KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. uit het grijs verleden. Mozes wist het ook al het eenige richtsnoer voor ons leven, ook voor het jeugdleven, mag alleen maar zijn des Heeren recht en Zijn inzetting. ,,Dat zal uw wijsheid en uw verstand zijn Ouders, prent dat in diepe ernst en vol liefde uw kinderen in. En ga ze zelf daarin voor. En laat uw gezin een waarlijk echt Christelijk gezin zijnin woord en wandel, van oud en jong. Omdat God het alzoo wilEn omdat daarin al leen voor u en uwe kinderen heil kan liggen. Van W. te W. BEROEPEN TE Dedemsvaart (2e pred. pl-H. v. d. Wey te Munnekezijl. Hallum G. R. Visser te Monnikendam. Zeist (3e pred. pl.): J. W. de Jager te Zutphen. AANGENOMEN NAAR Amersfoort (vac. E. Schouten): E. T. v. d. Born te Heemstede. Hoogersmilde J. G. Marseille, cand. en hulppred. te Katwijk aan Zee. Zuidhorn W. J. v. Otterlo te Oosterend (Fr.). BEDANKT VOOR Wirdum: W. J. v. Otterlo te Oosterend (Fr.). Afscheid van Maastricht K. W. Derck- sen met Hebr. 10 23 naar Maassluis van Soest H. v. Andel met Markus 4 2629 naar Arn hem van Ysselmuiden-Grafhorst O. W. Bouws- ma met Matth. 11:25 en 26 naar Breukelen van Zuidwolde (Gr.) J. R. Hommes met Matth. 24 13 naar Winschoten. Intrede te Lobith cand. J. C. Streefkerk, tevoren hulppred. aldaar, met 2 Cor. 8: 1821; te Rotterdam-Delfshaven F. Veenhuizen met Gal. 1 10 en 11 van den Helder te Winscho ten J. R. Hommes met 2 Tim. 3:16 en 17 van Zuidwolde Gron. Ds A. J. Boss is voornemens Zondag 23 Nov. a.s. afscheid te nemen van de kerk van Nijmegen, om Zondag 7 Dec. d.a.v. zijn intrede te doen te Enkhuizen, na tevoren te zijn beves tigd door zijn voorganger, Ds D. Hoek, em. pred. te Hilversum. Cand. L. Dorst te Harskamp, beroepen predikant te Geersdijk, is voornemens Zondag 2 Nov. a.s. zijn intrede te doen bij de Geref. kerk aldaar, na tevoren te zijn bevestigd door Ds F. J. v. d. Ende van Kamperland. Cand. A. I. Krijtenburg, beroepen predi kant te Eemdijk is voornemens Zondag 9 Nov. a.s. zijn intrede aldaar te doen, na tevoren te zijn bevestigd door Ds P. de Jong van Bunscho ten-Spakenburg, consulent van de onlangs ge- institueerde kerk van Eemdijk, die in cand. Krij tenburg haar eersten predikant ontvangt. Cand. L. Moesker te Doorwerth, beroe pen predikant te Rhenen, is voornemens Zondag 2 Nov. a.s. zijn intrede te doen bij de Geref. kerk aldaar, na tevoren te zijn bevestigd door Ds A. v. d. Weg van Oosterbeek. Ds J. Attema, predikant te 's-Gravenhage- Oost, heeft op medisch advies van zijn kerkeraad een maand verlof ontvangen. Ter jongste vergadering van de classis Warffum der Geref. Kerken kwam een schrijven in van Ds S. D. Lankhuyzen, Geref. predikant te Zoutkamp, meldend, dat hij herstellende is van zijn ernstige ziekte. De classis besloot aan Ds Lankhuyzen, die tot herstel van zijn gezondheid thans elders vertoeft een schrijven van medeleven te richten. Met het verleenen van liefdebeurten aan de kerk van Zoutkamp wordt voortgegaan. Een brochure van Ds Meijnhout. Ds W. Meijnhout, tot voor enkele weken pre dikant bij de Chr. Geref. gemeente van Vlissin- gen, die tot de Geref. Kerken is overgegaan, heeft een brochure het licht doen zien onder den titel:-„Om vriend en broed'ren", waarin hij pu bliek rekenschap aflegt van zijn overgang. De brochure draagt het karakter van een aantal brieven, die de schrijver richt aan een „Vriend en metgezel" in de Chr. Geref. Kerk. In de eerste brief spreekt de schrijver van zijn bezorgdheid over een zekere geestesrichting, die zich den laatsten tijd in de Chr. Geref. Kerk al duidelijker openbaart en die hij onbijbelsch en onconfessioneel noemt, ja, die hij neo-Gerefor- meerd acht en wier kernfout hij acht dat zij aan Jezus Christus als algenoegzame Zaligmaker niet de plaats toekent die Hem toekomt. Valsche lij delijkheid en eenzijdige onmachtstheorie doen hierbij opgeld, en de roeping tot geloof is prac- tisch contrabande. In nauw verband hiermede staat dan de onderschatting van de beteekenis van doop en genadeverbond. Chr. Geref. is voor velen practisch eigenlijk alleen maar anti-(ker kelijk)-Gereformeerd. Toch zouden deze dingen Ds Meijnhout nog niet tot zijn stap hebben ge bracht, want gebreken en kwalen kleven elke kerk aan De schrijver ging echter twijfelen aan de houdbaarheid van eigen standpunt tegenover de Geref. Kerken. Dat is niet zonder meer een gevolg van dezen tijd, want die bepalen ten principale het kerkelijk standpunt niet. Het ver zoek van de Geref. Kerken om een samenspre- king, dat dateert 'van 1933, had van stond aan schr. belangstelling en hem nooit meer met rust gelaten. Spr. verwachtte daarvan heil. Hij kwam er toe om de onderlinge verschilpunten eens te vergelijken en hield officieuse samensprekingen, voerde correspondentie en hoorde preeken van Geref. collega's, en daarbij constateerde hij, dat veel beschuldigingen aan het adres der Geref. Kerken onjuist zijn, of onbillijk. Vervolgens be spreekt Ds Meijnhout het bezwaarschrift dat op de Synode van 1892 ter tafel was en de bekende uitspraak van de Generale Synode der Geref. Kerken in 1905, waarbij hij opmerkt dat mannen als Bavinck, Lindeboom en Wielenga ondanks de gevaren die zij zagen de vereenigde Geref. Kerken toch trouw gebleven zijn. Ds Meijnhout is geen aanhanger van de leer der veronderstelde wedergeboorte geworden en acht het ook niet juist om in het licht van de Synodale uitspraak van 1905 daarvan te spreken als van een „leer". De vier uitspraken van de Synode van 1905 zijn voor Ds Meijnhout geen beletsel zich bij de Geref. Kerken te voegen en hij wijst er op, dat de Synode der Chr. Geref. Kerk in haar Rap port van 1937 zelf cezeqd heeft dat de gronden voor de zelfstandigheid der Chr. Geref. Kerk liggen in 1892 en dus niet in 1905. Bovenal is voor de schrijver van gewicht de uitspraak van de Synode van 1892 „wijl men geen kerkelijke vereeniging mag weigeren om redenen, waarom men een kerkelijke vereeniging niet zou mogen verbreken". In een apart hoofdstuk verhaalt Ds Meijnhout vervolgens van al de stappen, die hij gedaan heeft om te komen tot samenspreking met de Geref. Kerken. Classis en Part. Synode kon den geen motief vinden om een instructie van den kerkeraad van Vlissingen in betrekking tot een gedachtenwisseling met de Geref. Kerken door te zenden en toen de Synode eindelijk in Sept. j.l. te Apeldoorn bijeenkwam ging zij op de Vlissingsche instructie niet in. Door zijn pers- werk in de Kerkbode en zijn uitlatingen in preek en gemeentevergadering was de kerkeraad en ook de gemeente van het gevoelen van Ds Meijn hout wel op de hoogte en toen een voorstel om als kerkeraad met die van de Geref. Kerk van Vlissingen samen te spreken en ook dat om in gemeentevergaderingen deze dingen met de leden der kerk te bespreken werd verworpen, moest Ds Meijnhout kiezen en waar hij niet tegen den uitdrukkelijken wil van den kerkeraad in de ge meente kon bewerken in gewenschte richting, noch zwijgen kon om des gewetens wille, deed hij persoonlijk wat de kerk niet wilde, n.l. zich vereenigen. Want ook de pose van een „mar telaar" wilde hij niet aannemen. In een slothoofdstuk wijst Ds Meijnhout, wiens geschrift een voornaam karakter draagt en zich van elk scherp woord onthoudt, op het feit dat de vereeniging nog veel te weinig leeft bij de Geref. gezindheid, in de Chr. Geref. Kerk nog bij zoo goed als niemand. Wat de schr. persoon lijk deed is tot op zekere hoogte een wanhoops daad, want hij zag binnen zijn bereik geen an dere mogelijkheden meer. Ds Meijnhout wijst er tenslotte op, dat de Chr. Geref. Kerk en de Geref. Kerken elkander niet kunnen missen en dat Geref. zoowel als Chr. Geref. tot taak heb ben over den bestaanden wantoestand ontevre denheid te zaaien, bedenkend dat er nog altijd een God is die wonderen doet. Zoo is zijn over gang een „schreeuw uit den nood der kerkelijke verdeeldheid, der verscheuring van het „Lichaam van Christus". Zierikzee, Coetus Maandag 27 October 14.30 uur. De Classis Middelburg heeft in haar vergade ring van 14 Oct. j.l. geëxamineerd en toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramen ten in de Geref. Kerken, den Weleerw. Heer Ds W. Meijnhout, die uit de Chr. Geref. Kerk is overgekomen. Namens de Classis, J. W. SMITT, 2e Scriba. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer op Donderdag 30 October a.s., des avonds 7 uur. De Secretaris. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Zierikzee op Woensdag 8 Oc tober 1941. 1. Opening door Ds F. J. v. d. Ende namens de roepende kerk van Kamperland. Gezongen Ps 2 7, gelezen Openb. 1 1020. 2. Nazien der geloofsbrieven door de kerk van Haamstede. Er zijn geen instructies. 3. Constitueering der vergadering. Ds H. Venema, Praeses Ds J. P. Unger, Scriba Ds H. Veenstra, Assessor. 4. Lezing en vaststelling der notulen. 5. Begrooting goedgekeurd 200. 6. Ingekomen Stukken a. Verzoek om ver lenging preekconsent door Cand. de Boer. Wordt ingewilligd, b. Schrijven van den kerkeraad van de Christ. Geref. Kerk te Zierikzee over de da tum van de viering van den Dankdag voor het gewas. c. Aanvraag om steun van de Christ. School te Kerkwerve. Wordt toegestaan, d. Het Comité „Overvloed van werk en werkkrachten in de Geref. Kerken" vraagt een collecte. Deze wordt aanbevolen. 7. Rapporten a. Van de Commissie inzake het beroepingswerk te Geersdijk. b. Van Ds Meester over Art. 13 K.O. e. Door Ds linger over kerkvisitatie afgelegd te Zierikzee. d. Van de Zending door Ds Oostenbrink. 8. Peremptoir examen van Cand. L. Dorst, beroepen predikant door de kerk van Geersdijk. Hij wordt met algemeene stemmen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. Hij onderteekent het formulier. De vergadering zingt hem toe Ps 134 3. 9. Rondvraag naar Art. 41 D.K.O. De kerk van Colijnsplaat vraagt advies inzake het lid maatschap van neutrale organisaties. Geadvi seerd wordt vermanend hierin werkzaam te zijn, in zoover de beginselen ingaan tegen het Woord van God. De kerk van Geersdijk verzoekt om afvaardi ging bij gelegenheid van de intrede van Ds Dorst. Ds Veenstra wordt aangewezen. De kerk van Haamstede vraagt advies in een tuchtgeval. De kerk van Zonnemaire vraagt advies in een zaak verband houdende met Art. 13 K.O. 10. Algemeene rondvraag. Ds Meester deelt mee, dat deputaten voor de geestelijke verzor ging der militairen een halve cent per ziel van de kerken vragen voor de afwikkeling van nog loopende financiëele zaken. Sommige kerken hebben reeds aan dit verzoek voldaan. Ds Voorneveld vraagt een gift voor den gees telijken arbeid onder de zeevarenden. Van ver schillende kerken werd nog niets voor dit doel ontvangen. Br. Davidse vraagt inlichtingen over de finan ciëele uitkeering in verband met de geestelijke verzorging van patiënten in het ziekenhuis te Noordgouwe. Dit jaar moeten twee collecten gehouden worden voor de Zending onder de Joden. (De- putaatDs Veenstra.) 11. Het persverslag wordt gelezen en vast gesteld. 12. De eerstvolgende vergadering zal gehou den worden D.V. op Woensdag 14 Januari 1942. Roepende kerk is Nieuwerkerk. 13. De Scriba gaat voor in dankgebed. Slui ting. Op last der Classis, Ds H. VEENSTRA, h.t. Assessor. Middelburg, 23 October 1941. Ondergeteeken- de hoopt Donderdag 30 Oct. van half 12half 1 uur zitting te houden in de Noorderkerk tot ont vangst collecten voor Theol. Hoogeschool, Evang. in de Prov. en Hongaarsche Studenten. Ontvangen voor Theol. Fac. der V.U. van Arnemuiden 28.30 Domburg Gapin- ge 10.20 Grijpskerke 35.50 Koudekerke 25.82 St. Laurens 23.22; Meliskerke Middelburg 166.27; Oostkapelle 19.87; Se- rooskerke 35.06Souburg 53.48 Veere 15.33 Vlissingen 59.50 Vrouwenpolder 20.58 Westkapelle 7.—. De Correspondent, P. B. TAZELAAR. Brakstraat 32. Giro 360848. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal op Donderdag 23 Oct./ 1941, des avonds half acht in de con sistoriekamer der Hofpleinkerk. Praeses Ds Oussoren. Deze opent de verga dering, laat zingen Ps 56 5 en leest Romeinen 8 31 tot het einde en gaat voor in gebed. Aanwezig 26 broeders. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken 2 Steunaanvragen worden doorgezonden aan de Commissie ad hoe. Een verzoek om weder als dooplid van onze gemeente te worden aangenomen. Wordt toege staan. De Commissie voor Doopaanvrage, enz. rap porteert, dat 1 attestatie en 1 doopattest wordt aangevraagd en 3 doopattesten ingekomen en 1 attestatie. Voor 2 kinderen wordt de doop begeerd. Sectie I en II brengen verschillende rapporten uit. Ouderling Meliefste gaat voor in dankzegging, waarna de Praeses de vergadering sluit. DE KERKERAAD. VERGADERING van den Kerkeraad te St. Laurens, gehouden op 15 Oct. 1941. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken a. Verzoek van de Geref. Kerk van Tijnje om steun. Wordt aan voldaan, b. Verslag van de Evangelisatie van de kerken in Drenthe. Rapporten. Ziekenbezoek. De Voorzitter brengt verslag uit van zijn bezoek in verschil lende gezinnen. Vereenigingen. Br. Koole brengt verslag uit van zijn bezoek aan de Jongelings- vereeniging. Classisvergadering. Br. Simonse rap porteert over de gehouden Classisvergadering. Huisbezoek. Broeders ouderlingen rapporteeren over het door hen met den Voorzitter gedane bezoek in verschillende gezinnen. Diaconale za ken. Broeders diakenen brengen verslag uit van hun gewone werk. Overige zaken. De boekhouder br Otte, brengt verslag uit van de inkomsten en uitgaven over de eerste 3 kwartalen van 1941. Censura Morum wordt gehouden i.v.m. het op 3 Nov. a.s. te vieren H.A. Rondvraag. Lezen persverslag. Sluiting. Kerkelijke stand. Met doopattest ingekomen van Breda Lein Davidse van Nieuwdorp Wil- helmina Blazina Lanser. Met doopattest vertrok ken naar Middelburg Joost de Bree en Elizabeth Dina Christiaanse naar Serooskerke (W.) Si mon Janse. GedooptDirk, zoon van D. Bolier en P. Cysouw. Opbrengst collectena. Extra collecte voor Hulpbehoevende Kerken in Nederland 34.75J^; b. Uniecollecte 49.11 c. Aflossing 37.73 en Emeritusbijdragen 21.97. Vagebondage door P. W. J. Steinz. Uitg. „De Graafschap", Aalten. Men vindt hier een heel interessante studie over vagebondage. Die wordt dan geteekend-als een vlucht uit de werkelijkheid, in de fantasie, en in de natuur, een vlucht, waarin men bevrij ding zoekt van de benauwende werkelijkheid. Die trek is sterk bij kinderen, wordt ook bij ouderen gevonden, en beheerscht het leven van de zwervers, de vagebonden. In de vagebondage als jeugdverschijnsel is iets gezonds te zien, zooals ook bij ouderen een zucht kan zijn naar vagebondeeren, als ontspan ning, als genezing van de bindingen in ons leven, door arbeid en gemeenschap. In de jeugdvage- bondage is ook een stuk nervositeit, en oneven wichtigheid. Daarbij is noodig het normatieve te stellen om excessen te voorkomen. Als de norm wegvalt komt de echte vagebond, die alle afhan kelijkheid afwijst en tot het absurde en slechte toe de vrijheid najaagt. De echte vagebond wenscht zich niet te binden aan een huis, sym bool der vastheid, maar ook der geslotenheid der begrenzing. In een slotbeschouwing merkt de schrijver op, dat we het vagebondeeren in den bijbel in de eerste plaats aantreffen als een straf-Kaïn werd zwervende en dolende op de aarde. In den vage- bondeerenden trek van ons wezen moeten we ook iets zien als straf. Als we het zien en aan vaarden als een straf, kan het worden omgezet in een zegen het zwerven wordt een reizen, een heilige pelgrimage naar ons eeuwig thuis. HEIJ. Moeilijkheden met 12- tot 14-jarige jongens. Serie Moeilijke kinderen door Prof. Dr J. Waterink. J. H. Kok, Kam pen. Het blad Moeder wordt door mij geregeld ge lezen. Omdat er zooveel voor Vader instaat. En omdat Prof. Waterink zoowel voor Vader als Moeder zulk een goede gids is op het moeilijke pad van de opvoeding. En nu verschijnt er van de hand van dezen uitnemenden paedagoog een boekje, dat in een dringende behoefte voorziet. Meer dan eens hebben ouders me gevraagd wat ze toch met hun jongen moesten beginnen. Zoo goed en kwaad als het dan ging heb ik geholpen. Nu echter staat zulke ouders een betere gids ter beschikking. Dit boekje, dat nog geen twee kwartjes kost, helpt u, ouders. Dit is een werkje, dat ik iederen Vader en Moeder, die ernst maakt met de opvoeding, van harte wil aanbevelen. Het werkje is in twee hoofddeelen verdeeld moei lijkheden bij de keuze van het beroep of de rich ting van opleiding en II moeilijkheden door ka rakterstructuur. Het is niet „geleerd", maar voor leeken geschreven. Ik weet zeker, dat het tal van ouders helpen zal. De Bijbel toegelicht voor het Neder- laildsche volk, Galaten tot Thessaloni- cenzen. J. H. Kok, Kampen. Met dit werkje zijn we ineens een heele sprong vooruit. Zooals de lezers weten verschijnen in deze serie de werken regelmatig. De schrijvers zijn Galaten Dr E. D. Kraan, Efeziërs Dr P. G. Kunst, Filippenzen door C. N. Impeta, Colos- senzen door Dr J. Hoek en I en II Thessaloni- cenzen door Dr N. J. Hommes. We willen vol staan met de aankondiging van dit deel. De na men der bewerkers garandeeren goede exegese. A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Middelburg. In dank ontvangen door tusschen- komst van br. Tevel „Uit dankbaarheid" 10.t.w. Kerk 5.Diaconie 3.Zepding 2. J. J. ORNEE, Kassier Diaconie. Veersche Singel 224. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van N.N. 104 halve cen ten door tusschenkomst van br. Coumou 2.50 van br. Hoek van W. L. 1.Wim Roose 188 halve centen van de familie K. 5.Namens de Com missie dank voor al deze giften. W. P. WATTEL, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesver. „Het ontluikend leven", St. Laurens vergadert op Zondag 26 October 1941. Inleiding G.G. Gen. 29 en 30. „Jacob bij Laban" door Dina Christiaanse. Na de pauze voor de leidster. Meisjesblad Oct. '40. Geref. M.V. ,,'t Mosterdzaadje" ie Koudekerke, Afd.B vergadert D.V. Dinsdag a.s. cm kwart over zeven. N. Test. Schets 7. „Jezus' discipelen" door Krina Wielemaker. Kerkgesch. „Maarten Luther" door Rini Wiele maker. Vrije bijdrageM. Verhage. ReciteerenC. Schout. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. „Frankrijk 17891799", door Jeanne Slimmen. Bijdrage Stieen Verstraate. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. O. T. „De Schepping" door Mien Ton. Voorlezen door Koos Tevel. Reciteeren door Mien Marijs. Aanvang 7.45 uur. Gerei. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. B. G. „Saul voor goed verworpen", Nelly Joziasse. Reciteeren doorJo Geljon, Rina Willeboordse, Sientje Joosse en Nelly Joziasse. Afdeeling II. B.G. „Davids omzwerving", 1 Sam. 1922 door Jeanne de Bruin. Vrije bijdrage door Rie Bolier en Jenny de Wolf. Geref. Knapenv erg ader ing „Benjamin" te St. Laurens. vergadert op 26 October. „Het verbond der genade", Gen. 15 en 17 door vr. J. Jansen. Na de pauze „De Fransche Overheid, 18061813" door vr. P. Sanderse. Gereformeerde Knapenv erg ader ing „Samuël", M'burg. Afdeeling I. Vergadert 's Zaterdagsmiddags van 56 uur consistorie Hofpleinkerk (beneden). B.G. „Davids vlucht", 1 Sam. 21, 22, 23 door vr. J. v. Ouden. V. G. „Om het geloof", les 25 door vr. P. Spruit. ADVERTENTIËN. Tot onze droefheid overleed heden onze geliefde Broeder, Zwager en Oom PETER KEULEMANS, te Amsterdam, in den ouderdom van 66 jaar. K. P. BALJEIIKeulemans en Familie. Middelburg, 24 October 1941.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1941 | | pagina 3