Jeugdrubriek. OFFICIEELE BERICHTEN EMIGRATIE. Van verschillende zijden ontving ik brie ven naar aanleiding van hetgeen "ik schreef over Emigratie. Niet alleen van toekomstige émigranten, maar ook van een organisatie, die zich met emigratie bezig houdt. Er is n.l. een vereeniging in wording, die zich als eerste doel stelt studie van Emigratielanden en als tweede en hoofddoel Christelijke ge zinnen bijeen te brengen om in groepsver band te emigreeren. Zulk een vereeniging bestaat reeds in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren onder den naam: Protestant Christe lijke Emigratie Vereeniging Z. VI. Oostel. deel. Voorzitter is J. J. Dieleman, Hoek D 20a en secretaris Jac. R. Scheele, Axel, Pr. Hendrikstraat 71. Deze gewestelijke ver eeniging heeft contact gezocht met een lan delijke organisatie de Chr. Emigr. groep „Het Tweede Vaderland". Voorzitter van deze groep is de heer F. de Kok, Kon. Wil- helminalaan 162a, Voorburg. Deze groep heeft reeds .een welomschreven plan en ik kan allen, die over emigratie denken, sterk aanbevelen om bij een van de bovengenoem de adressen inlichtingen aan te vragen. Het ziet er naar uit, dat een emigratie, zooals deze vereenigingen die zich indenken en voorbereiden, van een gezonde geestelijk? en zakelijke basis uitgaat, geen gouden ber gen voorspiegelt, maar een leven van aan pakken vraagt. Men wil emigreeren in groepsverband. Een aanzienlijk aantal per sonen mannen, vrouwen, jongens en.meis jes verwezenlijken hetzelfde plan n.l. om gezamenlijk Nederland te verlaten en geza menlijk in een ander deel der wereld, mede door het verleenen van onderlinge steun, een nieuwe toekomst te verwerven. Te emigree ren in groepsverband, aldus vervolgt de uit eenzetting, die mij werd toegezonden, doet vele bezwaren wegvallen. Immers boven al les staat het feit van de geestelijke leiding predikanten gaan mee daarnaast heeft men een regelmatig verkeer met de andere Nederlanders, terwijl de samenwerkende krachten -voor de ontwikkeling van het ge- heele leven een dusdanige hulp bieden, dat het emigreeren in groepsverband voor on dernemende mannen en vrouwen geen be zwaren deswege inhoudt. Dat wij als één der groote voordeelen van het gaan in groepsverband naar vreemde streken hebben vooropgeplaatst: geestelijke leiding, ge schiedt niet zonder opzet. Wij zijn overtuigd, dat Nederlanders, die zich buigen voor het gezag der.Heilige Schrift en met elkaar gaan naar andere streken/en vooral het plan der emigratie in biddende ernst hébben overwo gen en daarna een beslissing hebben, geno men, dat zij ook in de vreemde .wereld ver zekerd zijn van Gods bescherming en trouw en zullen zij zeker verlangen, dat predikan ten als geestelijke leiders.de gfcoep vergezel len. Plaats in ons groepsverband is er voor vqlen: mannen vrouwen gezinnen met jonge kinderen gezinnen met een op groeiende jeugd jonge mannen jonge vrouwen jongens en meisjes, welke wen- schen te. trouwen en door deze emigratie-zich een 't&ekomst zien ontsloten personen met aanzienlijk, middelmatig of gering kapitaal landbouwers veehouders tuinders kweekers ambachtslieden intellec- tueelen enz. Deze allen, gesteund door pre dikanten, medische hulp en verplegend per soneel en onderwijzend personeel, nemen deel aan een trek, welké hen brengt naar een deel der wereld, waar ze met elkander de beste tradities van ons volk hebben voort te zetten, naar een wereld, waar door sa menwerking mogelijkheden worden geopend, die niet voor ieder hier weggelegd zijn. Tot zoover dit gedeelte der officieele inlichtin gen dezer organisatie. Ieder, die zelf de mo gelijkheid van emigratie overweegt, ziet zich door deze groep wel verder den weg ge wezen. Aardenburg. JOH. A. TIEMENS. HEBT II NIETS VERGETEN? Wij hebben ook nog wel enkele boeken te missen, hebt U tot Uw huisgenooten ge zegd. Laten we er aan denken, dat we van avond onzé boekenkast eens nakijken. Mor genochtend zal ik op kantoor het boeken lijstje klaar maken en opsturen. U weet wel, voor de getroffen Evangelisatie-commissies in West Zeeuwsch-Vlaanderen, die in den a.s. winter weer een uitleenbibliotheek wil len openen. Indien U het vergeten hebt, doe het nu. Aardenburg. TIEMENS. "Rectificatie: in no. 10 pag. 2, le kolom, regel 12/11 van onderen staat: beoordeelin gen, lees: bedoelingen. Het zal den aandachtigen lezer niet ont gaan zijn, dat in de jeugdrubriek beide ar tikelen elkanders kop dragen. Fraai stond dit niet. 't Was een zet van den zetter. T. De roepende kerk van Heinkenszand ver zoekt de Geref. Kerken in de classis Goes punten in te zenden voor het agendum van de vergadering der classis Goes, te houden D.V. 11 October 1945 te Goes, vóór 3 Oc tober 1945 bij den praeses der roepende kerk, Ds. Joh. Booy. Namens de roepende kerk van Heinkenszand, C. A. VAN DAMME, Scriba. OFFICIEELE BERICHTEN UIT DE CLASSIS THOLEN. De classis Tholen benoemde op haar ver gadering d.d. 6 Sept. 1945 tot haar scriba en correspondent Ds. C. A. Vreugdenhil te Oud-Vosseméer, secundus Ds. H. J. Swiert te Tholen. Tot adreskerk de kerk van Oud- Vossemeer, secunda de kerk van Tholen. Namens de classis voornoemd, C. A. VREUGDENHIL, Scriba. Andere kerkelijke bladen worden ver zocht dit bericht over te nemen. L. S. De classis Goes der Gereformeerde Ker ken zal D.V. in vergadering samenkomen Donderdag 11 October 1945 te 9,30 uur in Hotel „Centraal" te Goes. Stukken voor het agendum worden ingewacht bij eerstonder- geteekende vóór 1 October a.s.. Voor de roepende Kerk, De Kerkeraad' van de Geref. Kerk te Heinkenszand, Ds. J. BOOY, Praeses. C. A. v. DAMME, Jzn., Scriba. Heinkenszand, 17 September 1945. Vergadering Classis Middelburg, gehouden 12 September 1.1. in het Schuttershof. 1. Namens de roepende Kerk Middelburg opent Ds. Oussoren de vergadering. Ps. lf9: 3 wordt-gezongen, Psalm 84 gelezen. Daar na wordt gebeden. 2. De afgevaardigden van Vlissingen con troleeren de credentiebrieven. Enkele afge vaardigden blijken nog niet aanwezig. Vier kerken gaven instructies mee. Het Mode- ramen neemt zitting: Ds. Bloemkolk, Prae ses; Ds. Oussoren, Assessor; Ds. v. Andel, le scriba; Ds. Koning, 2e scriba. 3. Ingekomen stukken: a. een dankbetui ging voor den zeer gewaardeerden steun in dagen van gevangenschap te Dachau door Ds. van Raalte; b. een verklaring van een commissie, dat de boeken van den classic, quaestor, br. B. H. Lavooy, werden nagezien en in alles ac- coord bevonden; c. mededeelingen van onderscheiden clas ses wegens uittreding of schorsing van ambtsdragers; d. verzoeken uit cl. Axel om hulp in de Bedjening des Woords. Deputaat a. h. wordt opgedragen een regeling te treffen, waarbij elke maand een D. d. W. zal worden afge staan; e. zendingscommissie te M'burg vraagt advies inzake haar werkwijze. Wordt aan genoemde commissie teruggewezen; f. mededeeling van een- kerk binnen de classis aangaande interne moeilijkheden en enkele bezwaarschriften dienaangaande. Een commissie van 5 broeders wordt inge steld deze zaak nader te onderzoeken. 4. Instructies. a. Arnémuiden vraagt afvaardiging der cl. bij het afscheid van, Ds. Scholing op 16 Sep tember a.s. Ds. Heij wordt aangewezen. Voorts verzoekt de Kerkeraad Ds. van Andel te willen benoemen tot consulent. Wordt goedgevonden. In een tuchtgeval wordt raad gegeven. De Praeses spreekt woorden van waar deering voor al het werk, dat Ds. Scholing in de classis, heeft verricht en wenscht hem Gods zegen en de leiding des H. Geestes toe op zijn verdere loopbaan'. Ds. Scholing beantwoordt dit. Hij zegt de broeders en in 't bijzonder Ds. Heij, hartelijk dank voor al hetgeen hij in de clhssis heeft gèleerd en wenscht ze in haar nood des Heeren bij stand toe. b. Vrouwenpolder vraagt raad inzake be handeling der lidmaten, die niet meer ter kerk komen. c. Middelburg verzoekt toestemming een dooplid der gemeente een termijn van twee maanden te stellen. Hierin wordt toegestemd. d. Vlissingen verzoekt als consulent aan te wijzen Ds. van Andel. Ook hierop wordt goedkeurend geantwoord. De stukken betreffende het vertrek van Ds. Smeenk naar Breda worden in orde be vonden. De Praeses spreekfden vertrekken- den Pastor hartelijk*1 toe en wenscht hem in het andere arbeidsveld Gods rijken zegen toe. e Ds. Smeenk antwoordt; 't valt hem zwaar afscheid te nemen in dezen tijd, maar hij meent dat de Heere hem elders roept en wenscht de kerken der classis toe door de moeilijke omstandigheden, waarin ze zich be vindt, door den Heere te worden heenge leid. 5. Rondvraag naar art. 41 D. K. O. Een kerk vraagt of 't niet mogelijk is, dat er bij desbetreffende instanties wordt ver zocht, dat er, behalve op Zondag, meer ge legenheid worde gegeven politieke gevange nen te bezoeken. Een deputatie wordt daar toe aangewezen. Op een vraag aangaande de collecte voor de door oorlogsgeweld ge troffen kerken wordt geantwoord, dat deze collecte door alle kerken moet worden ge houden, elke maand, en moet worden afge dragen aan Ds. Koning, Geref. Pastorie te Goes, giro: 220659. Enkel? financieele moeilijkheden van de kerk te Westkapelle worden besproken. 6. De kerk van Middelburg blijft roepende kerk. De datum voor de volgende vergade ring zal nader-worden vastgesteld. Als Mo- deramen zal optreden: Dr. Hommes, Praeses, Ds. Bloemkolk, Assessor, Ds. van Andel, le Sctiba, Ds. Heij, 2e Scriba. 7. De persoonlijke rondvraag levert niets op. Persverslag wordt vastgesteld. De Prae ses ga.at voor in „dankzegging en sluit de vergadering. Op last den Classis, KONING, 2e Scriba h.t. JUISTE ADRESSEN DER KERKEN! In vérband met de kerkelijke moeilijkheden wil de Gen. Synode beschikken over de juiste adressen der kerken. Mij is verzocht deze van de Classis Middelburg te verzamelen en door te geven. Mag ik de kerken in onze Classis daarom ver zoeken mij haar juiste correspondentieadres toe te zenden M. N. J. H.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1945 | | pagina 3