OFFICIEELE BERICHTEN FRED1KBEURTEN. ling van booze lust. We dringen aan op sexueele voorlichting, open en eerlijk, maar tegelijk zoo voor zichtig en teer, dat de schaamte op geen enkele wijze wordt beleedigd. Eerste voorwaarde daarvoor is, dat er tusschen op voeder en kind een intieme vertrouwelijkheid worde gevonden. Immers, als de ouders doorgaans op een afstand van hun kinderen leven zonder echt-intiem contact en zich dan opeens opwerpen, om op dit meest- intieme terrein hun vertrouwde gids te wezen, zal het kind even sterk worden gekwetst in zijn schaamtege voel als wanneer een vreemde hier zoo maar inkomt. Is er daarentegen wel de echte vertrouwelijkheid, dan is zelfs van een minder zorgvuldig gekozen woord de schade doorgaans gering. Juist ook om de eerbied voor het schaamtegevoel wijzen wij overname van de taak der ouders door derden zij het familieleden of kerkelijke ambtsdragers of onderwijzers of artsen anders dan in noodgevallen af, Wel kunnen en mogen en moeten zij het werk der ouders veronderstellende, op dit terrein aanvullend werk verrichten. Vader, moeder, spreek Ds. Fernhout schrijft zoo juist: „Hoe gebrekkig ze het wellicht ook zouden doen en het is meer de vrees daarvoor, dan de overtuiging dat onthouding hier plicht is, die tot de ontwijk-methode verleidt in het allerongunstigste geval is de voorlichting door vader of moeder nóg duizendmaal veiliger dan die door den eersten den besten. Het enkele feit, dat het vader of en vooral dat het moeder is, die de inlichtingen geeft, is waar de verhouding tusschen ouders en kinderen niet geheel bedorven is, voldoende om alle schadelijke werking te bezweren. De myste rieuze betrekking tusschen ouders en kind is inderdaad het allerbeste voorbehoedmiddel tegen verzwakking van zedelijke beseffen door inlichting aangaande het sexueelè leven en moet al zeer diep gezonken zijn, kennis, die ons uit moeders mond toekwam, voor den wagen van onkuischen zin te spannen." Maar we moeten ook goed in het oog houden, dat er in dezen ook hooge eischen aan heel het gezin worden gesteld. „De zorgvuldigste en teederste op voeding van Vader en Moeder zal weinig kans hebben op de begeerde vrucht, als de geest en toon van het gezinsleven haar niet steunen. Wat hier vooral ver derfelijk werkt is dat de andere gezinsleden over al wat de geboorte, het huwelijk en het sexueel leven raakt schier nooit anders spreken dan met kwalijk onderdrukte scherts en in dubbelzinnige termen. Een ellendige gewoonte, die vooral ons, Hollanders, eigen schijnt en die nog op verre na niet in alle christelijke gezinnen uitgebannen is. Niets, datmeer geschikt is om een kind aan te moedigen in het voet geven aan onkuische voorstel lingen en het meedoen aan vuile praat, dan dit be dekt behagen in 't gemeene en dubbelzinnige, juist in den kring die het daartegen beschermen moest. Zoo dikwijls in 't gezin gesproken wordt over ge boorte, huwelijk en wat daarmee samenhangt, ge schiede het op die ongedwongen manier en op dien rustigen toon, die zonder meer, een vonnis zijn over alle verkeerde beweging des harten." K. J. K. De afgevaardigden van Hoek, Axel en Zoutespui kunnen zich met dit besluit niet conformeeren. Het volgende voorstel wordt nu aangenomen: De Classis Axel der Ger. Kerken in Nederland, kennis nemende van de verklaring van de afgevaar digden van de Kerken van Hoek, Axel en Zoutespui, dat zij zich niet met 't besluit der Classis inzake het voorstel van de Kerk van Hoek ten aanzien van de verwerping der dogmatische uitspraken van de Synode der Ger. Kerken inzake het genadeverbond conformeeren, constateert, dat de geestelijke eenheid der groep Kerken in de Classis verbroken is en de grondslag van verdere samenspreking ontbreekt, en verzoekt de afgevaardigden, die met deze verklaring instemmen, de vergadering der Classis te verlaten. Hierna verlaten deze broeders de vergadering. Art. 6. Besloten wordt een voortgezette vergade ring te houden op Maandag 6 Aug. a.s. om 1 uur te Terneuzen en tot die vergadering uit te noodigen de deputaten ad Art. 49 IC.O. Art. 7. De vergadering wordt gesloten. Namens de Classis Axel, A. B. W. M. KOK, h.t. assessor. De Raad van de Gereformeerde Kerk te Middelburg deelt bij deze mede, dat stukken voor de vergadering der Classis welke D.V. zal gehouden worden op Woensdag 5 September 1945 des voormiddags 11 uur in de Consistoriekamer van de Hofpleinkerk, kunnen worden ingezonden tot 25 Augustus a.s. aan het adres van den Scriba, Langeviele 13. Namens den Raad van de roepende kerk voornoemd, Ds. A. H. OUSSOREN, Praeses h.t. C. BOUCHERIE, Scriba. KORT VERSLAG van de Vergadering der Classis Axel der Geref. Kerken, op Dinsdag 31 Juli 1945, te 9j^ uur, in de Geref. Kerk van Terneuzen. Art. 1. Namens de Roepende Kerk van Zaamslag opent Ds. Kok de vergadering op de gebruikelijke wijze. Hij spreekt een inleidend woord, verklaart waarom de vergadering drie wéken is uitgesteld, wenscht Ds. Tiemens v. A. geluk met zijn herstel en de Kerk van Oostburg, omdat de beroepen predikant het beroep heeft opgevolgd. Hij wijst op het groote gewicht van deze vergadering. Art. 2. De credentiebrieven worden nagezien door de Kerk van Schoondijke. De credentiebrief van Oost burg is niet aanwezig. Gehoord de opheldering wordt deze Kerk tot de vergadering toegelaten. Na eenige discussie wordt de credentiebrief van Hoek aanvaard. Alle Kerken zijn door hun primi-afgevaardigden vertegenwoordigd. De Kerk van Zaamslag heeft een instructie. Art. 3. Het moderamen neemt zitting: Ds. Tiemens, praeses, Ds. Sollie, scriba, Ds. Kok, assessor. Art. 4. De notulen worden gelezen behalve het geen op tuchtgevallen betrekking heeft) en na een kleine aanvulling goedgekeurd en geteekend. Art. 5. Ingekomen stukken: a. Schrijven van Ds. Le C. te B. o. Z. inzake uit- noodiging tot toelichting van de Synodebesluiten. b. De Kerk van Hoek stelt aan de Classis voor de Synodebesliuten van 1942 inzake de leer en de daar uit voortvloeiende schorsingen en afzettingen niet voor vast en bondig te houden. De Classis verwerpt dit voorstel. VOORTGEZETTE VERGADERING van de Classis Axel van de Geref. Kerken, gehouden te Terneuzen 6 Augustus 1945. Art. 1. Ds. Tiemens opent als Praeses de vergade ring, laat Ps. 122 3 zingen en leest 1 Cor. 14 26. Vervolgens gaat hij voor in gebed en spreekt naar aanleiding van het voorgelezen Schriftgedeelte een kort woord. Art. 2. De presentielijst wordt gelezen; dezelfde af gevaardigden als de vorige keer blijken aanwezig te zijn, behalve van Hoek, waarvan alleen de sec. afgev. Br. B. d. Putter ter vergadering aanwezig is, terwijl van Axel* en Zoutespui geen afgevaardigden zijn ver schenen. Namens de Kerk van Zoutespui ontvangen de brs. J. W. Bakker en A. Verschelling, ouderlingen van de Geref. Kerk daar ter plaatse, zitting in de vergadering. Voor de Kerk van Axel ontvangt Br. J. R. Scheele met adviseerende stem zittincr. Als deputaten ad art. 49 zijn ter vergadering aan wezig Ds. G. Smeenk van Vlissingen en Ds. A. C. Vreugdenhil van Oud-Vossemeer. Art. 3. 't Moderamen wordt nu aldus vastgesteld: Ds. Tiemens, Pr., Ds. Kok, Scriba, Ds. v. Houte, Ass. Art. 4. De notulen van de vergadering van 31 Juli worden gelezen en goedgekeurd. Art. 5. Ingekomen stukken. Bezwaarschrift, onderteekend door 37 belijdende leden van de Geref. Kerk te Zoute Spui tegen het besluit door den Kerkeraad op Zondag 29 Juli 1945 afgekondigd. Bezwaarschrift van de minderheid van den raad der Geref. Kerk te Zoute Spui tegen enkele besluiten van de meerderheid. Bezwaarschrift van Br. J. d. V. te Zoute Spui tegen een handeling van den Kerkeraad zijner gemeente. Dit wordt in handen gesteld van den Kerkeraad te Z. Bezwaarschrift van Br. W. J. de H. tegen den pre dikant zijner gemeente. Mededeeling van de Classiss Hallum, dat Ds. H. M. is afgezet van den Dients des Woords en der Sacra menten in de Geref. Kerken van Nederland. Mededeeling van de Classis Harderwijk, dat de predikanten Da. G. van Doorn v. Wezep en Ds. O. J. Mulder v. Hattum zich aan het Verband der Geref. Kerken in Nederland hebben onttrokken. Een zelfde mededeeling van de Classis Warffum t.a.v. Ds. F. Boonstra te Leens, van de Cl. Groningen t.a.v. Ds. M. J. C. Blok te Onnen, van de Kerkeraad van Hoogeveen t.a.v. Ds. J. Meijer te Hoogeveen, van de Classis Grootegast t.a.v. Ds. Bouma te Niezijl, en Ds. W. J. v. Otterlo te Zuidhorn, van de Classis Rot terdam t.a.v. Ds. L. Doekes, te Rotterdam-Feijenoord; van de Classis Zutphen t.a.v. Ds. K. Meiman te Neede, en Ds. C. Diemer, em. predik, van Silvolde- Gendringen. Mededeeling van de Cljassis Groningen, dat de pre dikanten Ds. D. van Dijk, Ds. T. K. Keizer, Ds. A. v. d. Ziel, predikanten van de Geref. Kerk te Gro ningen voor den tijd van 3 maanden zijn geschorst op grond van artt. 79 en 80 D.K.O. Mededeeling van de Classis Zaandam, dat Ds. K. Doornbos te Wormer geschorst is overeenkomstig artt. 31, 36, 79 en <80 D.K.O. Mededeeling van de Classis Dordrecht, dat de pre dikanten Ds. J. v. d. Schaft te Zwijndrecht-Groote Lindt en Ds. W. Scheele te Zwijndrecht uit hun ambts dienst zijn ontzet. Mededeeling van den Raad der Geref. Kerk v. Em. Erfscheidenveen, dat Ds. L. J. Goris voor den tijd van drie maanden is geschorst. Mededeeling van de Classis Rotterdam dat Ds. F. A. den Boeft zich gevoegd heeft bij .de vrijgemaakte Geref. Kerken. Mededeeling van den Kerkeraad van Kockange en Kamerik, dat Ds. W. Verwoerd van Kockange op grond van art. 79 en 80 D.K.O. voor den tijd van 3 maanden is geschorst. Mededeeling van de Classis Deventer, dat 't preek- consent van Cand. J. J. Arnold te Zuidhorn is inge trokken. Schrijven van B. A. de V. te Axel. Schrijven van Ds. J. F. Sollie en br. A. v. Dix- hoorn, inhoudende de mededeeling dat zij, mede voor de gansche gemeente van Zoute Spui 't Verband met de Geref. Kerken in Nederland hebben beëindigd en hiermede opzeggen. Schrijven van Ds. Joh. Francke en br. J. A. Rooze, van gelijken inhoud ten aanzien van de Kerk van Hoek. Schrijven van Ds. D. Zemel en br. J. C. v. Luijck, doende dezelfde mededeeling ten aanzien van de Kerk van Axel. Naar aanleiding van de laatste drie brieven spreekt de Classis uit: a. dat de ambtsdragers dezer Kerken, die zich achter .dit besluit stellen, niet te erkennen zijn als wettige ambtsdragers; b. dat de predikanten Ds. Joh. Francke, Ds. J. F. Sollie en Ds. D. Zemel hun rechten als Dienaren des Woords bij de Geref. Kerken in Nederland verloren hebben; c. dat de broeders en zusters dezer Kerken met ster ken aandrang opgewekt worden zich achter de overblijvende wettige ambtsdragers te stellen. Schrijven van Ds. J. S. Post; deze brief zal beant woord worden. Art. 6. Rondvraag art. 41. Ds. Kok wordt aangewezen als consulent van de Kerk v. Axel; vacaturebeurten zullen geregeld wor den; aan de andere Kerken in de provincie zal ook medewerking worden gevraagd. Besloten wordt, dat elke Kerk in de Classis één Zondag per maand aan de vacante Kerken zal af staan. Ds. v. Houte wordt aangewezen als consulent van de Kerk van Hoek. Voorts besluit de Classis een kort schrijven aan de leden der Geref. Kerken van Axel, Hoek en Zoute Spui te richten. Ds. Kok wordt tevens als consulent van Zoute Spui aangewezen. De Kerkeraad van Z. vraagt en ontvangt advies in een tuchtgeval. Art. 7. Benoemingen. Tot dep. art. 11 wordt benoemd Ds. D. de Vries; tot Quaestor Ds. v. Houte. Art. 8. De collectelijst voor het a.s. jaar wordt aan de Kerken rondgedeeld. Art. 9. Roepende Kerk voor de a.s. Classis verga dering is Zoute Spui; datum 4 Sept.; plaats Terneu zen; aanvang 12j4> uur. Moderamen: Ds. v. Houte, pr.; Ds. Tiemens, scr.; Ds. de Vries, ass. Art. 10. Sluiting. Ds. Kok spreekt een woord van dank tot den praeses voor diens vaste en rustige leiding aan deze moeilijke vergaderingen gegeven. Ds. Tiemens gaat voor in dankgebed en sluit de vergadering. Op last der Classis, G. W. v. HOUTE. h.t. assessor. ZONDAG 19 AUGUSTUS 1945 Middelburg. Collecte voor de noodlijdende door oorlogsgeweld getroffen kerken. Hofpleinkerk 9 en 10.30 uur Ds J. B. van Mechelen te Roosendaal 2.30 en 5.30 uur Ds A. Koning Zondag 41 Woensdag 2.30 uur Huwelijksbevestiging in de Gasthuiskerk Woensdag 3 uur Huwelijksbevestiging in de Oostkerk Arnemuicïen 10 en 2.30 uur Ds. J. Spoelstra te Anna Jacoba Polder N. en St. Joosland 5 uur Ds J. Spoelstra Biggekerke 10 uur Ds M. Vreugdenhil Domburg (R.K. N«rk) 9.30 uur Leesdienst 7 uur Ds K J. Kraan Koudekerke 10 en 2.30 uur Ds A. C. Heij Meliskerke 2.30 uur Ds M. Vreugdenhil Oostkapelle 10 uur Ds K. J. Kraan Serooskerke 10 uur Geen dienst 2.30 uur Ds M. W. J. C. de Kluis Souburg 9.30 en 6.30 uur ds Th. H. van Andel Veere 9.30 en 2.30 uur Ds F. J. v. d. Ende van Kamperland Vlissingen (N. Kerk) 9 en 2.30 uur Ds Joh. Booij te Heinkenszand Vrouwenpolder 9.30 en 2 uur Ds J. M. Bloemkolk Westkapelle 11 uur Leesdienst 2.30 uur Geen dienst Zoutelande 10.45 uur Leesdienst 5.30 uur Ds M. Vreugdenhil Baarland 10.30 en 3 uur Colijnsplaat 11 en 7 uur Goes 9.30 en 5.30 uur Ds W. J. de Ruiter Ds H. Veenstra Ds A. J. Fanoy te Eindhoven Collecte voor verstrooiden in Indië. Haamstede 10.30 en 7 uur Ds H. C. Voorneveld Heinkenszand 10.30 en 3 uur Ds C. A. Vreugdenhil te Oud-Vossemeer Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds A. Scheele Kamperland 10.30 uur Leesdienst 3.30 uur Ds H. Veenstra Kattendijke 10 uur Leesdienst Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds M. N. de Wolf te IJsselstein. Lewedorp 10.30 uur Leesdienst 3 uur Ds J. Koolstra Nieuwdorp 10.30 uur Ds J. Koolstra 3 uur Leesdienst Rilland-Bath 10.30 en 3 uur Ds J. Koolstra? Schoondijke 2.30 uur Ds Potma te Meerkerk 7 uur Ds Joh. A. Tiemens Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds M. P. van Dijk Wissenkerke 10.30 en 3 uur Ds A. A. van Oostenbrink Wolfaartsdijk 10.30 en 3 uur Ds G. van Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds A. van Egmond Zaamslag 10 en 3 uur Ds A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1945 | | pagina 3