geweest- is in vele Herv. kringen de zon debok, die de woestijn moet worden inge zonden als eerste voorwaarde om binnen te trekken in het land der belofte: Een Hoede- makeriaansch-christelijke Staat! Sinds de bevrijding van het Duitsche ge weld, is het offensief tegen die fatale anti these begonnen en het wordt tot op, heden voortgezet. Ook de Amsterdamsche predi kanten hebben om hun overgang naar de S. D. A. P..te rechtvaardigen, gemeend dat zij ook hier tot den aanval moesten over gaan. Zij doen dat op een wijze en met een eigenaardige formuleering, die ons noodza ken terwille van beginselklaarheid deze na der te sondeeren op haar waarheidsgehalte. Trouwens op dit punt dit merkwaardige offensief tegen de antithese - moet klaar heid komen. Dit moet ten einde toe uit ge discussieerd worden, want we dienen te we ten waarom het hier gaat. Helaas is het meeste, rond de antithese geschreven, mist en nevel. Ik mag wel zeg gen, dat ik met aandacht zoo ongeveer alles gevolgd heb, wat er aan critiek op de anti these is gepubliceerd, maar tot op den hui- digen dag is het mij nog niet duidelijk wat men daarmede nu eigenlijk bedoelt. Deze onzekerheid mag niet voortduren. W£ij hebben geen behoefte aan misverstan den te vermenigvuldigen. Diejzijn er al ge noeg. Wij moeten weten op wat punt we elkander bestrijden en of ons inzicht strookt met de Schrift. Dit geldt ook van het offen sief tegen de antithese in de politiek, waar mede ds zeven Amsterdamsche predikanten zich ook solidair verklaren. Naar onze over tuiging is dit het meest fatale punt van de heele reeks dwalingen, waarvan de Amster damsche predikanten slachtoffer zijn. Wordt dat offensief tegen de antithese niet gestuit, dan zal dat met name voor de C. H. Unie verlammend en ondermijnend werken. Wij willen daarom nader bij dit principi- eele punt stilstaan en de ernstige beschuldi gingen overwegen. De vraag is zeer urgent: Zijn deze dingen al zoo? M. N. J. H. 0NZE VRIJE UNIVERSITEIT IN OORLOGSTIJD. Professoren en studenten één groote haard van illegaliteit. Midden in den Kerkstrijd, die zooveel onverkwikkelijks heeft, is'het een verade ming zoo nu en dan iets verkwikkends te mogen lezen. Wat in den kerkelijken strijd thans zoo benauwt, dat is, dat er van d'e zijde der vrij gemaakte broeders van alles bijgesleept wordt, dat er niets mee te maken heeft. Zoo wordt de politiek er bij gehaald en de A. R. partij. In een huiveringwekkend dreigend en fel artikel in de „Reformatie" van 17 Aug. '45 schrijft bijv. Ds. den Boeft o.a. dit neer: „Ook in onzen politieken strijd zullen we ons alleen door Christus laten bin den en niet door een stelletje leiders, die ons binden daar, waar Christus ons vrijlaat." Benauwende verwarring van kerk en po litiek. Ook de V. U. wordt keer op keer er bij gesleept met de haren. Zoo betoogt Dr. Schilder in het nummer .van 7 Sept. dat er in het kerkelijk conflict een wil is om de-V. U. niet af te vallen. Cursief gedrukt staat er dan: „Die wil voert de kerken naar den af grond". Jammerlijke verwarring van Kerk en Uni versiteit. De gevolgen van zulk schrijven zullen niet .uitblijven. Helaas zullen vele vrij gemaakte broeders er" de dupe van worden 'en aan deze machtige stichting van Kuyper hun steun onttrekken. Zoo0gaat men om met Ds. Veenhof te spreken: „In Kuypers lijn". Temidden van veel kwaad dat van onze V. U. gezegd wordt en nog gezegd zal wor den, zijn wij in de gelukkige omstandigheid U iets verkwikkends van haar te zeggen. In deze week is de eerste Jaarvergadering in vrijheid weer gehouden te Amsterdam. Wat zij in den bangen tijd der bezetting geweest is o.a. voor de zhak van het aard- sche vaderland is nog veel te weinig bekend. Alleen daarom al verdient zij den steun en de liefde van alle christenen, ja van alle goe de Vaderlanders. Wij kunnen U daarvan iets mededeelen. Een student in de wis- en natuurkunde, de heer H. J. Benus uit Assen, schreef daarover in de „Nieuwe Drentsche Courant" van 8 en 9 Juni 1945 het volgende onder den titel De V, II. in oorlogstijd. Achter den datum 6 Febr. 1943 zal men thans in een oorlogsoverzicht kunnen lezen: „Studentenrazzia's". Wat dit voor de slacht offers zelf beteekende is veelal bekend. Niet altijd bekend is het ^prachtwerk, verricht door illegale studentenorganisaties, die zoowel de materieele als de studiebelangen van de on dergedoken studenten verzorgden. Speciaal de Vrije Universiteit heeft hierin onder volle medewerking van de professoren, een bui tengewoon goed figuur geslagen. Wist u dat er vanaf genoemden datum tot vlak voor de algeheele capitulatie stevig clandestien gestudeerd is? Dank zij de pro fessoren kon praktisch elk tentamen „zwart" worden afgelegd, des noods schriftelijk. Zelfs is er een tijd geweest, dat de betrok ken Hoogleeraren voor tentamina e.d. door geheel Nederland waren te „oirtbieden". Dat er ook voor beginnende studenten werd zorg gedragen wil ik gaarne met mijn eigen ervaringen aantoonen. Het meerendeel der geslaagden voor eindexamen H.B.S. en Gymnasium viel van af 1943 onder de toen ingestelde tewerkstel ling in .Duitschland en was derhalve ge dwongen te verdwijnen. Maar hoe en waar heen? Om bovendien een levensideaal waar aan een universitaire studie verbonden is te benaderen, leken de moeilijkheden haast on- overkomenlijk. Met 't doel althans iets in de goede rich ting te werken, trachtten verscheidene jon gens in den tijd na het afsluiten van hun school-periode, aan de Vrije Universiteit te Amsterdam eenige studie-inlichtingen en dictaten te bemachtigen. Altijd zal ons de dag bijblijven waarop we voor het eerst werden toegelaten tot het prachtige V. U.- laboratorium in de Lairessestraat, waarvan prof. dr. J. Coops directeur was en is, en dat zich voor ons ontpopte als een centrum van illegaliteit. Je werd de kamer van prof. Coops bin nengeloodst; daar verdween na eenig pra ten je stamkaart tusschen een lange rij soort- genooten en je p.b. ging na een kort tele- phoontje twee verdiepingen lager en kwam na eenigen tijd ve-randerd terug, met het ge volg dat je een paar jaar ouder of jonger was geworden, zoodat ^je buiten den zooge- naamdep „arbeidsinzet" stond. Tot slot werd voorloopig een slaapplaats voor je ingericht op één van de practicumkamers. Zoo' kwa men er meer jongens. Later werden we vol gens een lange lijst onderduik-adressen bij burgers ondergebracht. De moffen hadden toentertijd reeds een groot gedeelte van het lab. gevorderd, het geen de spanning en de veiligheid van al het „zwarte" verhoogde. Tot eind Aug. van dat jaar werd door de eerste-jaars slechts een practicum gevolgd, onder leiding van Dr. E. van Dalen. Begin Sept. werd op ini tiatief van prof. Coops een volledig college programma in elkaar gedraaid, waardoor de praktijk met theorie afwisselde. Om redenen van veiligheid werd het meerendeel der col leges buiten het lab.-gebouw gegeven. Nim mer vergeten we de prettige en leerrijke les sen die we van de verschillende leerarep ontvingen op de onmogelijkste tijden en plaatsen. Nu eens 's morgens op een leeg gehaalde slaapkamer ergens vierhoog-ach- tér, dan weer 's avonds in een moderne flat woning, meestal vrijwillig afgestaan. Altijd werd een groot schoolbord meegesleept. Voor verschillende vakken kwamen gesten cilde dictaten uit, voor die jongens die te afgezonderd zaten om colleges te volgen. Hef, aantal tentamina dat afgenomen is, na het sluiten van de Universiteit is zeer groot. Ook de andere faculteiten bleven niet achter. Zoo werden b.v. in de juridische en literaire eenige honderden tentamind clan destien afgelegd. Vooral bij prof. Dr. J. Oranje en prof. Dr. P. A. Diepenhorst. Prof, Oranje (een van de vertrouwensmannen der regeering) maakte o.a. een tocht door Duitschland onder het mom van't bezich tigen van eenige fabrieken. In werkelijkheid bezocht hij vele studentenkampen, wees de jongens op hun plichten en had o.a. een on derhoud met wijlen Dr. H. Oolijn. Mede hierdoor begon daarna een groote vlucht van jongens uit Duitschland naar Nederland, waar ze hartelijk ontvangen en veelal in ille gaal werk „weggewerkt" werden. Zoo werd prof. Sizoo op een ochtend om half zes uit zijn bed getrommeld door twee gitzwarte en doodvermoeide studenten die 36 uur ondier een wagon hadden gezeten en juist uit Duitschland te Amsterdam waren aan gekomen. Slechts in de theologische facul teit werden naast tentamina ook examens afgelegd. (Wordt vervolgd). De volgende week het slot. M. N. J. H. GEESTELIJKE VERZORGING VAN POLITIEKE GEVANGENEN. Aangewezen door de Gen. Synode in haar zitting van 13 Augustus 1945 als deputaat voor de geestelijke verzorging der politieke gevangenen, verzoek ik de Kerken in Zee land, dringend mij ten spoedigste de volgen de vragen te beantwoorden: a. Is er in Uw omgeving een kamp van po litieke gevangenen? b. Is er in deze kampen geestelijke verzor ging? Zoo ja, op welke wijze? c. Worden de daar zich bevindende leden der Geref. Kerken geregeld bezocht door een of meerdere predikanten? d. Acht gij de geestelijke verzorging onvol doende? e. Zijt ge van oordeel dat een algemeene regeling moet worden getroffen, waarbij een predikant zich geheel aan dezen ar beid tijdefijk wijdt? f. Hebt gij nog bijzondere wenschen be treffende dezen arbeid? Gaarne zie ik zoo spoedig mogelijk deze vragen beantwoord. U bij voorbaat dankend, Dr. N. J. HOMMES, Dep. STICHTING VOOR PUBLICITEIT EN VOORLICHTING DER GER. KERKEN IN NEDERLAND. Mag ik als lid dezer Stichting voor Zee land aan alle collega's of kerkeraden vra gen, mij zoo spoedig mogelijk, uit iedere plaats waar een Geref. Kerk is, een naam van een broeder op te geven, die van harte bereid is onze Geref. Kerken te dienen in dezen moeilijken tijd? Bedoeling is dat deze broeder als corres pondent onzer Stichting optreedt en-plaatse lijk zorgt voor geregelde lectuurverspreiding, waarin aan de broeders en zusters uiteen gezet wordt de Schriftuurlijkheid en de be- teekenis der leerbeslissingen onzer Synode. Gaarne zie ik dat ik de volgende week van alle plaatsen een naam heb. Dan kan deze arbeid in Oct. aanvangen. M. N. J. H. INGEKOMEN VRAGEN. De volgende week hoop ik een begin te maken met de beantwoording van eenige vragen. Wij moeten voortdurend worstelen met de harmonie tusschen aanwezige copie en plaatsruimte. M. N. J. H.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1945 | | pagina 2