Het adres van cand. J. B. van Mechelen is thans Kapellerlaan 23, Roosendaal, tel. 2276. Het adres van cand. J. E. Plas is Noorder Hoogebrug 117, post Groningen. Het adres van cand. M. Pos is Aan de Knokkel te Andijk-Oost. Het adres van cand. Joh. Verhave is thans Singel la te Bussum, tel. 5938. De kerkeraad van Aardenburg is er in ge slaagd voor het houden van godsdienstoefenin gen te Sluis de beschikking te krijgen over de Chr. bewaarschool aldaar. J.l. Zondagavond is de eerste dienst gehouden. De diensten vangen 's avonds om half zeven aan. De kerkeraad van Amsterdam-West heeft op voorstel van het moderamen besloten geen gecombineerde diensten des Zondags in een der kerkgebouwen meer te houden, maar met ingang van 25 Januari a.s. dubbele diensten in de Hulp kerk te doen houden, n.l. 's morgens om half tien en om elf uur en 's middags om twee en om vier uur. In verband daarmede zullen predikanten of candidaten van elders optreden zoolang de derde predikantsplaats nog niet gevestigd is. De kerkeraad van Ermelo heeft in zijn jongste vergadering zich breedvoerig bezig ge houden met de ingekomen bezwaren tegen het zwembad, welke bezwaren zich v.n. concentree- ren op de z.g. gemengde baden, alsook op het feit, dat het zwembad ook op Zondag voor het publiek is opengesteld. Ter nadere informatie en opwekking zal met de bevoegde instanties over deze dingen gesproken worden. De kerkeraad van Franeker heeft besloten de financiëele actie in de gemeente te beginnen ter vestiging van een tweede predikantsplaats. De gemeente is in 20 wijken verdeeld en de leden van den kerkeraad en van de commissie van be heer zullen alle gemeenteleden, nadat hen een circulaire is gezonden, persoonlijk bezoeken. Het is de bedoeling, dat men vóór 1 Januari a.s. de gemeente zal rondgegaan zijn, zoodat de finan ciëele uitslag dan bekend zal zijn. De kerkeraad van 's-Gravenhage-West heeft besloten met ingang van 1 Januari a.s. een tijdelijk hulpprediker aan te stellen. Bij den kerkeraad van Heemstede is een schrijven ingekomen van enkele leden der ge meente, om te komen tot het stichten van een derde vergaderplaats en het beroepen van een derden predikant, e.v. het benoemen van een hulpprediker. Een voorstel van Ds A. Dondorp, betreffende het zingen van de Psalmen op de oorspronkelijke melodie zal om advies worden gezonden naar het college van organisten. De kerkeraad van 's-Hertogenbosch zal met steun van deputaten voor den Evangelisatie- arbeid in Brabant en Limburg en van het comité Overvloed van werk en werkkrachten, zoodra het werkkamp in Mill geopend zal zijn, over gaan tot de aanstelling van een tweeden hulp prediker. De kerkeraad van Leiderdorp heeft een gemeente-vergadering belegd, teneinde het oor deel der leden te vernemen over een e.v. aanstel- in de richting van de vestiging van een tweeden in de richting van de vestiging van een tweede predikant. Maar dit doel acht de kerkeraad thans nog niet te verwezenlijken. De kerkeraad wil door verhooging van de financiëele bijdragen ko men tot een basis voor de instelling van een hulp predikersplaats. Aan den te benoemen hulppre diker zal ziekenbezoek, enkele catechisaties en het jeugdwerk opgedragen worden. De kerkeraad van Nijkerk o.d. Vel. is voornemens nog dit jaar over te gaan tot de benoeming van een hulpprediker. De kerkeraad van Oude- en Nieuwe We tering heeft op voorstel van zijn voorzitter, Ds W. v. d. Bos, een commissie benoemd voor de geestelijke bearbeiding van de schippers. De le den der commissie zullen het werk een jaar ver richten en zoo noodig op andere kerkeraadsleden een beroep kunnen doen. J.l. Dinsdag was het 50 jaar geleden, dat de Geref. Kerk van Ridderkerk tot openbaring kwam. De kerk telt thans 568 zielen, waarvan 275 belijdende leden. In 1894 ontving deze kerk in wijlen Ds W. Verhoef haar eerste predikant. Nadien werd deze kerk gediend door de predi kanten wijlen Ds E. J. de Groot, Ds T. J. Hagen, thans emeritus, wijlen Ds M. Schouten en Ds D. J. Couvée, thans te Hillegersberg. Sedert 12 Maart 1922 is Ds B. Wentsel haar voorganger. Het jubileum is onopgemerkt voorbijgegaan. 4 December j.l. was het 75 jaar geleden, dat de Geref. Kerk van Rotterdam-Zuid (Katen- drecht) tot openbaring kwam, welk feit Zondag 7 December in alle morgendiensten is herdacht. De kerk van Rotterdam-Zuid heeft thans 8019 zielen, waarvan 3819 belijdende leden, 4 kerk gebouwen, 4 predikanten en 3 hulppredikers. Generale Synode der Geref. Kerken Dins dag te Sneek aangevangen. De Generale Synode der Geref. Kerken heeft j.l. Dinsdag haar zittingen opnieuw te Sneek voortgezet. De vergadering, die geheel in comité plaats heeft en in het gebouw „Aere Terennius" gehouden wordt, werd Dinsdagmorgen om half elf door den voorzitter, Ds F. C. Meyster van Rotterdam, geopend met het doen zingen van Ps. 33: 11, het lezen van Jes. 60: 110 en ge bed. Vervolgens hield de praeses appèl nominaal Daarbij bleek, dat ouderling J. Buikema te Hoo- geveen was vervangen door zijn secundus, ouder ling J. Beleveld van Smilde ouderling A. Schaal te Enschedé, die overleden is, door ouderling H. Morsink van Delden. Aangezien primus en se cundus verhinderd waren, bleef een der ouder lingen plaatsen van Noord-Brabant en Limburg onbezet. De ongestelde predikanten Dr J. Thys te Zwolle en Ds T. J. Hagen, em. predikant te Voorburg, waren vervangen door hun secundi, Ds J. H. Broek Roelofs te Vroomshoop en Dr J. Hoek te 's-Gravenhage-West. In zijn openingswoord richtte de voorzitter een woord van welkom tot de prae-adviseerende zoo wel als tot de stemhebbende leden, alsmede tot de pastores-loei van de kerk van Sneek. Dit wel kom gold in het bijzonder hen die in de vorige zitting afwezig waren en nu weer tegenwoordig konden zijn. Met hartelijk medegevoel denkt de Synode aan hen, wier plaats thans open blijft, hetzij om ziekte, hetzij om andere reden. Ook sprak de voorzitter een woord van nagedachte nis jegens ouderling A. Schaal te Enschedé, die sedert de vorige zittingen overleed. Staande hoorde de Synode dit woord aan. De voorzitter wees er op, hoe ook aan de moderamentafel een plaats open blijft, aangezien de 2e scriba, Dr J. Thys, op medisch advies al zijn arbeid moest neerleggen. Met groote waar deering memoreerde de voorzitter den omvang rijken en getrouwen arbeid door Dr Thys ten bate van de Geref. Kerken verricht. De Synode van Sneek heeft aan de werkkracht en zorgen van de beide scribae zeer zware eischen gesteld. Daarom dankt spr. Dr Thys voor alles wat deze met zooveel liefde en accuratesse deed. Het was een genot met hem samen te werken. Vervolgens besprak de voorzitter het agendum, waaronder vooral ingekomen stukken en rapporten. Dat Sneek weer als vergaderplaats gekozen is, lag niet daaraan, dat de kerk van Utrecht ook nu niet gewillig zou zijn de Synode te ontvangen. Integendeel, maar voor ditmaal leek het geschik ter de Synode van Sneek ook inderdaad te Sneek te houden. Na aangewezen te hebben welke taak de Sy node thans wacht, besloot Ds Meyster zijn ope ningswoord met de bede, dat de Heere de be raadslagingen en besluiten zegene en tot een ze gen stellen voor het leven der Geref. Kerken. Hierna maakte de Synode een aanvang met de behandeling van het agendum. De Synode heeft aan Dr J. Thys in ver band met diens ernstige ongesteldheid op zijn verzoek eervolontslag verleend als 2en scriba en in zijn plaats als zoodanig benoemd Dr J. Hoek, predikant te 's-Gravenhage-West. Tot lid van het college van Generale Zen- dingsdeputaten koos de Synode in de vacature- ontstaan door het overlijden van Ds H. Hangel broek te Wirdum, Dr C. J. Goslinga te Buiten post. In verband met de samenkomsten van de Generale Synode is de vacantie aan de Theol. Hoogeschool te Kampen aangevangen op 6 Dec. j.l. Zij zal duren tot 13 Januari a.s. De Bondsdag 1942 van den Bond van Geref. Mannenvereenigingen zal, naar wij ver nemen, 24 Juni 1942 te Bilthoven onder presi dium van Ds M. B. v. 't Veer van Amsterdam, worden gehouden. De vereenigingen te Groningen, Middelstum, Stadskanaal-Pekelderweg, Zandeweer, Borger, Nijverdal, Putten, Eibergen, Oegstgeest, Slie- drecht, Maarn, Pernis, O. en W. Souburg, Hui zen en Hazerswoude zijn toegetreden als leden van den Bond. De Diaconie van Rotterdam-C. ontving per giro een gift van 200.van vier geëvacu eerde families. In den ouderdom van 83 jaar is te Oegst geest overleden Ds J. W. Gunst, em.-pred. der Geref. Kerk van Woerden. Ds Gunst werd te Oud-Vossemeer geboren, studeerde aan de Theol. Hoogeschool te Kam pen en aan de Vrije Universiteit en diende de gemeenten van Brouwershaven, Rhoon en Woer den. In 1926 ontving hij eervol emeritaat. Van zijn hand verscheen een standaardwerk over Jo hannes Pistorius Woerdensis (Jan de Bakker). Zijn verdiensten werden erkend door zijn be noeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau en tot lid van het Historisch Genootschap te Utrecht. De heer J. E. Plas te Noorderhoogebrug, theol. candidaat aan de Vrije Universiteit, die vorige week door de classis Groningen der Geref. Kerken praeparatoir geëxamineerd werd en be roepbaar verklaard, is Maandagavond, toen hij per rijwiel op weg was naar Zuidwolde, om al daar te catechiseeren, door de duisternis misleid in het Boterdiep geraakt en jammerlijk verdron ken. Gistermiddag heeft de politie zijn stoffelijk overschot uit het Boterdiep opgehaald. De heer Plas bereikte den leeftijd van 24 jaar.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1941 | | pagina 3