mmiMm Predikbeurten Je Hart. GEREF. JEUGDLEIDERS EN OUDERBESTUURDERS komt naar de Vergadering op 27 November 3 uur Hofplein- Consistorie, Middelburg Spreker: Ds J. VAN DEN BERG. Mr. J. J. Versluys van Oud-Vossemeer. Het Modera- men neemt zitting Ds M. J. Arntzen, Praeses Mr. J. J. Versluys, Scriba Ds P. de Bruyn, Assessor. De Scriba van de vorige vergadering, .Ds D. Kui per, leest de notulen, welke onveranderd worden vast gesteld. De Quaestor, br. L. de Kok, zal alle kerken schrijven over de nog te storten quota. Ds D. Kuiper rapporteert over een schrijven van de Dep. tot steunverlening aan gescheurde kerken. De Dep. berichten, dat zij slechts de opdracht van de Generale Synode uitvoeren. Met eventuele bezwaren wende men zich tot de Part.- c.q. Gen. Synode. Over de billijkheid van de verdeling der verschil lende quota zal een commissie een nader onderzoek instellen. In die commissie worden benoemd de brs Boon, Looyenga en Versluys. De kerkeraden worden opgewekt tot op een eventuele nieuwe .regeling de nu geldende quota af te dragen. Ds A. G. v. d. Stoel rapporteert over de Zending. Hieruit blijkt, dat de kerken niet betalen overeenkom stig het quotum voor de Zending, maar volgens een vrijwilligheidssysteem. Tijdens de voorlezing van het Zendingsrapport verschijnt de afgevaardigde van Poortvliet, br. Mullié, op de vergadering. Hij wordt door den Praeses welkom geheten. Ds A. G. v. d. Stoel wekt vervolgens op, om van nu af het door de vorige Part. Synode vastgestelde Zendingsquotum op te brengen. Dit quotum is gelijk aan dat voor Art. 13. Het bedrag voor elke kerk staat in de Acta van de Part. Synode van 1948. Ds P. de Bruyn brengt verslag uit over de kerk visitatie te Anna Jacoba Polder, Ds D. Kuiper over die te Oud-Vossemeer. Beide rapporten worden met blijdschap aangehoord en goedgekeurd. Ds D. Kuiper brengt de vacaturebeurten ter sprake. De kerken worden opgewekt zich tijdig met de aangewezen predikant in verbinding te stellen. Daarna worden de vacaturebeurten vastgesteld tot Juli 1949. Poortvliet. Dec. 1948 v. d. Stoel Januari 1949 Arntzen Februari De Bruyn Maart April Mei Juni Juli Kuiper v. d. Stoel Arntzen De Bruyn Kuiper O. Vossemeer Tholen Arntzen De Bruyn v. d. Stoel Kuiper Kuiper v. d. Stoel De Bruyn Arntzen Arntzen De Bruyn v. d. Stoel Kuiper Kuiper v. d. Stoel De Bruyn Arntzen COETUS van Geref. Predikanten en Predikantsvrouwen in de Classis Middelburg Donderdagmiddag 2 December 1948 ten huize van Ds A. Elshout, Prinses Beatrix- laan A 84d, Koudekerke. Dr Oussoren spreekt over Clarens. De rondvraag wordt gehouden. De consulentsdien sten en de honorering daarvan worden besproken. Een commissie van 5 ouderlingen wordt benoemd, om deze zaak nader onder ogen te zien en met een voorstel op de Februariclassis te komen. De deputaten worden verzocht op de volgende classis de kasboeken mee te brengen. Het persverslag wordt gelezen en vastgesteld. De volgende vergadering zal zijn D.V. Woensdag 2 Februari 1949 te Bergen op Zoom om 9 uur. Moderamen Ds A. G. v. d. Stoel, Praeses Mr. J. J. Versluys, Scriba Ds M. J. Arntzen, Assessor. De Assessor eindigt met dankzegging, waarna de Praeses de vergadering sluit. Op last van de Classis, P. DE BRUYN, h.t. Assessor. Dat is een wonderlijk iets in je lichaam. Een betrek kelijk klein orgaan met een geweldige betekenis. Een motor met grote levensduur afschoon hij soms spoedig tot stilstaan komt. Maar hij kan 't toch lang uithouden. En dat zonder een moment rust te krijgen. 70, 80, 90, ja, 100 jaren kan hij onafgebroken doorlopen. Dag en nacht door altijd maar diezelfde beweging van samentrekken en ontspannen, waardoor het bloed, dat eigenaardige levenssap heel het lichaam t«t in de ver ste uithoeken wordt voortgestuwd en teruggetrokken. Dat alleen al brengt ons tot diepe bewondering voor, de geweldige scheppingsgedachte van God, Die het menselijk lichaam zo fijn organiseerde. Is het wonder, dat de Bijbel die term „hart" heeft gebruikt om daarmee aan te geven in overdrachtelijke zin de geestelijke bron van het menselijke bestaan Want het is jullie duidelijk, dat wanneer daar gespro ken wordt van hart niet bedoeld wordt de spier die het bloed voortstuwt het woord hart heeft daar een diepere zin. Het is de geestelijke levensmotor, die de begeerte, gevoelens, gedachten voortstuwt in ons leven. Vandaar ook de bron van ons geestelijk bestaan, nu niet in godsdienstige zin, maar in algemeen men selijke betekenis. Zo is het ook, door de Bijbel, in ons menselijk spraakgebruik opgenomen. Je moet er eens op letten hoe heel onze Nederlandse taal beheerst wordt door de BijbelWij spreken van hartelijke man en bedoelen iemand, die zichzelf geeft in zijn woorden en gebaren. De warmte van zijn innerlijk leven, van zijn hart, treedt daarin naar buiten. Eveneens van een harteloze vent, als iemand met negatie van alle menselijke gevoel zich het pad door dit leven baant. Heb je geen hart in je lijf dan mis je al het persoon lijke, althans dat wordt niet openbaar, vooral niet in moed en fierheid. Je staat niet met heel je persoonlijk heid achter je woorden en daden en durft er de conse quentie niet van aan. De Bijbel tekent dus in je hart het meest innerlijke, persoonlijk zijn van de mens. Dat is niet altijd gelijk. Het kinderhart is ontvanke lijk, vertrouwend, steunend op sterkere macht. Het voelt zich nog niet safe tussen al die grote mensen. Ben je de kinderschoenen ontwassen en komt met de volgroeiing van het lichaam ook de kracht, dan wordt de functie van het hart ook sterker. Het wordt een bruisende kracht, waardoor je je met volle energie in het rijke mensenleven werpt. In dat bonte mensenleven zoek je met je hart aansluiting door vriendschap, maar je zoekt vooral „de ander" aan wie je je hart geven wilt. D.w.z. aan wie je jezelf wilt overgeven, daarbij ook van die andèr datzelfde verwachtende, waardoor die twee harten één worden. Dat is één van de mooiste periodes in het menselijk leven. Hoe nauw de band is tussen de functie van de hartspier en je geestelijk bestaan zoals wij dat op 't voetspoor van de Bijbel met hart aanduiden blijkt juist in die tijd. De emoties van je „hart" gaan ge paard met een felle hartslag. Het zien van de ander op een onverwacht moment doet je hart vlugger klop- pen. Eén ding wordt daarbij vaak vergeten. Dat God de Schepper is van je hart. Dat Hij 't niet alleen gefor meerd heeft om het in regelmatige slag te laten klop pen heel je leven door, maar vooral omdat door dat „natuurlijk" leven je als geestelijk wezen öök zou leven met je hart voor Hem. Boven alles wat je doet, wat je in verrukking brengt voor de ander staat God als de grote Andere, Die je juist een hart gaf om het Hem te wijden. Hij heeft als je Schepper daar de eerste rechten op. En vooral als je Verlosser. Omdat Hij juist in de Ver lossing getoond heeft, hoe Zijn goddelijk hart „warm klopt". Daarom komt Hij 't eerst met Zijn vraag Mijn zoon, Mijn dochter, geef Mij je hart. Dat is Zijn recht. Daaraan te beantwoordenjouw plicht. Je schoonste plicht. Immers in het geven van je hart aan de ander stuit je telkens op teleurstellingen, omdat de ander daar niet eens altijd interesse voor heeft. Zijn (haar) hart daarvoor immuun is. En heb je de ander gevonden, die dat niet is, dan is de harde een heid toch nog zo gebrekkig. In God vinden wij de grote andere. Die daar nooit immuun voor is. En ook vandaag geldt nog dat oude woord van Augustinus, dat het hart van de mens onrustig is tot het rust vindt in God. Dat is het grootste en rijkste je hart, je hele inner lijke zijn uitleveren aan God. Daarom bepaalt dat ook aan wie je hier op aarde je hart weggeeft. Die ander moet iemand wezen, die niet jaloers is, als je je hart al kwijt bent aan God, maar die daar juist zijn groot ste vreugd in vindt. Dan temeer kunnen jullie harten samen in één slag kloppen van warme liefdé tot God, Die dat geluk gaf om er Hem ook voor te danken. Z. G. GOUDEN TEUGELS door Mevrouw Hoog stratenSchoch, 10e druk. Uitg. Kok, Kampen. Er zijn heren die te voet gaan, en knechten te paard. Zonder beeldspraak veel goede boeken blijven in de le druk steken, prullen vermenigvuldigen zich als ko nijnen en onkruid. Een tiende druk van „Gouden teu gels", hoe bestaat het. Die teugels verschaften me waarschijnlijk de gedachtenassociatie van die knech ten te paard. Intussen is 't êen heel oud paard, een knol zogezegd, dus veel kwaad zal ie hoop ik niet meer kunnen doen. A propos men klaagt over pre ken die niet actueel zijn, en verslindt romannetjes die stinken van 'de muffigheid. Deze 10e druk moge ons vergeven worden. H. V. NAGEKOMEN ADVERTENTIEN. ZONDAG 21 NOVEMBER 1948 EN WOENSDAG 24 NOVEMBER 1948 (DANKDAG). CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds P. van Til 2.30 uur Ds H. Veldkamp, Zondag 38 24 Nov. (Hofpleinkerk) 9.30 u Dr A. H. Oussoren 2.30 uur Ds P. van Til 7 uur Ds H. Veldkamp TekstAmos 8:1c: „De korf met zomervruchten". Middelburg (Noorderkerk) 9.30 uur Ds H. Veldkamp TekstAmos 7 8a „Het Paslood". 5.30 uur Ds P. van Til, Zondag 38 Collecte Glassicale bijdragen en Evangelisatie in eigen stad. Arnemuiden 10.30 -en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen 24 Nov. 9 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Domburg (Herv. Kerk) 11 uur Ds C. van Nes 3 uur Ds A. Scheele 24 Nov. 11 uur Ds A. Scheele, 2.30 u. Ds P. v. Til Gapinge 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Ds Deenik Grijpskerke (Ned. Herv. Kerk) 11 en 3.30 uur Ds L. Dorst 24 Nov. (eigen kerkgeb.) 10 en 2.30 u. Ds L. Dorst Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout St. Laurens 10 en 2 uur Ds C. Boon 24 Nov. 2.30 uur Ds S. van Wouwe 7 uur Ds C. Boon Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes 24 Nov. 9.30 uur Ds C. van Nes 2.30 uur Ds J. W. Deenik Oostkapelle 10 uur Ds J. W. Deenik, 2.30 uur Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe 24 Nov. 10 uur Ds S. van Wouwe 2.30 uur Ds J. v. d. Berg Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds J. v. d. Berg 24 Nov. 2.30 uur 7.30 uur Ds J. v. d. Berg Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds J. Hindriks Collecte Schulddelging. Veere 9.30 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk 24 Nov. 9.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vrouwenpolder 10:30 uur Leesdienst 4 uur Ds C. Boon (Voorber. H. Av.) Westkapelle 9.30 uur Ds A. Scheele, 2.30 u. Leesdienst CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds D. v. d. Meulen Axel (Ds Jan Scharpstraat 1) 10 en 3 uur Ds D. J. Couvée, Zondag 12 Breskens (Clubgeb.) 10 en 2.30 uur Dhr P. J. de Jonge Hoek 10 en 2.30 uur Ds F. M. Verveen Oostburg (in Pro Rege) Ds A. A. Oostenbrink Schoondijlce 9 en 2.30 uur Ds W. G. Berkhoff te Amersfoort. Dankure voor het gewas Ter neuzen 10 en 3 uur Ds H. Pestman, Zondag 8 Collecte Ned. Bijbelgenootschap. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds J. J. Ritsema CLASSIS GOES Baarland 10 uur Leesdienst, 2.30 u Ds Y. J. Tiemersma 24 Nov. 10 uur Ds Y. J. Tiemersma 2.30 uur Ds A. de Bruyn, ber. miss. pred. te Delft 7 uur Zendingsavond, Ds A. de Bruyn Borssele 10 uur - Ds J. v. d. Leek 2.30 uur Ds J. v. d. Veen 24 Nov. 10 uur Ds J. v. d. Veen 2.30 uur Ds K. vari Anken Driewegen 9.30 uur Ds J. v. d. Veen 2 uur Ds J. v. d. Leek 24 Nov. 9.30 uur Ds K. van Anker te Delft 2 uur Ds J. v. d. Veen Goes 10 en 5 uur (Zondag 27) Ds R. A. Flinterman Collecte voor de Hulpbeh. Kerken in de Classis. 24 Nov. 10 uur Drs C. Stam 7 uur Ds R. A. Flinterman Extra collecte voor de Diaconie en de Kerk. 's-Gravenpolder 10. en 2 uur Ds E. Beukema Heinkenszand 10 uur Ds Y. J. Tiemersma 2.30 uur Ds R. A. Flinterman Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 10.30 en 2.30 uur Ds van Heiningen Nieuwdorp 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds J. Hindriks te Vlissingen. 24 Nov. 10 en 2.30 uur Ds E. Beukema Wolf aartsdijk 10 uur Ds van Heiningen 2.30 uur Leesdienst 24 Nov. 10 en 2.30 uur Ds van Heiningen Wemeldinge 10 en 2.30 uur Drs C. Stam 24 Nov. 10 en 2.30 uur Ds L. v. d. Linde te Rijnsburg. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds M. J. Arntzen Bergen op Zoom Ds A. G. v. d. Stoel Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds P. de Bruijn Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds H. Botma te Emmererfscheiderveen. Tholen 10 en 3 uur Ds H. Lanning em. pred. te Fijnaart. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Leesdienst 24 Nov. Ds P. de Bruin te Krabbendijke CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 11.15 en 3 uur Cand. P. van Vliet te Erlnelo. 24 Nov. 11.15 en 3 uur Dr C. N. Impeta te Dinterloord. Bruinisse 9.30 en 3.30 uur Ds D. Bremmer, Zondag 7 Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. v. Aller, Zondag 17 Haamstede 10 en 3 uur Ds D. van Swigchem Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds H. J. Scholing Nieuwerkerk 10 en 6 uur Leesdienst 24 Nov. 10 en 2.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Oosterland 10 en 2.30 uur Leedsienst Scharendijke v.m. en n.m. Ds Joh. Meynen, den Haag 24 Nov. Ds Joh. Meynen Wissekerke 10 en 2.30 uur Ds G. Visser 24 Nov. 10 en 2.30 uur Ds G. Visser Zierikzee 10 en 5 uur Ds S. Greving Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds Aalbersberg 24 Nov. 10 uur Ds Aalbersberg, 2.30 uu£

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1948 | | pagina 3