KERKNIEUWS. EEN TEKORT VAN TWEE TON ONZE VRIJE UNIVERSITEIT ROEPT „De Vrije", zij leeft Gode zij dank nog in de harten van duizenden in ons volk. Kuyper's ideaalde gansche wereld, ook die der wetenschap, aan' de voeten van Jezus Christus, dat ideaal leeft gelukkig nog. Dat ideaal brengt nog de harten ook van duizenden eenvoudigen in trilling. Sinds haar wondere stichting in 1880 zijn al een paar duizend afgestudeerden de wereld ingegaan, stonden en staan nog met die overtuiging. Machtig is haar invloed geweest, niet alleen op het kerkelijke leven in ons Vaderland, maar evenzeer in de politieke en maatschappelijke worsteling, van ver leden en heden. Honderden harer discipelen zijn het volle leven in gegaan, waaronder mannen met eere genoemd en erkend ook door andersdenkenden. Raadslieden der Kroon, ministers, Kamerleden, rech ters, juristen van naam mag zij tellen onder haar discipelen. Op alle fronten van het leven heeft zij kadervormend gewerkt, bevruchtend gewerkt op het wetenschappelijke, godsdienstige, politieke en sociale leven van ons volk. En tot ver buiten onze grenzen. Tal van haar discipelen leven, werken in Indië, in Afrika, in Amerika. Zoo staat zij tot op den huidigen dag als een wijd vertakte stichting voor ons, haar voedingssappen stuwend in Kfet voilé menschenleven. Als wij daaraan denken, dan staan we verbaasd en zeggen „Het is een wonder in onze oogen." Toen zij haar poorten opende met een luttel aantal hoogleeraren en studenten, werd zij gehoond en Bespot. Op de deuren stond „Laat varen alle hoop, Gij die hier binnentreedt Thans werkt zij met een groote staf hoogleeraren en laboratoria, die er zijn mogen. En een getal studenten op marsch naar de duizend Wie haar ontwikkeling overziet, wie deze groei in ruim 60 jaar gadeslaat, wordt verlegen onder den Zegen Gods en erkent „Dit is van den Heere geschied, het is een wonder in onze oogen!" Deze zegen verplicht ook duur. Dat moet ons volk worden ingehamerd. En met name ook de jongere opgroeiende generatie moet weten, wat een rijkdom God ons schonk in de Vrije Universiteit. Naast de bezielde warme vrienden, zijn er helaas ook onder ons nog te veel lauwen, nog te veel afzijdigen. Broeders en zusters, dat moet anders worden Wij staan thans in den laatsten strijd. De positie, de kracht der V.U. zal voor een groot deel beslissend zijn in den strijd der beginselen op theologisch, politiek en maatschappelijk terrein. Daarom vraagt zij Uw gebed, Uw liefde, Uw geld. Zij mag het vragen, want zij zoekt de doorbraak van het Koninkrijk Gods in de wetenschap. Daarom schouder aan schouder haar gesteund. Want zij heeft gedurende de Dutische tyrannie veel schade geleden. IN STORM EN SCHADE ONGEREPT De Nationaal Socialistische Storm heeft zich ook tegen de Vrije Universiteit uitgeraasd. De Duitschers waren hier nog niet lang of zij begrepen, welk een gevaarlijk en geducht principieel verzetscentrum de V.U. was voor hun heidensche machtsideeën. Zij ontdekten al spoedig, dat tal van onverzettelijke tegenstanders ook nauw verbonden waren aan de leiding der V.U. Zij ontmoetten telkens weer dezelfde namen Colijn, Rutgers, Schouten enz. Zij begrepen al spoedig, dat deze wondere Universi teit, in het leven gehouden door contributies uit het volk waarvan ze weer niets begrepen voor hun radicale doelstellingen en sluwe nazificatie van ons volk een geduchte hindernis was. Daarom moest zij aan banden gelegd, gemuilkorfd, haar invloed gebroken worden. Onze Vrije Universiteit heeft deze ongelijke kamp eervol en onbezoedeld gestreden. Zij heeft „neen gezegd tegen den tyran. Wij noemen slechts een paar feiten. Zij heeft geweigerd de benoeming van Prof. Rutgers tot Rector Magnificus, welke den Duitschers niet aanstond, in te trekken, toen dit geëeischt werd. Zij heeft geweigerd om op last der 'Duitschers om dezelfde reden de benoeming van Prof. Hellema en docent Versteeg te annuleeren. Zij heeft geweigerd om aan haar studenten de loyaliteitsverklaring voor te leggen. Zij heeft alles geweigerd, wat ook maar eenigszins werken voor den vijand zou bevorderen. Zoo heeft ze in den storm haar vaandel onbezoedeld gehouden. Daarnaast is zij heimelijk een haard van taai verzet geweest tegen den vijand. Zware offers heeft zij gebracht, ook voor de nationale zaak, gedreven door haar beginselen. Enkele feiten, die herinneren aan onherstelbare verliezen. Haar president-directeur Dr. H. Colijn stierf in balling schap. Haar curator Dr. T. Ferwerda viel door moordenaars handen. Haar eminente, scherpzinnige hoogleeraar Prof. Rutgers bezweek in een strafgevangenis in vijandelijk land. Een aantal van haar studenten viel in den strijd tegen den tyran. Naast deze zware verliezen aan menschen, staat zware materieele schade. Met name het prachiige laboratorium, gebouw der wis- en natuurkundige faculteit, is zwaar gehavend. Tal van zeer kostbare instrumenten en gereed schappen zijn gestolen. Vervanging van het verlorene voor langen tijd onmogelijk. Prof. Sizoo dè hoogleeraar-directeur van dit laboratorium schat dat er 5 jaar noodig zal zijn om het laboratorium weer op voor-oorlogsch peil te brengen. Zwaar gehavend staat de V.U. daar met haar leeg geplunderde laboratoria. Door gedwongen sluiting dierf zij twee jaar college gelden der studenten. Gevolg een tekort van f 200.000 Broeders en zusters, vrienden der V;U., dit is een eereschuld Het moet ook ons in Zeeland een eere zijn om met de andere provincies deze schuld weg te werken. Comité-leden, correspondenten, allen aan den slag. Kerken van Zeeland, gedenkt onze V.U. milddadig. Zij is het waard. Zij heeft wettig en eervol gestreden. Zij zag de dingen groot. Zij wil ook ons leeren de dingen groot te zien. De tijd van kleinhandelcritiek moet voorbij zijn. Allen gezamenlijk leven en offeren voor onze V.U. M. N.J.H. EEN CHRISTELIJK LYCEUM VOOR ZEELAND In het „Zeeuwsch Dagblad" van Donderdag 6 Juni, stond een artikel met als inhoud dit onderwerp. Het is een oude zaak, ontijdig afgekapt en afgesneden door de oorlogsomstandigheden. Wij zijn dankbaar dat het „Zeeuwsch Dagblad" deze zoo hoog gewichtige zaak weer naar voren brengt. Het is een zeer urgente zaak en wij mogen haar niet vergeten. Zij moet opnieuw aangepakt worden. Het is een merkwaardige situatie in Zeeland. Een provincie met een zeer machtige groep positief, belijdende Christenen en zonder Christelijk Middelbaar Onderwijs. Dit is toch eigenlijk een verkapte aanklacht jegens allen, die belijden dat Jezus Christus ook vooi* de rijpere jeugd moet zijn de Leidsman. Een onderwijs, hoe voortreffelijk ook op zichzelf, voor onze jongens en meisjes, waarbij gezwegen wordt dag in dag uit over Hem, die de Weg, de Waarheid en het Leven is, kunnen en mogen Christenouders toch nimmer accepteeren,.Daarom juichen wij het initiatief van het „Zeeuwsch Dagblad" toe. Wij wekken onze broeders en zusters op om sym pathiebetuiging met dit streven kenbaar te maken. Stuurt Uw naamkaartje naar het „Zeeuwsch Dagblad". Moge er spoedig een vergadering worden gehouden, opnieuw een actief voorloopig bestuur komen, dat snel en door tastend werke, opdat ook hier kome, wat andere pro vincies reeds jaren hebbenChristelijk Middelbaar Onderwijs De achterstand moet worden ingehaald. Zij ook hier het paroolLuctor et Emergo M. N.J.H. TEST UW BIJBELKENNIS Antwoorden no. 48, Vrijdag 7 Juni le. Haman (zie Esther 6 en 7). 2e. Mieren, konijnen, sprinkhanen, spinnen (Spr. 30 24-28). 3e. Asaël (2 Sam. 2 18). 4e. Petrus (Hand. 2 6). 5e. Bij den zondvloed (Gen. 7:11, 8:2). Nieuwe vragen le. Wiens hebzucht bracht een nederlaag aan het geheele leger van Israël 2e. Wiens huis werd gezegend, toen de ark des Heeren daar drie maanden verbleef 3e. Wie bezochten een vriend in rouw, maar zwegen een heele week 4e. Wat beteekent Golgotha 5e. Wie redde door een complot af te hooren en te rapporteeren, het leven van eën groot man in het Koninkrijk Gods SCHOOLRAADVERGADERING OP 21 JUNI Het is ons een groote vreugde weer, zooals we dat vroeger van jaar tot jaar mochten doen, in de Zeeuwsche Kerkbode te mogen aankondigen een vergadering van District IX van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel. Vanaf 1925 konden deze Schoolvergaderingen ge regeld worden gehouden, totdat dit in 1940 onmogelijk werd door de oorlogsomstandigheden. In 1941 kon nog weer een middagvergadering doorgaan. Sinds in 1942 de Schoolraad was opgeheven, kon er geen sprake van zijn in districtsvergadering samen te komen. Van 1942- 1945 moesten we dus onze vergaderingen missen. Het woord „missen" is hier niet te sterk. De opkomst ter vergadering op 27 Juni 1941 was nog zoo groot, dat we van de grootste zaal in het Schuttershof te Goes moesten gebruik maken. We vertrouwen dan ook, dat het zeer velen welkom zal zijn, wanneer we D.V. 21 Juni weer zullen kunnen samenkomen. Ditmaal weer in Goes, in het Schuttershof. De reis- gelegenheden zijn nog wel niet zooals voor den oorlog, met name doet zich gevoelen het gemis van fietsen, maar er zijn toch al heel wat gelegenheden. Als sprekers hopen op te treden de heer H. C. van Donk, Hoofd der U.L.O.-school te Goes en de heer H. W. Tilanus, lid van de 2e Kamer der Staten-Generaal. De onderwerpen zijn actueel. De heer van Donk heeft als onderwerp: „Iets uit het Schoolverzet 1940-1945 in Nederland en Zeeland in het bijzonder" de heer Tilanus over: „De Christelijke School een noodwoning?" Let op het vraagteeken en dan is het duidelijk, dat hier een zeer actueele zaak wordt genoemd. Deze vergadering gaat uit van den Schoolraad, maar het zal het bestuur zeer aangenaam zijn aan de be sturen en het personeel van de scholen, aangesloten bij „Christelijk Volksonderwijs", gastvrijheid te verleenen, nu de voorzitter van C.V.O. op deze vergadering hoopt te spreken over een zaak, die alle Christelijke scholen raakt. De morgenvergadering is van 1012 uur, de middag vergadering begint om twee uur en zal dus in de pauze weer ruimschoots gelegenheid zijn om oude banden met vrienden en kennissen te onderhouden en te versterken. Geve de Heere ons een goede vergadering. Koudekerke. Ds. HEY. VAN ONS ZENDINGS-CENTRUM RONDREIS PASTOR SANDEGREN. Pastor Paul Sandegren, Pastor primarius van Stock holm, een der secretarissen van het Zweedsche Comité van het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap, maakte een rondreis door Nederland, teneinde zich op de hoogte-- te stellen van 't Kerkelijk leven in Nederland. Na eerst de gast te zijn geweest van het Neder- landsch Bijbelgenootschap, bracht hij het weekend van 12 Mei door op het Zendings-centrum te Baarn, waar in intiemen kring van weerszijden het Kerkelijk leven werd belicht. 's Maandags bracht Pastor Sandegren een bezoek aan „Kerk en Wereld" te Driebergen, waar hij een indruk opdeed van dit karakteristieke uitvloeisel van den nieuwen koers der Hervormde Kerk. Het contact met zijn Zendingsvrienden verstevigde hij, door aan wezig te zijn op de réunie van gerepatrieerde Zendings arbeiders van Oegstgeest en de Geref. Kerken, die in het Badhotel te Baarn werd gehouden. Vrijdag 24 Mei bracht hij een bezoek aan Kardinaal de Jong, waarna hij naar Zweden terugkeerde. CONFERENTIE GEREPATRIEERDE ZENDINGSARBEIDERS In het Badhotel te Baarn vond. van 14-16 Mei een réunie plaats van de Zendingsarbeiders van de Gerefor meerde en Hervormde Kerken, die gerepatrieerd zijn. Meer dan 100 Zendingsarbeiders hadden gevolg ge geven aan de uitnoodiging van het Directorium van Oegstgeest en het Zendingscentrum te Baarn. Het spreekt vanzelf, dat deze conferentie een buitengewoon ge animeerd verloop had, al lag ook over deze samenkomst de schaduw van het gemis van de velen, die in con centratiekampen het leven lieten. Den eersten avond vertelde Dr. K. J. Brouwer, President-Director van „Oegst", welke veranderingen er in de oorlogsjaren in Oegstgeest hadden plaats gevondenveranderingen, die alle het gevolg waren van het Kerkelijk maken van de Zending. Prof. Dr. J. H. Bavinck zette uiteen, welken invloed de oorlogstijd op de Kerken had gehad, waarbij hij wees op allerlei verheugende verschijnselen, die direct of indirect uit den oorlogstoestand waren voortgevloeid. Nadat door deze beide heeren het Kerkelijk leven in Nederland was belicht, vertelde de Zendingsconsul, S. de Graaf van Randwijck, wat er tijdens de bezetting in Indonesië was gebeurd en welke gevolgen dit voor de toekomst van het Zendingswerk zal hebben. Op den avond van den tweeden dag werd de film „Waarheën China" vertoond, die diepen indruk achter liet op de toeschouwers en toehoorders, omdat hij zoo nadrukkelijk zij het dan onbedoeld naar voren brengt de groote noodzaak van het Zendingswerk. Het spreekt vanzelf, dat op dé laatste bijeenkomst, die als „vragenuur" was geprojecteerd, de Indonesische kwestie uitvoerig werd besproken, waarbij weer eens opnieuw naar voren kwam de groote ernst, waarmee „de Zending" deze kwestie behandelt en uitwerkt. Deze buitengewoon goedgeslaagde réunie zal ook om haar interkerkelijk cachet niet nalaten, veel herinneringen achter te laten. Tweetal te MakkumJ. P. Rozendal te Visvliet en A. de Ruiter te O. en N. Bildtzijlte 's-Gravenzande (vac. D. W. v. d. Laan) S. G. Oegema te Haulerwijk en L. Moesker te Rhenente Bunschoten-Spakenburg C. Meijer te Zuilichem en F. C. Zwaai Jr. te Winterswijk. Beroepen te Enkhuizen H. J. Swierts te Tholen te Oldenzaal M. v. d. Bosch, evang. pred. te Breda te Bruchterveld en te Sprang A. R. J. Brussaard, cand. te Bloemendaal; te Wommels W. v. d. Kolk, cand. te Enkhuizente Oosterbeek C. P. T. Rijper te Lichten voorde te Hoogvliet en te Leimuiden A. Broek, cand. te Vlaardingente Amersfoort J. G. Adema te Rotter- dam-Delfshavente Fijnaart C. Meijer te Zuilichem te Sellingen J. van Hoegee te Westeremdente Zeven bergen J. Wiersema, cand. te Heemstedete Hengelo (O.) (vac. V. K. Kuyvenhoven) R. Kooistra te Siegers- woude en (vac. 2e pred. pl.) Joh. Ribberink te Groote- gastte Oud-Schoonebeek G. IJ. Vellenga, cand. te Sneekte Schoonhoven-Willige-Langerak W. J. de Ruiter te Baarlandte Lutterade G. J. Hoytema te Smilde

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1946 | | pagina 2