qfficieele^erichten" Jeugdrubriek. Niet minder dan 40 vertalingen van den Bijbel of ge deelten daarvan verschijnen. Hij richt scholen op, melaatscheninrichtingen enz. Ja hij komt zelfs tot de "stichting van een Christelijke Hoogeschool. Kenner van planten als weinigen, legt hij bovendien een bota nische tuin aan. Wij zien, een man met een schier bovenmenschelijke werkkracht. De blijvende beteekenis van dezen grooten dienst knecht des Heeren, is dat hij de Zënding mede door zijn voorbeeld geplaatst heeft voor de eisch en de vraag naar de juiste methode. Ds Oussoren heeft zijn dissertatie met name gewijd aan de principes van Carey's zendingswerk. Wie onder onze lezers eën eenvoudige levensbe schrijving over deze groo'te in het Koninkrijk Gods wil lezen, mpge ik verwijzen naar het mooie boekje van Dr H. G. Beusekom Wiliam Carcy. Wij besluiten met Dr Oussoren het salve, salve toe te roepen en van zijn held het levensdevies nog aan te halen. Attempt great things for God Expect great things from God. Tracht naar groote dingen voor God. Verwacht groote dingen van God. M. N. J. H. KINDERWEEDOM ROEPT OM DE BARMHARTIGHEID VAN CHRISTUS. In ,,In de Waagschaal", van 27 Oct. schreef Ds Buskes het volgende fel geprangde artikel. „Vijftien duizend kinderen zonder thuis wachten op een daad van de kerken.'. Het op zichzelf al zo gecompliceerde probleem van de politieke gevangenen wordt nog verzwaard, door dat het verbonden is met een probleem, al even ge compliceerd, maar in zijn wezen en verschijning veel tragischer en pijnlijker, het probleem van de kinderen van al deze poljtieke gevangenen. Wij zitten met een honderdduizend politieke gede tineerden. Wij zitten tegelijkertijd met de ruim vijftienduizend kinderen van deze gedetineerden. Vader en moeder zijn gearresteerd, de kinderen bleven alleen achter en zitten opgesloten in kampen en tehuizen. Dit is êen misdaad, die door ons aan deze meer dan vijftienduizend kinderen bedreven wordt. Wij weten heel goed, dat ons volk er niet aan denkt, dit verblijf.van vijftienduizend jongens en meis jes in kampen en tehuizen als een misdaad te erkennen. V/ij zijn er echter zeker van, dat het dit over vijf of tien jaar wel zal doen, maar dan is het te laat en zijn er alleen nog de scherven. Men realisere. zich, dat alle voorwaarden voor een behoorlijke verzorging momen teel" ontbreken. Er zijn tehuizen, waar vooi* alle kinderen samen één handdoek beschikbaar is, 'waar geen, bed en geen beddegöexl aanwezig is, waar de kinderen op stro zon der lakens of dekens slapen, waar alles ontbreekt^om de kinderen enigermate bezig te houden, waar ook het meest eenvoudige apparaat voor directe medische hulp een thermometer schittert door afwezigheid. Dit is evenwel het ergste niet.-In deze tekorten kan wellicht na enige tijd voorzien worden. Het ergste is,- dat er geen geschoold personeel is, dat in staat is aan deze kinderen geestelijke leiding te geven. Op grond van gegevens zijn wij er zeker van, dat een onderzoek tot de meest ontstellende ontdekkingen zou leiden. Wat. komt er van deze kinderen terecht Van deze kinderen zullen er honderden verkomme ren, omdat zij het heimwee naar vader en moeder physiek en psychisch niet aan kunnen. Van deze kinderen zullen honderden voor hun hele leven verknoeid worden, omdat zij geen mensen om. zich hebben, die hen in liefde in de moeilijkheden van hun karakter trachten te verstaan. Van deze kinderen zullen honderden onverschillig, cynisch en hard worden, omdat er geen leiding is, die aan hun leven een wezenlijke inhoud geeft. Wat komt er van de g£estelijke en godsdienstige opvoeding van deze kinderen terecht Het staat voor mij vast,' dat wij aan deze kinderen een misdaad begaan. Het probleem der politieke gevangenen is al een kankergezwel in ons volksleven, al weten de meesten inog niet 'half hoe erg het is. Maar wat er met hun kinderen gebeurt is zeer be paald een misdaad en deze misdaad wordt, door ons volk, dat wil zeggen door ons allen, aan deze kin deren bedreven. Ik keg alle redeneringen, waarmee men om dit alle^, heen praat en de kinderkampen en kindertehuizen aan nemelijk tracht te maken, maar al deze redeneringen kunnen niet ongedaan maken, dat meer dan vijftien duizend kinderen geen thuis meer hebben en dat zij leven in omstandigheden en verhoudingen, waarin we zenlijke opvoeding een volslagen onmogelijkheid is. Wat doen de kerken Ik weet het niet. Wat ik zou willen, dat ze deden Dat, indien dé vaders en moeders van deze kinderen niet vrijgelaten worden, wat in vele, zo niet in de meeste, gevallen verreweg het beste zou zijn, deker ken deze kinderen, zo niet allen dan toch die beneden de tien jaar, adopteren en in gezinsverband opnemen. Dwars tegen de geest van deze tijd in. Zij zouden bij het volk misschien iets van hun al te grote reputatie verliezen. Maar zij zouden misschien duizenden van deze kin deren voor geestelijke en zedelijke ondergang bewaren. Oppakken en opsluiten is een klein kunstjewOok een goedkoop kunstje, al zal het ons land millioenen kosten. Maar de grote kunst om het probleem van deze kinderen menselijk, rechtvaardig en barmhartig op te lossen, moeten wij nog leren. Vijftienduizend kinderen zonder thuis wachten op -een daad van de kerken. J. J. B. Jr. Dit is ons en velen uit het hart gegrepen. Wij danken Ds Buskes dat hij het mes zoo in onze con sciëntie zet. Wij begaan samen als volk een misdaad aan deze kinderen. Erger,-wij plegen gedachteloos ver raad aan de barmhartigheid van Jezus Christus. Gelukkig is er ontwaken. De Part. Synode van Noord-Holland heeft reeds een commissie benoemd met Dr -Harrestein als voorzitter. Zij heeft bij alle Part. Synodes deze ernstige zaak aanhangig gemaakt en dringt aan dat de zaak dezer kinderen aanstonds op' de buitengewone Synode zal worden behandeld en wel doortastend God. helpe ons om in de balling schap dezer kinderen de ontferming van Christus te brengen. M. N. J. H. De schriftuurlijke gedachte van het verbond N der genade als den weg waarlangs God Zijn uitverkore nen tot de eeuwige zaligheid leidt, is na de Dordtsche Synode geleidelijk aan op den achtergrond geraakt. Dev steeds toenemende verwereldlijking der kerk ge durende den gouden eeuw van ons volksbestaan is hiervan hoofdoorzaak geweest. De overheid legde de kerk aan banden. Tot het bekleeden van ambten werd het lidmaatschap der Geref. Kerk vereischt. De kerkelijke tucht verslapte. En naarmate ongeloof en zondedienst ongehinderd een plaats in de kerk. gin gen innemen, viel het den geloovigen steeds moeilijker in die kerk te blijven zien de openbaring van het lichaam van Christus, haar té beschbuwen als de gemeente der uitverkorenen en de gedoopte en te doopen kinderen als het zaad der belofte, het God- geheiligd zaad te zien. Het Avondmaal werd tot een uiterlijk vertoon, de Doop tot een'zinledige traditie. En iqet die praktijk voor oogen werd door de Godgeleerden de kerk (met een kleine k, de zjchtbare kerk) van de Kerk (de wa're Kerk) gescheiden. De doop mocht dan inlijven in de zichtbare kerk en een uiterlijke heiliging met zich brengen, zulk een doop was maar een uitwendig teekentje, de Doop des Geestes was pas de ware doop. De uitwendige kerk kon niet meer voor de ware kerk, het uitwendig verbond niet meer voor het ware ver bond, de doop met water niet meer voor. het teeken en zegel van de afwassching door het bloed en den Geest van Christus gehouden worden. De tucht viel weg en de waarde van den Doop, van het verbond der genade en van de Kerk ging teloor. Daarom moest ook eerst de kerk tot reformatie komen voor en aleer de kerk „Gods verbond en woor den weer als haar schatten kon gadeslaan." De kerk kwam tot reformatie in 1834 en in 1886. En hoe onderscheiden beider opkomst en doorwerking ook geweest mogen zijn, zoowel Afscheiding als Doleantie zochten de draad weer op te nemen daar, waar zij bij het verval der'Hcerk was afgebroken. In menig opzicht werd uit de HerV. Kerk een theo logische erfenis meegenomen, waarvan men zich eerst na veel strijd kon ontdoen. Uitverkiezing en verbond in hun onderlinge samenhang en tevens in hun eigen geaardheid te handhaven, was inzet van dien strijd. Reeds in 1837, dus 3 jaar na het begin der Af scheiding sprak de synode uit„Daarom rekent de Synode met het Doopsformulier de kinderen der ge- loovige'n te moeten houden voor lidmaten der ge meente Christi, voor erfgenamen de$ Rijks Gods -4>n Zijns Verbonds." Het is m.n. Dr. Abraham Kuyper geweest, die de leer der verbonden als een centrale waprheid van onze Geref. belijdenis heeft uiteengezet. Mocht men al in onderdeden Kuypers gedachtegang niet willen volgen, dank zij Kuypers arbeid werd toch dé waarde van het verbond der genade weer verstaan en dit verbond als het eenig schriftuurlijk standpunt aanvaard tegenover alle methodisme en piëtisme. Het was de goede, oude tijd, waarin bij alle moeilijkheden de namen- van Kuyper en Bavinck in één adem werden genoemd als van theologen, die een ware reformatie in de Gereformeerde Godgeleerdheid hebben teweeg gebracht. Leest men sommige bladen van dezen tijd, dan krijgt men den indruk als zou allé kerkbederf en belijdenisvervalsching teruggaan op Dr Kuyper. Er schijnt geen gevaarlijker dwaling te zijn dan ^je Kuyperiaansche. Modernen van 50 jaar geleden hadden hem niet feller kunnen aanvallen. Wij, jongeren, kennen Kuyper niet meer. Wij ken nen hem slechts uit zijn boeken. Die boeken waren klaar en af. toen wij begonnen ffe lezen. We zijn er niet mee gegroeid, zooals de lezers van Standaard en Heraut met de boeken van Kuyper geestelijk ge sproken meegroeiden. Dat was dagelijksche kost. Daar werd wekelijks naar uitgezien. Dat werd van week tot week gelezen en besproken van stukje tot beetje. Werd er een discussie met Kuyper geopend, •elk van zijn lezers was bij de zaak betrokken. En daar was verschil van inzicht. Daar was* onderlinge strijd, heftige strijd soms. Over Kuypers beschouwing der theologie, over de volgorde der weldaden, die Christus in de orde des Heils aan de uitverkorenen Gods schenkt.^ Er was ook verschil over de Doop. In 1892 zijn de kerken uit Afscheiding en Doleantie samengekomen, maar deZe vereemging heeft een pro ces van ineensmelting rrv">et£n dciorloopen. dat tot de synode van Utrecht in 1905 heeft geduurd. Meer dan eens dreigde het aanvankelijk samengevoegde weer uiteen te vallen. Maar ondanks of misschien ook door de hitte van den strijd is toch de eenheid bevestigd, die tenslotte in 1905 haar volle beslag kreeg. A. J. A. T. AGENDA van de Particuliere Synod, e der Gerefor meerde Kerken in de provincie Zeelandte houden D.V. Dinsdag 18 December 1945, v.m. 10 uur, in Hotel „De Korenbeurs" Grote Markt 17, Goes. 1. Opening namens de roepende Kerk door Ds Joh. Booy van Heinkenszand. 2. Onderzoek der credentialen. Afgevaardigd werden a. Door de classis Axel Primi Ds G. W. van Houte, Terneuzen Ds J. A. Tiemens, Aardenburg Oud. Br. A. C. Catsman, Aardenburg Br. M. van Lange- velde, Terneuzen. SecundiDs A. B. W. M. Kok, Zaamslag Ds D. de Vries, Schoondijke Oud. Br. J. W. Bakker, Zoutespui cBr. J. Prins, OostburgJ b. Door de classis Goes Primi Ds Joh. Booy, Heinkenszand Ds J. Koolstra, Kruiningen Oud. Br. A. J. Koppe, Yerseke Br. M. de Mey, Borssele. SecundiDs A. van Egmond, YersekeDs W. J. de Ruiter, Baarlapd Oud. Br. Nic. Baljé, Nieuwdorp Br. W. Bogaards, Kapelle. c. Door de classis Middelburg PrimiDs A- C. Hey, Koudekerke Dr N. J. Hommes, Middelburg Oud. Br. P. Boon, Middelburg Br. E. Tange, O. en W. Souburg. Secundi Ds. A. de Koning," GoesDs M. Vreugdenhil, Meliskerke Oud. Br. T. Bosse- laar, Aagtekerke Br. T. Winter, Middelburg. d. Door de classis Tholen Primi Ds W. M. Ie Cointre. Bergen op:Zoom Ds- C. A. Vreugdenhil, Oud-Vossemeer Oud.: Br. Dr. K. Hartsuyker, Bergen op Zoom Br. Mr. J. J. Versluys, Oud-Vossemeer. x SecundiDs Joh. Spoelstra, Anna Jacoba- polder Ds H. J. Swierts, Tholen Oud. Br. J. J. Boon, Bergen op Zoom.; Br. M. W. Ver kammen, Tholen. 'u e. Door de classis Zierikzee Primi Ds H. v. d. Berg, Scharendijke Ds H. Scholing. Kamperland Oud. Br. W. v. d. Berg, Bruihisse Br. W. v. Dijke, Nieuwerkerk. Secundi: Ds H. C. Voorneveld. Haamstede; Ds H. Veenstra, ColijnsplaatOud. Br. G. M. bij de Vaate Br. J. A. van Waveren. 3. Verkiëzing van het Moderamen. 4. Notulen. 5'. - Voorlezing gevoerde correspondentie. 6. Ingekomen stukken, w.o. een schrijven van de Advies-Commissie voor verzorging van kinderen van N.S.B/ers, benoemd door de Particuliere Sy node van Noord-Holland. Andere stukken zijn tot heden (10 Dec. 1945) niet binnengekomen bij de roepende Kerk. 7. Behandeling eventuele instructies, i.a. voorstel classis Middelburg, inzake de Prae-adviserende Hoogleraren ter Synode (zie „Zeeuwsche Kerk bode" van 7 Dec. 1945). Dit voorstel is evenmjn nog binnengekomen bij de roepende Kerk. 8. Verkiezing afgevaardigden naar de Generale Sy node van 22 Januari 1945. 9. Rondvraag. 10. Korte notulen. 11. Sluiting. Namens de Roepende Kerk van Goes, J. BOER, praeses. H. C. v. DONK, scriba. Oostsingël 84, Telefoon 2272. Goes, 10 December 1945. De vergadering van de Kerken in de Classis Zie rikzee zal D.V. worden gehouden op Woensdag 9 Ja nuari 1946 té Zierikzee. Stukken voor-het agendum te zenden aan den eerst- ondergeteekende vóór 20 December 1945. 'Namens de roepende Kerk van Kamperland, H. SCHOLING, praes,es. ADR. POORTVLIET, scriba. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Zierikzee, op Woensdag 10 October 1945 1. Namens de roepende Kerk van Haamstede opent Ds Voorneveld de vergadering, Iaat zingen Ps. 133 3, leest Gal. 6 19 en gaat voor in gebed. Hij spreekt een woord van welkom, in het bi zonder tot Ds Scholing van Kamperland, die voor het eerst ter vergadering is. 2. De credentiebrieven worden nagezien door de af- - gevaardigden van Bruinisse. Alle Kerken zijn wettig vertegenwoordigd. 3. De vergadering constitueert zich. In het mode- ramen nemen zitting Ds v. d.Berg, praeses Ds Voorneveld, assessor Ds v. d. Berg, praeses 4. De notulen worden gelezen en vastgesteld. 5. Ingekomen stukken. Met droefheid wórdt vooral van het volgende kennisgenomen

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1945 | | pagina 2