpolder 10 uur Leesdienst 5.30 uur Ds van der Leek Heinkenszand 10 en 2.30 uur Cand. E. de Vries te Zwartsluis. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp Geen opgave ontvangen Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds E. Beukema Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds G. van Heiningen Wemeldinge Geen opgave ontvangen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder Geen opgave ontvangen Bergen op Zoom Geen opgave ontvangen Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds P. de Bruyn Namiddag Zondag 39. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds D. C. Mulder te Amsterdam. Poortvliet 10 en 2.30 uur Ds M. J. Arntzen Tholen 10 en 3 uur Ds D. Kuiper te Rilland-Bath In beide diensten Bed. H. Av. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Leesdienst CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 11.15 en 3 uur Ds H. L. van Aller Bruinisse 1.30 en 6.30 uur Ds D. Bremmer e Gat. Zondag 10. Colijnsplaat Geen opgave ontvangen Geersdijk Geen opgave ontvangen Haamstede 10 en 3 uur Ds D. van Swigchem Bed. H. Av. en Dankz. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds H. Scholing Nieuwerkerk 10 en 6 uur Dhr. A. Vreugdenhil te Rotterdam. Oosterland 10 uur Ds D. Bremmer 2.30 uur Dhr A. Vreugdenhil te Rotterdam Scharendijke Geen opgave ontvangen Wissekerke 10 en 2.30 uur Ds G. Visser Zierikzee 10 en 5 uur Ds S. Greving Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds G. Aalbersberg

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1949 | | pagina 3