KERKNIEUWS* OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. ft dit aan een zeker gebruik van vaktaal en bekende termen, welke voor een vreemdeling niet meer verstaanbaar zijn. Zelfs ontwikkelde menschen b.v. uit de Evan gelisatie onder intellectueelen klagen, dat zij aan onze preeken geen vat hebben en keeren zich tot de Hervormde Kerk, waar de prediking uiteraard meer ingesteld is op een gemengd publiek. Hier wordt inderdaad de vinger gelegd op een wondeplek in ons tegenwoordig kerkelijk leven. Natuurlijk kan voor de gemeente niet volstaan worden met een Evangelisatie toespraak. Aan de gemeente moet ook vaste spijze wor den gegeven. Maar is de preek heden niet grootendeels on begrijpelijk voor de meer eenvoudigen (en dat zijn toch de meesten in onze kerken)? Door een bepaalde opdracht bestudeerde ik dezer dagen, hetgeen op de Dordtsche Synode van 1618'19 werd behandeld. Daar was ook de prediking van den Catechismus onderwerp van bespreking. Het stond er toen met die prediking niet zoo mooi voor sommige predikanten waren nalatig andere (Remonstrantsche) wilden niet uit den „verouderden" Heidelberger preeken. De léden der kerk verzuimden gemakkelijk dezen dienst. De Overheid werkte niet mee door den land arbeid op Zondag toe te laten. Door spel en op allerlei andere wijze.werd de Zondag ontheiligd. Nu trof 't mij dat juist de professoren op een eenvoudigen stijl aandrongen en vooral den pre dikanten op de dorpen den raad gaven diepzin nige betoogen te vermijden. Ik dacht zoo zou dit advies ook voor onzen tijd niet op zijn plaats zijn Ik heb den indruk, dat de preek soms zóó ge leerd en ingewikkeld is, dat heel veel over de hoofden van de eenvoudigen (om van de kin deren maar niet te spreken) heengaat. ryïeer eenvoud en soberheid ware wel ge- wenscht. Islg, begrijpen veel menschen van de preek soms bitter weinig. Tenslotte de Commissie stelt ook zeer te recht de vraag, of er wel van onze kerkelijke kringen iets uitstraalt, dat de menschen aantrekt, iets, waar de wereld jaloersch op wordt en dat haar doet zeggen „Ziet, hoe lief ze elkaar heb ben". r(Ook hierover ware nog heel wat te zeggen. A. B. W. M. KOK. DRIETAL TE Soest (vac. H. van Andel): J. v. Nieuwkoop te Anna Paulownapolder. H. de Valk te Stellendam. H. W. Wierda te Vijfhuizen. TWEETAL TE Barendrecht (2e pred. pl): P. H. de Kleer te Overschild. O. van Noort te Krommenie. Wirdum (Fr.): M. Feitsma te Schettens. W. J. van Otterloo te Oosterend (Fr.). BEROEPEN TE Munnekeburen F. Strikwerda, cand. en hulppr. aldaar. Soest (vac. H. van Andel): H. W. Wierda te Vijfhuizen. AANGENOMEN NAAR Doezum: K. M. R. v. d. Beek, cand. te Groningen Intrede te Oldemarkt cand. P. v. d. Schaaf met Zach. 4 6 van Beetgumermolen te Win- sum-Obergum J. Dijk met Jes. 26 1van Ze venhuizen (Gron.). Ds H. L. Both, de nestor van de predi kanten van de kerk van Arnhem, die in het Dia- conessenhuis in zijn woonplaats een operatie onderging, zal naar het zich laat aanzien dezer dagen deze inrichting mogen verlaten. Aangezien de patient voorloopig nog rust houden moet, zal hij ter verpleging worden opgenomen in het rust huis „Anajah" te Arnhem. N. Buffinga, predikant te Rotterdam-C., viert 15 Oct. a.s. zijn zilveren ambtsjubileum. Ds Buffinga werd 6 Dec. 1887 geboren, studeerde aan de Vrije Universiteit en werd 15 Oct. 1916 predikant te Oosthem. Vandaar vertrok hij in 1919 naar Ymuiden, om zich 17 Sept. 1922 aan de kerk van Rotterdam-C. te verbinden. Over de gedenkdagen van Ds en Mevr. Buffinga, die in hun zilveren bruidsdagen zijn, valt een droeve schaduw, nu bij het jongste bombardement boven Rotterdam al hun have en goed een prooi der vernieling is geworden Ds A. Groenewegen, em. predikant der Geref. Kerken is te Zeist, in den ouderdom van 84 jaar overleden. Ds Groenewegen, die 13 Dec. 1856 geboren werd, was als kuiper werkzaam te Maassluis en werd op gevorderden leeftijd door de classis Schiedam op grond van art. 8 K.O. tot het predikambt toegelaten. Hij diende van 1891- 1910 de kerk van Woudsend en woonde na zijn emeritaat, dat hem in laatstgenoemd jaar werd verleend, te Charlois, welke woonplaats hij kort geleden met Zeist verwisselde. Ds Groenewegen was een man, die tot op hoogen leeftijd met het kerkelijk leven bleef medeleven. Bekend is, hoe op tal van Generale Synoden van hem een schrij ven ter tafel was, waarin hij als zijn zienswijze te kennen gaf, dat de Theol. Hoogeschool te Kampen behoorde te worden opgeheven. Dr S. O. Los, em. predikant te Loosdui nen, viert a.s. Zondag zijn 70sten verjaardag. Ds Los, die uit een aloud predikantengeslacht stamt, werd 12 Oct. 1871 te Amstelveen, waar zijn va der predikant was, geboren. Hij studeerde aan de Theol. Hoogeschool te Kampen en aanvaardde in Jan. 1895 zijn ambt te Zalk. Dr Los diende voorts de kerken van de Lier, Hilversum, Preto ria, 's-Gravenhage en 's-Gravenhage-Oost en verkreeg in Jan. 1935 eervol emeritaat. Dr Los, die doctor is zoowel in de filosophie als in de theologie, was van 19141920 hoogleeraar aan de Theol. School te Potchefstroom en was o.m. de vertrouwensman van wijlen Paul Kriiger. Hij is een knap paedagoog, die tal van werken op paedagogisch gebied in het licht gegeven heeft en hij heeft onze kerken zoowel in Amerika als in Zuid-Afrika op hunne Synoden vertegenwoor digd. Ds D. B. J. v. d. Meulen, predikant te Oostermeer (Fr.), herdacht deze week den dag, waarop hij zich vóór 25 jaar aan deze gemeente verbond. Ds v. d. Meulen, die 29 Oct. 1874 ge boren werd en aan de Theol. Hoogeschool te Kampen studeerde, werd 4 Oct. 1903 predikant te Stroobos, vertrok vandaar in 1914 naar Sel- lingen en verbond zich 8 Oct. 1916 aan de kerk van Oostermeer. Candidaten. Benoemd tot hulpprediker te Heerenveen W. Baas, cand. te Santpoort. Aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Heerenveen W. Baas, cand. te Santpoort te Oosterbeek (voor Doorwerth): L. J. Goris, cand. te Groningen. Herbenoemd als hulpprediker te Almelo, cand. C. D. Tiemens. Het adres van cand. T. B. van Houten is thans Slotstraat 16 te Culemborg, telef. 651. Het adres van cand. F. Mul, beroepen predikant te Ysselmuiden-Grafhorst is thans Zwaanstraat 32 te Amersfoort, telef. 4636. Het adres van cand. E. Verburg is thans Pastoriedijk 328a te Pernis (Rotterdam). De kerkeraad der Geref. Kerk van Aar denburg stelt pogingen in het werk om te Sluis de Gereformeerden van Sluis ressorteeren on der Aardenburg - Zondags godsdienstoefenin gen te houden. Indien men een geschikte lokali teit verkrijgen kan ligt het in het voornemen el- ken Zondagavond om 6 uur een dienst te Sluis te houden. Nu Ds H. L. Both in het ziekenhuis ver pleegd wordt en Ds J. C. J. Kuiper naar Den Haag-West vertrokken is, zoodat Ds J. Over- duin geheel voor den ambtelijken arbeid in de Geref. Kerk van Arnhem staat, heeft Ds J. Dou- ma, emeritus-predikant van de kerk van Arnhem, zich bereid verklaard om eenigen arbeid op zich te nemen. Hij zal o.m. de catechisaties van Ds Both waarnemen en de Evangelisatie-cursus lei den. Ter jongste vergadering van den kerke raad der kerk van Ermelo kwam de vraag aan de orde, waarom de predikanten den laatsten tijd nog al eens aan de gemeente verzoeken staande een Psalm te zingen. Geantwoord werd, dat zulks bedoelt een nader accent te geven aan de liturgische actie der gemeente in haar zingen, waarin zij biddend of belijdend zich voor en tot den Heere uitspreekt. De kerkeraad der kerk van Kollum zal overgaan tot de aanstelling van een hulpprediker, voorloopig voor den tijd van een half jaar. Een rondgang door de Geref. Kerk van Overschie om gelden in te zamelen voor het aan schaffen van een nieuw orgel, heeft totaal opge bracht de som van 1294.92. Van dit bedrag is ongeveer tweederde als gift ineens binnengeko men en de rest in termijnen. De kerkeraad der Geref. Kerk van Soest heeft Ds S. Dwarshuis, emeritus-predikant van Avereest, en wonend te Soest, bereid gevonden tijdens de vacature die ontstaat door het vertrek van Ds H. van Andel naar Arnhem, de catechi saties voor de kleine jongens en meisjes en de belijdenis-catechisaties waar te nemen. De Geref. Kerk van Loppersum mocht de zer dagen herdenken, dat zij vóór 50 jaar tot openbaring kwam. De kerk van Loppersum telt thans 945 zielen, waarvan 453 belijdende leden. Onder haar ressorteert ook Menum met 20 doop- en 19 belijdende leden. Reeds een jaar na haar institueering, n.l. 30 Oct. 1892, ontving deze kerk in Ds H. Meijering, thans emeritus-predikant te Katwijk aan Zee, haar eersten predikant, die haar tot 1895 heeft gediend. Vervolgens hebben te Loppersum gestaan de predikanten wijlen Ds W. de Jonge, Dr J. de Jong, Ds B. J. Lambers, nu te Rouveen, Ds D. Steenhuis, die haar het 'langst heeft gediend, n.l. van 19171934 en sindsdien emeritus is te Haren, Ds H. Vogel, thans te Amstelveen, terwijl sinds 26 Nov. 1939 Ds E. A. van Es haar pastor-loci is. Friésch Candidatenbureau. Het vier maanden geleden door candidaten der Geref. Kerken die in Friesland wonen opgericht Friesch candidatenbureau, blijkt in een behoefte te voorzien. Het bureau kon op 66 aanvragen een candidaat toewijzen en moest in de vacantie tal van aanvragen afwijzen. Het adres van het bureau is Boekhandel C. J. Wielenga, N. Oos terstraat 9 te Leeuwarden, telef. 6811. Onze kerkelijke examens. In de „Leeuwarder Kerkbode" pleit de heer H. Algra te Huizum voor het één maken van het praeparatoir en het peremptoir examen, welk examen moet worden afgenomen vóórdat de can didaat beroepbaar wordt gesteld. „Het eene exa men moet dus komen op de plaats van het prae paratoir. Om een practische reden. Als een can didaat eenmaal een beroep heeft aangenomen, is het een belabberde historie, als men hem laat zakken. En als er één examen komt, dan moet het werkelijk een examen zijn. Het typische van een echt examen is, dat je er voor kunt zakken." Bond van Geref. Mannenver. in Neder land. Een propagandablad. Het Oct. no. van het Geref. Mannenblad, het orgaan van den Bond van Geref. Mannenvereeni- gingen in Nederland, is als propagandanummer in een oplage van 10.000 ex. verschenen. Propa- gandische bijdragen zijn opgenomen van de hand van de heeren Ds M. B. v. 't Veer, Geref. pre dikant te Amsterdam-C. en voorzitter van den Bond, Prof. Dr G. C. Berkouwer te Amste'r- dam-O., Ds E. Th. v. d. Born, Geref. predikant te Heemstede, Ds D. van Dijk, idem te Gronin gen, I. Stap te Amersfoort en W. O. de Graaf te Bennekom, secr. van den Bond, terwijl voorts verschillende leidraden opgenomen zijn. Classis Middelburg. Bijzondere vergadering van de Classis Middel burg D.V. Dinsdag 14 October a.s. te half tien in de Hofpleinkerk. Examen van den Weleerw. Heer W. Meijn- hout, voormalig predikant bij de Chr. Geref. ge meente te Vlissingen. Voor deze vergadering wordt niet een apart agendum gezonden. Namens de roepende kerk, A. C. HEIJ, Praeses. J. POTAPPEL, Scriba. V ereveningsbelasting. Het is wellicht voor de Kerken van belang te weten, dat blijkens een aanschrijving van het Departement van Financiën aan de Inspecteurs der Belastingen door de Kerken geen verevenings heffing verschuldigd is over de uitbetaalde Pre- dikantstractementen. Ds A. H. OUSSOREN. Theologische Hoogeschool te Kampen. Ontvangen van den correspondent Hamming te Vlissingen 2.contributie. Vriendelijk dank. De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 9 October 1941. .Middelburg. VERGADERING van den kerkeraad-breed op Donderdag 9 Oct., des avonds half acht, in de consistorie kamer van de Hofpleinkerk. Aanwezig 43 broeders. Praeses Ds Oussoren. Deze laat zingen Ps 121 1, leest Ps 121 en gaat voor in gebed. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken Van een bezwaarschrift van een broeder der gemeente wordt kennis genomen. De Zondagsschoolver. „Jachin" verzoekt een collecte. Wordt toegestaan. Een schrijven van de familie Ds Oosten, waar in hartelijk gedankt wordt voor het betoonde medeleven bij het overlijden van hun moeder. De Commissie voor Doopaanvragen enz., rap porteert dat voor drie kinderen de doop wordt begeerd, terwijl twee huwelijksbevestigingen worden aangevraagd en één attestatie. In behandeling wordt genomen een rapport over het beroepen van een derden predikant. De kerkeraad sprak hierover de wenschelijkheid uit, doch de pogingen om een derden predikant te beroepen, uit te stellen tot andere tijden gekomen zijn. Op 6 Nov. zal Breed vergaderen, 13 Nov. Sectie, 20 Nov. Smal. Diaken Janse de Jonge gaat voor in dankgebed, waarna de vergadering wordt gesloten. DE KERKERAAD. Mattheüs I door Dr H. N. Ridderbos. Dit is weer een deel van de „Korte verklaring der Heilige Schrift met nieuwe vertaling". Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen 1941. Hierin wordt be handeld het eerste deel loopend tot Matth. 16:12. De schrijver is een zoon van den Kampenschen hoogleeraar hij promoveerde op een de aan dacht trekkende studie over de Bergrede naar Mattheüs. Hij was dan zeker wel de aangewezen man voor deze Korte verklaring over Mattheüs. Wat hij ons hier biedt is vrucht van breede en diepgaande studie, en die biedt hij in duidelijke taal. Dit deel is weer een groote aanwinst. Het onaantastbare» over de Christe lijke hoop, door Ds J. Overduin. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen. Onder dezen titel gaf de Arnhemsche predi kant een prachtig boek over de Christelijke hoop. Hij spreekt niet van het „onaantastbare omdat de hoop van den Christen onaantastbaar is. „Wat ook in deze wereld aangetast en geschon den, ja zelfs vernietigd kan worden, nooit Gods eigen werk." Het is wel volkomen juist, wat hij opmerkt, dat de Christelijke hoop niet een groote plaats innam in het leven der geloovigen en ook niet in de prediking. „Wij spreken honderdmaal over het geloof, tegen tienmaal over de liefde en één maal over de hoop." We hadden het hier te goed. Dat is nu anders geworden, nu er alom nood is. Zoo komt er ruime plaats voor de Christelijkehoop. Daarom kan ook verwacht, dat er nu voor een boek als dit meer belangstelling zal zijn dan anders. Om bij het verstaan van de Christelijke hoop goede voorlichting te ontvangen is dit boek wel uitermate geschikt. Het is allerminst een droge verhandeling, maar boeiend en opwekkend en zoo leerzaam. We raden sterk aan, het te lezen en er bid dend zich door te laten onderrichten en opwek ken. Lukas I door Prof. Dr S. Greijdanus. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen, 1941. Dit ook is een deel van de „Korte Verklaring der* Heilige Schrift" en behandelt de eerste 12 hoofdstukken. Nog niet lang geleden gaf deze hoogleeraar het tweede deel uit van z'n grooten wetenschappe- lijken kommentaar op het Lukas-evangelie. In deze populaire verklaring is natuurlijk de vrucht te vinden van de wetenschappelijke studie van dezen hoogleeraar, die zich terecht een naam verworven heeft als exegeet van groote be kwaamheid, die geen bijzonderheid in den tekst over 't hoofd ziet, maar tot haar recht doet ko men. In verband met wat we in het artikel over Gideon opmerkten, dat de Heere aan het volk Israël, dat tot Hem riep uit z'n grooten nood, allereerst een profeet zond, treft het ons, dat we in deze dagen van grooten nood, waarin van duizenden de gebeden tot God opgaan, zoo kos telijke verklaringen van Gods Woord ontvangen. Ook daarin is te zien een verhooring van de ge beden. Worde ook dit deel dankbaar aanvaard en gebruikt. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN, Middelburg. Met vriendelijken dank ont vangen 5.voor de Kerk en 5.voor de Zending van een dankbaren broeder. Ds. A. H. OUSSOREN. Middelburg. Gevonden in de collecte 10.'te weten 5.voor de Kerk, 5. voor de Diaconie 1.en 5.van een zus ter voor de Wintercollecte 1.nagift Huwe lijkscollecte voor de Kerk ontvangen door tus- schenkomst van br. Coumou van een zuster die niet ter kerk kan komen 2.50 voor de Diaconie. Voor alles hartelijk dank J. J. ORNÉE, Kassier Diaconie. Veersche Singel 224, giro 329748. Rusthuis Middelburg. Door tusschenkomst van br. Coumou in dank ontvangen van een zuster der gemeente, die niet ter kerk kan komen 2.50. De Kassier van het Rusthuis, Noordweg 84. J. J. DRONKERS. VEREENIGINGSLEVEN. De M.V: „Wees een Zegen" en niet „Het ontluikend leven" te St. Laurens vergadert 16 October. Gel. Bel. Art. 25. „Van het afdoen der cere- moniëele wet" door Cathrien Sanderse. Letterkunde. „Guido Gezelle", Corrie Breel. Proza Cor Houterman. Geref. Meisjesver. Het ontluikend leven", St. Laurens Vergadert op Zondag 12 October 1941. Inleiding G.G. Gen. 28 en 29 „Jacob in bal lingschap" door Adri Krijger. Na de pauze voor den leider. Meisjesblad Oc tober 1940. Geref. M.V. ,,'t Mosterdzaadje" te Koudckerke, Afd. A, Maandagavond half 8 in 't Vereenigingsgebouw. N. Test. Schets 79. „De barmhartige Samari taan", B. en B. 28 Jan. 1938. Vad. Gesch. Schets 1 door Coba Verhage. Memorisatie J. Boone. Geref. M.V. ,,'t Mosterdzaadje" te Koudckerke, Afd. B. Gel. Bel. Art. 10 door Gré Filius. Vrij onderw. „De schoolstrijd" door Cobi Ruitenbeek. Memorisatie Nel Ruitenbeek. Vrije bijdrage M. Roelse Pd. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijbelbespreking. „Jonathan", Sam. 14. Vrije werkzaamheden. Afdeeling II. B. G. „David verheven", Annie van Tuinen. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Samuël en Saul", Sam. 11, 12 en 13 door Janny Cornelisse. Reciteeren door Neeltje Goedbloed en Tanny Ingelse. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. Opv. „Het kind en het gebed", No. 43 van de 20e jaargang door Truus Klercq. Bijdrage door Cathr. Wattel. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. Kerkgesch. „De vrouw in de eerste eeuwen der Chr. Kerk" door Jo Lorier. Bijdrage door Bets Pouwelse. Voorlezen door Nelly Abrahamse. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd"Middelburg. N. T. „Paulus te Ceasarea", 21e jaargang no. 14 door Janna Verspoor. V. G. „Bonifacius" door Anke Schout. Proza door Pie Davidse. De Geref. Mannenvereeniging „Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.V. op Zondag 12 October, des avonds om half zeven in de consistorie der Geref. Kerk. Inleiding Heilsopenbaring. „Jacob" in te leiden door br. W. Walraven. Voor lectuur zie Schet- senbundel. Het Bestuur. Gereformeerde Knapenv erg ader ing „Samuël", M'burg. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „David, de man naar Gods hart" door vr. N. Meyer. Vad. Gesch. „Karei V", vr. C. Meliefste.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1941 | | pagina 3