OFFICIEELE BERICHTEN KORT VERSLAG KERKNIEUWS. leven. Prof. H. was geen propheet. Hij was cultuur- philosoof. Wij willen theologisch ons bezinnen op deze vragen. En dan weten wij dat het Evangelie moét uitgaan. Het zal de wereld niet verbeteren in dien zin, dat het een paradijs van kunst en beschaving brengt en de wereld maakt tot een lusthof voor den mensch. Maar het Evangelie van Jezus Christus pre dikt genade. Dit is zakelijk, behoud, herstel, genezing. Zoo is het gebracht in de beproevingen en smarten van dit leven. Ook in het repatriatie-leed. Zoolang de wereld bestaat, en wereld en menschheid zullen dragen de smarten van een geoordeeld leven, heeft de Kerk te prediken aan een geschonden wereld: „Genade, die geneest!" BOpY. Af scheid. Deze week zou een legeronderdeel van uit ons land naar Indië vertrekken. Met deze afdeeling der Stoot troepen gaat als veldprediker mee Ds. H. Fransen, tot voor kort predikant der Geref. Kerken Borssele Driewegen. 30 Sept. j.l. preekte hij afscheid in zijn gemeenten. Hij kon niet denken dat zijn vertrek naar Indië nog zoolang zou worden uitgesteld. Maar ein delijk zijn de voorbereidselen van het a.s. vertrek in orde gekomen. Of, terwijl wij dit schrijven, „de tros al losgesmeten is", is nog niet bekend. Onze gebeden vergezellen de jongens die in Vader- landschen plicht de verre tocht gaan ondernemen om de orde in Indopesië mee te helpen herstellen. Aan den voor-avond van het vertrek had een samen komst plaats in de N. Herv. Kerk te Weert (L.)In deze bijzondere „dienst" spraken ds. J. C. Konings- berge en ds. A. W. Nijenhuis, terwijl ds. H. Fransen de eigenlijke „preek" hield. Een stuk uit-de afscheids preek volgt hieronder Bij het afscheid van het IVe Bat Stootgroepen. „Houd dat ge hebt opdat niemand uw kroon neme." Openb. 3:11b. Het evangelie heeft door de eeuwen heen het denken van ons volk beïnvloed, zijn levenshouding beheerscht en zoo onze historie bepaald. Met een steeds nieuwe ontroering zingen wij. ons vrome volkslied eens den Vader des Vaderlands op de lippen gelegd Mijn schild en de betrouwen zijt Gij o God mijn Heer Op U zoo wil ik bouwen, verlaat mij nimmer meer. En toen de brutale bezetters met heidensche wreed heid het ondernomen hebben om de christelijke grond slagen van ons volkskarakter los te wrikken, hebt U zich alseen keurbende van spontaan georganiseerde stoottroepen in de strijd geworpen, U bewust dat het ging om de hoogste levenswaarden, met de bede in het hart dat ik toch vroom mag blijven, Uw dienaar 't aller stond de tyrannic verdrijven, die mij mijn hert doorwondt. Dat was goed. De krans der overwinning is ons uitgereikt. Onze gevallen vrienden die getrouw ge weest zijn tot de dood, kregen de kroon des levens, het eeuwige leven in onvergankelijke heerlijkheid. Wij kregen de krans'van Christus' lof! Maar de Heiland roept ons toe Houd dat ge1 hebt, opdat niemand uw kroon peme Wij gaan naar Indië. Voor Koningin en Vaderland en daarin dienen wij Hem die de Koning der Koningen ds en de heer der heeren. Wij. staan voor geen ge ringe taak. Een zware verantwoordelijkheid rust op ons. Een heel vólk ziet ons na. De moeilijkheden die we zullen moeten overwinnen, zullen niet klein zijn. Er z^l allerlei verleiding wezen. Van de wellustige dienst van Dionysius of te wel Bacchus, de god van de wijn, gaat nog steeds een verlokkende bekoring uit. - We moeten er maar op berekend zijn dat de geeste lijke strijd wel eens zoo hèvig kan worden, dat er oogenblikken in ons leven komen waarin ge denken zoudt het niet meer tè kunnen volhouden. Maar weet dan wie als een genotzoeker zijn leven vergooit, die raakt zijn kroon, zijn eerekrans kwijt. Daarom houd dat ge hebt Al wat ge hebt ontvangen als goddelijk geschenk, het Evangelie, de band van uw hart aan de Heere Jezus, Die in de heinel is, uw vertrouwen, uw hoop op de uiteindelijke overwinning, alles wat ge hebt verkregen in verbeten strijd, alles wat je hebt, wat goed is efi edel, wat waar is en schoon, houd dat vast. Blijf in de gevechtshouding. Zorg er voor dat ge niet verslapeen verweekellijkt, en verliest wat ge hebt^ zoodat ge uws vaders ver- Wijten verdient en uw moeders gebeden beschaamt, uw kinderen niet meer eerlijk in hun heldere kijkers kunt zien en de graven van uw gevallen vrienden èvenzooveel aanklachten tegen U zouden worden. Kortom, wees trouw. /Trouwens jegens God en men- èchen met het vaste voornemen in uw hart Den Vaderland getrouwe blijf ik tot in den doet. Strijd zoo de christelijke levensstrijd aan alle fronten. Laat U uw overwinningskrans nooit ontrukken, maar houd dat ge hebt.. t Zoo zal de trouwe Zaligmaker u uit alle verzoeking -feewaren voor Zijn hemelsch Koninkrijk. (Uit de afscheidspreek 24 Oct. '45). H. FRANSEN. Veldprediker IV Stroottroepen. Het moet wel een wonderlijke Kerkdienst geweest zijn, waar, zoo op het oogenblik van scheiden, de gezamenlijke band gevoeld is aan het Evangelie van Jezus Christus. Zoo gaan onze mannen en zonen de groote reis ondernemen. En voor ons als Kerk is het rijk, hem op deze wijze in de geestelijke verzorging te mogen meegeven van onze „domirié's". God zegene hun werk daar. Het Evangelie gaat mee Vergeten wij hen niet in onze gebeden. BOOY. van de vergadering der Classis Axel, ge houden te Terneuzen, Dinsdag 6 Nov. 1945, v.m. 11.30 uur. Art. 1. Ds. Kok opent de vergadering laat zingen Ps. 46: 1, leest vervolgens Efese 3 :1421 en gaat voor in gebed. Art. 2. De Kerk van Aardenburg controleert de credentialen alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. Art. 3. De vergadering wordt geconstitueerd in 't moderamen nemen zitting Ds. Kok, praeses, Ds. de Vries, scriba. Ds. v. Houte, assessor. Ds. Kok verwelkomt de broeders, in 't bijzonder Ds. Oostenbrink, die voor 't eerst ter classicale vérgade- ring aanwezig is; Hij betuigt zijn blijdschap, dat Ds. Tiemens door 't bedanken voor 't beroep van Arné- muiden, voor Aardenburg en voor ons classicale leven nog behouden werd. Vervolgens spreekt hij zijn mede- ueven uit met de kerk van Terneuzen, waarin de scheur nu ook getrokken is en tenslotte verwelkomt hij Prof. Dr. K. Dijk, die ter vergadering aanwezig is, om de besluiten der Generale Synode toe te lichten. Art. 4. De huishoudelijke zaken worden voorloopig uitgesteld, om eerst aan Prof. Dijk gelegenheid te bieden zijn toelichting te geven. De praeses geeft thans gelegenheid vragen te stellen, eerst over de dogmatische zijde der aanhangige kwes ties. Verschillende broeders maken daarvan gebruik Prof. Dijk geeft daarop uitvoerig aantwoord daarna komen de Kerkrechtelijke yragen aan de beurt, die door Prof. Dijk eveneens breed beantwoord worden. De praeses brengt Prof. Dijk hartelijk dank voor zijn bereidwilligheid deze vergadering bij te wonen, en ons met zijn klare uiteenzettingen te dienen. Tenslotte laat hij zingen Ps. 89 1 en op zijn ver zoek eindigt Prof. Dijk met gebed. Art. 5. De vergadering wordt voortgezetenkele ingekomen stukken worden behandeld. Art. 6. Ds. Oostenbrink dankt den praeses voor zijn welkomstwoord. Ds. de Vries brengt verslag uit óver zijn vertegen woordiging bij de intrede van Ds. Oostenbrink. Ds. Kok geeft enkele inlichtingen over art. 13. Ds. v. Houte dringt er op aan, dat "de classicale quota betaald zullen worden. De kerkinstallatie wordt /geregeld. - Art. 7. De eerstvolgende vergadering zal worden gehouden, D.V., 15 Jan. 1946, 11.30 uur te Terneuzen. Moderame Ds. Tiemens, pr., Ds. Kok, scr., Ds. de Vries, ass. Roepend kerk Hoek. Op verzoek van den praeses gaat de assessor voor in dankgebed, waarop de praeses de vergadering sluit. Op last der Classis. G. W. VAN HOUTE, L.t. assessor.' Drietal te Haaksbergen H. Rabbers, cand. en hulppred. te Ruinerwold Koekange, W. S. Schenk, id. te Zaandam en drs Joh. Verhave, id. te Naarden-Bussum. Tweetal te Krabbendijke Ds. J. Hjndriks te Dussen, cand. P. de Bruijnte Charlois. Vlissingen Ds J. Ilindriks ie Dassen, Ds J. A. Tiemens te A ar den burg. Tweetal te Bedum (vac. G. A. Hoekstra) S. D. Lankhuijzen te Zoutkamp en H. J. Riphagen te Har derwijk te Veendam (2e pred.plaats) D. de Boer te Munnekezijl en W. J. Meister te Wommels. Beroepen te Krabbendijke cand. P. de Bruijn te Charlois. t» Beroepen te Onderdendam H. R. Groenevelt te Kollumerpomp te Rotterdam (10e pred.plaats) P. Robbers te'Zuidland: te Ambt-Vollenhove, St. Jans klooster en Hardenberg (vac. R. J. W. Nijkamp) N. B. Knoppers te Lollum te Venlo D. Wijnbeek, cand. te Amsterdamte Delfzijl (als evang.-pred.) A. Vos, cand. en hulppred. te._Houlerwijk. Aangenomen naar Dieren G. v. Andel te Oos- ter-Nijkerk naar Leens J. vander Staal te Gorredijk naar Maarssen J. W. Dragt te Holten naar éKnijpe J. Goris, cand. en hulppred. te Krommenie naar Rotterdam-Z. (vac. prof. dr G. B. Wurth) G. R. Visser te Oudewater. Bedankt voor 's-Gravenhage-W. (7e pred.plaats) G. R. Visser te Oudewater; voor Rijswijk (ZH), (2e pred.plaats) H. de Möor te Boskoop voor Franeker (vac. G. Brinkman)-W. A. Krijger te Oóstwold (Old.); voor Maassluis (3e pred.plaats) W. J. Meister 'te Wommels. Afscheid en intrede. Ds. J. C. Jonkers is voor nemens 2 Dec. a.s. afscheid te nemen van de kerk van Scherpenzeel (Geld.) om 12 Dec. d.o.v. intrede te doen te Delft, na bevestiging: door ds K. van Anken aldaar. Wegens vertrek naar Wotfheze nam ds E. J. Oomkes afscheid van Eefde-Gorssel, sprekende over Joh. 21 18 en 19. Na te zijn bevestigd door zijn zwager, ds N. v. Haeringen van Zweeloo, met Ez. 33 7 deed ds A. A. Oostenbrink, gekomen van Wissenkerke, intrede te Oostburg met Joh. 3:16. -TJa te zijn bevestigd door zijn voorganger, ds J. P. Prins van Sauwerd, met Ez. 33 7 deed ds C. Lugtig- heid, gekomen van Nijemirdum, intrede te ThesingV:, sprekende over Openb. 22->.20. Na te zijn beves tigd door ds Th. Delleman aldaar met Ps 77:21, deed ds B.'Rietveld, gekomen van Leidschendam, in trede te Kralingen met 2 Tim. 2 19. Ds P. van der Spek is voornemens 9 Dec. a.s. „afscheid te némen van Beetsterzwaag, om 23 Dec. d.o.v. intrede te doen té Wanswerd c.a. na tevoren te zijn bevestigd door dr R. Schippers van Rotterdam (voorheeft te Wans werd). Ds L. J. Goede te Slootdorp woont Wieringer- waard A 104a. Ds B. Rietveld woont thans Rozenburglaan 39 te Rotterdam-O. Ds G. Hagens. De classis Leeuwarden heeft uitgesproken, dat ds G. Hagens te Leeuwarden, blij kens zijn aan den kerkeraad aldaar afgelegde verkla ring en zijn handelingen (het leiden van vrijgemaakte kerkdiensten, en het bevestigen van ambtsdragers) het verband met de Ge/ef. kerken heeft verbroken "en daarom van alle rechten aan het predikambt ver bonden, is vervallen. Ds H. de Moor te Boskoop, heeft, naar wij vernémen,vorige week onder Zaltbommel een' vrij ernstig ongeluk gehad. De auto waarin hij gezeten was, werd door een Canadeeschen wagen aangereden en vrijwel vernield. Ds de Moor kwam er nog be trekkelijk goed af en bekwam een lichte hersen schudding, benevens enkele verwondingen. Hij wordt, terwijl wij dit schrijven, in het ziekenhuis te 's-Her- togenbosch verpleegd. Zijn. toestand baart gelukkig geen zorg. Ds R. J. W. Nijkamp te Hardenberg, is be noemd tot leger-predikant in Ned.-Indië, welke be noeming hij heeft aangenomen. J.l. Zondagmiddag heeft hij afscheid genomen van zijn gemeente. Ds C. van Reenen te Woerden is door onge steldheid verhinderd zijn arbqid te verrichten. Hij mag op medisch advies- geen bezoek ontvangen. Ds A. W. Schaafsma te Middenmeer heeft als evacuatie-adres Lambertskaag B 22 te Opperdoes. Zondag 2S October was voor de Gereformeerde Kerk van Oostburg, die zo zwaar getroffen is door verlies van Kerk en Pastorie door het oorlogsgeweld van juist een jaar geleden, een blijde dag. Ds A. A. Oostenbrink, die de vorige Zondag af scheid had genomen van zijn gemeente, te Wissen kerke. werd bevestigd door zijn zwager Ds N. van Haerinnen te Zweeloo. Tot tekst was gekozen Eze- chiël 33 7 en 11, naar aanleiding waarvan de roeping en de taak van den .Herder en Leraar der gemeente werd voorgehouden. In den middagdienst sprak Ds Oostenbrink ziin eerste predikatie als dominé van de Geref. Kerk van Oostburq uit. Johannes 3: 16 werd voor de aemeeWe uiteenaezet en de rijke inhoud van deze bekende tekst aan haar voornehouden. Daarna ging hij over tot een meer persoonlijk woord, daé beantwoord werd voor KevVpraad en gemeente door br. F. Hamelink. voor de Classis Axeldoor Ds De Vries van S-hnonduke en voor de oenabuurde Kerk van Aardenbnrn door D<= Tiemens. Den leraar wérd toeaezonoen Ps 121 :3. De ?nnl van de Ambachtsschool welwillend voor deze gelegenheid afgestaan, was beide keren geheel vol. Examens. Voor het cand. ex. theologie is ge slaagd de heer P. Homburg te Heiloo, na geëxami neerd te zijn door de hoogleeraren van de Theol. Hoogeschool te Kampen en van de Theol. faculteit der V.U. overeenkomstig het door de generale Synode van Leeuwardert (1920) bepaalde. We mogen hieraan toevoegen, dat br. Homburg door dit examen een bijzondere prestatie geleverd heeft nu hij een wensch van jaren her in vervulling zag gaan. Door predikant te worden geeft hij een zeer behoorlijke maatschappelijke positie prijs. Hij is 44 jaar oud en vader van 4 kinderen. Zijn adres is Heiloo, Kerklaan, tel. K 2200, 2761. Theol. Hoogeschool. Geslaagd voor prop.ex. K. A. Schippers te IJsselmonde en D. C. Los te Voorhout. Sibculo-Kloosterhaar. De Geref. kerk alhier heeft bij adres aan den minister van Jusitie te ken nen gegeven, dat zij behoort tot het kerkverband van de Geref. kerken in Nederland. Deputaten hebben deze kerk op de lijst geplaatst onder no. 1026. Sn'eek. De kerkeraad riep de gemeente in verga dering bijeen om haar medewerking te vragen om een predikant te beroepen zonder tal. Omstreeks 400 per sonen waren aanwezig. Sommige broeders meenden, dat de medewerking der gemeeente slechts dan zin had, wanneer haar de keuze uit minstens een tweetal gelaten werd. Aan het einde der discussie verklaarden 18 broeders tegen deze wijze van beroepen bezwaar te hebben, zonder dat ze daarmee ook maar in het minste bezwaar inbrachten tegen het beroepen van ds. K. Hart te Velp op zichzelf. Dè kerkeraad heeft, gezien het feit, dat het getal dezer bezwaarden op het totaal der aanwezigen verdwijnend klein was, met vrijmoedigheid het beroep uitgebracht op bovenge- noemden predikant.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1945 | | pagina 3