OFFICIEELE BERICHTEN KERKNIEUWS. PREDIKBEURTEN. opgebouwde werk. Maar Versteegt geloofde onwrik baar in de trouw des Heeren, die Zijn werk ook voor de koopvaardij niet zou laten varen. En -in dat geloof is hij niet beschaamd. In 1942 werd hij gevangen genomen. Wij. wisten wat dat voor hem beteekende. Reeds eerder töch had hij met de S.D. kennis ge maakt, maar was hij na wekenlange gevangenschap in Scheveningen als door een wonder Gods vrij ge komen. Hij verteldeons wat dat opgesloten zijn in de cel voor hem beteekende. Voor-Jiem, den zeeman, die de benauwing van de vier muren niet ••'erdargen kon en die de ruimte noodig had. FJa zijn vrijlating was lyj feller dan ooit. Hij kon niet zwijgen. Hij moest van het Evangelie getuigen. Zoo moesten wij hem voor de tweede maal missen, niét vermoedend, dat het thans voor goed zou zijn. Zijn jarenlange afwezigheid was voor het college van deputaten ten zware handicap. Wij meenden, dat wij dezen pionier r.iet konden missen. Wij hadden 'aan zijn ervaring als oud zeeman zoo'n groote befioefte. Zijn sterk geloof ;n de roeping, die de Heere ons voor de koopvaardij had gegeven, stimuleerde ons zoo. "Toen kwam het bericht, dat wij hem nooit meer in ons midden zouden terugzien. Gods wegen bicken anders dan de onze te zijn. Hij heeft er in Zijn genade* echter voor gezorgd, dat Versteegt in zijn gevangen schap door iemand, die later werd opgepakt en in het zelfde kamp werd opgesloten, toen op de hoogte kwam van de gezegende voortgang van het werk der geeste lijke verzorging van onze koopvaardij. Vór zijn ster ven is hem nog verteld kunnen worden, dat de kroon op Zijn jarenlange pioniersarbeid is gezet door het beroepen <van een zeemanspredikant, ds. Wristers. Onze kerken kunnen de nagedachtenis van ds. Jan Versteegt niet beter eeren dan door in groote, offer bereidheid. het mogelijk te maken, dat de» arbeid dei- geestelijke verzorging van onze koopvaardij met kracht kan worden voortgezet.. Leeuwarden. Kremer. SINT-LAURENS. Zondag 15 October 1944 hielden wij voor 't laatst dienst in ons Kerkgebouw als Ger. Kerk. Het water .stroomde reeds vele huizen binnen en de bewoners ervan vluchtten naar elders. Spoedig was ook^ de Kerk vol water en hield Ds Koning de eerstvolgende Zondagen gemeenschappelijke diensten in de Herv. Kerk en later in de woning van K. Huisman. Met de evacuatie van onzen predikant werden ook deze dien- sten gestaakt. Thans hopen wij, na bijna veertien maan den, op Zondag 9 December weer ons Kerkgebouw in gebruik te nemen. Dank zij den ijverigen arbeid van meisjes en vrou wen die schrobden en schuurden, van br. Walraven en zijn helpers die vöor het noodherstél zorgden en br. Hillebrand, die de kachels plaatste, is dit thans mogelijk, zelfs in een verwarmde Kerk. Is het wel nodig ónze kerkleden aan te sporen deze diensten Bij te wonen Om 10 uur v.m. en -2.30 uur n.m. Immers neen. Wat een voorrecht dit te mogen en te kunnen. Velen die verder dan Middelburg moeten komen, zal het nog moeilijk vallen. Maar tal van gezinnen wonen al in ons dorp en uit Middelburg komt mén ongetwijfeld deze eerste diensten meemaken. Verschillende, van onze leden zijn door de dood ons ontvallen. Maar wij geloven dat zij de eeuwige Sabbat vieren. Volmaakt en ongestoord. Zullen er ook zijn die niet meer met ons willen vergaderen Bezwaarde broeders en zusters Ik zag van sommigen uwer uw bijbels nog liggen. Yeihg be waard op de gaanderij. Zij wachten op U a.s. Zondag. Er zijn zulke heilige herinneringen aan vroegere dien sten in onze Kerk. Uw belijdenis, de doop van Uw lievelingen en nog zoveel meer. Komt nog eens terug.. Al was het maar deez' ene keer. V/ij prediken Christus die ook U roept en nodigt Komt allen' tot mij die vermoeid en belast (ook be zwaard) zijt. Ik zal* U rust geven. Allen zullen wij luisteren naar de bediening des Woords door onzen predikant en dan zullen wij ook wel zingen Dan ga ik op tót Gods altaren, Tot "God, mijn God, de bron van vreugd, Dan zal ik' juichend stem en snaren Tot roem van Zijne goedheid paren, Die na kortstondig ongeneugd, Mij eindeloos verheugd. Middelburg, 5 December. P. BOON, Ouderling. voorslag van een aantal broeders uit den lande de roepende Kerk van Utrecht te verzoeken de t hoogleeraren in de theologie niet ter Generale Sy node uit te nodigen als prae-adviseerende leden, maar de dankbaarheid uit te spreken voor den arbeid der hoog leeraren. De classis besluit tot het volgende voorstel aan de Part. Synode met verzoek om doorzending naai de Gen. Synode Voorstel in zake de praeadviseerende Hoogleeraren ter Synode. De Classis Middelburg in haar vergadering van Maandag 3 Dec. 1945 spreekt naar aanleiding van voorstellen gedaan in Onze Kerken om^de Hoog leeraren in de Theologie aan de Theol. Hooge- school der Kerken en aan, de Theol. Faculteit der V. U. niet als praeadviseerende leden der komende buitengewone Gen. Synode te laten deelnemen, als haar overtuiging het volgende uit a. dat het verzoek van 34 broeders in den lande aan de roepende Kerk van Utrecht gedaan om de Hoogleeraren voor de komende -Synode niet als praeadviseerende leden uit te noodigen, Kerkrechtelijk al onjuist is en ipoet worden af gewezen, omdat de beslissing daarover niet kan berusten bij een roepende Kerk. b. dat de classis Middelburg de voorstelling alsof de vorige Synodes onder professorendruk zou den hebben gestaan en zoo haar beslissingen zou hebben genomen afwijst als een onbewezen beschuldiging en onrechtvaardige disgualificatie van den arbeid der Synode als ook van arbeid en personen der Hoogleeraren. c. dat het thans uitsluiten der Hoogleeraren als praeadviseurs onafwendbaar en geheel ten on^- rechte den indruk zou wekken als zouden zij door hun Synodalen arbeid mede schuldig zijn aan het Kerkelijk conflict en de Kerkscheuring. d. dat die indruk ook niet. wordt weggenomen, al geschiedt de «uitsluiting in den vriendelijken vorm van een verzoek aan bedoelde praeadvi seurs om van hun recht tot deelneming geen gebruik te maken, gelijk de Kerk van den Haag- West voorstelt. dat de classis Middelburg van harte instemt met de uitspraken van den Haag-West sub a en b, aldus luidende dat zij dankbaar is voor den omvangrijken en beteekenisvollen arbeid, die de Theologische hoogleeraren als praeadviseerende leden van onze Synode hebben verricht; dat zij in geen enkel opzicht voor haar rekening neemt de voorstelling, alsof-de Synoden onder druk van de professoren haar beslissingen ge nomen zouden hebben, aangezien zijovertuigd is, dat onze Synoden bij haar besluiten zich hebben laten leiden door wat Zij het waarachtig heil van onze Kerk hebben geacht" g. dat de classis Middelburg juist op grondvan het onder geciteerde afwijst de gedachte als zouden de Hoogléeraren rechters in eigen zaak kunnen zijn, waar zij niets te beslissen hebben, maar alleen de Synode en dat er daarom geen noodzaak is om den schijn hiervan te vermijden. h. dat zij vergelijking van de positie der Hoog leeraren ter Synode met hen, die keurstem heb ben op. een meerdere vergadering, maar naar art. 33 K.O. niet mogen beslissen, in zaken, die hun eigen persoon of hun Kerk aangaan, beslist afwijst als geheel onjuist.. i. dat zij oordeelt, dat het waarachtig heil der Kerken mede brengt, dat de Gen. Synode, nu «s» minder dan ooit, buiten de adviezen der Hoog leeraren om, haar beslissingen neme. j. deze hare gevoelens door te zenden aan de Part. Synode van Zeeland met verzoek deze uitspraken over te; nemen en op haar beurt weer door té zenden ter Gen. Synode, opdat deze elke verkeerden indruk van de Hoogleeraren wegneme en met dankbaarheid blijve gebruik makerv van hun Synodalen arbeid. 4. Als afgevaardigde naar de buitengewone verga dering der Partic. Synode van Zeeland worden gekozen primi Ds A. C. Heij Dr N. J. Hommes oud. P. Boon, E". Tange. secundi: Ds A. Koning Ds. M. Vreugdenhil oud. J. Bosselaar, T. Winter. 5. Rondvraag Aanvangsuur zal worden vervroegd. Vacature-beurten worden geregeld. 6. Ds Koning sluit de vergadering. Op >last van de Classis, Ds J. M. BLOEMKOLK, 2e scriba. Domburg roepende Kerk. VERGADERING CLASSIS MIDDELBURG 3 December 1945. 1. Dr. N. J. Hommes opent voor de Kerk van Arne- muiden de vergadering, laat zingen Ps. 25 2, leest Jesaja 53 16 en gaat voor in gqfced. 2. Kerk van Vlissingen ziet dé credentiebrieven na. In orde bevonden. Moderamen neemt zitting Ds A. Koning, praeses Ds A. C. Heij, assessor Dr N. J. Hommes, le criba Ds J. M. Bloemkolk, 2e scriba. 3. Instructies Middelburg verzoekt niet in te stemmen met de Drietal te Zierikzee, T. Lopers te Bellingwolde, J. W. de Ruiter te Baarland en J. J. G Westera te Vrijhoeve-Capelle. Tweetal te Blokzijl, J. Strikwerda te Munneke- buren en W. H. Wamsteker te Montfoortte Kiel- windeweer J. Wa Deenink, cand. en hulppred. tè Nieuw-Vennep en A. Vos, idem te Haulerwijk te Meppel (vac. H. W. Engelkes)' H. U. Buitink te Nieuw-Beets en W. A. Krijger te Oostwóld (Old.) te Groningen (6e pred.plaats) D. van Enk te Veenen- daal en dr P. Prins te Dordrecht. Beroepen te Axel, M. Hamming te Oude-Pekela; te Amsterdam (2 vac.) P. N. Kruyswijk te Hilversum en Js. v. d. Linden te Haarlem te Ambt-Vollenhove- St. Jansklooster en te Oudemirdum H. U. Buitink te Nieuw-Beets te Hoogeveen (vac. J. Meijer) W. A. Krijger te1 Oostwold (Old.) te Rotterdam-Feyenoord D. V/arnink te Bolnes te IJsselstéin F. J. Jansen, cand. en hulp-pred. te Heemse. Aangenomen naar Franeker (vac. G. Brinkman) W. Diepersloot te Diemen. Bedankt voor Aalten (vac. P. Kuijper) D. de Boer te Munnekezijlvoor Oosterend (Fr.) dr H. M. Matter te Baambrugge. Afscheid en intrede. Na te zijn bevestigd door vader, ds S. W. Bos van Leeuwarden, deed ds G. Bos, gekomen van Oudega (,W.) intrede te Murmerwoude, met 1 Cor. 1 24. Na bevestiging door ds G. Toorn vliet van Groningen met 2 Cor. 12 79, deed ds H. Volten, gekomen van Haren, intrede te Enschedé, sprekende over Zach. 4:6-Wegens vertrek naar Rotterdam-Charlois naam ds S. J. Ridderbos afscheid van Sleen, sprekende over Joh. 4 12. Na bevesti ging door zijn voorganger, ds S. G. Bloem van Hoog kerk, met Ef. 4 1013a, deed ds W. Wijma, ge komen van Haaksbergen, intrede te Gasselternijeveen met Mare. 6 5 en 6. Ds J. van der Staal te Gorre- dijk is voornemens .16 Dec. a.s. intrede te doen te Leens, na bevestiging door ds J. Dijk van Winsum- Obérgum.' Ds G. van Wilgenburg té Monnikendam is voornemens 2 Dec. a.s. zich te Aalten te doen vestigen door ds D. Veenhuizen aldaar, om dan 23 Dec. d.o.v. intrede te doen. Zondag 9 December 1945 CLASSE MIDDELBURG. Middelburg. Collecte voor de geestelijke arbeid in het IJsselmeergebied. Hofpleinkerk 9 30 uur 5.30 uur Noorderkerk 9.30 uur 2.30 uur Dr N. J. Ilommes Zondag 48. Cand. J. W. Deenik te Nieuw-Vennip Cand. J. W. Dcenilc Dr N. J. Hommes Zondag 48. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds J. M. Bloemkolk Bed. II. Av. en Dankz. Domburg (R.K. Kerk) 11 uur Leesdienst 4 uur Ds J. E. Visser Gapinge Grijpskerke 10 uur Leesdienst 1.30 uur Ds Th. II. van Andel Koudekerke 10 en 2.30 uur Ds A. C. Heij Sint Lanrens 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Dankdienst Meliskerke 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Serooskerke 10 uur Leesdienst Voorber. H. Av. 2 30 uur Dr. N. J. Hommes Souburg 9 30 en 4uur Ds Th. II. van Andel Veere 9 30 en 2.30 uur Vrouwenpolder 9.30 en 2uur "Westkapelle 9.30 en 2 uur Ds J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. CLASSE AXEL. Aardenbuig 10 en 3 uur Axel 10 en 2.30 uur Hoek 10 en 2.30 uur Ds A. Tiemens Cand. W. J. Schenk te Zaandam Oostburg (in de School met den Bijbel) 10 en 2.30 uur Ds A. A. Oostenbrink Schoondijke 11.30 en 3 uur Ds D. de Vries Zaamslag 10 en 3 uur Ds A. B. W. M. Kok CLASSE GOES. Baarland 10.30 en 3 uur Borssele' 10 en 2.30 uur Driewegen 10 en 2.30 uur Goes 9.30 en 5.30 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 Kattendijke 9.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Lewedorp 10 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 uur 2,30 uur Wolfaartsdijk 10.30 en 3 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Ds W. J. de Ruiter Leesdienst Jjeesdienst p Ds Joh. Rooij uur Ds A. Scheele Ds P. van Dijk Ds J. Koolstra p Ds E. Beukema Leesdienst Ds M. P. van Dijk Ds G. van Heiningen 9 CLASSE THOLEN. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur CLASSE ZIERIKZEE. Ds P. Bakker te Andel Ds D. Kuiper Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds H. Veens tra Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds L. Dorst Bed. II. Av. en Dankz. Haamstede 10 en 3 uur Ds H. C. Voorneveld Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds H. Scholing Wissenkerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 3.30 .uur Ds M. v. d. Bosch te Breda Zonnemaire 9.30 en 2'uur Le esdiens

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1945 | | pagina 7