OFFICIEELE BERICHTEN KERKNIEUWS. PREDIKBEURTEN. Betaling Abonnementsgeld. Eén ding is hem en ons allen wel duidelijk nl. dat wij het oude niet zonder meer kunnen handhaven nieuwe problemen doen zich voor en een andere taak wacht. Maar tegelijk springt iets anders in het öog, nl. dat het oude niet zonder mèer over boord geworpen kan worden. Het goede-moet blijven, datgene dat de wereld zich na moeizame strijd veroverd heeft, wat ook het vol gende geslacht, niet missen kan om te blijven bestaan. Nu is het evenwel steeds weer een pijnlijke vraag wat van het'oude bewaard moet blijven. Dat is niet altijd duidelijk. Voor ouderen is dat probleem dikwijls'geen pro bleem ze zijn in het overgeleverde opgevoed en voelen zich daarin thuis en ze hebben daarom ook geen behoefte aan verandering. Ze voelen zich veilig bij de wereldorde en levens beschouwing die langzamerhand hun .fundament ge worden is. De jeugd staat er evenwel heel anders tegenover. Ze voelt zich niet veilig in het oude dat zij nog niet veroverd heeft en tegelijkertijd «roept zij om iets nieuws dat zij nog slechts vaag aanvoelt als noodzakelijk en dat zij niet onder woorden kan brengen. Intuitief verstaat zij dat veel van het oude, ver molmde, verstarde, dat louter vorm geworden is, uit- gediénd heeft. Als wij evenwel de vra^g stellen aan de jeugd welke dingen dan verdwijnen moeten en welke andere dingen moeten komen, blijft zij het antwoord schuldig. Ze weet het niet. Ze heeft slechts vage vermoedens in dit opzicht. Ze verwacht een klaar antwoord van de ouderen dat haar indien gegeven halfslachtig ja wel leugen achtig om ook te zeggen huichelachtig toeschijnt. De jeugd denkt zich heel dikwijls met een kluitje "in het riet gestuurd en met een dooddoener afgewezen. Daarom kunnen we zeggen dat de jeugd, in het bijz. de jeugd van vandaag in de crisis is, dat zij heel dikwijls fel geschokt wordt. Dit brengt het leven in eèn overgangstijdperk met zich mee. Ze zit met problemen waarmee ouderen niet zitten, aan welker oplossing ze geen behoefte hebben. En nu is het God die de behoefte aan oplossing van nieuwe problemen in het hart der jeugdgelegd heeft omdat het noodzakelijk is zich daarop te be zinnen nieuwe tijden, nieuwe vragen. De jeugd staat op de grens tusschen twee tijdperken. Of wij al jammeren over het oude en vertrouwde dat onherroepelijk voorbij is geeft ons niets. We moe ten vooruit en het oude ligt achter ons. Maar wat is nu het bijzondere van dezen tijd in onderscheid met andere perioden in de geschiedenis Dit is het onderscheid dat in oudere perioden de overgang waarover wij spraken zich meer geleidelijk voltrok, uitzonderingen daargelaten. Meestal kon de jeugd zonder veel vertwijfeling het goede in het oude wel overnemen om dat gaandeweg aan te passen aan het nieuwe. Ik geloof dat dat nu juist ontbreekt op den dag van vandaag. Het geleidelijke ontbreekt. En hoe komt dat - We staan hier voor het ontzettende verschijnsel van den wereldoorlog, die het bloed, ook het jonge bloed op aarde heeft doen vloeien, die de jeugd haar geloof fn het oude, haar mogelijkheden wel móest ontnemen. De wereldoorlog- dat was de chaos. De wereldoorlog dat was de ruïne, ook de geeste lijke ruïne van heel het bestaan. Op het oogenblik staat het zoo dat vele jongeren, en dat is goed te begrijpen, met 'de wereld geen raad weten. Zonder steun van het oude kunnen zij niet, hopeloos voelen zij zich dikwijls alleen, maar wat moeten zij met het oude aanvangen dat zij in een ontzettenden storm hebben zien ondergaan Aan welke waarden moet de jongemens zich vast klampen in de ruïne als hij ziet de beestachtigheid van het nat. socialisme, als hij ziet hoe de moderne oor logstechniek heele steden met één slag kan wegvagen Met het oude is niets te beginnen zoo denkt hij. Zoo staat hij met niets in de poort naar een an deren tijd. Niets heeft hij meegekregen, alles„ heeft hij zien verbleeken in den storm vanden wereldoorlog. Van zijn medemenschen heeft hij geleerd, ook van ons ouderen hoe men kan liegen en bedriegen om zonder werken aan den kost te komen. Geleefd heeft hij te dooden en te moorden, té haten en te saboteeren. Alle kaartenhuisjes van liefde en broederschap heeft hij ineen zien storten. Qat waarin hij geloofde en zijn houvast moest vin den de zedelijke wereldorde ligt verwoest. En zoo moet hij naar den nieuwen tijd met niets, met lèege handen en een in wezen wanhopig ver twijfeld hart. We zouden nog wel andere factoren kunnen noe men, o.a. de crisis in onze kerken, de scheuring toen de wereld in brand stond. Maar ik geloof dat het laatste slechts een neven- oorzaak is. Hoofdzaak is wel de wereldoorlog. Deze oorlog heeft de jeugd nihilistisch gemaakt (nihilistisch komt van nihil, dat is niets). Wij ouderen hadden onze geestelijke levensovertui ging die bleef ondanks groote schokken. Maar de jeugd had dezé gevestigde levensovertui ging nog niet en moest die veroveren in een tijd die ieder geloof wel wankel moest maken. Niet dat de tijd ook de ouderen niet heeft veranderd. De jeugd heeft in den afgrond gezien. Wij ook, maar wij hadden innerlijken steun. Wat moet de jeugd gelooven nu de mogelijkheid bestaat dat een nieuwe wereldoorlog met zijn ontzet tende atoombommen heel de beschaving zal vernietigen. Waar moet zij haar daadkracht, haar geloof, haar steun vandaan halen. De jeugd staart in den afgrond, als God het niet verhoedt en als God onze jeugd niet bewaart voor de trouw van Zijn verbond zal ze nihilistisch worden. Zij zal niet meer gelooven in het oude. En ook niet meer in het nieuwe. Op den duur zal zij niets meer hebben. (Slot volgt). Ik geloof dat wij tegen dezen achtergrond het probleem van dans en bioskoop in onze dagen moeten zien en de roes van vermaak over heel de wereld. Tegen de achtergrond van een fatale wanhoop. Tegen de achtergrond van de ver-wildering en een zaamheid van het menschenhart. Als deze wereld dan zoo ellendig is en zoo rot en het mooiste vernietigt, laten wij dan-nog probeeren er uit te halen wat er uit te halen is. Laat onS eten en drinken en vroolijk zijn, want morgen sterven wij. (Wordt vervolgd). CLASSICAAL QUOTUM. Mag de Commissie der classis Middelburg tot vast stelling van de respectievelijke quota de kerken dier classis dringend uitnoodigen op te geven de aantallen der belijdende- en doopleden. De Commissie heeft reeds een keer tevergeefs vergaderd, waar zij geen gegevens had. Zij vergadert D-V. wéér 11 Maartopgave voor deze vergadering te zenden aan Ds M. Vreugdenhil te Zoutelande. De Commissie. Twee'tal: te Arnemuiden P. M. Veldhuizen te Monster en C. A. Vreugdenhil te Oud-Vossemeer. Beroepen te Rotterdam-Delfshaven (vac. P. Veenhuizen) D. van Enk te Veenendaal en (vac. 5e pred.pl.) Js v. d. Linden te Haarlem. Aangenomen naar Veenendaal (2e pred.pl.) W. G. v. d. Brink te Heemstede naar Nieuwendam (Am sterdam-Noord) P. Homburg, cand. te Heiloo naar Hoek cand. F: M. Verveen te Abbebroek. Bedankt voor Ermelo (3e pred.pl.) en voor Rotterdam-Z. (5e pred.pl.) W. C. v. d. Brink te Heemstedevoor Breukelen, Leimuiden, Makkum, Nieuw-Loosdrecht, Opperdoes en Oudemirdum P. Homburg, cand. te Heiloo. Afscheid en intrede. Na bevestiging door prof. dr D. Nauta van Amsterdam met 1 Cor. 3 79 deed ds T'. B. van Houten, gekomen van Oostzaan-Tuin- dorp, intrede te Britsum met 2 Cor. 5 20. Na bevestiging door ds W. A. Wiersinga aldaar met Luk. 5:8, 9. 10b en 11 deed ds NH. J. ten Brink, ge komen van Santpoort, intrede te 's-Gravenha'ge-Loos- duinen met Col. 1 25. Na bevestiging door ds H. J. Spier van Helpman met Joh.-14:12 deed ds J. Lafeber. gekomen van Puttershoek, intrede te' Wesf- IJsselmonde met Matth. 10 27. Ds Ch. H. Swen is voornemens 3 Maart a.s. afscheid te nemen van Lin- schoten om 17 Maart d.o.v. intrede te doen te Eiber gen, na bevestiging door dsA. W. Schaafsma van M'ddenmeer. Ds P. Veenhuizen is voornemens '26 Febr. a.s. afscheid te nemen van Rotterdam-Delfs haven, om 10 Maart d.o.v. te Amsterdam te worden bevestigd door ds P. N. Kruyswijk aldaar en 13 Maart zijn intrede te doen. Ds W. A. Wiersinga is voor nemens 24 Februari -a.s. afscheid te nemen van 's-Gra- venhage-Loosduinen. om 28 Febr. d.o.v. intrede te doen te Naarden-Bussum, na tevpren in denzelfden dienst te zijn bevestigd door zijn broer, ds H. A. Wiersinga van Leiden. Ds D. J. Coumou is voor nemens wegens vertrek naar Heineoord 3 Maart a.s. afscheid te nemen van Lexmond. Ds P. Visser te Vijfhuizen is voornemens 7 Maart a.s. intrede te doen te Gorinchem. Dr H. M., Matter té Baambrugge is voornemens 17 Maart a.s. intrede te. doen te GieSsen- dam-Neder-Hardinxveld, na bevestiging door- ds J. van Buuren van Abcoude. Ds D. Veenhuizen is voornemens 28 April a.s. afscheid te nemen van Aal ten, om 12 Mei d.o.v. intrede te doen te Nieuwer- Amstel-Noórd, na bevestiging door zijn broer, ds P. Veenhuizen van' Amsterdam. Ds D. de Boer is voornemens 24 Febr. a.s. afscheid te nemen van Munnekezijl, om 10 Maart d.o.v. intrede te doen te Aalten, na bevestiging op 7 Maart door ds W. E. Gerritsma aldaar. Ds A. C. van Nood is voór- nemens 10 Maart a.s. afscheid tenemen van Ouder kerk aan den Amstel om 17 Maart d.o.v. intrede te doen te Velsen. Ds O. C. Broek Roelof te Geesteren-Gelselaar, die het beroep naar Woerden aannam is voornemens, indien dat mogelijk blijkt, alvorens uit Geesteren te' vertrekken, eerst nog té promoveeren. Daarom heeft de kerkeraad hem vrijgesteld van het gemeentelijk werk, behalve het catechetisch onderwijs en het bezoek aan de ernstige zieken. Voor het preekwerk zal in verband met de komende vacature zooveel mogelijk warden voorzien door het doen optreden vaü can didates Ds A. C. van Nood te Ouderkerk a. d. Amstel zal tot 15 Sept. a.s. als veldprediker werkzaam zijn, mede met bewilliging van den kerkeraad van zijn nieuwe, gemeente Velsen. Ds A. W. T. Nijenhuis te Lutterade, die tot legerpredikant is benoemd heeft zich thans metterwoon gevestigd te 's-Gravenhage, Laan van Poot 194c. Ds D. Ringnalda te Amsterdam is naar wij ver nemen, opgeroepen om in militairen dienst te treden als reserve-veldprediker. Ds H. Veldkamp, geestelijk verzorger van „Sonnevanck" te Harderwijk, heeft één Zondag in de maand gelegenheid andere kerken te dienen. Zondag 1 Maart 1946. CL AS SE MIDDELBURG. Middelburg. Collecte Chr. Bewaar- en Voorbereidingschool. Hofplein-kerk 9 30 uur 5.3Ö uur Noorderkerk 9.30 uur 2.30 uur Woensdag 6 Maart 9.30 uur Dr Onssoren 2.30 uur Ds Th. H. "van Andel 7 uur Ds Th. H. van Andel Arnemuiden 10 en 2.30 uur Dr Ph. J. lluijser tö Westerlee Domburg (RK. Kerk)' 11 en 3 uur Ds J. E. Visser Gapinge 2 uur Ds J. M. Bloemkolk Grijpskerke 10 en 2 uur Ds K. J. Kraan Koudekerke 10 en 2.30 uur Ds A. C. Heij Sint Laurens 10 ert 2.30 uur Ds A. Koning Meliskerke 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds M. J. van Dijken te Nunspeet Serooskerke 10 uur Eeesdienst 2 uur Ds M. Vreugdenhil Souburg 10 en 2.30 uur Ds Th. H. van Andel Vlissingen (Nieuwe Kerk Wilhelminastraat) 9.30 en 2.30 uur Veere 5.30 uur Vrouwenpolder 11 en 4 uur Ds J. M. Bloemkolk Wesjjcapelle 9.30 uur Ds J. E. Visser 2.30 uur Leesdienst CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds J. A. Tiemens Axel 10 en 2.30 uur Cand. H. Rabbers te Buinen Hoek 10 en 2.30 uur Oostburg (in „Pro Rege" 10 en 2.30 uur Ds A. A. Oostenbrink Schoondijke 11.30 en 3 uur Ds I). de Vries Terneuz.en 10 en 3 uur Ds G. W. v. Houte Zaamslag 10 en 3 uur Ds A. B. W. M. Kok Zoutespui 10 en 2.30 uur Cand. J. Deenink te Hilversum CLASSE GOES. Baarland 10.30 en 3 uur Ds W. J. de Ruiter Borssele 10 en 2.30 uur Leesdienst Driewegen 10 en 2.30 uur Ds A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds Joh. Booij Bed. H. Av. en Nabetr. Collecte Kerk. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Kapelle-Biezelinye 10 en 2.30 uur Kattendijke 9.30 uur Leesdienst Kruimngen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds E. Beukema Nieuwdorp 10 uur Ds E. Beukema 2.30 uur Leesdienst Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds M. P. van Dijk Wolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds G. van Heiningen Yerseke 9.30 en-2 uur Ds A. van Egmond CLASSE THOLEN. Krabbendijke 9.3Ö uur Ds J. Haitsma te Roekan je Bevestiging van Q^nd. P. de Bruijn 2.30 uur Ds P. de Bruijn Intrede Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Leesdietist CLASSE ZIERIKZEE. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds H. Veenstra Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds L. Dorst Voorb. H. Av. Haamstede 10 en 3 uur Ds H. C. Voorneveld Kamperland 10 en 2.30 uur Ds II. Scholing Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds H. v. d. Berg Wissenkerke 10 en 2.30 uur Leesdienst Zierikzee 10 en 3.30 uur Ds J. Meester Zonnemaire 10 en 2.30 uur Leesdienst Aan hen, die het abonnement voor het eerste halfjaar 1946 willen zenden, wordt vriendelijd ver zocht dit te doen vóór 15 Maart, Daarna worden de kwitanties per post verzonden met verhooging van 10 cent incassokosten. Gireert f 2.50 aan LITTOOIJ OLTHOFF Middelburg. Postrekening No. 42280.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1946 | | pagina 3