UITGAVE VAM DE DER GEREFORMEERDE PA RTICU LIERE K ER KEM I M 5 Y M O D E Z E E L A M D ZEEUWSCHE r KERKBODE „EEtl PAO iri ÜVE VOORHOVE WXX*" BETER DAPi Pülienp S EDE fcS" No. 50 VRIJDAG 21 JUNI 1946 1ste jaargang Hoofdredacteur: Dr N. J. HOMMES. Redacteuren: Ds JOH. BOOIJ, Ds W. M. LE COINTRE, Ds A. A. OOSTENBRINK en Ds J. A. TIEMENS Drukkerij LITTOOIJ OLTHOFF. Middelburg Abonnementsprijs: per halfjaar bij vooruitbetaling f 2,50.. Afzonderlijke nummers 10 ct. Advertentiën 20 ct. per regel Berichten, opgaven predikbeurten enz. tot Dinsdagmorgen te zenden aan de drukkers Iiittooij Olthoff, Middelburg, Spanjaardstraat 47. Telefoon 2438. Giro 42280 ALS IJZER EN KOPER Jer. 15:12. Zal ijzer breken; uit het Noorden, en koper? (Vertaling G. Ch. Aalders). Wij zijn maar menschen van een dag en een uur, van vleesch en bloed, en onze jaren gaan als een schaduw voorbij. Over onze lichamelijke krachten maken wij ons niet veel illusies maar ook over onze geestelijke krachten niet; want wij weten wel dat wij aan een groot geloof en aan groote moedige daden niet toekomen, maar dat wij onze dagen verdoen in een treurig vechten tegen altijd dezelfde zonden, in een gedurig worstelen met een heele vracht van aarzeling en twijfel. Wij hebben natuurlijk gehoord, dat de Heilige Geest woning gemaakt heeft in de gemeente en dat er gaven des Geestes en krachten des Geestes overvloedig worden geschonken, maar als wij rondzien in de kerk, beter, als wij rondzien in ons eigen leven, zouden wij ook daaraan gaan twijfelen en den moed verliezen. Want wat kunnen wij van die kracht des Geestes eigenlijk zien, wat wordt er openbaar? Zoo gezien kunnen wij Jeremia heel goed begrijpen als hij midden onder zijn werk op eenmaal alle moed verloren heeft. Jeremia, die zijn opdracht ziet, hoe ontzaggelijk zwaar die is, en ook zijn eigen krachten ziet, hoe hulpeloos klein die zijn; hij kan het niet meer aan. Jeremia's opdracht is ook geweldig zwaar. Wij zouden bijna zeggenZwaarder dan van eenig ander profeet. Altijd maar weer moet hij oordeel aankondigen, dreigen met één of ander onheil en zeggen dat de Heere het ontfermen eindelijk moe is; en bijna nooit valt er wat goeds te boodschappen. Lieflijk mogen op de bergen de voeten zijn van de genen die het goede verkondigen, Jeremia weet daar niet van. Zwart als de nacht is de mantel van dezen boetgezant. Als Jeremia aan al deze dingen gaat denken, kan hij niet meer„Wee mij, dat mijn moeder mij gezond op de wereld ge bracht heeft; wee mij, ongelukkig man; ik ben aan het eind van mijn kracht." Maar als Jeremia zoover gekomen is, grijpt God hem aan; gaat de Heere hem toe spreken met deze woorden„Jeremia, zal ijzer breken, zal ijzer uit het Noorden of koper breken In die woorden des Heeren ligt voor Jere mia een herinnering en een verwijt; want hierin brengt de Heere zijn profeet de roeping in herinnering, waarmee Hij hem geroepen heeft en de belofte, die Hij hem. toen gegeven heeft. Wij lezen daarvan in Jer. I. Toen heeft de Heere gezegd„Zie, Ik stel U heden tot een ijzeren pilaar en tot koperen muren tegen het gansche land" (Jer. 1 18). In die dagen van zijn roeping was Jeremia erg jong geweest voor het profetisch werk dat God hem opdroeg, maar de Heere had gezegd, dat Hij hem zou maken' tot een man als een muur, van ijzer en koper. En nu, als Jeremia deze belofte vergeet en zijn profetenwerk er bij neergooit, brengt God hem deze belofte weer in. herinnering, met een verwijtend vragenJeremia zal ijzer breken Koper en ijzer zijn de sterkste metalen die Jeremia kentvooral ijzer uit het Noorden, vervaardigd in dat geheimzinnige land der Chalybiërs, waar ze de kunst van het ijzer maken wonderlijk hadden begrepen. En nu heeft de Heere beloofd, dat Hij Jeremia zóó sterk zal maken. Maar laat hij dat dan niet vergeten. Zooals ijzer en koper niet breken, zoo zal ook de profeet des Heeren staande blijven. Aan die belofte moet Jeremia niet twijfelen. Niet twijfelen aan de belofte, dat is het geheim van de kracht der kinderen Gods. Zoo ook wij, als wij de belofte van onzen Heere Jezus Christus hooren, dat de Geest, dien Hij als Trooster en Krachtvernieuwer op Pinksteren gegeven heeft, eeuwig bij ons blijven zal, dan moeten wij ons aan die be lofte vast houden. In zondenstrijd, in levensangst zal die Geest ons sterk maken als ijzer en koper. Het is immers beloofd, dan moeten wij daaraan niet twijfelen! O. D. DE BEROEMDE ZUURDEESEMPOLITIEK IN DE PRAKTIJK Gelijk algemeen bekend, zijn er onder de Predikanten in de Ned. Herv. Kerk een vrij groot aantal predikanten onder aanvoering van Ds. Buskes c.s. toegetreden als lid van de Partij van den Arbeid. Deze Partij werd met veel ophef en in allerlei toonaarden den volke aan gekondigd als inleidend een geheel nieuw tijdperk in de geschiedenis. Men verwachtte er wonderen van. Zelfs in het weekblad „De Hervormde Kerk" werd er op een haast bedwelmende wijze over geschreven. De geboorte van de Partij van den Arbeid werd als een groot historisch gebeuren aangekondigd. Het zou mij weinig moeite kosten tal van wierookende zinnen ên tirades te memoreeren. De werkelijkheid-is anders uitgevallen. Na een twee tal verkiezingen is het enthousiasme volkomen gedoofd. Men houdt pijnlijke teleurgestelde nabetrachtingen. Schoorvoetend moet men toegeven, dat men lucht- kasteelen heeft gebouwd. Wie de situatie weet te taxeeren, die verstaat dat de Partij van den Arbeid ten doode is opgeschreven. Deze kampromantiek van Si. Michielsgestel houdt het geen jaar meer uit. De Partij van den Arbeid is nu reeds de Partij van den Aftocht om weldra te eindigen in de Partij van de Afbraak. Dat is de harde realiteit van de feiten, waar aan geen enthousiasme en Bijbelgebruik van Herv. Predikanten en partijleden iets zal veranderen. Wij gelooven gaarne, dat menig Herv. Predikant uit oprechte geloofsovertuiging is toegetreden. Wij willen gaarne aannemen, dat men meent dat een Christen zoo als een zuurdeesem-getuige midden onder ongeloovigen moet gaan staan. Maar tegelijk zien we dezen stap als onjuist. Deze Herv. Predikanten, voor zoover ze werke lijk positief belijdende Christenen zijn, zijn hier slacht offers van een beginselnarcose. En wij zijn zeer dankbaar, dat vele schapen beter de rechte politieke weide hebben geweten dan deze hun herders. Wij betreuren alleen en zijn vol zorg daarover, dat de Herv. Kerk aan den vooravond van poging tot weder opbouw der Kerk tot waarlijk belijdende Kerk, in vele van haar voorgangers zulk een bedenkelijke uiting van beginselverwarring demonstreert. Ondertusschen gaan ten spijt van alle waarschu wingen der verkiezingen, deze predikanten door met hun propaganda, blind voor het feit, dat ze tegen hun bedoeling in, werken aan de afbraak van christelijke politiek en invloed op ons volksleven. Nog is de muur der antithese niet gevallen, maar Ds. Buskes roept de getrouwen op voort te gaan met er een bres in te slaan en zoo te komen tot de „groote doorbraak". Want het zal eerst goed worden in ons Vaderland en het zal eerst goed gaan met de Kerk en haar bood schap als de christelijke partijpolitiek van den aard bodem verdwenen is. Dan zal de groote ure van de zuurdeesempolitiek slaan. Trieste verblindheid bij een man van zoo groote gaven als Ds. Buskes. Jammerlijke verwarring bij zoovele Herv. Predikanten. Voor enkele maanden liet een Herv. collega aan zijn pen ontvallen het ontstellende zinnetje „De mannen van de Chr. Actie hebben de Kerk (bedoeld zal wel zijn de Ned. Herv. Kerk) bloedarm gemaakt." Droeve ver doling van gedachten en tevens droeve onkunde. Zoo iets kan men alleen schrijven, als men onwetend is over wat de mannen van de Christelijke Actie werke lijk gepresteerd hebben, ook tot heil der Kerk en als men volkomen mistast over de wezenlijke oorzaken, waar door een Kerk aan bloedarmoede gaat lijden. Maar nu de practijk van de zoo hooggeroemde zuur deesempolitiek. Voor mij ligt „Het Vrije Volk", Democra tisch Socialistisch Dagblad van 4 Juni 1946. Een orgaan van de Partij van den Arbeid, waarvan dan sommige Herv. Predikanten zooveel verwachten, ook voor het Evangelie. Welnu, daar wordt dan de zuur deesempolitiek in practijk gebracht. Ge vindt daar een rubriek „In en om de Kerk". Dat is inderdaad werkelijk iets nieuws. Een dergelijke rubriek vond men vroeger niet in „Het Volk", waarvan naar eigen uitdrukkelijke verklaring „Het Vrije Volk" een voortzetting is. Toen had men daar de beruchte spot tersrubriek „Oproerige Krabbels" van Kleerekoper. Er is dus iets veranderd. Thans een rubiek „Kerk nieuws" in „Het Vrije Volk". In het nummer van 4 Juni schrijft Ds. L. H. Ruitenberg deze rubriek, dezelfde predikant, die week aan week in het blad „De Hervormde Kerk" voorlichting geeft. Hij licht in dit nummer van „Het Vrije Volk" de lezers in over enkele gedachten van andere predikanten en wel over orden en retraites. Een predikant heeft n.l. het pleit gevoerd voor oprichting van Protestantsche orden, welke hij zich denkt als hulptroepen voor de Kerk. Een andere predikant, Doopsgezind, propageert de instelling van retraites. Ds. Ruitenberg geeft van deze dingen de hoofdge dachten weer met een korte toepassing. Wij gaan daar nu niet verder op in. We constateeren alleen, dat er dus in „Het Vrije Volk" een rubriek Kerknieuws is, waar over geestelijke dingen gesproken en gedacht wordt van uit een bepaalde visie door een predikant, lid van de Partij van den Arbeid. Is dat niet prachtig Moeten we ons daar nu niet over verblijden Dat is dan heel iets anders dan vroeger de Oproerige Krabbels met den bijtenden spot over Kerk en Christen dom Heeft de Kerk nu niet gewonnen Wat heeft de man van de antithese-politiek nu nog te zeggen Hij moet wel beschaamd zich bekeeren. Maar nu de verdere inhoud. Naast de rubriek „In en om de Kerk", daar vindt ge een kolom met opschrift„Open brief aan Mevrouw Annie Romein-Verschoor." Een korte exegese is noodig. Deze Mevrouw Romein sprak Zondag 2 Juni voor de radio over Zondagsrust. Aan het slot heeft zij een paar maal gevraagd „Wat doe jij met je Zondag?" Welnu in dezen open brief geeft een anonieme in zender haar een antwoord. Het is een antwoord vol spot en grapjasserij van

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1946 | | pagina 1