ABDIJSIROOP OFFICIEELE BERICHTEN. HOEST VERKOUDHEID. BRONCHITIS akker's kanten hunner keuze. De briefjes moeten de handteekening van den inzender dragen. Gelijk we bericht hebben, heeft de ker- keraad van Bergen op Zoom het iniatief geno men om met de Orth. Evangelisatie en de Ev. Luth, gemeente, beiden ter plaatse, een interker kelijke samenkomst ter herdenking van de kerk hervorming te organiseeren, waartoe ook in be ginsel overeenstemming verkregen werd. Thans kwam bij den kerkeraad een schrijven in van het bestuur der Evangelisatie houdende het voorstel om in afwijking van het eerste schrijven van dit bestuur, zich met een verzoek tot samenwerking te wenden tot den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Bergen op Zoom. De kerkeraad besloot de Evangelisatie te ant woorden dat hij zooals reeds eerder medege deeld is aan dit voorstel om principieele redenen geen gevolg geven kan, terwijl het bestuur dei- Evangelisatie alsnog zal worden gevraagd of het tot samenwerking bereid blijft. Wij mogen hier aan. toevoegen, dat de Ned. Herv. Gem. van Bergen op Zoom modern is en dat de beslissing van den kerkeraad der Geref. Kerk uiteraard daaraan niet vreemd is. De kerkeraad van Bunschoten-Spakenburg heeft het eertijds genomen besluit, dat twee broers niet tegelijk het ambt van Ouderling kun nen bekleeden opgeheven. Evenwel zullen ze in zulk een geval niet in dezelfde sectie dienen. Nu de termijn van inzending gesloten is, blijkt dat bij den kerkeraad van Enschedé voor de vervulling van de vacature van de vierde predikantsplaats op niet minder dan 171 predi kanten door leden der gemeente de aandacht ge vestigd is. De kerkeraad zal dus niet kunnen zeggen, dat hij geen keus genoeg heeft De kerkeraad van Nijmegen heeft beslo ten in de vacature die ontstaat door het vertrek van Ds A. J. Boss, het beroepingswerk ter hand te nemen en de stemgerechtigde manslidmaten uit te noodigen vóór 3 Nov. a.s. schriftelijk de namen op te geven van ten hoogste drie predikanten, waarop men de aandacht wenscht gevestigd te zien. De kerkeraad van Rotterdam-Delfshaven heeft besloten, om voorloopig niet meer als ker keraad 's avonds te vergaderen, maar als ver korte kerkeraad (kerkeraad-contractus) Woens dagmiddag om 4 uur bijeen te' komen. Ter jongste vergadering van de classis Leeuwarden kwam ter tafel het rapport inzake den dienst der barmhartigheid in den eeredienst. De classis nam na bespreking van het rapport de volgende conclusie aan „De classis, gehoord het rapport van de door haar ingestelde com missie inzake de orde van den eeredienst, een parig van oordeel, dat het noodig is, dat de dienst der barmhartigheid in den eeredienst ten allen tijde, maar bijzonder in dezen tijd als af zonderlijke, door Christus ingestelde dienst, alle accent ontvangt, spreekt uit de collecte voor de armen aldus in den eeredienst aan te kondigen Betoont nu in den Dienst der barmhartigheid de gehoorzaamheid uwer liefde aan onzen barm- hartigen Hoogepriester Jezus Christus", en be veelt overweging van het bij haar ingediend rap port van de commissie, zooals het door de clas sis is gewijzigd, bij de Kerken aan". De samenwerking inzake art. 13 K.O. De Part. Synode in de prov. Groningen, nam in haar jongste vergadering met blijdschap ken nis Lvan het feit, dat de kerk van Groningen op haar besluit om zich aan de samenwerking met de andere kerken inzake art. 13 K.O., in de pro vincie te onttrekken, voorloopig is teruggekomen. Aan deputaten ad art. 13 K.O. droeg de Synode op de zaak waarom het hier gaat nog eens te bestudeeren. Een „bloedig"- geval. Geknipt uit het persverslag van een van de vergaderingen van een classis der Geref. Ker ken „In twee gedeelten gesplitst worden de beide candidaten X. en Y. gelijktijdig peremp toir geëxamineerd". De Part. Synode van Groningen heeft tot secundus-curator van de Theol. Hoogeschool te Kampen benoemd in de plaats van Ds N. Y. v. Goor, Ds D. van Dijk te Groningen. Een boodschap der kerk. Het convent van predikanten der Ned. Herv., Geref. Kerk en Chr. Geref. Gemeente van Aalten, Bredevoort en Lichtenvoorde he.eft een boodschap gericht tot alle leden der betrokken gemeenten, waarin zij een ernstig beroep doen op den ernst en het verantwoordelijkheidsbesef van ouderen en jongeren in het bijzonder ten aanzien van die beslissingen, die de levenshou ding en -richting bepalen. De boodschap herin nert er aan, dat het woord der Schrift„Ik ben de Heere, Uw God gij zult geen andere goden voor mijn aangezicht hebben", beslag legt op de 'gansche breedte van het menschenleven en mits dien ook Gods zeggenschap stelt op het terrein van verkeering en verloving, huwelijk en gezin. De boodschap constateert, dat ten deze echter met name onder sommige jongeren een te ver- oordeelen lichtvaardigheid en gebrek aan besef Leerscht. De boodschap wijst op het gevaar van het gemengde huwelijk, herinnert de ouders aan hun' .verantwoordelijkheid bij den Doop van hun kinü^eren op zich genomen, die de jonge menschen in vde gevallen zelf reeds door hun belijdenis hebbe n aanvaard, om te besluiten met de ouders ook ten aanzien van deze dingen dringend te wijzen op hun leidende taak bij den levensgang van hun kinderen en de jonge menschen ernstig te vermanen bij het nemen van levensbeslissin gen het aewicht van hun kerkelijke verbonden heid ten volle te laten gelden. Voor zoover deze boodschap gemeenten aan belangt, die niet over een eigen kerkelijk orgaan beschikken is de boodschap aan alle gemeente leden persoonlijk gezonden. Ds H. Knoop te Rotterdam-Delfshaven. ontving een gift van 100.waarvan 50. voor de Diaconie 35.voor de Kerk en 15.voor Diaconale Zusterhulp. Ds J. G. Adema te Rotterdam-Delfshaven, ontving van een zilveren echtpaar een gift van 100.—. De afvaardiging naar de meerdere ver gadering. In de (classicale) Geref. Kerkboden van Leeu warden schrijft de heer H. Algra, te Huizum, leeraar aan het Geref. gymnasium te Leeuwar den, over de afvaardiging naar de meerdere ver gaderingen. Hij wijst er op, dat de ouderlingen bij toerbeurt afgevaardigd worden naar de clas- sicale vergaderingen. Daar is niets tegen, al acht de schrijver dat het tengevolge heeft dat de pre dikanten op de classis volstrekt de baas zijn. Want zij zijn er altijd. „Practisch is een classi- cale vergadering een college van predikanten, waarbij ieder predikant twee stemmen uitbrengt, één stem persoonlijk en één via zijn ouderling." Als echter op de classisvergadering de afvaar diging naar de Part. Synode aan de orde komt „valt men plotseling in het andere uiterste en benoemt steevast dezelfde menschen". De schrij ver oordeelt dat hier zoowel voor- als nadeelen aan verbonden zijn. Sommigen en de schrijver onderstreept dat woord komen door geregelde afvaardiging in de zaken in te zitten. „Maar er zijn ook nadeelen. Er zijn menschen, die een abonnement krijgen tot lang na hun eme ritaat. Nooit mogen wij daarbij vergeten, dat er enkele personen zijn, ook onder de predikanten, die na hun 75e jaar nog genoeg frischheid heb ben, om bij allerlei werk zich vrij te houden van den sleur. Maar dat zijn uitzonderingen. Regel is, dat een hooge leeftijd bezwaren meebrengt, om in lange en vermoeiende zittingen het vol te houden en niet in slappe sleur te vervallen. Bovendien is te groote continuïteit in de af vaardiging ook niet zonder bezwaar, wat betreft de vorming van een oligarchie, een kleine groep kennissen, die de lakens uitdeelt. Daarom is het van belang, bij de afvaardiging wat meer den sleur uit te bannen. Vooreerst benoeme men nooit, voor geen en kel deputaatschap en in geen enkele afvaardi ging, een emeritus-predikant. Wie te oud of te zwak is, om het gewone werk in de gemeente te doen, moet men zijn rust gunnen. En verder benoeme men nooit iemand, omdat het sneu is, hem te passeeren. Er moet gestemd worden naar eer en geweten. En dus alleen op die personen, van wie men rond er van overtuigd is, dat zij voor hun taak zijn berekend. Waarbij er boven dien naar gestreefd wordt, om ook een gewensch- te afwisseling in stand te houden." „Eereschuld en Dankbaarheid." Het Comité tot steun der Nederlandsche Oor logsgewonden „Eereschuld en Dankbaarheid" heeft in nauwe samenwerking met het Afwikke lingsbureau Departement van Defensie en de In spectie van den Geneeskundigen Dienst, zoowel als met zijn zuster-organisaties, sinds het begin van dit jaar zijn arbeid zich steeds zien uitbrei den. Vele landgenooten stelden dit Comité, dat zich speciaal de geestelijke en intellectueele ver zorging in den ruimsten zin ziet aangewezen, in staat om onze gewonde jongens te verblijden met lectuur, studie- en vakmateriaal, vulpenhouders enz. Naast deze behoeften, waarvan wij de voor ziening speciaal op ons namen, kwamen echter zoowel bij bezoeken als door aanvragen ook andere nooden onder onze aandacht, waarin hulp geboden moest worden. Het Comité meende deze niet te mogen veronachtzamen maar in den geest van gevers van bijdragen te handelen, als het ook in bijzondere gevallen fietsen, electrische scheer- apparaten enz. beschikbaar stelde. Ook gaf het meer dan eens tegemoetkoming in bijzondere ge zinsomstandigheden, vergoedingen van allerlei aard en steun in talrijke vormen, te veel om op te noemen. Op verzoek van en in medewerking met het A(rbeidsbureau) V(oor) Oorlogsinvali den) hielp het Comité gaarne ook de herstellende of genezen gewonden, die nog geen werk had den, aan muziekinstrumenten en andere benoo- digdheden om den tijd van wachten op een be trekking toch goed en nuttig te kunnen besteden door het beoefenen van allerlei liefhebberijen. De Secretaris van het Comité, Ds P. Bootsma te Wassenaar (de Lus 28) besteedt al zijn tijd aan dit werk, onderzoekt de steunaanvragen per soonlijk en houdt voortdurend nauwe voeling met het Departement en de Inspectie Geneeskundige Dienst en met andere organisaties. Het Comité vergadert maandelijks te Utrecht om de rappor ten af te handelen. In gevallen, waarin het Co mité zelf niet kan helpen, verleent het gewoonlijk zijn bemiddeling bij andere instanties, die wel daarin kunnen voorzien. Wij zijn zeer dankbaar, dat velen door hunne bijdragen ons in staat stelden om dit werk tot nu toe te doen voor a 1 onze gewonden. Want het Comité maakt geen onderscheid tusschen partij of richting, kerk of belijdenis het vraagt alleen of er hulp noodig is. Blijkt dit het geval te zijn, dan helpt het zooveel en zoo goed als het kan. Wij hebben zeer vele en ontroerende bewijzen ontvangen, dat Ons volk gevoelt zijn eereschuld tegenover onze mannen en zijn dank baarheid wil uiten. Het blijkt uit de talrijke groo te en kleine giften, welke wij ontvingen in geld en uit wat ons in natura gezonden werd. Dage lijks komen er echter nog nieuwe aanvragen bin nen om hulp en steun tot nu toe konden wij vrijwel overal helpen maar het is te voorzien, dat wij niet lang meer in staat zullen zijn om dit mooie en noodige werk voort te zetten, daar onze kas uitgeput raakt. De voortdurende mede werking van ons volk blijft noodig en wij doen daarop door dezen een beroep. Reeds heeft het Comité, dat in 1940 uit de Kerstfeestviering in het Hospitaal te Utrecht en de daarbij gehouden radio-toespraak van Ds D. Ringnalda Jr. ontstaan is, voorbereidende maat regelen getroffen om voor het a.s. Kerstfeest zoo veel mogelijk al onze gewonden te bereiken, o.a. door samenwerking in de hospitalen, klinieken en sanatoria. Zullen deze plannen uitvoerbaar blijken, dan is algemeene medewerking noodig. Men gi.teere aan den Penningmeester van „Eere schuld en Dankbaarheid" te Drachten, Postreke ning 416011. Coetus Predikanten Classis Middelburg 3 No vember. Coetus Classis Goes Maandag 3 November, 9.30 uur. Geersdijk, 28 October 1941. Cand. L. Dorst, beroepen predikant te- Geersdijk, zal niet 2 Nov., maar D.V. 9 Nov. bevestigd worden in 't ambt. De Kerkeraad. Serooskerke (W.). KORT VERSLAG van de vergadering van den kerkeraad op Donderdag 30 October 1941. De Praeses, Ds de Kluis, opent de vergadering met Schriftlezing en gebed. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Ingekomen Stukken: 1. Verzoek om een col lecte te houden voor de getroffenen door oor logsschade. Zal aan voldaan worden. 2. Schrijven van het Nederl. Bijbelgenootschap. 3. Verslag van de Classis Heerenveen over de Evangelisatie in de Zuid Oosthoek van Friesland over 1940. 4. Schrijven van de Classis Middelburg. Rapporten. Gerapporteerd wordt over het huisbezoek in 5 gezinnen. Kerkelijke stand. Vertrokken naar St. Laurens met attestatie Adriaan Wattel. Diaconale zaken. Rondvraag. Besloten wordt het aantal ouder lingen tot 7 uit te breiden. Lezing persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Axel, gehouden 21 Oct. 1941 te Schoondijke. 1. De Praeses der roepende kerk van Zoute- spui, Ds Sollie, opent de vergadering. Hij laat zingen, leest een Schriftgedeelte, en gaat voor in gebed. 2. De credentialen worden nagezien. Praeses is Ds Kok, Scriba Ds de Vries, Assessor Ds Pot- ma. Ds van Houte is door ongesteldheid verhin derd. Zijn secundus is aanwezig. 3. De notulen worden gelezen en vastgesteld. 4. De Praeses spreekt een hartelijk welkomst woord tot Ds Sollie en wenscht den kerkeraad van Breskens geluk met de benoeming van een hulpprediker. 5. Ingekomen stukken. Bezwaarschrift van br. W. te Z. Een Commissie wordt aangewezen, die met dezen broeder zal samenspreken. 6. Kerkvisitatie. Ds Kok brengt verslag uit van de kerkvisitaties, gehouden te Breskens en Aardenburg, Ds Tiemens van die te Oostburg, Schoondijke, Hoek, Axel, Terneuzen, Zaamslag en Zoutespui. Naar aanleiding van de kerkvisi taties wordt gesproken over 't gedrag van de jeugd. 7. Rondvraag art. 41. De kerk van Breskens vraagt vacaturebeurten. De kerk van Zaamslag vraagt en verkrijgt ant woord op een vraag betreffende het werk van de Diaconie. De kerk van Zoutespui zegt dank voor de be langstelling door de Classis betoond bij de be vestiging en intrede van haar dienaar des Woords. 8. Rapport Deputaat. Br. v. Langevelde brengt namens br. Michiel- sen verslag uit van de Classicale collecten. Ter tafel is de instructie van den nieuwen Classicalen correspondent der Theol. Hooge school. Ds Tiemens brengt rapport uit inzake de Zen ding en de Classicale financiën. Een Commissie wordt aangewezen tot herzie ning van den quota van de kerken in de Classis. Benoemd worden Ds Tiemens, Ds Sollie, br. Michielsen en br. Oggel. Ds Post brengt verslag uit van den Evangeli- satiearbeid, welke te Aardenburg wordt verricht. De deputaten hebben niet kunnen vergaderen. 9. Benoeming deputaten. De volgende deputaten worden benoemd Adres en Archiefbewarende kerkde kerk van Terneuzen. CorrespondentDs G. W. v. Houte te Ter neuzen. Quaestor Ds F. Pijlman. Voor kerkvisitatie Ds Post en Ds Tiemens sec.Ds v. Houte en Ds Kok. Voor voorber. examina Ds Post en Ds Kok sec. Ds v. Houte. Voor approbatie, attesten en beroepingen de kerken van Axel en Zaamslag sec. de kerk van Terneuzen. Voor regeling vacaturebeurten Ds de Vries sec. Ds Potma. Voor corr. Theol. HoogeschoolM. Oggel te Axel. Voor Class, collecten L. Michielsen te Ter neuzen. Voor coll. Kas voor emer. pred., wed. en weezen Ds Kok sec. Ds v. Houte. Voor art. 1 K.O. J. Boidin te Schoondijke. Voor art. 19 K.O. Ds Kok sec. Ds Post. Voor art. 49 K.O. Ds Postsec. Ds Kok. Voor de Zending Ds Tiemens sec. Ds van Houte. Voor de Zending onder de Joden: Ds Potma. Voor Rijn-Pruisen L. Michielsen, Terneuzen. Voor Prov. kas voor behoeftige idioten enz. C. A. Dees, Zaamslag sec. J. Verpoorte, Zaam slag. Voor EvangelisatieDs Post, Ds Kók, Ds van Houte. 10. Roepende kerk tegen de volgende ver gadering is de kerk van Aardenburg. Praeses Ds Tiemens, Scriba Ds Kok, Assessor Ds de Vries. 11. Rondvraag. De vacaturebeurten voor Breskens worden vastgesteldvoor November Ds Post, voor December Ds Pijlman, voor Ja nuari Ds Potma. 12. 't Kort verslag wordt gelezen en vast gesteld. 13. De Praeses sluit de vergadering, na in dankzegging te zijn voorgegaan. Namens de Classis, TH. P. POTMA, Assessor. Serooskerke (W.). Zusterhulp. Het is nu al meer dan een jaar, dat het werk voor „Zusterhulp" onder ons voortgang vindt. Het is thans de eerste maal dat we iets van ons werk zullen mededeelen. Misschien heeft iemand wel eens gedacht wat hooren we er toch weinig van. Dat is ook zoo, maar zooals bekend is de christelijke barmhartigheid niet ge woon voor zich uit te zien bazuinen en met luid ruchtige propaganda acties de aandacht te trek ken. Stil ging Zusterhulp dit jaar haar weg, hulp biedende aan hen, die er voor een plotselingen nood even werden uitgedragen en voor wie het soms zoo moeilijk is er weer in te komen. Vele malen mocht Zusterhulp steunen met versterkende middelen, gezinsverzorging, hulp in de huishouding, enz. Ze trad daarbij niet op het' terrein van de Diaconie. Immers Zusterhulp be doelt slechts hen te helpen, die de hulp van de Diaconie niet behoeven, maar door omstandig heden van allerlei aard even in verlegenheid zijn gerjfakt. Zusterhulp zou echter nog veel meer kunnen doen. In al wat noodig was kon dit jaar nog niet worden voorzien. Onze geldmiddelen waren daartoe nog niet toereikend. Het is ook nog maar een begin. Daarom vragen we nu uw aandacht, vertrouwende dat u zult medehelpen. Ons christenvolk is een offervaardig volk. Het moet slechts twee dingen goed weten. Het eerste is, dat het barmhartigheidwerk beoogt de eere van God en het werkelijk heil van den naaste en het tweede is, dat het weet dat de geofferde gelden allen komen op de bestemde plaats. Waar een belangrijk bedrag moet worden begroot voor salarissen en andere vergoedingen, voelt een christen een zekere weerzin. Welnu, ons werk wil christelijk barmhartigheids- werk zijn en van de ontvangen bedragen wordt alles uitgekeerd. Rekening en verantwoording zal óp de gemeentevergadering die in het voor jaar wordt gehouden, worden afgelegd. Zusterhulp staat nog aan het begin. Met uw hulp zal het groeien. Die steun behoeft niet groot te zijn. Als allen maar helpen. We komen eens bij u hooren. de K. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Koudekerke. Met vriendelijken dank ontvangen van N.N. 2.— die bestemd zullen worden voor de Ned. Middernachtzendingsvereen.' en het Kerstfeest van die Vereeniging afd. Amsterdam. Ds A. C. HEIJ. Middelburg. Getelde collecten Collecte voor de Zondagsschool „Jachin" 185.80 Collecte voor de Aflossing 120.17 Collecte Hongaarsche Studenten en Hulp behoevende Kerken in de Prov120.83 Collecte voor de Kerk 168.91 Collecte voor de Hulpbehoevende Kerken in Nederland 154.79 Catechisatiebussen 31.70 Kerkbussen 72.95 Huwelijkscollecte 1 October 9.41 Huwelijkscollecte 8 October 19.43 Huwelijkscollecte 22 October 30.95 Huwelijkscollecte 29 October 9.20 Voorts in dank ontvangen van N.N. f 2.50 voor den verbouw galerij Noorderkerk en 2.50 voor het Zendingswerk van Zuster Baarbé in Ned. Indië. De Boekhouder der Kerk, A. DE POORTE. M iddelburg. Evangelisatie. Ontvangen van een zuster, via br. Loof, 1. Namens de Commissie vriendelijk dank. B. J. v. d. BERG, Penningmeester C.C. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Ajdeeling I. B. G. „David, de man naar Gods hand" door Mieke Huizenga. Na de pauze intelligentiewedstrijd. Ajdeeling II. Geen vergadering. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. Kerkgesch. „De Reformatie in Nederland", No. 12 van de schets door Eef de Boeft. Bijdrage Willy de Wolf. Geref. Meisjesvereeniging „Mcisjesplicht"M'burg. Bijbelbespreking. „Romeinen I", Koos Alewijnse. Boekbespr. „Duvelskermesse", Cor Geldof. Bijdrage Mien Ton. Geref. Knapenvergadering „Benjamin" te St. Laurens. „Jacob -in ballingschap", Gen. 28 en 29, J. Geerse. Na de pauze voor den leider. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling I. B. G. „David en zijn vijanden", 1 Sam. 24-25-26, vr. J. Damen. K. G. „De Kerken der woestijn", les 56, vr. M.Vos. Ajdeeling III. Bijb. Gesch. „Davids omzwervingen", vr. W. Sturm. Vad. Gesch. door den leider. waarbij slijm op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de slijm doen loskomen en borst en keel verzachten, terwijl de hoest verdwijnt. Vanouds beproefd b\j hoest, griep, bronchitis, asthma. 's Werelds béste Hoes ts troop

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1941 | | pagina 3