OFFICIEELE BERICHTEN KERKNIEUWS. PREDIKBEURTEN* dat van geen belang? Er is niets gebeurd. Er zijn al leen maar candidaten geweerd en schorsingen ver richt. En toen? vraagt misschien de leerling. Nu, toen was alles klaar. Scheuring? dat is die dwangvoor stelling van Dr. Hommes. Kromme geschiedenisbe schrijving, anders niet. De Vrijgemaakten noemen öns de scheurmakers. Daar weet men in ieder geval, dat er een scheuring is. Dr. Hommes zegt nu voorloopig niets, maar wordt als 't volgt verbeterd: Ds. Meester. 6. Dit was door de Synode van 1905 nimmer bedoeld en is door die Synode ook nooit gedaan. 1905 gaf haar uitspraken niet uit voor Goddelijke waar heden", gelijk 1942-43. Zoo, 1905 gaf haar uitspraken niet uit voor „God delijke waarheden"; waarvoor dan wel? Voor men- schelijke waarheden? Voor halve .waarheden? Ds. A. M. Donner was 't, naar ik meen, die een eenvoudig catechisatieboekje schreef en aan wat hij samen gesteld had den titel gaf: Goddelijke waarheden en dat zonder yitroepteekens. En als die broeders in 1905 eenstemmig zeggen: dit is volgens de Belijdenis, zullen ze evenmin bezwaar maken dit te rangschikken onder de Goddelijke waarheden. Wat is door de Synode van 1905 niet bedoeld? Het schorsen van predikanten? Neen, zeker' niet; maar dat is toch door 1942-43 ook niet bedoeld. Wat was door 1905 wèl bedoeld? „Er zijn hoofdpunten vastgesteld, die al meer en meer los geraakt waren. Er zijn uitspraken gedaan, waaraan allen zich voortaan te houden hebben". Aldus Ds. T. Bos. En dat is door de Synode van 1942-43 óók bedoeld. Het verschil ligt slechts hier, dat allen zich tóén er aan hielden en nu niet. Ds. Meester. 7. De Synode van 1942-43 heeft den vrede die door 1905 was gesticht tusschen tweeërlei visie op het verbond, verstoord. Geschiedschrijving? Slechts een waardëeringsoor- deel, waarbij ons „neen" moet gesteld tegenover Ds. M.'s „ja". Dr. Hommes. Ds. Meester. 6. Naast dit dogmatisch 8. Bovendien zijn er nog conflict was er nog kerkrechtelijke afwij- een'kerkrechtelijk con- kingen en niet alleen flict enz. rondom de schorsing van Prof. Schilder. v Met beide'historieschrijvers kan ik ditmaal accoord gaan. Inderdaad, er was een kerkrechtelijk conflict, want er waren bovendien nog kerkrechtelijke afwij kingen en niet alleen rondom de schorsing van Prof. Schilder; bij zijn afzetting bleek eerst'recht hoever deze afwijkingen voerden, zoodat er nu kerken zijn, die zich noemen naar dat artikel 'uit de kerkenorde, dat door hen het grondigst is mishandeld, het artikel, dat spreekt van het beroep op de meerdere vergade ring, een regël geeft, die geheel werd genegeerd, en een uitzondering toejaat, die een dergelijke uitlegging ontvangt, dat elke ketter, die immers zijn letter heeft, onder ons vrij zou kunnen in- en uitgaan. Als ik maar van meening ben, dat mijn leer met Gods woord overeenkomt, kan ik voortaan alle besluiten van kerkeraden, classis en Synode, die niet- mijn over tuiging in strijd zijn, naast me leggen: voor mij is het bewezen. Ds. Meester eindigt zijn artikel met een opmerking. In 1927 heeft Prof. Ridderbos gézegd, dat een Synode niet mocht binden aan een bepaalde exegese van de Schrift. De' Exegese (uitlegging) der Schrift is vrij. Alleen aan de Schrift mag de kerk binden.' Nu bindt de Synode op straffe van schorsing niet aan de 23e- lijdenis, maar aan een bepaalde exegese van de belij denis. En de belijdenis staat toch onder de Schrift. Dat lijkt wel erg vreemd, maar het laat zich toch wel begrijpen, als wij slechts het volgende overwegen. Wat is de Bijbel? Het Woord Gods. Wie is dus de eenige uitlegger? De Goddelijke Schrijver van dat Woord, nl. de Heilige Geest. Geeft de Heilige Geest door de kerk geen onfeilbare uitlegging? Christus heeft zijn kerk beloofd hhar in alle waarheid te zullen leiden, op welke belofte de kerk, die in gehoorzaam heid aan Jezus Christus de waarheid verdedigt, steunt; maar zij weet ook, dat dit niet insluit, dat over elke schriftplaats, die met behoud van den regel der - analogia Sacrae Scripturae et fideï (schrift met schrift .en belijdenis vergelijken) tweeërlei uitlegging toelaat, de kerk het beslissende woord kan en moet spreken. Met de belijdenis staat dat anders. Dat is niet het Woord Gods, maar het woord der kerk. Diezelfde kerk, die van Gods Woord geen authentieke uitleg vermag te geven, kan dat wèl doen van haar eigen woord, - zooals elk ^chrijver gerechtigd is tot een authentieke en andere bindende verklaring zijner woorden. Die uitlegging zal allereerst een historische moeten zijn. "De kerk "draagt zich af: wat hebben wij toen gezegd en blijkens de geschriften van hen, die toen de tolk der kerk waren, bedoeld. En daarna een _schriftuurlijke; want zoo vraagt de kerk dan ver der, als dat toen zóó gezegd en zóó bedoeld is komt dat ten volle met Gods \Voord overeen? Indien dat niet het geval is, kan de kerk een uitlegging geven, die van de historische afwijkt (Cat. vr. 44). Indien dat wel het geval is, bindt de kerk hen, die zich vrijwillig aan haar belijdenis hebben gebonden, ook aan de uit legging, die zij geeft. En in het geval, dat wij meenen in onze consciëntie gehouden te zijn om deze uitleg ging niet te aanvaarden, voorziet het formhlier, dat de dienaren des Woords bij Hun ambtsaanvaarding onderteekenden. Waar gaan wij heen? vraagt Ds. Meester zijn lezers. Ds. Meester, ik vreeze. CLASSIS' GOES. Coétus van predikanten Maandag 12 November 1945, 2 uur n.m. in „Centraal" Goes. AGENDUM van de vergadering der classis Middelburg, OP WOENSDAG 14 NOVEMBER 1945, des voormiddags ELF uur, in de consistoriekamer van de Hofpleinkerk te Middelburg. 1. Opening door de roepende kerk van Mid delburg. 2. Nazien der credentiebrieven en constituee ring der vergadering. Moderamen: Ds M. W. J--. C. de Kluis, praeses. Dr N. J. Hommes, assessor. Ds J. M. Bloemkolk, le scriba. Ds 'Th. H. van Andel, 2e scriba. 3. Lezing en vaststelling notulen. 4. Behandeling der ingekomen stukken. 5. Behandeling der instructies. 6. Rapporten. 7. Rondvraag naar Art. 41 D.K.O. 8. Aanwijzing roepende kerk en vaststelling van de volgende vergadering. 9. Persoonlijke rondvraag. 10. Lezing van de korte notulen. 11Sluiting. Namens de roepende kerk van Middelburg, Dr. N.v J. HOMMES, praeses h.t. C. BOUCHERIE, scriba. P.S. Stukken voor bovengenoemde classicale vergade ring, gelieve men in te zenden aan het adres van den seriba" van de roepende kerk, Langeviele 13, Middel burg. A. J. A. T. Tweetallen te Knijpe', J. Goris, cand. en hulp- pred. te Krommenie en R. de Roos, idem te» Oss; te Marrum E. Baerends te .Voorst en L. Moesker te Rhenen; te Rotterdam (10e pred.pl.), W. C. v. d. Brink te Heemstede en P. Robbers te Zuidland; tè 's-Gravenhage Loosduinen (2e vac.) G. J. Aalders te Katwijk'a.d. Rijn en H. J. tem Brink te Santpoort; H. Mulder te Deventer en H. Pol te Hallum. Beroepen te Breukelen W. A. Krijger te Oost- wold (Old.); te Noord-Scharwoude Ch. H. Swen te Linschoten; te Sappemeer (als evang.pred. v. Mar- tenshoek) N. B. Knoppers te Lollum; te Veenwoud- sterwal P. Klapwijk, te Dronrijp; te Drijber G. K. Geerds, cand. en hulppred. te Cubaard; te Gorinchem (2 maal) P. Visser te Vijfhuizen; te Schiedam (4e pred.plaats) H. de Moor te Boskoop. Aangenomen naar Naarden-Bussum (als. evang. pred. met standplaats Naarden) W. A. Wiersinga te 's-Gravenhage-Loosduinen. Afscheid en intrede. Wegens bekomen emeri taat nam ds. A. M. v. Berg afscheid van Vreeswijk, sprekende over Hab. 3 2b. Wegens bekomen emeritaat nam ds. P. v. Hoven afscheid van Honse- lersdijk, sprekende over Judas 20 en 21. Wegens vertrek naar Kralingen nam ds. B. Rietveld afscheid van Leidschendam met 1 Cor. 13 13. Na te zijn bevestigd dóór ds. D. A. Zijlstra v^n Uithuizen met Jac. 1 19 deed ds. Th. Boersma, gekomen van Oudega (Sm.) intrede te Uithuizermeeden, sprekende over Neh. 2 17 en 18. Na te zijn bevestigd door ds. W. A. Wiersinga van Loosduinen met 2 Cor. 1 24, deed dr. J. C. A. v Loon, gekomen van Pur- merend, intrede te Delft als evangeliesatie-predikant voor de studenten, sprekende over Ps 24 1 en 2. Dr. A. Kuyper. Donderdag 8 Nov. a.s. zal het 25 j-aar geleden zijn, dat aan Nederland door den dood 'ontviel de groote theoloog en staatsman dr. Abraham Kuyper, wiens invloed in de Geref. kerken denk aan zijn optreden rond de jaren- der Do leantie onberekenbaar groot is geweest. Ds. J. Rook te Epe is benoemd tot leger-predi- kant met den rang 'van kapitein. Hij heeft deze be noeming aangenomen en is momenteel te Utrecht ge plaatst. Ds. H. Steenhuis te Sneek ontving van zijn kerkeraad sanctie op zijn besluit zich e.v. opnieuw beschikbaar te stellen als hij wordt opgeroepen voor de geestelijke verzorging der militairen. Ds. M. Feitsma te Beverwijk slaagde aan de V.U. voor het doctoraal examen theologie. KORT VERSLAG van de buitengewone vergadering der Classis Middelburg, op 17 October 1945. Art. 1. Namens de roepende Kerk van Middelburg opent Ds. A. H. Oussoren de vergadering. Hij laat zingen Ps. 100 1, leest Joh. 10 1 10 en gaat voor in gebed. Art. 2. De Kerken van Veere en Gapinge zien de credentiebrieven na. Verschillende Kerken zijn nog niet aanwezig, waarschijnlijk door onvoldoende com municatie. Art. 3. Het Moderamen wordt als volgt samen gesteld: Dr. N. J. Hommes, praeses, Ds. Th. H. van 'Andel, le scriba, Ds J. Bloemkolk, assessor en Ds. M. Vreugdenhil, 2e scriba. Art. 4. Dr. Hommes deelt de redenen voor de buitengewone vergadering mede: de schorsing van Ds. J. W. Smitt te Veere. Art. 5. Eenige notulen worden gelezen door Ds. Oussoren en Ds. van Andel en na enkele wijzigin gen goedgekeurd. Art. 6. Ds. M. J. C. de Kluis van Serooskerke vraagt advies inzake zijn eventueele benoeming tot veldprediker. Advies wordt gegeven. Art. 7. De Commissie inzake „kwestie Veere" rapporteert omtrent haar arbeid; afgevaardigden van Veere "stellen een brief ter hant£ waarin Ds. Smitt meedeelt zich „vrij te maken". Deze brief wordt voor gelezen. De classis constateert naar aanleiding van dezen brief, dat Ds. Smitt zich hangende het onderzoek, door de classis ingesteld naar de gronden van zijn schorsing, den band verbroken heeft met de Geref. Kerken en mitsdien vervallen is vaa, alle rechten en eere aan het ambt van Dienaar des Woords'in de Geref. Kerken verbonden. Art. 8. Rondvraag wordt gehouden. Ds. van An del zal de classis vertegenwoordigen bij het^afscheid van Ds. G. Smeenk van Vlissingen. Art. 9. De volgende classisvergadering zal wor den gehouden Woensdag 14 November. Moderamen Ds. de Kluis, praeses, Dr. Hommes, assessor," Ds. Bloemkolk, le scriba en Ds. van Andel, 2e scriba. Art. 10. Het kort verslag wordt "gelezen door ,Ds. Vreugdenhil en vastgesteld. Art. 11. Ds. Bloemkolk gaat voor in dankzegging en sluit de vergadering. Op last der classis, Ds. M. VREUGDENHIL. ZONDAG 11 NOVEMBER 1945 CLASSE MIDDELBURG. Middelburg. Collecte voor bet Herstelfonds, Hofpleinkerk 9.30 uur Ds Ch. H. Swen te Linschoten. 5.30 uur Ds H. J. Winter te Antwerpen Woensdag 2.30 en Vrijdag 2 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur Ds H. J. Winter 2.30 uur Ds Ch. H. Swen Woensdag 3 uur Huwelijksbevestiging Arnemuiclen 10 en 2.30 uur Ds P. Bakker te Andel Biggekerke 10 uur Domburg (R.K. Kerk) 1.30 en 5 uur Ds J. E. Visser Gapinge 10 en 2.30 uur Grijpskerke Koudekerke 10 en 2.30 uur Ds A. C. Heij Meliskerke 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds K. J. Kraan Dninen 5 uur Geen dienst St. Laurens Serooskerke 10 uur Geen dienst 2.30 uur Ds M. W. J. C. de Kluis Souburg 10.30 en 3 unr Th, II, van Andel Veere 9.30 en 2.30 uur Ds L. J. Allaart te Baarn Voorm. Voorber. H. Av. Vlissingen (N. Kerk) 9 en 2.30 uur Vrouwenpolder 11 en 3.45 uur Ds J.- M. Bloemkolk. Westkapelie 9.30 uur Ds J. E. Visser 2.30 uur Leesdienst Zoutelandè 10.45 uur 5.30 uur CLASSE AXEL Aardenburg .9.30 en 3 uur Axel 10 en 2.30 uur Ds J. A. Tiemens Ds J.'F. Ilulsteijn te Middelstum. Hoek '10_en 2.30 uur Ds D. de Vries? Oostburg "(in de School met den Bijbel) 10 en 2.30 uur Ds A. A. Oostenbrink Schoondijke 10.30 en 3 uur Ds D. de Vries? Zaamslag 10 en 3 uur Ds A. B. W. M. Kok CLASSE GOES. Baarland 10.30 en 3. uur Borssele 10 en 2.30 uur Goes 9.30 en 5.30 uur Ds W. J. de Ruijter Lëesdienct Ds A. Schouten Jr. te Den Dolder Heinkenszand 10 uuiy Leesdienst 2.30 uur Ds J. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en. 2.30 uur Ds A.-/Scheele Kattendijke 9.30 uur Ds J. Booij van* Heinkenszand Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 2,30 uur - Leesdienst Nieuwdorp 10 en-2.30-uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds M. P. van Dijk Wolfaart.sdijk 10.30 en 3 uur Ds G. van Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds A. van- Eguiond CLASSE THOLEN. Krabbendijke 9.30 en 2 uur Ds A. Koning Hulppred. te Goes. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds D. Kuiper CLASSE ZIERIKZEE. Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Kamperland 9.30 en 2.30 uur Wissenkerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 3.30 uur Ds H. Veenstra - Ds L. Dorst Ds II. C. Voorneveld Ds H. Scholing Leesdienst Ds J. M. Vlijm te Ameide.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1945 | | pagina 3