OFFICIEELE BERICHTEN OFFICIEELE BERICHTEN UIT DE CLASSIS THOLEN. LIJST VAN CANDID ATEN AAN DE VRIJE UNIVERSITEIT, SEPT. 1945. KERKNIEUWS* Waar strijd is, is leven, al wordt er wel eens overbodig veel leven bij gemaakt. Alleen op het kerkhof heerscht rust. Niemand echter strijde om te strijden. Het doel van eiken oorlog is vrede. En die vrede wordt gewon nen door de overwinning van waarheid en recht. Van onze jongeren, die de kerk der toekomst zijn, mag meeleven en belangstel ling verwacht. Zij dienen zich terdege op de hoogte te stellen waar het om gaat. Menig een leest ergens iets, hoort er iemand over en zegt er het zijne van. Er wordt meer ge praat dan gelezen over de zaak, die aan de orde is. Waarover loopt nu eigenlijk de strijd? Het eerste en voornaamste punt dat aan de orde is, raakt één der uitspraken van de Generale Synode in 1942 te Utrecht bij een. Voor wie wil lezen wat er zooal in staat, moge ze hier volgen: Aangaande Genadeverbond en zelfonder zoek: a. Aangaande het Genadeverbond: le. dat het genadeverbond van zulk een fundamenteele beteekenis voor het geloofs leven is, dat zoowel de prediking als elke andere arbeid der Kerk ervan behoort uit te gaan, en dat iedere voorstelling of practijk moet gemeden, die aan de beteekenis van Gods verbond te kort zou doen; 2e. dat de Heere in de belofte des ver- bonds ongetwijfeld toezegt de God niet al leen van de geloovigen, maar ook'Van hun zaad te zijn (Gen. 17:7); doch in Zijn Woord ons niet minder openbaart, dat zij niet allen Israël zijn, die uit Israël zijn (Rom. 9:6); 3e. dat daarom overeenkomstig het geen de Synode van Utrecht 1905 (Acta art. 158) uitgesproken heeft ,,het zaad des verbonds krachtens dè belofte Gods te hou den is voor wedergeboren en in Christus geheiligd, totdat bij het opwassen uit hun wandel of leer het tegendeel blijkt"; al heeft de Synode daaraan ook terecht toegevoegd, dat .dit „geenszins zeggen wil, dat daarom elk kind waarlijk" wedergeboren zou zijn"; 4e. dat de Kerk ook haar ten Avondmaal toegelaten leden naar ditzelfde oordeel der liefde heeft te beschouwen en te behandelen; 5e. dat het met de waarachtigheid Godc strijdt, zulk een tweeheid in de Schrift aan te nemen, dat zij aangaande dezelfde zaak ja en neen zegt en eenerzijds de volharding der heiligén leert, anderzijds dat wederge borenen kunnen afvallen en verloren gaan; 6e. dat men niet minder feil gaat door een valsche tegenstelling te maken tusschen een eeuwig verbond en een verbondsbedeeling in den tijd; en door de spreekwijze der Schrift, om.de leden der Kerk in het gemeen geloovigen te noemen, aldus op te vatten, dat alle kerkleden geloovigen zijn, maar dan „geloovigen in den tijd" en daarom nog niet;, „in den Raad Gods"; wat in strijd is met de Schrift, die de leden ,dër Kerk in het gemeen evenzeer aanspreekt als „uitverkorenen naar de voorkennis van God den Vader" (1 Petr. 1 2 Vgl. Col. 3: 12; Efeze 1 :4-5). (Wordt vervolgd) 5. Instructies werden gelezen en later behandeld bij vacature-beurten. 6. Ingekomen stukken. Missives van Kerken en Classis over schorsing en afzetting van verschilldene ambtsdragers. Met grOQt leedwezen wordt hiervan kennis genomen. 7. De Classis keurt goed de overeenkomst van de Kerken Borssele-Driewegen en Ds. H. Fransen, die zich heeft willen geven voor het werk onder de mili tairen in Indië en spreekt den wensen uit, dat beide Kerken, weer in combinatie, zoo spoedig mogelijk het beroepingswerk zullen ter hand. nemen. Als consulent voor Driewegen wordt aangewezen Ds. W. J. de Ruiter en voor Borssele Ds. E. Beukema. Correspondent voor de Theol. Hoogeschool wordt Ds. W. J. de Ruiter door wien de instructie wordt ge- teekend. Ds. de Ruiter zal ook ontvangen de collecten voor de Jodenzending en Ds. van Dijk die voor Evang. N. Brab. en Limburg. 8. Ds. Scheele doet enkele meededeelingen over de kas Art. 13 en de daarvoor benoodigde gelden en Ds. J-ac. Jonker te Amsterdam-Z. is 'benoemd tot veldprediker 'in Ned.-Indië en heeft met bewilliging van zijn kerkeraad deze benoeming aangenomen. Ds. W\ W. Meynen, de nestor van de predi kanten van de kerk van Dordrecht, mocht j.l. Maan dag den dag herdenken, waarop hij zich voor 40 jaar aan deze kerk verbond. Ds. Meynen werd 1 April 1873 te Groningen geboren, studeerde aan de Vrije Universiteit en werd in 1898 candidaat, om 14 Mei *1899 te \yinsum (Fr.) zijn ambt te aanvaarden. In 1902 -vertrok hij naar Óverschie en in 1905 kwam hij te Dordrecht, waar hij nu reeds vele .jaren een gezag hebbend figuur is. De jubilaris vervult tal van depu- taatschappen ook voor de generale synode, waarvan hij bij herhaling deel uitmaakte. Hij is voorzitter van deputaten voor de oefening van het verband met de Theol. faculteit van de V. U. en ridder in de orde van Oranje Nassau. Nog altijd verzamelt ^j veel volks rondom zijn aknsel. Ds. H. Pestman te Rijswijk (Z.H.) is door on gesteldheid reeds enkele weken verhinderd zijn ambts- dringt aan spoedig het schrijven van dhr. Laernoes- bezigheden te verrichten, te beantwoorden. ^9s. F. Slomp te Heemse (Frits de Zwerver) 9. Ds. Beukema meldt de bevestiging van den 2en$ spreekt het door ds.. G. Th. Koopman te Heemse Vergadering van de Classis Tholen op Donderdag November D.V., aanvang 9 uur. De Quaestor vraagt dubbele Classis-kosten. Namens de Classis voornoemd, C. A. VREUGDENHIL, Scriba. VERGADERING van de Classis Goes 11 October 1945. 1. In opdracht v. d. Kerk van Heinkenszand opent Ds. Booy de vergadering. Hij laat zingen Psalm 84 6; leest 2 Cor. 13 19 en gaat voor in gebed. Ds. van Egmond wordt daarna een welkomstwoord toegesproken en verder gedenkt de praeses het a.s. vertrek van Ds. Fransen naar Indië als veldprediker. 2. Credentiebrieven nagezien. Aan een diaken' van Borssele is keurstem verleend. 3. Moderamen: Ds. J. Koolstra, Praeses;. Ds. G. v. Heiningen, le Scriba; Ds. W. J. de Ruiter, Assessor en Ds. A. Scheele, 2e Scriba. 4. Ingekomen stukken. Van de Classis Axel een verzoek om hulpdiensten in de prediknig. 2 beurten voor dit kwartaal toegestaan. De Kerk van Rilland-Bath brengt haar dank voor de hulp der Classis Goes. gepubliceerd bericht, dat hij zich zou hebben vrijge maakt, mét nadruk tegen. Ds. G. v. Zanden te de Bildt (U.) mocht j.l. Woensdag den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar zich aan deze kerk verbond. De jubilaris werd 31 Oct. 1881 geboren en in 1910 candidaat, om zich 30 April 1911 aan zijn eerste gemeente te 's"-Grave- moer te verbinden. In 1913 vertrok hij naar Renkum en 10 Oct. 1920 deed hij intrede in de kerk van de Bilt. De jubilaris is in hét kerkelijk leven in de prov. Utrecht een bekend figuur en heeft ook namens de kerken in de prov. Utrecht zitting in de generale synode. Aan dén avond van zijn gedenkdag is de jubilaris op hartelijke wijze in het midden van zijn gemeente gehuldigd in een samenkomst in het kerk gebouw onder leiding van ouderling H. Rijneveld, waarbij hem ook een geschenk werd aangeboden. J. A. Alberts, Buiksloetrdijk 270, Amsterdam N., telef. 60048. "H. L. van Aller, Dorpsplein B 60a, Beusichem, telef. K 3453-272. G. E. Arnold, Reigerlaan, ,,De Wigwam", Paters- wolde. W. M. van Asperen, Corn. Krusemanstraat 3bov., 'Amsterdam Z., telef. 94941. Dr. H. Becker, Overtoom 14hs, Amsterdam (W.), telef; 87380. A v. d. Berg, Storm van 's-Gravensandeweg, Wasse naar. J. v. d. Berg, Sybrandaburen. B. Boelens Czn., Hugo de Grootstraat 20bis, Utrecht. Joh. P. Boer, Biezen 41; Boskoop (beroepen) telef. 380. A. W. Bol, Heemraadschapslaan 22, Amstelveen. P. de Bruin, Akkermanstr. 176, Rotterdam, telef. 70254. A. Elshout, Paardenmarkt 12, Doesburg tel. via 450. G. S. Fernhout, Hoofdstraat 327(rood) Alphen a. d. Rijn,, telef. via 293. A. de Groot, Godlinze (Gr.). P., Hainjé, Laanv. Meerdervoort 497, Den Haaq, telef. 395831. J. Hoekstra, Schraard .no. 5. Drs. J. v. d. Horst, v.~* Lumeystraat 18, Den Haaq, telef. 111767. F. J. Jansen, Ommerweg A 148a, Heemse, telef. 9. Drs. Joh. de Jong; Langestraat 80, Klazinaveen, telef. via 49. G. J. van Kamp, Simon Stevingstraat 17, Amsterdam (O.) telef. via 52446. F. H. Kamphuis, Drieboomlaan 184, Hoorn. J. Kuiper, Zaanstraat 84III, Amsterdam (C.). J. F. Mantz, Kleine der A 2a, Groningen, telef. 26012. D. G. Molenaar, Botermarkt O 92, Heusden, telef. via 31 of 66. E. Nijhuis, Pieter van Arkstraat 30, Óverschie. M. Pos, Hallerweg 2, Den Burg (Texel). R. de Roos, Floraliastraat 60, Oss, telef. 2401. W. S. Schenk, Parkstraat 61, Zaandam, telef. 3357. J. L. Schouten, Van Lawick van Pabslstraat 29, Arnhem, telef. 21200. J. H. Slager, Kerkpad 21 N.Z., Soestdijk, telef. Soest 2492. C. v. d. Vaart, J. P. Coppelstockstraat 9, Brielle. J. v. d. Veen, Emmastraat 90, Loosduinen, tel. 396464. Drs. Joh. Verhave, Verlengde Fortlaan 11, Naarden- Bussum,. telef. 4264. G. Visser, Hugo de Grootstraat 178, Delft. D. K. Wielenga C.Jzn., Lunterenstraat 73, Den Haag. D. Wijnbeek, Geuzenkade 651, Amsterdam (W.), telef. 82835. H. Willems, p/a. Joh. Prenger, Sibculo (O.), Post Bergentheim (beroepen). wegen, sprekende over Fil. 2 14—18. Na te- G. Windemüller, Paradijsstraat 92, Voorburg, voren te zijn bevestigd door ds. A. H. Oussoren aldaar Drs. A v. d Zanden, Buitenpost Heeft ds. R W. Popma, gekomen van Vreeland, J. H. Zelle, Gijsberf Japikstraat 82,' Leeuwarden, telef. Zondagavond zijn intrede, gedaan bij de kerk van 6724. Middelburg als miss. predikant. Ds A. A. Oosten- Adreswijzigingen en aanvullingen worden qaarne brink is voornemens -21 October a.s. afscheid te nemen ingewacht door den ab-actis der theol. fac. vereen van zijn gemeente te Wissekerke, om 28 October d.o^ a/d. V.U.: A. O. Poppe, Hoofddorpweq 25 III Am- v. zijn intrede te doen te Oostburg. Ds. P. Kuijper" sterdam (W.j, telef. 81763. Miss.dienaar des Woords Ds. Popma en brengt x verdere zendingsaangelegenheden ter sprake. Hierbij is na voorstel besloten, dat te beginnen met de Classisvergadering van D.V. Januari 1946 weer geregeld de vastgestelde bijdrage zal gestor.t worden voor Hoofd- en Medische Dienst. 10 Besloten wordt, dat in het vervolg door de af gevaardigden een verslag zal worden uitgebracht van de vergadering van de Part. Synode op de Classis vergadering daarop volgende. Ds. Koolstra verzocht ontslag als secundus-depu- taat voor Art. 13. Ingewilligd. Aangewezen hiervoor br. A. J. Koppe te Yerseke. 11. Vacature-beurten. Voor de Classis Axel: Ds. M. P. van Dijk en Ds. A. Scheele. 's-Gravenpolder: Scheele, Ds. E. Beukema en Ds. G. van Heiningen. Ds. E. Beukema, 11 November 1945. Borssele: Ds. A. Driewegen: Ds. J. Booy, Ds. A. van Egmond, Ds. W. J. de Ruitet. 'Nieuwdorp: Ds. J. Booy, Ds. A. van Egmond en Ds. G. van Heiningen. Kattendijke: Ds. A. van Egmond, Ds. J. Booy en Ds. J. Koolstra. 12. De gewone stortingen der gelden ondervindt stagnatie. Wordt verzocht verzending per giro of per soonlijk op de volgende Classis-vergadering. 13. Onderzoek naar Art. 41. Hierbij komen, ver schillende vragen naar voren. 14. Rondvraag.. Ds. Beukema dringt aan in te vullen de beschikbare lijsten voor jongens, die naar Indië gaan. Aan te vragen bij Ds. J. Wristers, Heinzestraat 15, Amsterdam Z. 15. Roepende Kerk voor de volgende vergadering. Aangewezen: 's-Gravenpolder. Datum: D.V. 24' Januari 1946, V morgens half 10. Moderamen: Praeses Ds. W. J. de Ruiter, Scriba Ds.'G. van Heiningen en Assesores Ds. A. Scheele en Ds. J2. Beukema. Te storten collecten: Theol .H. School; Zending onder ,de Joden; Generale Kas Hulbeh. Kerken; Hulp- beh. Kerken i/d. Classis; gift voor den arbeid onder de, Zeevarenden en de collecten voor de door den oorlog getroffen Kerken. 16. Korte notulen gelezen en goedgekeurd. 17. De Praeses gaat voor in dankzegging en ge bed en. sluit daarna deze vergadering der Classis Goes. Namens de Classis Goes, A. SCHEELE, 2e Scrib# BEDANKT vcior Arnemuiden Ds J. A. Tiemens te Aardenburg Tweetal te Amersfoort (2e pred. plaats) G. Meynen te Amsterdam-W. en G. R. Visser te Oude water; te Franeker (vac. G. Brinkman) W. Dieper- sloo te Diemen en W. A. Krijger te Oostwold (Old.); te Vries J. Kuiper, cand. te Amsterdam en D. v. d. Wielen te Boornbergum; te Oudega (W.) H. v. Koningsveld, cand. en hulpred. te Lemmer (N.O.- polder) en L. Moesker te Rhenen. Beroepen te Oenkerk M. Feitsma te Beverwijk; te Drachten D. 'de Boer te Munnekezijl; te Franeker (vac. G. Brinkman W. Krijger te Oostwold (Old. te Oudega (W. L. Moesker te Rhenen. Aangenomen naar Noordeloos H. Schut. cand. en hulppred. te Weesp; naar Rotterdam-Charlois (•vac. wijlen H. de Jong) S. J. Ridderbos te Sleen. Naar Wanswerd a. d. Str., P. van der Spek te Beetsterzwaag. Bedankt voor Leimuiden H. Schut cand. en hulppred. te Sleen; voor Utrecht (vac. M. de Goede) S. J. Ridderbos te Sleen; voor Smilde (2e pred. plaats) G. S. Oegema te Haulerwijk. Afscheid en intrede. In verband met zijn benoe ming tot legerpredikant in Ned.-Indië nam ds. H. •Fransen afscheid van zijn gemeente te Borssele-Drie- is voornemens wegens vertrek naar Zeist 21 Oct. a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente te Aalten. Ds. E. J. Oomkes is voornemens in verband met zijn vertrek naar Wolfheze 28 Oct. a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente. - Ds. H. Holtrop teScheveningen ontving van P. B. Lengbeek, Bakkeveen 12 B (Fr.), zijn kerkeraad enkele weken studieverlof teneinde de H. Rabbers, Westerstraat A 472, Ruinen, laatste hand te kunnen leggen aan zijn dissertatie. G. Visser, Putterstraat 1, Amsterdam (N.). Beroepbaar bij de Theol. Hoogeschool te Kampen. J. W. Deenik, Hoofdweg 1201, Nieuw Vennep. J. Goris, Lindenstraat 15, Krommenie.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1945 | | pagina 3