OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. 7^ ASTHMA. BÓRST- BENAUWDHEID. AKKER'S Cand. Joh. de Wal, hulpprediker te Noord- bergum, is voornemens Zondag 9 Nov. a.s. zijn intrede te doen bij de Geref. kerk aldaar, na tevoren te zijn bevestigd door Ds H. Hazenberg van Zwagerveen. Peremptoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard door de classis Kollum Joh. de Wal, cand. en hulppred. te Noordbergum en beroepen predikant aldaar. Benoemd tot hulpprediker te Den Helder J. Bijleveld, cand. te Utrecht. Boemd tot hulpprediker te Oldemarkt (met standplaats Kuinre) H. Munnik, cand. te Zwolle. Benoemd tot hulpprediker te Stad-Vol- lenhove (voor den N.O. polder) F. W. Tjadens, cand. te Amsterdam-O. Aangenomen de benoeming tot hulppredi ker te Beekbergen-Ede (voor Harskamp-Hoen- derloo) j. Koopmans, cand. te Ferwerd te Scheveningen P. v. d. Spek, cand. te Schipluiden; te Stad-Vollenhove (voor den N.O. polder) F. W. Tjadens, cand. te Amsterdam-O. Bedankt voor de benoeming tot hulpprer diker te Oldemarkt (met standplaats Kuinre) J. Blokland, cand. te Kampen. Het adres van cand. J. G. Marseille is thans weer Weteringkade 38, den Haag, telef. 772351. Het adres van cand. P. v. d. Spek is thans Jurriaan Kokstraat 5 te Scheveningen, tel. 558105. In den ouderdom van 71 jaar is te Ermelo overleden Ds J. F. Jonkers, em. predikant der Geref. Kerken. Ds Jonkers, die 23 Dec. 1869 te Dordrecht geboren werd, studeerde aan de Vrije Universiteit en werd in 1899 predikant te Haas trecht. Hij diende de kerken van Jutrijp-Hom- merts, Giessen Oud- en Nieuwkerk en 30 jaar die van Schiedam, waar hij zich op verschillend gebied bewoog. Vanwege de kerk van Weesp zullen met ingang van Zondag 16 Nov. a.s. ook godsdienst oefeningen gehouden worden te Weespercarspel. De eerste dienst, die door Dr W. G. Harrenstein zal worden geleid zal plaats vinden in het Werk- loozenlokaal in de Burg. Binsstraat. Bond van Geref. Mannenvereenigingen in Nederland. Negen nieuwe toetredingen. De Geref. Mannenvereenigingen te Wapen veld, Linschoten, Velp, Kootwijkerbroek, Gauw (Fr.), Terzooi, Hijum, Nieuwerkerk (Z.) en Harlingen zijn toegetreden als lid van den Bond van Geref. Mannenvereenigingen in Nederland. Hoewel de Geref. Kerk van Breskens nog geen volle honderd zielen telt en slechts ruim een jaar is geïnstitueerd, had zij reeds het voor recht een hulpprediker te kunnen benoemen, ter wijl zij Cand. Joh. Francke bereid vond deze benoeming te aanvaarden. Zaterdag 25 October werd br. Francke op een daartoe belegde begroetingssamenkomst te Bres kens welkom geheeten. Den daarop volgenden Zondag werd hij tot zijn werk ingeleid door Ds Tiemens, waarbij deze het Woord bediende over 2 Tim. 2 8 en 9. J.l. Zondag heeft Cand. Francke zijn arbeid aangevangen, waarbij hij sprak over Hand. 11 19—24. Zijn adres is nu Groote Kade 9, Breskens. Hij houdt ruimschoots gelegenheid over de kerken te dienen en een beroep in overweging te nemen. AGENDUM van de voortgezette vergadering van de Classis Middelburg op Woensdag 12 November 1941 in de Hofpleinkerk te Middelburg. Aanvang half tien. 1Opening. 2. Presentielijst. 3. Lezing en vaststelling van de notulen der vorige vergaderingen. 4. Behandeling van ingekomen stukken. 5. Rapporten." 6. Behandeling Instructies. 7. Benoeming deputaten ad Art. 10 H.R. 8. Rondvraag naar art. 41 K.O. 9. Referaat Dr Hommes over „Saamspreking met Ned. Herv. of Chr. Geref. Kerken". 10. Aanwijzing roepende kerk voor de volgende vergadering. 11Rondvraag. 12. Lezing en vaststelling der korte notulen. Voor de roepende kerk, A. C. HEIJ, Praeses. J. POTAPPEL, Scriba. Koudekerke, November- 1941. Aan de kerken in de Classis Middelburg, Inning bijdragen voor de Hulpbehoevende Kerken in de Classis. Deze bijdragen zijn hooger dan voor het le halfjaar door de meerdere steun- verleening aan een Hulpbehoevende Kerk „vol gens Classisbesluit". De bijdragen bedragen voor de kerk van Arnemuiden 27.Domburg 9.Gapinge 9.25 Grijpskerke 30.09 Koudekerke 39.St. Laurens 23.75 Me- liskerke 35.83; Middelburg 162.Oost- kapelle 24.33 Serooskerke 53.50 Souburg 54.75 Veere 23.75 Vlissingen 78. Vrouwepolder 23.50 Westkapelle 6.25. Zitting wordt gehóuden Donderdag 13 Nov. a.s. van 12 tot 1 uur in de consistorie der Noor- derkerk. A. GESCHIERE J.Hz. Grijpskerke A 48a. Giro 369846. VERGADERING van den kerkeraad van St. Laurens, gehouden 5 Nov. 1941. 1Opening. 2. Lezing notulen. 3. Ingekomen stukken. Geen vermeldings- of voor publiciteit geschikt. 4. Rapporten De Voorzitter kan rapporteeren omtrent den gang van het ziekenbezoek, dat een tweetal zie ken inzonderheid bezoek behoeven dat een oude broeder heenging en een jeugdige zuster plotse ling door den dood werd weggenomen. Het huisbezoek werd ongeveer beëindigd van de laatste bezoeken werd mededeeling gedaan. Ook brachten de brs rapport uit over 't con tact, dat onderhouden wordt met de Jeugdver- eenigingen. Br. Meijer deed dit bij de Meisjesver. en br. Riemens bij de J.V. Beide verslagen kon den gunstig luiden. 5. De ambtelijken arbeid der diakenen wordt besproken. Gode zij dank, kan in den nooddruft der armen worden voorzien. 6. Voor de te houden Classicale vergadering 12 Nov. a.s. worden afgevaardigd Ds Koning en oud. J. Koole, als sec. br. Simonse. 7. Thans wordt besproken de nominatie voor ouderling en diaken, ingevolge de aftreding der brs J. Koole en J. Goedbloed. Voor ouderling werd als tweetal gekozen de brs P. Boon en P. Sanderse en voor diaken de brs E. P. Da- vidse en S. Hillebrand. De verkiezing zal plaats hebben D.V. Zondag 16 Nov. na den morgen dienst. 8. In de stand van de kerk ter plaatse traden de volgende veranderingen op. Overledenbr. P. Besuyen en zr. M. Hendrikse. Gehuwd br. J. H. Volkers en C. E. Sanderse. Overgekomen van Serooskerke br. Ad. Wattel. 9. De gehouden collecten bedroegenvoor Kas Em. Pred. 19.58 voor Aflossing Kerk 29.25. 10. Na de rondvraag, die geen bijzonderhe den opleverde, ging br. Vogel in dankzegging voor en werd de vergadering gesloten. DE KERKERAAD. Lukas (II( door Prof. Dr S. Greijda- nus. Uitg. J. H. Kok N.V. 1941, Kampen. In de Serie Korte Verklaring der Heilige Schrift met nieuwe vertaling, verschijnt met be kwamen spoed na het eerste deel over Lukas 1—12 nu het tweede over Lukas 1324. Wat we enkele weken geleden zeiden bij de verschijning van het eerste deel kan herhaald bij die van het tweede we ontvangen hier een nauwkeurige, wetenschappelijk ten volle verant woorde verklaring, van dit schoone Evangelie, in eenvoudige begrijpelijke taal. Het onderzoeken der Schriften, waartoe de Heere vermaantwordt ook door deze uitgave vergemakkelijkt. Men make daarvan dan ijverig gebruik. Het Verbond door Ds P. N. Kruys- wijk. Uitg. S. J. P. Bakker, Amsterdam. We nemen in deze rubriek ook op een bericht over een heele serie brochures, die de uitgever S. J. P. Bakker zich voorneemt te laten ver schijnen. Een bericht, waarvoor we ook hier de aandacht vragen. In die serie verscheen als eerste deeltje Leer- verschillen van Prof. Grosheide. Als tweede ver schijnt het hierboven aangekondigde over Het Verbond. Dit handelt dus ook over een actueel onder werp. Ds Kruyswijk doet dat, voorzoover de omvang van 64 bladzijden dat toelaat, ook uit voerig. Bij al wat reeds over dit belangrijk on derwerp geschreven werd, is ook dit boekje de kennisname alleszins waard, bijzonder wel, wat hij schrijft over den kinderdoop. Hij schaart zich zonder eenige reserve aan de zijde van hen, die het „geheiligd." zijn van de kinderen, waarvan in het Doopsformulier wordt gesproken, verstaan in den zin van een inwendige heiligheid door de gemeenschap met Christus. Uit bl. 58 citeeren we dezen zin„Het be wustzijn van onze verkiezing is niet de grond voor ons verbondsbewustzijn, maar vloeit juist uit aan verbondsbewustzijn voort". Ten zeerst bevelen we deze brochure aan. Paraphrase Heilige Schrift, Daniël door Ds H. Veldkamp. Uitg. T. Wever N.V., Franeker. De paraphrase geeft een omschrijving van den tekst. Bedoelt dus niet een meer of minder uit voerige verklaring van den tekst te geven ze geeft niet meer dan een omschrijving, opdat zoo die tekst zelf duidelijker zou worden. Natuurlijk doet ze zoo ook dienst tot beter verstaan van den tekst. In den laatsten tijd werden er nu van verschil lende Schriftgedeelten, zulke paraphrases gege ven, die goed geslaagd konden genoemd worden. Die kunnen dan uitnemend dienst doen om den bijbel met meer vrucht te lezen. We hebben in de Serie „Korte Verklaring der Heilige Schrift" over het Oude- en Nieuwe Testament al een groot aantal deeltjes ontvangen, die een zeer waardevol bezit vormen. Voor de geregelde Schriftlezing aan tafel zijn ze echter minder ge schikt, omdat ze meer tijd vorderen dan door gaans beschikbaar is. Dat bezwaar bestaat niet bij de paraphrase. Het zal dan meestal mogelijk zijn een geheel hoofdstuk te lezen, dat door de omschrijving van den tekst toch ook al beter zal verstaan worden. Uit dat oogpunt is het boekje, dat we hier boven aankondigden zeer. aanbevelenswaardigs. Het gaat over een bijbelboek, dat in dezen tijd bijzonder de aandacht trekt, en waarvan de le zing leerzaam is. Ds Veldkamp heeft in onder scheiden geschriften bewezen, dat hij de gaven ontvangen heeft om een goede paraphrase te geven. In een inleiding van 7 bladzijden, zegt hij iets over de hoofdpersonen, Daniël, Nebukadnezar. Belsazar, Darius de Meder en Kores, geeft dan een kort overzicht van den inhoud en over de taal van het boek, en een paragraaf over de be- teekenis van het boek Daniël. De paraphrase beslaat ruim 80 bladzijden en is dus zeer breed. Aan den voet der pagina's worden enkele verklarende opmerkingen ge maakt. De uitgave is door de firma T. Wever keurig verzorgd. We zijn er zeker van, dat. het voldoening zal geven, wanneer men eens voor de Schriftlezing aan tafel daarvan gebruik maakt. Goede lectuur. Vaak wordt de klacht vernomen, dat in onze gezinnen te weinig lectuur ter hand wordt ge nomen over onderwerpen, die betrekking hebben op den Bijbel, de Belijdenis, Kerkgeschiedenis, Kerkelijk en Geestelijk leven. Dat de kennis af neemt en daardoor het meeleven verslapt. Al dikwijls is de wensch geuit om het werk van onze Gereformeerde theologische schrijvers uit te geven op zulk een wijze, dat het door iedereen kan worden gekocht ert gelezen. Naar wij vernemen wordt hieraan thans vol daan. De uitgever S. J. P. Bakker te Amsterdam is voornemens een aantal boekjes van bekende theologen uit te geven over onderwerpen, welke aller belangstelling hebben en die op bevattelijke wijze zullen worden behandeld. De boekjes zul len een omvang hebben van 64 compres gedrukte pagina's, in eenvoudigen vorm verschijnen en slechts 45 cent per stuk kosten. Reeds verschenen Prof. Dr F. W. Grosheide.' Leerverschillen in de Gereformeerde Kerken, en Ds P. N. Kruyswijk Het Verbond. Van de nog te verschijnen werkjes noemen we Ds B. Al- kema Zending en Bijbelvertaler Ds C. B. Ba- vinck Kwijnend en bloeiend geloofsleven Dr A. de BondtGebed Dr J. W. v. d. Bosch Luther Dr C. BoumaSchriftlezing Ds N. BuffingaDe Zonde Dr K. J. CremerDe Doop Ds Th. Delleman Met Brood en met Wijn Ds P. van Dijk De Tucht als middel tot behoud Ds J. G. Feenstra De voorzienigheid Gods Ds K. FernhoutHerinneringen uit de Doleantie Ds R. C. Harder De stand der Zen ding als teeken des tijds Dr W. G. Harrenstein: De arbeid tot leniging van den geestelijken nood in de groote steden Dr C. ImpetaGebeds moeilijkheden Ds A. B. W. M. Kok Gomarus; Dr J. L. Koole Liturgie Dr P. G. KunstHet probleem der stadskerk Dr P. Prins Het ont- vangene doorgeven Ds A. Ringnalda Geeste lijke verzorging van Geestes- en Zenuwzieken Dr K. Sietsma Wedergeboorte Ds H. Veld kamp Bekeering Dr N. A. Waaning Gebeden in de brieven van Paulus Ds W. A. Wiersinga: De werfkracht onzer kerken Ds S. Wouters Het Onze Vader. Van de schrijvers, die er verder nog aan mede werken, noemen we de hoogleeraren Bavinck en Berkouwer. Uit deze opsomming blijkt, dat een groote ver scheidenheid onderwerpen over het godsdienstig en kerkelijk leven leerstellig, practisch en his torisch zal worden geboden. Ongetwijfeld zal voor deze uitgaven groote belangstelling zijn en zullen ook onze lezers het toejuichen dat ze verkrijgbaar worden gesteld voor een prijs, die voor niemand een bezwaar zal opleveren. Een uitkomst ook in een tijd, waarin het zoo noodig is ons terdege bewust te zijn van hetgeen we belijden. 'Ter aanko'ndiging ontvangen H. MulderGeroepen heiligeneen bundel Schriftoverdenkingen uit 1 Kor. 1, 2, 3 voor den Kersttijd, vóór en na Paschen en bij het Pinkster feest. Uitgave J. H. Kok te Kampen. J. D. Stegeman Van rijke dingen korte be schouwingen en overdenkingen. Uitgave De Graafschap, Aalten. Dr M. H. A. van der Valk Wereldraadsel en levensraadsel. Uitgave Kok te Kampen. Dr G. M. den Hartogh De tucht over doop leden in de Geref. Kerken. Uitgave v. d. Brink Co., Zutphen. A. M. Lindeboom Ambt en Opleiding, -een bespreking van enkele zaken betreffende kerk, opleiding, wetenschap en theologie. Uitgave Oos- terbaan le Cointre, Goes. Wilma Leven en werken van Joseph Wittig. U. M. Holland, Amsterdam. L. v. Klinken Een diagnose van de heden- daagsche schoolziekte. Uitgave Kok te Kampen. J. M. Westerbrink WirtzMarjootje wordt Marjo. Een boek voor jonge meisjes. Uitgave Kok te Kampen. We vestigen de aandacht op de Scheurkalen der Zaadkorrels voor 1942. Uitgave in twee formaten vooral ook ten dienste van Evangelisatie-verspreiding en uitgave van Traktaatgenootschap „Filippus" bij v. d. b van Traktaatgenootschap „Filippus" bij v. d. Brink Co. te Zutphen. Marnix van St. Aldegonde door Ds J. W. Tunderman. Uitg. Oosterbaan le Cointre, Goes. Wat we hierboven schreven als titel van het boek van Ds Tunderman, behoeft aanvulling met den ook aangegeven ondertitelDe subjectivis tische stroomingen in de Nederlanden der 16e eeuw. De herdenking van het feit, dat voor vier eeuwen Marnix geboren werd gaf aanleiding, dat onderscheiden studies over deze belangrijke fi guur werden in 't licht gegeven. We noemen er twee. Een verzamelwerk, uit gegeven in opdracht van het uitvoerend Comité tot herdenking met bijdragen van binnen- en bui- tenlandsche geleerden, o.a. over Marnix als God geleerde Marnix in de Nederlandsche Letter kunde Marnix en de psalmberijming, enz. En een studie van Prof. Dr A. A. van Schelven. Daaruit blijkt wel, dat hij een man was van veelzijdige beteekenis. Ds Tunderman vraagt ook voor een onderdeel de aandacht en wel voor zijn strijd tegen het subjectivisme zijner dagen. Het is niet alleen een historisch belang, dat hij met deze studie zocht te dienen, maar de historie wil hij gebruiken om het heden beter te verstaan. Naar zijn ondertitel geeft het boek een breede beschrijving van de subjectivistische stroomingen in de 16e eeuw, die zeer leerzaam is, al is ze hier en daar wel wat zwaar om te verstaan. Het standpunt dat Marnix daartegenover in nam wordt helderder in 't licht gesteld. Deze study* kan metterdaad dienen om onzen eigen tijd beter te verstaan en tegen de gevaren, die nu dreigen gewapend te zijn. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Met vriendelijken dank ontvangen uit het busje van de Geref. Meisjesvereen. te Koudekerke voor den arbeid van Mej. Baarbé 10.63. En uit Axel van J. M. O. een groot pak gebruikte postzegels, die zullen doorgezonden naar het adres in Vlissingen. Ds. HEIJ. ZENDING. Sint Laurens. Met hartelijken dank ontvangen door bemiddeling van dhr. Weeda uit de Nikker der Chr. School 2.van de kinderen van M. v. d. Broeke 50 halve centen van Mineke Otte 50 halve centen uit de Zendingsbusjes 12.31, n.l. van Neeltje Janse 3.64, van Jo Hillebrand 2.02, van Janna de Bree 1.59, van Jaap Riemens 2.03, van Wim Sanderse 3.02. Namens de Commissie, D. WILLEMSE, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. Vrouwenvereeniging „Febé" te St. Laurens vergadert D.V. 12 Nov. des namiddags 3 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Inleiding. „Het Christelijk huisgezin" door zr M. Boonde Vos. Bijdrage door zr WeedaRietveld. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert 13 November. Gew. Gesch. N.T. no. 1, 21e jaargang „Paulus" door Bets Sanderse. Na de pauze vrije werkzaamheden. Geref. Meisjesver. „Het ontluikend leven", St. Laurens vergadert op Zondag 9 November 1941. Inleiding G.G. Gen. 31. „De vlucht van Jacob" door Dikkie Koning. Na de pauze voordrachten door Mina Davidse en Tini Bolier. Meisjesblad October 1940. Geref. M.V. ,,'t Mosterdzaadje" te Koudekerke, Afd. A. vergadert Maandagavond om half 8 in het Vereenigingsgebouw. Inl. Oud Test. Schets 10. „Lot" door Jo Maas. Kerkgesch. Schets 17. „Voetius door Anna Schuur man. „De Labadie" door M. Schout. MemoriseerenJ. Boone. ReciteerenC. Simonse. Geref. M.V. ,,'t Mosterdzaadje" te Koudekerke, Afd. B vergadert D.V. Dinsdag a.s. om kwart over 7. 5 Gel. Bel. Art. II door Matty Heij. Vad. Gesch. Schets 23. „Stadhouder Willem IV door Marie Joziasse. Memorisatie door Cobi Ruitenbeek. Vrije bijdrage door M. de Vos. ncref. Meisjesvereeniging MeisjesroepingM'burg. O.T. „Van Maleachi tot Christus", No. 59 van de schets door Mien de Rijke. BijdrageCorry Wattez. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd", Middelburg. O. T. „De Schepping"door Leni Bijl. Reciteeren door Koos de Rijke. Proza door Ettje Loodewijk. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Vergadert van half 5 tot half 6 in lokaal Den Boer. B. G. „David verheven" door Koos van Sluis. Na de pauze voorlezen. Afdeeling II. Vergadert van half 6 tot half 7. Inleiding door Nel de Wolf. Na de pauze voorlezen. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „David, de man naar Gods hart", 1 Sam. 16 door Neeltje Goedbloed. Reciteeren door Saartje Meliefste en Jopie Kingmans Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling I. Vergadert 's Zaterdagsmiddags van 56 uur consistorie Hofpleinkerk (beneden). B. G. „David bij de Filistijnen I", 1 Sam. 27 en 28 door vr. C. van Iwaarden. V. G. „Wilhelmus van Nassouwe", vr. A. Tazelaar. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Davids omzwervingen III" door vr. J. Geldof. Vad. Gesch. „Willem de Zwijger", vr. C. Tissink. ADVERTENTIE N. waarbij slijm op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de slijm doen loskomen en borst en keel verzachten, Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1941 | | pagina 3