OFFICIEELE BERICHTEN PREDIKBEURTEN. vrijding van ons Indië, van onze Zendingsmenschen, van allen die daar de tyrannie der Jappen ondervinden om zoo het vaderland, 'dat ons lief is, te dienen. Toen ik dan thuis kwam (ik had al een aanmel dingsformulier op zak, ingevuld en al) maakte moeder ernstig bezwaar. Ze liet me geheel vrij, maar wees me ook op m'n taak en roeping hier in dit doodsche en door de Moffen geteisterde landOok anderen die ik nog eens terloops over dit onderwerp sprak, dach ten er zoo over. En eerlijk gezegd, ik ben wel eenigs- zins veranderd van meeningEensdeels geef ik m'n moeder gelijkDoch aan de andere kant vraag ik me af: ben ik niet geweldig laf om bij moeders pappot te blijven, terwijl andere jongens hun leven willen geven om anderen te bevrijdenWat is nu de weg, die we moeten gaan.'' We voelen voor welke moeilijkheid onze briefschrij ver en vele jongens met hem staan. Een ander kan er zoo eens iets in zeggen, maar ze moeten het zelf uitvechten. In een dergelijke botsing van plichten kan de rechte weg slechts in biddend overleg gevon den worden. Wellicht kan het ons helpen, in dien we voor onszelf de vraag zoo stellen: Waarmee is ons vaderland 't meest, 't best gediend? Die vraag scheen in de dagen der bezetting eenvoudig te be antwoorden: naturulijk naar Indië! Maar de bevrijding heeft onze omstandigheden en daarmee ook onze ver plichtingen jegens ons vaderland vooral voor ons hier in Zeeland, ingrijpend gewijzigd. Walcheren moet droog, wil het nog een toekomst hebben. Schouwen moet opnieuw ontgonnen worden. West Zeeuwsch Vlaanderen moet herbouwd. De materialen daartoe moeten vervaardigd en vervoerd. Voor de terugkeer tot normale verhoudingen moeten publieke en particu liere ondernemingen hun zaakkundig personeel behou den. Een timmerman of metselaar, die in zijn plaats of streek dringend noodig is, bewijst zijn land een betere dienst, indien hij in zijn vak aan het werk blijft dan dat hij zich als vrijwilliger zou gaan melden. Laten we er anderzijds geen voorwendsel van maken om ons aan onze roeping jegens Indië te onttrekken. Ieder zou wel juist zoolang kunnen rekenen en over leggen, dat hij van zijn onmisbaarheid in het vader land overtuigd is! En dat is de bedoeling niet. Even zeer bestaat het gevaar, dat ouders zich al te eenzijdig laten leiden door hun rechtmatige bezorgdheid over hun kinderen. Je moet er natuurlijk met je vader en moeder over spreken, maar praat er ook over met je chef, met anderen, die je geval eenigszins kunnen be- oordeelen. Aardenburg. Ds. TIEMENS. Krabbendijke. De samenstelling van het moderamen van de Geref. Kerk alhier is: Br. P. Cok, Praeses. Br. A. Zervaart, Scriba. Adres: Oostweg A 394. KORT VERSLAG van de Classis Zierikzee, ge houden te Colijnsplaat op 12 Juli 1945. Art. 1. Namens de roepende Kerk van Geersdijk opent Ds. Drost de vergadering op de gebruikelijke wijze. In zijn openingswoord memoreert hij het emeri taat van Ds. F. J. v. d. Ende, het beroepingswerk van de Kerk van Kamperland, het beroep en aanneming van beroep van Ds. Oostenbrink naar de Kerk van Oostburg, de vacatures in de Kerken van de classis, hangende moeilijkheden en geleden oorlogsschade op Schouwen en Duiveland. Art. 2. De credentiebrieven worden nagezien. De Kerk van Bruinisse heeft slechts één afgevaardigde. Een paar kerken hebben een instructie. Art. 3. Het moderamen neemt plaats. Ds. Voorne- veld, Praeses: Ds. Oostenbrink, Scriba, Ds. Veenstra, Assessor. Art. 4. Aangaande de aanwezigheid van Ds. Vene- ma, hulpprediker bij een der zoogen. vrijgemaakte Geref. Kerken naar Art. 31 D.K.O.., spreekt de classis uit dat zij hem niet als afgevaardigde van de Kerk van Nieuwerkerk of Oosterland kan beschouwen en verzoekt zij hem de vergadering te verlaten. Art. 5. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Art. 6. De begrooting wordt vastgesteld op f 600. Art. 7. Ingekomen stukken: a. Van eenige classes en kerken over schorsing en afzetting predikanten, waarvan met leedwezen kennis wordt genomen, b. Van de Particuliere Synode van 1944 over benoeming De- putaten. Art. 8. De Kerk van Oosterland vraagt f 200 uit de kas van hulpbehoevende kerken. Wordt aan vol daan. Besloten wordt één collecte dit jaar te houden voor hulpbeh. kerken in de classis. Art. 9. De Kerk van Zierikzee vraagt een consulent. Ds. Meester wordt aangewezen. Zonnemaire en Nieu werkerk vragen hulpdiensten Art. 10. Ds. Meester leest, mede namens enkele brs. uit den Kerkeraad van Brouwershaven, een ver klaring van gevoelen voor. De classis benoemt een commissie, bestaande uit de predikanten Dorst en Veenstra, en ouderlingen Van Dijke en Van Schaick om de volgende classis hierover van advies te dienen. Art. 11. De Kerk van Zonnemaire vraagt advies hoe te handelen met haar predikant, die als hulpprediker momenteel werkzaam is bij een „vrijgemaakte kerk". Wordt geadviseerd om te vergaderen met de gena- buurde Kerk en de betrokken predikant. Ditzelfde ad vies wordt ook gegeven aan de Kerkeraden van Nieu werkerk en Oosterland. Bovendien wordt aangeraden om op deze vergadering uit te noodigen de primus en sucund. deputaat art. 49. Art. 12. Verschillende rapporten. Maandelijks zal gecollecteerd worden voor de Kerken die door oorlogs geweld getroffen zijn. Art. 13. Rondvraag naar art. 41. Zoo langzamer hand komt het kerkelijk leven in de geëvacueerde kerken weer op orde. Art. 14. Ontslagaanvrage van Ds. Oostenbrink. Dit wordt verleend. De Kerk van Wissenkerke vraagt afvaardiging bij het afscheid. Aangewezen Di. Dorst en Veenstra. Het consulentschap wordt opgedragen aan Ds. Veenstra. Art. 15. Benoeming deputaten: voor de Zending: prim. Ds. Veenstra, sec. Ds. Dorst; voor Theol. fac. V.U: Ds. Voorneveld; voor Theol. Hoogeschool: W. van Dijke te Nieuwer kerk: sec. Kerkvisitator: Ds. Voorneveld. Art. 16. Regeling vacature en hulpdiensten. Nieuwerkerk; Aug. Ds. Dorst, September Ds. Meester, October Ds. v. d. Berg; Zierikzee. Sept. Ds. Veenstra, October Ds. Dorst; Zonnemaire: Aug. Ds. Oostenbrink, Sept. Ds. Voor neveld, October Ds. Unger. Art. 17. Algemeene rondvraag. Een nieuwe collecte- lijst zal den Kerken worden toegezonden. Ds. Dorst wordt aangewezen als consulent van de Kerk van Kamperland na het afscheid van Ds. Oos tenbrink. Er wordt gewezen op de „Zeeuwsche Kerkbode" Aan de Partic. Synode zal worden aangeraden een redacteur te benoemen uit Schouwen-Duiveland. Het classicale mededeelingenblad zal niet meer verschijnen. Art. 18. Lezing en goedkeuring persverslag. Art. 19. Als roepende Kerk voor de volgende ver gadering der classis wordt aangewezen: Haamstede. Tijd: Woensdag 10 October, te Zierikzee. Art. 20. De voorzitter sluit de vergadering na dank gebed door den Assessor. In opdracht der classis, H. VEENSTRA, Assessor. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Goes op Donderdag 12 Juli. 1. Namens de roepende Kerk van Goes opent Ds. A. Scheele de vergadering en gaat voor in gebed. 2. De credentiebrieven worden nagezien. Alle Kerken zijn wettig vertegenwoordigd. Er zijn instruc ties van de Kerken van 's-Gravenpolder en Wol- phaartsdijk. 3. Het moderamen neemt zitting. 4. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. 5. Ingekomen stukken, a. Schrijven van de Classis Middelburg, dat zij niet kan helpen in den Dienst des Woords ten behoeve v. d. geëvacueerden van Wal cheren b. Verzoek van cand. R. Beukema om verlenging van preekconsent. Wordt verleend. c. Schrijven van verschillende Classes inzake afzet ting van dienaren des Woords en intrekking van het preekconsent van een candidaat in hun respectievelijke ressorten. d. Schrijven van de Deputaten v. d. Gen. Synode voor Evangelisatie in België inzake uitbreiding van dien arbeid. 6. Instructies, a. de Kerk van 's-Gravenpolder vraagt een predikant voor de Bed. v. h. Avm. op 12 Augus tus. Aangewezen Ds. v. Heiningen. b. De Kerk van 's-Gravenpolder vraagt en ver krijgt advies inzake moeilijkheden. c. De Kerkeraad van Wolphaartsdijk heeft bezwaar tegen het provisorisch sluiten van de Particuliere Synode en inzake het feit dat het agendum van de vergaderingen aan de Kerken niet bekend is, en ver zoekt de Classis zich hierover uit te spreken. De Classis besluit aan de afgevaardigden naar de Partic. Synode te verzoeken om op de Synodeverga dering mede te deelen dat bij haar bezwaren zijn inge bracht tegen het herhaaldelijk provisorisch sluiten van de Partic. Synode, terwijl vooral op de tweede ver gadering over zaken is gehandeld, waarvan de Kerken geen kennis droegen. d. De Kerkeraad van Wolphaarsdijk, kennis geno men hebbende van het getuigenis der Classis Harden- berg en van het verslag van de kerkeraadsvergadering van de Kerk van Utrecht van 11 Juni 1945, die mogelijkheden schijnen aan te wijzen om tot elkaar te komen, verzoekt de Classis uit te spreken, dat een weg moet worden gezocht tot nieuwe samenspreking in nu rustiger tijdsomstandigheden met de bezwaarde broeders in onze Kerken en met hen, die van ons gingen, om zoo mogelijk te komen tot herstel van de gebroken éénheid. Wanneer de Classis hiertoe komen kan, om dan de Partic. Synode te verzoeken een soortgelijke uitspraak te doen. De Classis besluit zich overeenkomstig dit verzoek uit te spreken. 7. Regeling vacaturebeurten. Voor de kerk van Nieuwdorp worden aangewezen: Ds. J. Koolstra, Ds. W. J. de Ruiter, Ds. M. P. van Dijk. Voor Kattendijke: Di. G. van Heiningen, A. Scheele en E. Beukema. Voor Borssele-Driewegen: Di. M. P. van Dijk en J. Koolstra. 8. De gelden zijn gestort. 9. Onderzoek naar Art. 41 K.O. levert geen bij zonderheden op. 10. De volgende vergadering wordt vastgesteld op Donderdag 11 October, 9.30 uur, te Goes in hotel „Centraal". Als roepende Kerk wordt aangewezen de Kerk van Heinkenszand. Moderamen: Praeses Ds. Koolstra; Assessor: Ds. de Ruiter; le Scriba: Ds. van Heiningen; 2e Scriba: Ds. Scheele. Te storten collecten: Voor de Hulpbehoevende Kerken in de Classis. Voor de Theol. fac. a. d. V. U. Voor de door oorlogsschade getroffen Kerken. Voor de Evangelisatie in Brabant en Limburg. 11. Rondvraag. De Kerkeraad van Wemeldinge vraagt en verkrijgt een advies. 12. De korte notulen worden vastgesteld. 13. De Praeses sluit de vergadering na in dank gebed te zijn voorgegaan. Namens de Classis, W. J. DE RUITER, h.t. 2e Scriba. CORRESPONDENTIE. J. M. de W. te O. Uw postwissel ont vangen, maar de gevraagde nummers zijn uitverkocht. U gelieve ons nog te zenden f 1.10 dan hebt U het abonnement 2e hafljaar 1945 betoald. Nogeens zij gemeld, dat aan de vraag om vroeger verschenen nummers niet kan voldaan worden. Wij kunnen door papierschaarschte niet meer couranten drukken dan geoorloofd is. De Administratie. ZONDAG 5 AUGUSTUS 1945 Middelburg. Collecte Theol. Fac. V.U. Hofpleinkerk 9 en 10.30 uur Ds A. J. Fanoy te Eindhoven. 2.30 en 5.30 uur Ds A. H. Oussoren Zondag 40. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. Scholing N. en St. Joosland 5 uur Ds H. Scholing Biggekerke 10 uur Ds M. Vreugdenhil Domburg (R.K. Kerk) 9.30 en 7 uur Ds J. E. Visser Gapinge 10 en 2.30 uur Grijpskerke Koudekerke 10 en 2.30 uur Ds A. C. Heij Meliskerke 2.30 uur Ds M. Vreugdenhil Oostkapelle 10 en 7 uur Ds K. J. Kraan Bed. H. Av. en Dankz. Duinen 5 uur Geen dienst Serooskerke 10 uur Geen dienst 2.30 uur Leesdienst Souburg 2.30 uur Ds Th. H. van Andel Veere 9.30 en 2.30 uur Ds J. W. Smitt Vlissingen (N. Kerk) 9 en 2.30 uur Ds G. Smeenk Vrouwenpolder 9.30 en 2 uur Ds J. M. Bloemkolk Westkapelle 9 uur Leesdienst 2.30 uur Ds J. E. Visser Zoutelande 10.45 uur Leesdienst 5.30 uur Ds M. Vreugdenhil Baarland 10.30 en 3 uur Ds W. J. de Ruiter Bed. H. Av. en Dankz. Colijnsplaat 11 en 7 uur Goes 10 en 5.30 uur Ds J. v. Mechelen te Roosendaal Collecte voor de Zending Haamstede 10.30 en 7 uur Ds H. C. Voorneveld Heinkenszand 10.30 en 3 uur Ds H. Veenstra te Colijnsplaat Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds A. Scheele Kamperland 10.30 en 3.30 uur Kattendijke 10 uur Ds M. P. van Dijk Kruiningen 10 en 2.30 uur Lewedorp 3 uur Leesdienst Nieuwdorp 10.30 en 3 uur Ds E. Beukema Rilland-Bath 10.30 en 3 uur Ds J. Koolstra Bed. H. Av. en Dankz. Schoondijke 2.30 en 7 uur Ds D. de Vries Wemeldinge 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds M. P. van Dijk Wissenkerke 10.30 en 3 uur Ds A. A. Oostenbrink Wolfaartsdijk 10.30 en 3 uur Ds G. van Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds A. B. W. M. Kok te Zaamslag 7.30 uur Ds A. B. W. M. Kok Rede Jeugdvereenigingen Zaamslag 10 en 3 uur Ds A. Scheele te Kapelle-Biezelinge

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1945 | | pagina 3