Uit de Gemeente. PREDIKBEURTEN. KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN EEN GESTORVEN DIENSTKNECHT. Nadat zij gestorven zijn Toen ik de vorige keer in uitzicht stelde de verschijning van een „In Memoriam" van Ds W H. v. d Vegt kon ik niet weten, dat reeds nu de uitgave van de pers zou komen. Deze week verscheen in de reeds genoemde V D M -Serie het boekje door den heer R. Zuidema geschreven. Met groote weemoed ondergaan we bij het lezen de herinneringen rondom leven en arbeid van onzen ontslapen collega. In den titel van dit geschrift is o i. alles gezegd wat een typeering van onzen heen- geganen vriend eu broeder kan heeten „Een getrouwe dienstknecht1'. In een 6-tal hoofdstukken wordt ons het leven en den arbeid van wijlen Ds v. d. Vegt geteekend. Persoonlijkheid ambtelijken arbeid Bediening des Woords Kerkelijk leven Persarbeid Lijdensweg. Wat ons allereerst in dit alles treft is de rechtvaardiging die door den schrijver voor de uitgave van deze levensbeschrijving ge geven wordt. In direkte zin behoorde onze collega niet tot ,,de martelaars voor de goede zaak". Hij is niet in een gevangenis of con centratie-kamp doodgemarteld of gefusileerd. En toch indirekt is hij een slachtoffer van de Nationaal-Socialistische terreur. Hij werd het door zijn trouwe her derlijke zorg In onze kring is dat bekend. Het is niet noodig daarop nog eens weer in den breede in te gaan Toch is het goed dit hier voorop te stellen. Zoo begrijpen wij het uit de levensbeschrijving van onzen collega. Zijn levenseinde werd in zekeren zin bepaald door wie hij was Dit treft altijd weer bij het doorlezen van lectuur als deze. Trouw en waar-zijn, het zijn goederen die de mensch zoo bitter slecht hanteeren kan. De Psalmdichter heeft eens in zijn klein-geloof, gegeneraliseerd, toen hij zuchtte ,,Bij menschen is noch trouw noch waarheid meet" Het doet zoo goed, zoo wonderlijk ver troostend aan. te lezen van menschen, bij wie het wel zoo is Wie zelfs er aan te gronde gaan. Dat is eigenlijk heel de ver klaring van de geschiedenis van het verzet tijdens de goddelooze campagne die het moderne Heidendom heeft gevoerd Wanneer Ds v d. Vegt zijn mond gehouden had, wanneer hij niet had vermaand en be straft, was het anders met hem gelnopen Gij moogt dat bij hem noemen kinderlijkheid, naïviteit Een van zijn Jeugdvrienden schreef dat het kenmerkende van hem is geweest, altijd zijn groote eerlijkheid. Zoo was hij ook tegenover zich zelfEr staan heel mooie dingen in dit boekje Het is hier de plaats niet ze in 't pupliek te bespreken Maar bij het doorlezen treffen u telkens weer uitspraken die in een verrassend licht stellen dat er verband is tusschen de manier waarop Ds v. d. Vegt geleefd heeft en ge storven is God heeft hem de genade ge geven te mogen waar maken, wat hij heeft gepredikt en wat telkens weer zijn ambtelijke arbeid bepaalde Hij heeft van dit alles ge tuigenis afgelegd in zijn Navolging van Christus". Het treft wonderlijk saam dat juist n een hernieuwde uitgave van dit geschrift is aangekondigd Dit boekje is meer dan alleen een schrijven ovar de „navolging". Het is tegelijk een soort auto-biographie geworden. Ds v. d. Vegt heefi zijn eigen leven be schreven. Hij heeft mogen waar maken met alle ernst en toch met groote vreugde dat wat hij schreef van de „Navolging van Christus" iets was, dat hem zelf betrof De heer Zuidema schrijft van hem „Het geloof was bij hem geen abstracte theorie Leer en leven waren voor hem één" (pg 5) Daarom is dit boekje over Ds v. d. Vegt een getui genis Zeker, gij kunt het ook lezen van de men- schelijke gezichtshoek uit alleen. Dan komen de vragen, waarom dit leven zoo ruw, door een „toevallige" omstandigheid is afgesneden. O hij had nog zooveel plannen voor de toe komst. Er was voor hem nog zooveel te doen. Met volle kracht hoopte hij weer aan het werk te gaan Maar het heeft niet mogen zijn. God heeft het anders beschikt Wat naar hij hoopte het begin zou zijn van een nieuwe arbeidsperiode, bleek het eindpunt te zijn" (pg. 23) zoo schrijft de heer Zuidema. Maar mij heeft toch steeds weer dat andere getroffen. V. d Vegt is zoo gestorven om dat hij zoo was. Zijn sterven is niet on zinnig, maar voor wie Gods werk in hem bemerkte, is dit sterven het afmaken van het werk Gods geweest, dat hoorde bij zijn structuur En wat ons hier bij dit tragisch afscheid treft, komt telkens weer naar voren bij andere sterfgevallen uit de illegale tijd. Ik denk aan wat staat in een ander boekje uit deze serie„Spreek, want uw knecht hoort", (Levensschets van Ds C. J. Laarman). Daarin wordt door een vroegere collega, na de typeering van Laarman's eigensoortig ge construeerd geestelijk leven, dit neergeschre ven „Is het wonder, dat toen ik de tijding hoorde, dat hij gevallen was onder neerstor tende balken en puin en zijn stem daardoor tot zwijgen was gebracht dat mijn vreugde het won van de intense menschelijke droef heid om dit verlies. Omdat hem nu al zijn plaats was waardig gekeurd, waarvan hij on vermoeid getuigenis had afgelegd"(pg. 27), „Daarom, zoo vervolgt de schrijver blijft in heel het overdenken van Laarman's leven en sterven de vreugde den boventoon voeren. Hemelsche vreugde Zie, zoo was het al op de begrafenisdag van Ds v. d Vegt, nu ruim 2 jaar geleden De heer Zuidema wijst daarop in het slot van zijn boekje. En dat is ook de gouden draad in de nagedachtenis aan onze onvergetelijke vriend en collega De vreugde over zijn trouw, die ons bewijzen mocht de echtheid en de zui verheid van het Christelijk geloof. Dit heen gaan heeft ons veel geleerd Dat God getrouw is, en waar, ook in den weg, die Hij met Zijn trouwe dienstknechten houdt. Grooter troost is er niet Want zij geeft vreugde op het netelig pad der Christelijke levensroeping. En vreugde is verlossing. Zij maakt vrij. BOOIJ. Zondag 17 Maart 1946. CLASSE MIDDELBURG. Collecte Noodlijdende kerken (Oorlogsgeweld) Beroepen te Arnemuiden Ds. P. M. Veldhuizen te Monster. Aangenomen naar Zierikzee Ds. Greving van Dirkshorn. Het adres der Geref. Kerk van Krabbendijke is Ds P. de Bruijn, Geref Pastorie. De Kerkeraad van Souburg vraagt aan de genabuurde kerken gaarne vertegenwoordiging bij het afscheid van Ds van Andel op Zondag 24 Maart, des namiddags 2 30 uur. CLASSIS GOES. De Kerken van de Classis Goes worden op geroepen ter vergadering D.V. Donderdag 11 April 1946, 's morgens half 10 te Goes. Stukken voor het Agendum in te zenden bij den Scriba der roepende Kerk vóór 28 Maart a.s. Namens de roepende kerk Kapelle-Biezelinge, A. SCHEELE, Praeses. W. BOGAARDS, Scriba. Kapelle-Biezelinge, 12-3-1946. Hofpleinkerk 9.30 uur 5.30 uur Noorderkerk 9.30 uur 2.30 uur Arnemuiden 10 uur 2 30 uur 20 Maart 2.30 uur Dr A. II. Oussoren Ds J. Hindriks te Vlissingen Ds J. M. Bloemkolk Dr A. II. Oussoren Ds A. Koning Bed. H. Av. 9 Ds Th. II. van Andel Huwelijksbevestiging Domhurg (EK. Kerk) 11 en 3 uur Ds J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Leesdienst, 7 uur Ds J. M. Bloemkolk Grijpskerlte 10 en 2 uur Ds K. J. Kraan Koudekerke 10 en 2.30 uur Ds A. C. Ileij Sint Laurens 10 uur I eesd enst 2.30 jmr Ds A. Koning Meliskerke 2.30 uur Oostkapelle 10 uur Bs Binnema te Emmen Bevestiging 2.30 uur Ds J. W. Deeninlc Intrede Serooskerke 10 uur Ds M. W. J. C. de Kluis uur Dr A. H. Oussoren Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds Th. II. van Andel Bed. H. Av. Vlissingen (Nieuwe Kerk Willielminastraat) 9.30 en 2.30 uur Ds J. Hindriks Veere 9.30 uur Ds P. van Strien te Groningen Bevestiging 2 uur Ds J. C. Streefkerk Intrede Vrouwenpolder 10.30 uur Ds A. Koning 4.30 uur Ds J. M. Bloemkolk Westkapelle 9.30 uur Ds J. E. Visser 2.30 uur Leesdienst CLASSE AXEL. Ds J. A. Tiemens Ds van Lonkhuizen te.Mechelen Hoek 10 en 2.30 uur Ds van Pnyvelde Em. pred. te Antwerpen Oostburg (in „Pro Rege" 10 en 2.30 uur Ds A. B. W. M Kok Schoondijke 10.30 en 3 uur Ds D. de Vries Bed. H. Av. en Dankz. Terneuzen 10 en 3 uur Ds G. W. van Houte Zaamslag 10 en 3 uur Zoutespui 9.30 en 2.30 uur CLASSE GOES. Baarland 10.30 en 3 uur Ds W. J. de Ruiter Borssele 10 en 2.30 uur Ds M. D. van Dijk Driewegen 10 en 2 30 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds J. C. Houtzagers te Voorschoten Zondag 30 H. C. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds A. Scheele Kattendijke 9.30 uur Leesdienst Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 10 uur Ds E. Beukema 2.30 uur Ds A. Scheele Nieuwdorp 10 uur Ds A. Scheele 2.30 uur Ds E. Beulcema Wemeldinge 10 en 2.30 uur Leesdienst "Wolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds G. van Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds A. van Egmond CLASSE THOLEN. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Rilland-Bath lü en 2.30 uur Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 2.30 uur CLASSE ZIE Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Kamperland 10 en 2.30 uur Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissenkerke 10 en 6 uur Zierikzee 10 en 3.30 uur "Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds P. de Bruijn Leesdienst RIKZEE. Ds H. Veenstra Leesdienst Ds II. C. Voorneveld Ds H. Scholing Ds H. v. d. Berg Ds van Zuilen te Dinteloord Ds J. Meester Ds L. Dorst te Geersdijk ADVERTENTIE N. Met dank aan God en groote blijdschap geven wij kennis van de voorspoedige geboorte van ons Dochtertje en Zusje SEA. P. ZWEMER. S. ZWEMER-B00N. HENNIJ. ZOETIE. WIM. INEKE. Kamperland, 10 Maart 1946.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1946 | | pagina 3