OFFICïEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. de 7 predikanten die deze kerk in de vervlogen periode hebben gediend, alsmede met afbeeldin gen van de drie bedehuizen, die in deze eeuw in gebruik geweest zijn. De gemeente telt thans ruim 1500 zielen. De kerkeraad der kerk van Kollum heeft besloten over te gaan tot de benoeming van een hulpprediker, voorloopig voor den tijd van een half jaar. De kerkeraad der kerk van Oldemarkt zal een hulpprediker aanstellen, om werkzaam te zijn onder de kamparbeiders te Küinrè. De kerkeraad der kerk van Rotterdam- Del^sfiaven heeft het beroepingswerk voor de vacature van de 9e predikantsplaats ter hand ge nomen en een viertal geformeerd. Op verzoek van den kerkeraad der kerk van Soest heeft Ds Chr. Bruins, em. predikant aldaar zich bereid verklaard tijdens de vacature die ontstaat door het vertrek van Ds H. v. Andel naar Arnhem, de geestelijke verzorging van de Geref. patiënten in het sanatorium „Zonneglo ren" voor zijn rekening te nemen. De kerk van Valthermond zal Zondag 19 Oct. a.s. den dag herdenken, waarop zij vóór 50 jaar tot openbaring kwam. In 1895 ontving-zij in wijlen Ds E. Bosman, die verleden jaar te Velp overleed, haar eersten predikant, die haar ge diend heeft tot 1911. In Aug. 1912 ontving zij in wijlen.den bekenden oefenaar, den heer P. Kos ter een nieuwen voorganger en die is aldaar werkzaam geweest tot '32. Datzelfde jaar deed Ds D. Veenhuizen, thans te Aalten er zijn in trede, om in 1936 naar de Krim te vertrekken. Sinds 4 Oct. 1936 dient Ds T. de Haan deze kerk. De kerk van Valthermond telt thans 300 zie len, waarvan 147 belijdende leden. De kerkinstitueering van 1891 zal Zondag 19 Oct. a.s. worden herdacht, waar bij de classis Stadskanaal zich door de predikanten Ds D. J. Velsink van Musselkanaal en Ds W. Ooster- heert van ter Apel zal doen vertegenwoordigen. De kerkeraad der kerk van Winschoten heeft aan de Gereformeerden die in Blijham wo nen toestemming gegeven een zaal te huren voor het houden van godsdienstoefeningen en een stuk grond aan te koopen teneinde daar in de toe komst een bedehuis te doen verrijzen. Blijham ressorteert onder de kerk van Winschoten, even als Veerta. Thans zijn aan de Theol. Hoogeschool te Kampen totaal 105 studenten ingeschreven, waar van 17 voor de eerste maal. Aan den avond van den dag van inschrijving en recensie heeft de pro-rector, Prof. Dr S. Greijdanus, een toespraak gehouden over „Heilige moed". Ds W. Meijnhout, laatstelijk predikant bij de Chr. Geref. Gemeente van Vlissingen, die naar de Geref. Kerken is overgegaan, zal dezer dagen van zijn hand een brochure het licht doen zien, waarin hij publiek van zijn overgang reken schap afleggen zal. Bond van Meisjesver. op Geref. grondslag in Nederland. In de vacature ontstaan door het aftreden van Prof. Dr J. Waterink te Amsterdam als lid van de Mathodiekcommissie, heeft het bestuur van den „Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. grondslag in Nederland benoemd Ds M. B. van 't Veer, Geref. predikant te Amsterdam, die deze benoeming heeft aangenomen. Met aanvankelijk 17 leden is te Hyum een Geref. Mannenvereeniging opgericht genamad „Sola Fide". De kerkelijke examens. In het Geref. weekblad „Pro Ecclesia" heeft Ds G. van Doorn, predikant te Wezep, een plei dooi gevoerd om te komen tot herziening van de kerkelijke examens. Ds W. E. Gerritsma, predikant te Aalten, heeft in de Geld. Kerkbode daaraan zijn adhaesie betuigd. In „Ons Kerkblad" het officieel orgaan van de Geref. Kerken in de classis Tiel. mengt Ds G. Ph. Pieffers van Zui- lichem, zich in de discussie en zegt„De kerke lijke examens zijn verintellectualiseerd. Zou lang zamerhand de tijd niet zijn aangebroken om één van die classicale examens te verwijzen naar het museum als droeve herinnering aan een tijd, waarin het noodzakelijk was om nog als classis van één kerk elkaar op de vingers te kijken en soms zelfs op de vingers te tikken De schrijver is overtuigd, dat velen met hem één daarvan volmaakt overbodig achten en hij merkt op „Geven wij eigenlijk, als wij bij het tweede examen iemand afwijzen de classis die lieten doorschijnen, maar toch 't vrije zicht be letten. Af en toe zagen ze de deur even open gaan en iemand binnenglippen. Eindelijk scheen 't gezelschap voltallig te zijn. Geruimen tijd ver toonde zich niemand. Voorzichtig slopen de dienders nu nader. Ze kenden het schuurtje wel, 't had maar één deur. Ontsnappen daar was dus geen mogelijkheid op. Die binnen waren moesten dezelfde deur weer uit als ze ingekomen waren. Natuurlijk werd die toegang in de gaten gehou den. En nu eerst eens probeeren of ze woorden konden opvangen. Dat ging gemakkelijk genoeg. Ten eerste was de houten wand zoo dun, dat ze ieder woord verstaan konden en ten tweede waren de dijk bewoners zoo onvoorzichtig om luid te spreken. De politie-mannen gnuifden van pret. Ze kwa men te weten waar de brandewijn van afkomstig was,' hoeveel en aan wie ze het verkocht hadden enz. Toen ze lang genoeg naar hun zin voor luistervink gespeeld hadden, besloten ze een in val te doen. 't Was hun niet ontgaan, dat men verzuimde de deur aan den binnenkant te sluiten. Vastberaden stapten de twee nu op de deur toe en trokken die open. De dranklucht en de tabakswalm kwam hen tegen. Maar de rook die je wel snijden kon, maakte het de eerste momen ten onmogelijk om de gezichten te onderschei den. (Wordt vervolgd) het praeparatoir examen afnam, niet een draai om de ooren doe jij je werk in 't vervolg eens wat beter Is het geen dwaasheid dat iemand die al twee examens achter den rug heeft, op het derde nog kans loopt afgewezen te worden?" Gaarne zou de schrijver vernemen of deze ge dachten sympathie vindt in de kerken, om er dan meer woorden aan te wijden. Classis Middelburg. A.s. Maandag Coetus. Maandag 6 October 9.30 uur Coetus Classis Goes. Serooskcrke (W.). KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad op Donderdag 2 October 1941. De Praeses, Ds de Kluis, leest Hebr. 11 1-10 en gaat voor in gebed. Afwezig met kennisgeving br. Christiaanse (Scriba) en br. Louws. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen én goedgekeurd. Br. Verton zal notuleeren. Ingekomen stukken. Steunaanvraag van „Bar- timeüs". Gesteld in handen van de Commissie ad hoe. Kerkelijke stand. Overleden Frans Boone. At testatie aangevraagd naar Koudekerke door Lein- tje Goedbloed. Diaconale zaken. Geene. Naar de Classicale vergadering van 14 Oct. a.s. worden afgevaardigd als primi Ds de Kluis en oud. C. Jobse Sec. br. Verton. De Praeses wordt in de gelegenheid gesteld a.s. Zondagmiddag te ruilen met Ds de Graaff van Gapinge. Rondvraaq. Lczinq pcrsvcrslaq. Sluitinq. DE KERKERAAD. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad op Donderdag 2 October 1941, des avonds half acht, in de con sistoriekamer van de Hofpleinkerk. Aanwezig 36 broeders. Praeses Dr Hommes. Deze laaf zingen Ps 25 2, leest Ps 43 en gaat voor in gebed. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken Bericht van het overlijden van een jeugdigen broeder. Ouderling Leenhouts vraagt ontheffing uit zijn ambt, met ingang van 1 Oct., wegens ongesteld heid. De kerkeraad willigt dit verzoek in. Br. Leenhouts zal schriftelijk dank gezegd worden voor den arbeid in het belang van onze gemeente verricht. De Commissie van Beheer stelt voor de be spreking over een aan te brengen verbetering aan de Noorderkerk, uit te stellen tot Januari a.s. Wordt alzoo besloten. Dezelfde Commissie verzoekt als organist aan te stellen dhr. J. Fondse en als hulp-organiste Mej. van de Hofstede. Van heden af zullen als organisten optreden in de Noorderkerk de heeren Van Noppen en Suurmond, als hulporganiste Mej. v. d. Hofstede te St. Laurens. In de Hofpleinkerk de heeren Fondse en Wa genaar, als hulp-organist de heer Camper. De Commissie voor doopaanvragen enz. rap porteert, dat 1 attestatie en 1 doopattest is aan gevraagd, voorts 1 huwelijksbevestiging en voor 2 kinderen de doop wordt begeerd. Br. Besuyen rapporteert over de gehouden Classisvergadering. Daarin is o.a. besloten, dat aan de kerken van Domburg en Westkapelle meerdere hulp zal worden geboden door het één keer afstaan van de predikanten der Classis. Naar de bijzondere Classisvergadering op 14 October worden aangewezen als primi Ds Ous- souren en ouderling Coumou, als secundi Dr Hommes en ouderling Hoek. Op de nominatie voor ouderlingen worden ge- plaats de broeders R. Blaauw, Nadorstweg 40. W. van Dalen, Park de Griffioen 3. F. Damen, Veersche Singel 278. K. Davidse, Schoorsteenvegerssingel 20. C. P. van Dort, Segeerstraat 35. E. H. Dubois, Penninghoeksingel 49. L. Joosse, Langeviele 77. P. de Kam, Oude Veersche weg 25. P. M. Knieriem, Klein Vlaanderen 3b. B. H. Lavooij, Noordsingel 22. J. Leijnse, Vlissingschestraat 11. J. Looise, Kleine Werfstraat 8. L. J. Lorier, Seisweg 139. C. W. Louisse, Gortstraat 62. R. Nonnekes, Nadorstweg 42. I. van Noppen, Heerengracht 116. A. van Roon, Langeviele 64. M. Sanderse, Heerengracht 90. G. J. Spierens, Klein Vlaanderen 27. J. J. de Vast, Nieuwe Vlissingsche weg E 315. G. Venhuizen, Nieuwe Vlissingsche weg E 340. A. Verspoor, Noordweg 118. A. Volkers, Kleverskerksche weg 10. J. K. Voogd, St. Pieterstraat 44. W. Willeboordse, Vlissingsch Wagenplein 5. T. Winter, Singelstraat 8. C. de Wolf, Brakstraat 24. C. Zandee, Langevielesingel E 88. Op de nominatie voor diaken worden geplaatst de broeders C. Antheunisse, Lageweg E 264. J. Baijeu, Jodengang 28. W. J. Damen, Korte Noordstraat 46. A. Huijsman, 't Zand D 184. P. Kleijn, Noordweg 49. C. E. Kruijsse, Veersche weg 118. A. de Poorte, Dampoortstraat 4. J. C. Wattel, Seisweg 129. De verkiezing zal plaats hebben op Zondag 19 October, des middags na afloop van de gods dienstoefening in de Hofpleinkerk. In de Commissie tot nieuwe wijkindeeling wor den benoemd de broeders v. d. Berg, Boucherie en Loof. Censura Morum wordt gehouden. Rondvraag. Ouderling de Jonge gaat voor in dankzegging. Hierna sluit de Praeses de vergadering. DE KERKERAAD. AGENDUM der vergadering van de Clas sis Zierikzee van Gereformeerde Kerken D.V. te houden Woensdag 8 October 1941, St. Domusstraat, Zierikzee. Aan vang kwart vóór tien. 1. Opening door de roepende kerk van Kam perland. 2. Nazien der credentialen door de kerk van Haamstede. 3. Constitueeren der vergadering. Modera- inen Ds Venema, Praeses Ds Veenstra, Asses sor Ds Unger, Scriba. 4. Peremptoir examen van Candidaat L. Dorst, beroepen predikant bij de Gereformeerde Kerk van Geersdijk Exegese O.T. Ds v. d. Ende (Genesis 49 en Jesaja 41). Exegese N.T. Ds Leene (Romeinen 9 en 2 Corinthen 8). Dogmatiek Ds Meester. Ethiek Ds Voorneveld. Symboliek Ds v. d. Berg. Ambtelijke vakken Ds Venema. KerkrechtDs Veenstra. Kerkgeschiedenis Ds Oostenbrink. Inhoud H.S. Ds v. d. Linde. 5. Vaststelling der notulen. 6. Ingekomen Stukken. 7. Instructies. 8. Rapporten Comm. Geersdijk Art. 13 EvangelisatieKerkvisitatie Part. Synode Zending. 9. Rondvraag naar art. 41 Kerkenorde. 10. Algemeene rondvraag. 11. Vaststelling van het persverslag. 12. Aanwijzing van de roepende kerk en tijd der volqende verqaderinq. 13.. Sluiting. Namens de roepende kerk van Kamperland, F. J. v. d. ENDE, Praeses. J. JILLE, Scriba. Kamperland, 29 September 1941. Afgevaardigden worden dringend verzocht een vleeschbon mee te brengen. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Tholen, gehouden den 24sten September 1941, te Bergen op Zoom. 1. De Voorzitter, Ds W. G. F. van Herwij nen, opent de vergadering, leest Joël 3, laat zin gen Psalm 102 9, en gaat vóór in gebed. Hij heet in 't bijzonder welkom de afgevaardigden van de Kerk te Tholen, waar Ds Swierts hier voor het eerst aanwezig is. 2. De credentiebrieven worden nagezien door de afgevaardigden van Tholen. Alle Kerken zijn wettig vertegenwoordigd. Er zijn geen instructies. 3. De Scriba leest de notulen der vergade ring van 7 Mei j.l. Na een enkele wijziging en aanvulling worden ze goedgekeurd. Daarna van de buitengewone vergadering van 8 Juli, die te vens worden vastgesteld. 4. Ds le Cointre doet mededeeling van de vertegenwoordiging bij de intrede van Ds Swierts in de kerk te Tholen, door het Moderamen van de vorige vergadering. Ds Swierts dankt de Clas sis voor de hulp en steun, aan de kerk te Tholen bewezen in de vacature-tijd en voor het woord van welkom, aan het begin der vergadering tot hem gericht. 5. Er zijn geen ingekomen stukken. Er is geen correspondentie gevoerd. 6. Rapporten. Br. L. de Kok doet, namens de kerk te Bergen op Zoom, mededeeling van het nazien der boeken van de verschillende quaesto res, die alle werden in orde bevonden. De Zendings-Deputaat deelt nog een en ander mede, m.n. over wat op de laatstgehouden Par ticuliere Synode van Zeeland is behandeld. Ds Ros doet enkele mededeelingen over de laatstgehouden Part. Synode van Zeeland en verwijst verder naar de Handelingen dier Synode. Ds Spoelstra brengt rapport uit van de Kerk visitatie, gehouden 23 Juli j.l. te Oud-Vosmeer, Poortvliet en Tholen, dat daarna in bespreking komt. Ds Ros rapporteert over de visitatie te Rilland- Bath, Anna Jacoba Polder en Bergen op Zoom, dat in dank wordt aanvaard. Ds van Herwijnen rapporteert over de visitatie te Krabbendijke op 30 Juli j.l., wat ook eenige bespreking uitlokt. Ds Vreugdenhil rapporteert over Art. 13 K.O., de begrooting wordt aanvaard. Ds van Herwijnen rapporteert over wat ge daan is voor het Comité „Overvloed van Werk en Werkkrachten in onze Kerken". Namens den deputaat voor de geestelijke verzorging Zee varenden ter Koopvaardij. Br. Trevo te Bath, verzoekt hij de kerken alsnog een Correspondent aan te wijzen. 7. De verschillende Deputaten worden aan gewezen. 8. De collectelijst voor 1941/42 wordt vast gesteld op voordracht van Ds Ros. 9. De rondvraag naar Art. 41 K.O. levert geen bijzonderheden op. 10. De volgende collecten werden geïnd >0. AnnaJacobaPolder Bergen op Zoom Krabbendijke Oud Vossemeer Poortvliet Rilland-Bath Tholen 11. De algemeene rondvraag wordt gehouden. 12. De Assessor leest het persverslag, dat wordt vastgesteld. 13. De eerstvolgende vergadering zal D.V. gehouden worden 12 Nov. a.s. Het Moderamen zal als volgt samengesteld zijn Ds' Spoelstra, Praeses, Ds van Herwijnen, Assessor, Ds Ros, Scriba. 14. Nadat de Assessor is voorgegaan in dank zegging, sluit de Praeses de vergadering. Op last der Classis, W. M. LE COINTRE, h.t. Assessor. Leerverschillen in de Geref. Kerken door Prof. Dr F. W. Grosheide. S. J. P. Bakker, Amsterdam. Prof. Grosheide schreef deze brochure, naar hij zelf zegt, voor de eenvoudigen, die van leer- geschillen hebben gehoord, doch er zich niet druk over maken, die een hekel hebben aan al dat twistgeschrijf. Kan hij begrijpen, dat sommigen zoo oordeelen, hij vindt dat oordeel niet juist, en wil dat nu aantoonen. Hij geeft dan voorlichting over het leerverschil in het algemeen, hoe het ontstaat, wat zijn karak ter is, of het er mag zijn, hoe het moet worden behandeld en opgelost, en wat daarbij ook de taak der gemeente is. Dan noemt hij met een korte omschrijving van het voornaamste, dat daarbij in 't geding komt, de huidige leergeschillen in de volgorde, waarin ze voorkomen in het desbetreffende besluit van de Gen. Synode te Amsterdam, n.l. algemeene genade, genadeverbond, onsterfelijkheid der ziel, pluriformiteit der kerk, twee naturen van Chris tus, zelfonderzoek. In een slotbeschouwing wijst hij dan nog op het groote belang dezer kwesties. We kunnen allen ten zeerste aanraden, deze beknopte en heldere brochure zich aan te schaf fen. Ze is in hooge mate leerzaam en vermijdt alles wat prikkelen kan. „De Wandelaar'Uitgever A. G. Schoonderbeek, Laren (N.H.). Gelukkig behoort „De Wandelaar" nog tot de bladen die we niet om een aan de tijdsomstan digheden te wijten oorzaak moeten missen we brachten weer een prettig uur door met de Sep- termber-aflevering. Ze bevat o.a. een bijdrage over een wandeling langs aardige dorpen óm Amsterdam het slot van de artikelen Zwerf tochten door Schouwen- en Duiveland, waarin we nog verschillende ons onbekende bijzonder heden over Duivelandsche dorpen vonden en kele bladzijden uit het vogeldagboek van J. A. M. Warren de gewone rubrieken Huis en Haard (Kamerplanten in Sept.) en de Korte Wande ling waarin de uitslag van de Fotowedstrijd ons weer menige goede foto voor de komende num mers toezegt en tot sloteen puzzle. Op den Uitkijk. Verschijnt maande lijks uitgave Zomer en Keuning te Wageningen. 3.per halfjaar. We vestigen er weer eens even de aandacht op, dat dit blad nog steeds op onze tafel komt, met een bloemlezing van belangrijke artikelen uit buitenlandsche (Amerikaansche en Duitsche) tijdschriften en een toenemend getal oorspronke lijke bijdragen. Juninummer o.a. Remplaqanten voor benzine, onderzoek van Neerlandsch bo dem, de Staatkundige leiding van Japan. Augus tusnummer Rusland, de Azoren, van stikstof tot salpeter, geneeskrachtige planten, Rondom „Mark twain", Australië-land zonder honger. Men zietvoor ieder wel wat van zijn gading. HEIJ. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesverceniging MeisjcsrocpingM'burg. Opvoedk. „Het kind en het gebed", No. 43 van de 20e jaargang door Truus Klercq. Bijdrage door Nel Goverse. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. N. T. „De verschijningen", 20e jaargang no. 8 door Jo Wattel. Kerkgesch. „De eerste eeuwen", 19e jaargang No. 5 door Gré Klein. Bijdrage door Koos Leinse. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd"Middelburg. N. T. „Paulus te Jeruzalem", 21e jaargang no. 12 door Nel Coumou. Reciteeren Koos Dronkers. Bijdrage Leni Bijl. Geref. Meisjesvergadering „Nunia". Middelburg. Afdeeling 11. B. G. „De eereweg" door Jaantje Wielemaker. Reciteeren door Corrie de Schipper, Willy Swaneveld, Gé Blauw, Suus Vermeulen en Jean ne de Bruin. Ring Middelburg. Vergadering Vrijdag 10 Oct. a.s. Inleiding door „Herman Faukeel". Onderwerp: „De navolging van Christus". J.V. „Dr Lützen Wagenaar", afd. A., Middelburg. Zondag 5 Oct. 1941. Aanvang 7 uur. G. B. „De inleiding", vr. P. den Hollander. Vrij onderwerp. Letterkunde: 3 oorlogsromans, n.l. Een bom barst in Laagwoude, Chauffeur Maas in 't vuur en Oogst 1940, vr. J. G. Vereist. Varia vr. G. Slimmen. Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling 1. B. G. „De man naar Gods hart", 1 Sam. 16 en "17 door vr. den Hollander. V. G. „Philips II" door vr. Klaver. Afdeeling II. Vergadert 's Zaterdagsavonds om half 8 in de Hofpleinkerk. B. G. „Davids zalving", vr. D. Willeboordse. V. G. door den leider. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Saul voor goed verworpen" door vr. P. Méliefste.. Vad. Gesch. door den leider. tz. 3 11.62 9.56 10.54 5.— 10.80 24.88 29.10 5.— 20.95 17.75 19.22 5.— 20.43 8.78 9.11 8.49 2.50 6.53 4.45 4.90 4.45 2.50 3.85 13.63 8.94 10.55 5.— 8.87

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1941 | | pagina 3