KERKNIEUWS, OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. Tegen dit spotten kwam, al wat in den ernsti- gen jongen man was, op. Hij voelde behoefte de pijnlijke levensraadselen tot oplossing te brengen en raadpleegde vele boeken om daardoor tot licht te komen en rust voör zijn denken te vin den. Hij werd geslingerd van den cenen kant naar den anderen. Er waren dagen, waarop hij zich streng hield aan de voorschriften van den Joodschen godsdienst en de voorgeschreven ge beden met grooten ernst uitsprak. Maar na zulk een periode van vrome stemming kon hij daarna tot twijfel vervallen en een tegenzin hebben in al die uiterlijke ceremoniën. Tot een vaste overtuiging omtrent het bestaan van God, het wereldbestuur en de onsterfelijk heid kon hij maar niet komen. Hij verviel niet tot beslist ongeloof, maar het geen in de boeken van Mozes en de Profeten stond was voor hem toch meer een aantrekkelijk; mooi sprookje dan beschrijving van historische werkelijkheid. „Hij vormde zich een deïstisch stelsel, dat een mengelmoes van Rabbijnsche en Mozaïsche grondstellingen bevatte." Zijn hart had echter behoefte aan een levend, persoon lijk, werkend God. Dan bemerken we duidelijk de providentieele leiding Gods in Da Costa's leven. Van zijn dertiende tot zijn veertiende jaar volgt hij de colleges over de geschiedenis van den be kwamen Prof. D. J. van Lennep. Dit hoogstaand onderwijs heeft op den jongen Isaac grooten invloed gehad. Hij spreekt er zelf van in het korte overzicht, dat hij van zijn eigen leven gegeven heeft„Van Lennep's geschied kundige voorlezingen gaven hem veelvuldig ge legenheid, om de geschriften van Mozes, der- zelver hoog gewicht en hun echtheid recht aan schouwelijk te maken en op- vaste gronden te plaatsen hij verdedigde dezelve tegen sophis- mata en de bedriegelijke gevolgtrekkingen van Voltaire en andere twijfelaars van dien tijd. Daardoor werd het geloof aan een positieve openbaring in mijn gemoed opgewekt ik begon aan de goddelijkheid yan het Oude Testament geloof te slaanDe gedachte werd zekerheid bij mij daar bestaat een geopenbaarde gods dienst, de bijbel berust op goddelijk gezag en dit is een geschiedkundige daadzaak." Zoo bracht Prof. van Lennep op zijn colleges de historische waarheid van het Bijbelverhaal naar voren en kwam Da Costa tot de overtui ging dat de geschiedenissen der Joden in het Hei lige Land geen verhalen of sprookjes waren, maar werkelijk hadden plaats gegrepen. Maar dan gaat zijn ziel ook smachtend verlangen naar het her stel van zijn oude volk en droomt hij van een Messias, die het Joodsche volk tot de oude glo rie zal terugvoeren. Hij denkt zich de mogelijkheid in dat door middel van Spanje, het tweede vaderland der Jo den, het huis van David zal worden opgericht en begint bouwstoffen te verzamelen voor een geschiedenis, die een verheerlijking zou zijn zoo wel van Israël als van de Portugeesch-Joodsche natie. Te midden van deze vermetele overpeinzingen komt het groote, allesbeslissende moment in Da Costa's leven zijn kennismaking met Bilderdijk. De aanleiding daartoe was deze vóór 1812 had hij door zijn Latijnsche verzen reeds blijk gegeven van zijn dichterlijken aanleg, maar in dat jaar dichtte hij zijn eerste Hollandsche vers Lof der Dichtkunst. Voor een jongen van veertien jaar was het ge dicht niet onverdienstelijk. Reeds in dezen eer steling geeft hij blijk van zijn warme liefde voor het Grieksche heldendicht, een liefde die hij in zijn latere meesterstukken nimmer zou verloo chenen. Door middel van Da Costa's leermeester in het Hebrêeuwsch" kwam dit gedicht in handen van Bilderdijk, die er wel iets goeds in vond. Kort daarna werd de vijftienjarige jongen door zijn Joodschen leermeester meegenomen op een bezoek bij den man, die door velen verguisd en slechts door enkelen als een machtig denker ver eerd werd. Dit eerste bezoek is voor den jongen Isaac onvergetelijk geweest. Drie uur lang spraken beide geleerden over Hebreeuwsche taal en letterschrift en daarna richtte de machtige man zich tot den jongen, die vol bewondering had zitten luisteren, en sprak vriendelijk met hem over poëzie en Nederland- sche taal. Da Costa kwam diep onder den indruk van dien eenzamen strijder, die magische persoonlijk heid, met het felle oog en de scherpe stem, en omgekeerd zag Bilderdijk terstond, dat er iets bizonders in den geestrijken jongen stak, getuige zijn woord tot z'n vrouw direkt na het gesprek „Daar zal iets zeer groots van groeien". En toen hij den jongeling een volgend maal ontipoette, legde hij zegenend zijn hand op z'n hoofd en smeekte Gods zegen over hem af. Toen Da Costa David voor Samuël teekende, stond ongetwijfeld dit moment hem voor den geest „Daar stond ik voor den man, uw dienstknecht. Zijn gelaat den worstlaar teeknend, die met tranen en gebeden gena zocht nacht bij nacht voor de ongerechtigheden van 't volk dat hem verstiet. En hij, hij zag mij aan met vaderingewanden of 't waar, en strekte lang de palmen zijner handen omhoog en over mij. Toen zalfde hij mijn hoofd met olie, in den naam zijns Zenders." Deze eerste ontmoetingen zijn van beslissen- den invloed geweest op het verdere leven van Da Costa. Er werd tusschen beiden een band van innige vriendschap gelegd en hoe duidelijk Da Costa Gods leiding in dit opzicht zag, blijkt uit zijn getuigenis „Ik ben onder de leiding van den God mijner vaderen aan Bilderdijk het hoog ste verschuldigd, wat op deze aarde een mensch den anderen te danken kan hebben." Zaamslag. KOK. Het Deïsme leert dat God wel boven alle dingen, maar niet in alle dingen is. God heeft de wereld wél geschapen, maar staat er niet meer in levend verband mede. Het verstand is souverein en de Bijbel oor konde van natuurlijke religie. DRIETAL TE Dcdemsvaart (2e pred. plaats): G. Morsink te Bergentheim. K. J. Schaafsma te Gameren. H. v. d. Wey tc Munnekezijl. Hoogersmildc J. Hoekstra, cand. cn hulppred. te Buitenpost. J. G. Marseille, idem te Katwijk aan Zee. L. Zielhuis, idem te Delft. TWEETAL TE BoskoopJ. v. Eerden, cand. en hulppred. te Alkmaar. A. G. v. d. Stoel, idem te Boskoop. Hallum W. J. van Otterlo te Oosterend (Fr.). G. R. Visser te Monnikendam. Zeist (3e pred. pl.)J. W. de Jager te Zutphen. J. Vrolijk Czn. te Epe. Zuidhorn I. M. de Graaf te Emmer-Erfscheiderveen. W. J. v. Otterloo te Oosterend (Fr.). BEROEPEN TE Barendrecht (2e pred. pl.): O. v. Noort te Krommenie. Hoogersmilde J. G. Marseille, cand. en hulppred. te Katwijk aan Zee. Wirdum (Fr.) en te Zuidhorn (Gron.): W. J. v. Otterlo te Oosterend (Fr.). AANGENOMEN NAAR Enkhuizen A. J. Boss te Nijmegen. Hoek van Holland A. Sybrandy, cand. en hulppred. te Cubaard. Munnekeburen F., Strikweerd, cand. en hulppred. aldaar. Sleen S. J. Ridderbos, cand. te Kampen. Afscheid van Asperen G. Hagens met 2 Cor. 1 20 naar Leeuwarden van Bussum J. A. Schep met 1 Joh. 2 28 naar Drachten van Den Helder P. Veenhuizen met Hebr. 13 20 en 21a naar Rotterdam-Delfshaven. Intrede te ten Post (Gron.) cand. G. Jans sen met Ef. 6 19 en 20 van Assen te Echten cand. G. J. Grafe met 1 Cor. 3 9 van Roosen daal (N. Br.) te Zetten cand. J. H. Teerink met Openb. 1 920 van Ermelo. Cand. J. Bos, thans hulpprediker te Olst, zal aldaar Zondag 26 Oct. a.s. zijn intrede doen, na tevoren te zijn bevestigd door Ds HL Mulder van Deventer. Peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten door de classis Deventer cand. J. Bos, beroe pen predikant te Olst. Benoemd tot hulpprediker te Bussum en te Oegstgeest Joh. Verhave, cand. te Amsterdam; te Kollum D. Kuiper, cand. en hulppred. te Drachten te Rijswijk (Z. H.) C. Glaubitz, cand. te Rotterdam. te Leiden C. v. Ommen, cand. te Baarn. Aangenomen de benoeming tot hulppre diker te Bussum Joh. Verhave-; cand. te Amster dam te Kollum D. Kuiper, cand. en hulppredi ker te Drachten te Leiden C. v. Ommen, cand. te Baarn te Rijswijk (Z. H.) C. Glaubitz, cand. te Rotterdam. Bedankt voor de benoeming tot hulppre diker te Oegstgeest Joh. Verhave, cand. te Am sterdam. Herbenoemd als hulpprediker te Bergent heim-Vroomshoop (voor Kloosterburen-Sibculo) cand. W. Kreuen aldaar. Het adres van cand. J. v. d. Berg is thans v. d. Berghlaan 12 te Voorthuizen, tel. 6 van cand. Th. Sw'en is thans Ypeysingel 30 te Fra- neker, telef. 2039 van cand. K. P. v. d. Wel is thans Lijsterstraat 5 te Leiden, telef. 26782. De kerkeraad van Hoogeveen besloot na eenige discussie, gehoord het rapport van de commissie van administratie, die de zaak grondig heeft onderzocht, voor beide kerkgebouwen het systeem van vrije zitplaatsen in te voeren. De beslissing viel met bijna algemeene stemmen, ge zien het tekort aan plaatsruimte. Ouden van da gen etc. zullen hun vaste zitplaats behouden. De kerkeraad van Kampen heeft besloten voor de leden der kerk die bij het wapen der marechaussé dienen om de twee maanden een ontmoetingssamenkomst te beleggen. De Geref. Kerken in de gemeente Rotter dam hebben zich na het jongste bombardement, opnieuw tot deputaten voor de Oorlogsschade, vanwege de Generale Synode der Geref. Kerken gewend met een dringend verzoek om hulpver leening. Aangezien de Generale Synode deze de putaten de bevoegdheid schonk om een nieuwe collecte aan de Geref. Kerken in het vaderland te vragen, zal zulks dan ook geschieden. De kerkeraad van Scheveningen heeft een voorstel van enkele zijner leden aangenomen om zoolang de vijfde predikant nog niet verkregen is, een hulpprediker te benoemen en het ter fine van prae-advies doorgezonden naar de commissie van beheer. De breede kerkeraad machtigde den smallen kerkeraad deze aangelegenheid op zijn e.v. vergadering verder af te doen. De kerk van Scheveningen heeft momenteel vier predikanten (van wien er één tot Jan. a.s. met ziekenverlof is) en een hulpprediker. De on langs beroepen vijfde predikant, Ds G. Meynen te Naaldwijk, heeft voor het beroep bedankt. Geen hulppredikers meer. De classis Dordrecht heeft een besluit geno men, waardoor met het hulppredikerschap in haar ressort gebroken wordt. De laatste hulpprediker in deze classis, cand. J. B. Welmers te Papendrecht, heeft bereids als beroepen predikant bij deze kerk zijn intrede ge daan. Op de, 13 Oct. j.l. gehouden, vergadering van de Classis Middelburg der Geref. Kerken is, na gehouden colloquium doctum Ds W. Meijnhout, voormalig predikant bij de Chr. Geref. Gemeente te Vlissingen, toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten in de Geref. Ker ken. Middelburg, Zendingscommissie. In de plaats van M e j. J. M. H e n d r i k s e, die wijk lila (203237) bewerkte en die wegens huwelijk vertrokken is naar Leiden, zal voortaan Joes Verstraat e, Lange Noordstraat 31, komen. In de plaats van M e j. J. P. Visser B o o n e, Havendijk 6, die wijk II bewrekte (147201) en die vertrokken is naar Arnemui- den, zal voortaan komen Jopie Kingman s. In de plaats van M e j. E. B a 1 j e u, die wijk VUIb (593633c) bewerkte en die deze wijk door omstandigheden niet meer kan waarnemen, komt Jannie Kingman s, die wijk Villa ook reeds heeft (544a592). Terecht hebben sommigen aanmerking gemaakt op het rondgaan van de „nieuwelingen" zonder dat dit was meegedeeld. Door mijn ongesteldheid is dit niet geschied. Tenslotte deel ik nog mede, dat de Zendings blaadjes waarschijnlijk w e 1 weer zullen komen. Echter eenigen tijd later dan gewoonlijk, zoo dat een ieder wel eenig geduld zal moeten oefe nen. Namens de Zendingscommissie, Ds A. H. OUSSOREN. Door de Classis Zierikzee is toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten Cand. L. Dorst, ber. predikant te Geersdijk. Cand. Dorst is voornemens zich 2 Nov. aan de gemeente te verbinden, na des morgens be vestigd! te zijn door Ds F. J. v. d. Ende van Kamperland. DE KERKERAAD. De herdenkingssamenkomst in de Geref. Kerk te Yerseke, in verband met haar 75-jarig jubi leum, zal met het oog op de middagdiensten in de Classis niet om half 7 maar om 7 uur beginnen. VERGADERING van de Classis Goes op 9 October 1941 te Goes. Namens de roepende kerk Baarland opent Ds W. J. de Ruiter de vergadering hij verzocht te zingen Psalm 97 1 leest Psalm 97 en gaat daar na voor in gebed. Ds van Dijk rapporteert na inzage der creden- tiebrieven, dat alle kerken vertegenwoordigd zijn. In het moderamen nemen zitting Ds J. Kool stra, Praeses Ds W. J. de Ruiter, Assessor Ds G. van Heiningen, le Scriba en Ds A. Schee- Ie, 2e Scriba. Notulen worden gelezen, goedgekeurd en ge- teekend. De kerk van Yerseke verzocht afgevaardigden der Classis op D.V. 19 October a.s. bij de her denking van haar 75-jarig bestaan. Aangewezen hiervoor Ds J. Koolstra en Ds A. Scheele. De kerken van Borssele en Driewegen vragen liefdebeurten, welke worden toegestaan en welke zullen worden waargenomen door de D.D. Scheele, Van der Vegt, Van Heiningen en Beu- kema. Ook stelt Cand. W. H. J. de Boer zich voor een Zondag in een dier kerken beschikbaar. Vacaturebeurten voor 's-Gravenpolder worden tevens geregeld, waarvoor volgens rooster zijn aangewezen de D.D. Koolstra, De Ruiter en Van Heiningen. Rapporten. Over de Zending kan niets gerap porteerd. Ds van Dijk rapporteert over de Evan gelisatie-arbeid te Wemeldinge. Ook doet hij mededeelingen over het bijwonen eener vergade ring van deputaten voor den arbeid onder zee varenden. Ds Booij doet een voorstel, dat de Classis haar instemming zal betuigen met den gevölgden weg om te komen tot de noodzakelijke verhooging van het tractement in eene der ker ken. De Classis heeft geen bezwaar. Omvraag naar Art. 41 K.O. brengt niets bij zonders ter tafel. Voor de volgende vergadering, die D.V. 22 Januari 1942 zal worden gehouden wel des mor gens 10 uur, wordt de kerk van Borssele aan gewezen als roepende kerk. ModeramenDs A. van Egmond, Praeses Ds A. Scheele, Assessor Ds G. van Heiningen, le en Ds W. H. van der Vegt, 2e Scriba. Alsdan te storten collecten Theologische Hoogeschool. y2 collecte Evangelisatie in Zeeland. y2 collecte Hulpbehoevende Diaconieën. Evangelisatie in Noord-Brabant en Limburg. Zending onder de Joden en Gift voor de Zeevarenden ter koopvaardij. Korte notulen worden gelezen en vastgesteld. Na dankzegging sluit de Praeses de vergade ring. Op last van de Classis Goes, A. SCHEELE, h.t. 2e Scriba. Serooskerke (W,). KORT VERSLAG, van de vergadering van den kerkeraad op Donderdag 16 October 1941. De Praeses, Ds de Kluis, opent op de gebrui kelijke wijze de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken 1Enkele dankbetuigin gen voor gezonden giften. 2. Steunaanvraag van de Geref. Kerk te Tijnje. Wordt gesteld in han den van de Commissie ad hoe. 3. Schrijven van den kerkeraad van Vlissingen inzake de geëvac- cueerden. Rapporten. Br. Meijers bezocht de M.V. „Jaagt den vrede na" en br. den Hollander de Knapen- vergadering „Samuël". De rapporten luiden gun stig. Br. Verton rapporteert over de gehouden buitengewone Classicale vergadering. Kerkelijke stand. Overleden Cornelis Sturm. Ingekomen met doopattest uit St. Laurens Simon Janse, uit Amsterdam Francina Meliefste. Met attestatie uit Vrouwepolder Jacoba de Visser. Diaconale zaken. Geene. Rondvraag. Lezing persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. De Heer J. N. Voorhoeve zond weer enkele tractaten. Aantrekkelijk, kort, precies op den man af en heenwijzende naar den Middelaar Je zus Christus. Per 100 ex. 0.75. Groote Werken, een deeltje van een serie van 4. Prijs per boekje 0.12]/2. Dit deeltje behan delt de tijd van Noach en daarna. De platen, die zijn ingevoegd zijn mooi en zullen de aandacht boeien. Aanbevolen. De lange avonden gaan weer komen en on willekeurig zal naar een goed en mooi boek wor den gevraagd, dat ook voor evangelisatie-lectuur kan gebruikt. Daartoe kan aanbevolen De erfgenaam van 't huis Terbeke door D. Menkes-van den Spiegel, prijs 2.35 en voor de leden van de E.B. 1.45. Een spannend verhaal van zeer goede strek king. K. B. S. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Middelburg. In dank ontvangen door be middeling van br. Coumou van een zuster die niet met de gemeente kan samenkomen 2.50 voor de Kerk. A. DE POORTE. Middelburg. Bij mij bezorgd met bijschrift „Voor de Zending. W. L." 1.Doorgezon den aan de Zendingscommissie. J. S. HOEK. CORRESPONDENTIE. Br. B. te H. Uw schrijven zal velen niet dui delijk zijn. In onze Kerkbode heeft uw opponent niets gepubliceerd. Opname zou 'n slag in de lucht beteekenen. Bovendien kunt U zulk een kwestie beter aan hem schrijven. Doet U dat maar eens. A. H. O. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. Vrouwenver. „Fébe" te St. Laurens vergadert D.'V. 22 Oct. des namiddags 3 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Inleiding. Art. 37 van de Geloofsbelijdenis. „De wederkomst van Christus" door zr A. Ko ningKoomans. Bijdrage zr W. v. d. BroekeJanse. f^eref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. N. T. „Pinksteren", No. 14 van de 20e jaarg. door Mina Tramper. Bijdrage door Pr. Roose. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. N.T. „De Hemelvaart" door, Bets Pouwelse. Opvoedk. „Moeders hoofd en hart" door An nie Blokpoel. Bijdrage Frans Pouwelse. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Geen vergadering. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Jonathan", hoofdstuk 14 door Sien Willeboordse. Reciteeren door Neeltje de Rijcke en Jopie Kingmans. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg Afdeeling I. Vergadert 's Zaterdagsmiddags van 56 uur in de consistorie Hofpleinkerk. B. G. David aan het hof", 1 Sam. 18-19-20 door vr. Kooman. K.G. „De sneeuwkoning" door vr. J. Vereist Afdeeling II. Vergadert 's Zaterdagsavonds om half 7 in de Hofpleinkerk. B. G. David vervolgd" door vr. G. Nonnekes. V. G. door den leider. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Davids omzwervingen" door vr. J. Onderdijk. Vad. Gesch. door den leider. De Geref. Maanenvereeniging „Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.V. op Woensdag 22 Oct. a.s. des avonds om 8 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Inleiding. Kerkgesch. over Luther, Melanch- ton en Zwingli, in verband met de Hervorming, in te leiden door br. J. v. d. Wal. Bespreking jaarvergadering. Trouwe opkomst zéér gewenscht. Het Bestuur. Zeelands eenigst Provinciaal kerkelijk orgaan zij uw gids en het zij de gids van allen, die de kerk liefhebben. Medelezers wordt abonné I ADVERTENTIËN. God heeft heden door den dood van ons weggenomen onzen gelief den Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer POULUS BESUIJEN, Wedr van Jacomina Klaasse, in den ouderdom van 82 jaar. N. SIMONSE—BESUIJEN. S. SIMONSE. A. C. BESUIJEN en Kleinkinderen. St. Laurens, 17 October 1941.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1941 | | pagina 3