ONZE VRIJE UNIVERSITEIT IN OORLOGSTIJD. Professoren en studenten één groote haard van illegaliteit. IS ER NOG NIET GENOEG KAPOT? OFFICIEELE BERICHTEN OFFICIEELE BERICHTEN UIT DE CLASSIS THOLEN. Rilland-Bath. boren hebben te houden ,,naar het oordeel dec Helde"? Gewis." Verder dit: „dat men van iemand, die in de ge meente op formeel wettige wijze gedoopt wordt, ""hetzij als kind der geloovigen of als volwassene op belijdenis, veronderstellen mag en moet dat er het geloof, ge- loofsvermogen of de wedergeboorte aanwezig is." Wij eindigén met de bede dat onze bezwaarde broeder deze taal van mannen als Noordtzij en Bos eens ernstig overdenké. Deze door hem genoemde en terecht geroemde mannen staan met heel hun hart achter de Synode. Hij schare zich werkelijk achter deze mannen 4en zijn veroordeeling der Synode zal omslaan in een dank baar gedenken en prijzen van haar arbeid en be slissingen. M. N. J. H. ,11. Een bizondëre vermelding verent de medische op leiding. Deze faculteit is nog niet aan de V. U. ver tegenwoordigd. Tijdens de bezetting is er, uitgaande van de Stedelijke Universiteit, een vrijwel volledige opleiding geweest, welke in hoofdzaak in de Valerius Kliniek werd gegeven en waarbij Prof. Dr. L. van der Horst een vooraanstaande plaat§ innam. De op leiding vanaf de school tot het propaedeutisch werd geheel In de Kliniek gegeven en wel aan twee groepen van 20 studenten. Voor het gedeelte propaedeutisch tot candidaat waren er plm. 35 studenten en voor het doctoraal werden eveneens een 40-tal opgeleid. Al "met al eéh mooie prestatie! Ook het persoonlijk contact tusschen Hoogleeraren en studenten was buitengewoon vlot en prettig. Tij dens dit alles ging het illegale werk met kracht voort. Was ditaanvankelijk begonnen met hulpverleening aan de-studenten in Vught, spoedig werden onder duikers geholpen vnl. studenten, 'maar ook vele joden. Gestadig breidde het werk zich uit. Vele bonkaarten waren noodig. Transportmogelijkheden naar Engeland werden geopend, een spionnage-net werd gelegd, enz". Het personeel van de V. U. dat illegaal werkte werd normaal doorbetaald. Eind 1943 werd een aantal der werkers gearresteerd w.o.. Prof. Coops, die eind April j.l. in Duitschland bevrijd werd en thans z'n functie als Directeur heeft hervat. De studie aan het lab. ging, ondanks het feit dat de moffen een groot gedeelte er van bewoonden, nor maal door. Onze. ploeg van eerste-jaars werd in Aug. '44 theoretisch zoowel als practisch, tweede-jaars. Ver scheidene tentamina hadden we er óp zitten. In Oct. '44 werd bij het uitvallen van de electriciteit het lab. opnieuw een brandpunt van illegaliteit. Drs. Smit vervalschte persoonsbewijzen (een paar duizend!) Er werden voortdurend nieuwsberichten en bizondere boodschappen met een ontvangtoestel opgenomen, welke met een stencilinrichting vermenigvuldigd en naarna verspreid werden. Dagelijks kwamen koerier sters militaire en nieuwsberichten ophalen voor de N.B.S., voor N.S.F., Werkcomité Amsterdam, enz. „Dropped" zend- en ontvangtoestellen werden na gekeken. Daar het V.U.-lab. één van de weinige in richtingen was met eigen generator voor opwekken van electriciteit, werden er zeer vele accu's geladen o.a. vêor K.P. en eenige spionnagegroepen. Het laat ste géschiedde in opdracht van Prof. Dr. G. J. Sizoo. 'Ook de andere Hoogleeraren van de V. U. htböen een uitgebreid, aandeel gehad; zooals Prof.-Dr. V. H. Rutgers, die in het buitenland gestorven is, Prof. Dr. J. F. Koksma, enz.; te veel om.op te noemen. In den loop van 1944 werd het Lab. zwaar ge troffen. In het bizonder de Natuurkundeafd., die geheel gevorderd werd. Hierdoor werd o.a. de Neutronen generator van 600 Kv. (één van de drie soortgelijke ■toestellen in Nederland) uit elkaar geslagen en weg gesleept. We hebben toen nóg getracht terug te gappen wat we konden.v Eveiulater ging de heele inhoud van de prima ingerichte^gfistrumentma^erij er aan. Ofschqpn de totale schade moeilijk te ramen is, gezien de onder breking van loopende wetenschappelijke onderzoe kingen, beloopt deze toch gauw een ton. De schei- kunde-afdeeling heeft geen groote klappen gehad. Dat de schade niet eenige malen zoo groot is, is het resultaat van de gevolgde camou[lage-taktiek. Verschillende vertrekken waren nl. ingericht met eigen toestellen voor groote instellingen, als: B.P.M., Philips, Ned. Instituut' voor Volksvoeding enz. Het meerendeel van de kleine instrumenten en de geheele Bibliotheek werdén door het personeel uit de handen van de Duitschers gehouden en waren tijdelijk o.a. in de Valerius Kliniék „ondergedoken". Dat na de bevrijding, het lab. een centrum van feestelijkheid was, is te begrijpen. Veel werd er be sproken. De radio schalde nieuwsberichten de straat in. Met man en macht wordt momenteel gewerkt aan de herstelling der schade en de wederinrichting; zoo- dab einde Juni de deuren weer kunnen opengaan! „De Reformatie", het lijfblad van Dr. K. Schilder, beweert te zijn een weekblad tot ontwikkeling van het Gereformeerde leven. Under deze „ontwikelirig" verstaat dit orgaan" tegenwoordig blijkbaar: verscheuring en verbreking, zoo groot en^iep mogelijk, en op zooveel mogelijke terreinen, niet alleen in de Kerk,' maar ook in de jeugdbeweging en op politiek gebied. De hoofdredacteur van dit blad verklaarde onlangs, dat met ons synodalen, „verdoolde sectarische gees ten", van samenwerking op principieele basis geen sprake kan zijn, tenzij wij ons radicaal bekeeren op alle fronten. Dit inspireerde Ds. den Boeft om in nr. 52 van den 20en jaargang in een artikel „Politieke bezinning" zijn lezers op te hitsen, ook op politiek gebied met ons te'breken en alle samenwerking op te zeggen. Welke motieven heeft Z.Eerw. hiervoor? Het is de moeite waard, er naar te luisteren: De synodalen hebben „een stelletje'' leiders, die de Kerk verraden hebben. Deze kerkverraders kunnen best in staat zijn om morgén zich te ontpoppen als landverraders en volksverraders. Wie vandaag knoeien en sjaggeren kan met kerkrecht, kan het morgen met ander recht. Wie heden zijn kerkrecht verloochent, om zich van bepaalde personen te ontdoen, kan morgen ook ten opzichte van het staatsrecht zoon minderwaardige zwaai maken. Wie op kerkelijk gebied Christus van den troon dringt om zelf daarop te gaan zitten, zal ook niet schromen op politiek gebied een troon voor zichzelf te bouten en Christus daarvan af te stooten. Leiders, die geen inzicht hebben in de rechtsbeginselen, die in de Kerk van Jezus Christus te gelden hebben, zijn ook niet in staat om de rechts beginselen in het volksleven zuiver te onderscheiden en uit te dragen. Daarom, zoo beweert Z.Eerw. zijn bezwaarde lezers, laat U door-dat stelletje leiders niet binden daar, waar Christus ons- vrijlaat, laat U niet voor hun politieke karretje spannen, en laten de synodalen tevergeefs bedelen om de gunst van U, die Kerkelijk doqj: hen uitgestooten zijt! Achter deze exclusieve leiders, die alleen maar dachten aan eigen zaakje van theologie of universiteit, aldus is zijn liefdevolle conclusie, gaat de geestelijke worsteling in het politieke leven nood zakelijk kapot! Achter hen strijden is eenvoudig ver raad aan de zaak van land en volk! Het vaandel, dat deze kerkelijke leiders, deze kerkverraders, kerkelijk besmëurd hebben, moeten wèggehaald worden daar zij getoond hebben, het niet omhoog te kunnen steken! Lgpt toch de les, die de bezwaarden hebben te trekken uit onverantwoordelijke kerkverwoesting, hen politiek de oogen doen openen! Wie zijn kerke lijke zonden laat zitten en niet goedmaakt, kan politiek niet heilzaam werken! Vergif is vergif, in de Kerk en er buiten! Waar haalt deze inzender den moed vandaan, om ■3dze kerkelijke leiders niet alleen kerkverraders, maar ook landverraders te noemen? In nr. 54 van „De Reformatie" geeft hij'hierop ant woord. Hij verwijst naar een artikel van Ds. Knoop, waarin deze wijlen Prof. H. H. Ku.per beschuldigt, met den vijand geheuld, zijn Vorstin diep beleedigd .en zijn vaderland yerraden te hebben, zoodat volgen& hem het verband tusschen kerkverraad en landverraad nauwer is dan sommigen vermoeden. Het kan niet ontkend worden, dat de kerkelijke strijd op een be denkelijk laag'peil gekomen is, zoo, dat zeer terecht onze hoofdredacteur onlangs klaagde over de verru wing en verproletariseering 'daarvan. Om nog een enkel staaltje te noemen: in nr. 52 van „De Reformatie" beschuldigt een zekeere Adolphus Venator onze Synode ervan, dat ze geknoeid en het rechts» Gods geschonden heeft, waardoor de Geref. Kerk niet deed als moeder, d.i. levengeefster, maar als gifmengster, levenneemsler, die nooit baarde, maar abortus opwekte, wat misdadig is. Wij zullen op al dezen hoon en smaad, al deze on ware en onwaardige beschuldigingen en verkeerde voorstellingen niet reageeren (hoewel dit al heel kras is, dat men onze leiders staatsgevaarlijke misdadigers noemt).*) Slechts één ding willen wij doen en vragen: Is er nog niet genoeg stuk, en moet alles kaoot? Moet er soms ook nog, behalve een nieuwe „vrijgemaakte" anti-revolutionaire partij, een „vrijgemaakt" .Patrimo nium, C.N.V. en N.C.R.V. opgericht worden? Moeten er som's ook aparte Christelijke scholen voor bezwaar den opgericht worden? Synodale christelijke onder- wijzers zijn zeker ook staatsgevaarlijk en kinderziel- vergiftigers? En wanneer komt het eerste christelijke dagblad, dat het „synodale juk" heeft afgelegd en vrij is van alle vergif? De Heere geve, dat de lezers van „De Reformatie" aan deze door Ds. den Boeft voorgestelde reformatie en ontwikkeling van j het Gereformeerde leven niet meedoen en aan onze lijders op politiek en sociaal gebied, trouw blijven en met ons blijven samenwerken, en ook kerkelijk tot ons terugkeeren. Alleen waar liefde woont en waarachtige eenheid gevonden wordt, gebiedt de Heer Zijn zegen! A. C. VREUGDENHIL. Dr. Schilder beschuldigt de Synode, blijkens „De waarheid luistert nauw", door K. C; van Spronssen, van „gehaspel, misleiding, knoeierij, lichtzinnigheid, onbetrouwbaarheid, doemwaardige uitwassen, ver wringing der feiten, aan alle waardigheid en waarheid gespeend fiasco's, ellendige, leiding, onwellevendheid, verdraaiing, verkapte verloochening van' de werkelijk heid, wezenlijke verlating van den christelijken grond slag van samenspreking, quasi-logica, invasie van niet deugende kerkrechten, praatzieken" enz. In „Geref. Weekblad", d.d. 14 Sept. j.l. laakt Mr. I. A. Diepenhorst eveneens dit onverantwoordelijke drijven van Ds. den Boeft om kerkelijke beroering te laten nagisten op het politieke erf. De schrijver van deze merkwaardige regels, die schrikbarend tekort schiet in de taak om betrouwbare voorlichting te geven, aldus zeer terecht Mr. Diepen horst, haalt hier een streep door de geschiedenis der anti-revolutionaire partij, die altijd welbewust inter kerkelijk wilde zijn. De eisch van eenheid der avond maalstafel als voorwaarde van ongedeeld staatkundig optreden voert tot het bestaansrecht van zooveel poli- ieke partijen als er kerkformaties gevonden worden. Nieuwe splitsing ookTn de politiek breekt de kraicht der p/otestantsche staatkundige acie en vertpetigt het werk van Groen, -Kuyper en Colijn. Kerkelijke ge- deeldheid mag er nooi toe brengen de diepere eenheid over het.hoofd te zien. Allen die Christus belijden en vc?or Zijn Woord buigem moeten elkaar op het veld der politiek vinden en met elkaar samenwerken, waarom ook de vereeniging van C.H.'s en A.R.'s zeer zou zijn toe te juichen. C: A. V. Zondag 16 September j.l. was een blijde dag voor de Geref. Kerk van Rilland-Bath, omdat zij in Cand. D. Kuiper, voorheen hulpprediker te Goes, wederom een eigen herder en leeraar mocht ontvangen. Als bevestiger trad op Ds. J. Booy van Heinkens- zand, die het woord bediende haar aanleiding van 2 Cor. 2 vs. 15—17. Zijn thema was, dat predikers een goede reuk van Christus moeten zijn, waarbij hij naging, wat dit zegt: le. voor dén inhoud van de prediking, 2e. voor de vrucht van de prediking, 3e. voor het brengen van de prediking. 's Middags deed Ds. Kuiper intrede met een predi katie over, 1 Corinthe 9 vs. 24 en 25. Zijn thema was: Paulus aansporing tot geloojsactiviteit en hij wees: le. op den achtergrond, 2e. op het doel daar van. Na afloop hiervan werd de nieuwe leeraar toege sproken door ouderl. M. Nieuwdorp.namens den ker- keraad van Rilland-Bath; door Ds. C. A. Vreugdenhil namens de Classis Tholen; door Ds. J. Booy namens de Classis Goes, waarin Ds. Kuiper voorheen diende als hulpprediker; door ouderl. H. Tramper namens de naburige kerk van Krabbendijke en door ouderl. L. de Kok namens de naburige kerk van Bergen op Zoom. Op treffende wijze beantwoordde de nieuwe predikant al deze hartelijke woorden, waarin hij o.a. er op wees, dat hij reeds op zeer jeugdigen leeftijd de begeerte had om Dienaar des Woords te worden. Stelle de Koning der Kerk hem tot een rijken zegen en verblijde Hij de gemeente van Rilland-Bath, die in de laatste jaren te kampen had met groote moeilijkheden, met Zijn heil rijke daden! C. A. V. KORTE NOTULEN van de vergadering der Classis Axel, gehouden te Schoondijke, 18 September 1945. 1. Namens de roepende l<:erk van Aardenburg opent Ds. Ricmens de vergadering op de gebruikelijke wijze. 2. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. Als moderamen nemen zitting: Ds. de Vries, praeses; Ds. van Houte, scriba; Ds. Tiemens, assessor. 3. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en vastgesteld. 4. Ingekomen stukken: a. Van de Classes Middelburg en Tholen met toe zegging-van te verleenen hulp aan de vacante kerken in de Classis. Wordt dankbaar aanvaard. b. Van de'Cl. Dokkum, dat Ds. van der Wielen te Wierum zich l;eeft onttrokken aan de gemeenschap dei* kerk. Van de Cl. Breükelen inzake afzetting Ds. W. Verwoerd, Ds. O. W. Bouwsma en Ds. A. Hordijk. Vail' de kerk van Schermerhorn inzake schorsing Ds. R. Koolstra. Van de kerk van Veere inzake schorsing Ds. J. W. Smitt. Van de kerk van 's-Gravenhage-Öost inzake schor sing Ds. F. de Vries. c. Afschrift van het schrijven van 'de kerk van Koog-Zaandijk aan de Gen. Synode. d. Van de kerk van Goes behelzende het gevraagde attest inzake br. A. V. 5. Op verzoek van de kerk van Z. wordt in over eenstemming met het besluit der Gen. Synode 1914/ 1930 na gehouden onderzoek aan br. A. Vingerling te Goes toestemming verleend om in de Classis voor de kerken, die zulks wenschen, een stichtelijk woord te spreken. Deze toestemming wordt verleend tot de Meiclassis 1946. 6. Rondvraag naar art. 41 K.O. Een instructie van de kerk van Zoutespui wordt voor nader onderzoek in handen van den scriba gesteld. Vacaturebeurten worden geregeld. De kerk van Oostburg deelt mede, dat voor Ds. Oostenbrink een woning is gevonden, zoodat zijn overkomst'tegen einde October mag worden tegemoet gezien. Kerkvisitatie zal in October worden gehouden. 6. Benoemd wordt tot classikaal deputaat voor de Theol. Hoogeschool br. F. de Koeijer. te Zaamslag. 7. Als roepende kerk voor de volgende vergadering wordt aangewezen: Axel. Datum: 15 Januari 1946. Plaats: Terneuzen. Moderamen: Ds. Kok, praeses; Ds. de Vries, scriba; Ds. van Houte, assessor. 8. De korte notulen worden vastgesteld. 9. Rondvraag en sluiting. In opdracht der Classis, JOH. A. TIEMENS, h.t. assessor.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1945 | | pagina 3