UIT DE PERS. KERKNIEUWS. OFFÏCIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. salarissen der Inheemsche voorgangers. Voor een ander deel is waarschijnlijk ook dekking ge vonden door bijdragen uit Australië, maar om trent de grootte daarvan ontbreken ons alle ge gevens. Tot zoover de mededeelingen van ..Rondom ons Zendingsvcld". We merken hierbij op I. Wat zijn er een Zendingsterreinen, die af gesneden zijn van hare moederkerken, zoodat het vrijwel onmogelijk is om contact met die moederkerken te krijgen en finantieele hulp. Bij het eerste lezen van deze berichten zegt ge hoe is het mogelijk, dat het Zendingswerk voortgezet wordt en dat in den eersten nood van al die Zendingsarbeiders wordt voorzien. En toch wordt in bovengenoemd verslag gezegd, dat ze ker sommige onderdeelen van het werk moesten worden stilgezet, en ook dat vele Zendelingen en inheemsche arbeiders in grooten nood hebben verkeerd, maar de kern van het werk kon op elk Zendingsgebied in stand worden gehouden. Dat dit in dezen wereldnood mogelijk is, vervult met groote dankbaarheid en het maakt ons nederig, dat zooveel Zendingsarbeid op 112 Zendingster reinen kan worden voortgezet ook al is daarbij bijna geheel Europa van steunverleening uitge sloten. God laat Zijn werk niet in den steek. II. Wat komt in dezen tijd de diepere een heid tusschen de onderscheidene kerken van Protestantsche belijdenis duidelijk uit. We zien iets van de gemeenschap der heiligen. Kerken uit verschillende landen bieden steun en in die lan den weer verschillende denominaties van kerken en dat voor een fonds, waaruit alle noodlijdende Zendingsterreinen worden gesteund. Welke ver schillen er ook tusschen die kerken scheiding maken, die scheiding loopt in de diepte niet door en de innerlijke verbondenheid in de diepte komt in dit gemeenschappelijk steunen te voorschijn. Dat is een bijzondere troost, die God ons in deze tijden schenken wil. Over de toekomst kunnen we niets zeggen. De toezegging van steun draagt een tijdelijk karakter. Men kan niet zeggen of die steun ook aldoor, zoolang het noodig is, ge geven kan worden. Maar nu we de vervulling der belofte, die God aan het Zendingswerk der kerk gegeven heeft, in het heden zien, ontvangt het geloof versterking, dat God in de toekomst in die vervulling niet zal achterblijven. L. A. M. AVONDMAAL ALS TUCHT. In het genoemd artikel van het ,,Alg. Wkb.", waaruit we een argument uitlichtten, zien we nog een anderen gedachtengang, waarmee wij het niet eens kunnen zijn. Hier wordt n.l. een tegenstelling gemaakt, die geen tegenstelling is. Het plaatst aan den eenen kant den zondaar, die door het Avondmaal „zich wil laten sterken in den heeten strijd der boezemzonden die hij alleen niet aan kan" en aan den anderen kant den kerkeraad, die zegt„Ge moogt niet Maar het karakter van de kerkelijke tucht is niet ge lijk ook de lezers van het „Alg. Weekblad" zeer zeker zullen weten dat zij den zondaar alleen wil laten staan. Integendeel Ten eerste wordt het Avondmaal niet ontzegd aan iemand, van wien de kerkeraad weet en ver neemt, dat hij tegen zijn boezemzonden strijdt, ja zelfs een heeten strijd voert. Boezemzonden, als we daaronder althans de meer verborgen gekoesterde en meestal geheim bedreven zonden verstaan mogen, maken nie mand voorwerp van kerkelijke tucht. Doch zelfs den openbaren en hardnekkigen zondaar, om wiens wil de naam des Heeren ge lasterd wordt en de gemeente gevaar loopt, be doelt de afhouding van het Avondmaal niet al leen te laten staan. Precies het omgekeerde. Zijn behoud is het oogmerk. Tucht draagt een medisch karakter. Zelfs de ban, waarmede de onboetvaardige zondaar afgesneden wordt, heet in het formulier (ook in het herziene der Geref. Kerken) de uiter ste remedie. Blijkbaar bedoelt hij den zondaar te behouden, want hij wordt behalve met het oog op de heilig heid der gemeente, toegepast „ten einde de zon daar hierdoor zoo het mogelijk is tot schaamte over zijn zonden gebracht worde." De ban behoort dus evengoed als de Sacra menten tot de genademiddelen der kerk. Gelijk ook de Catechismus zegt, dat het He melrijk toegesloten en ontsloten wordt door den Christelijken ban. Openbare bestraffing is ook hier beter dan verborgen liefde, en de woorden des liefhebbers dat is in dit geval de kerk met haar tucht zijn getrouw. Zij hebben het heil van de gemeente en mits dien van den zondaar, dien zij zelfs in zijn hard nekkigheid er nog toe acht te behooren, op het oog. Of het opnemen van de Avondmaalsviering onder de kerkelijke tuchtmiddelen overigens een zeer zware zonde genoemd mag worden, gelijk bedoeld artikel het doet voorkomen, hopen we nog nader onder het oog te zien. (Belijden en Beleven) Ds P. VAN DIJK. TWEETAL TE 's-Gravenhage-Zuid (2e pred. plaats): W. C. v. d. Brink te 's-Gravenzande. J. L. Wielenga te Laren (N. H.). BEROEPEN TE Delfshaven (vac.-Schoonhoven): P. Veenhuizen te Den Helder. Echten (Fr.): Cand. G. J. Grafe te Roosendaal. Zuidhorn S. R. Smilde te Bilthoven. Scheveningen (5e pred. plaats): G. Meijnen te Naaldwijk. Breukelen O. W. Bouwsma te IJsselmuiden-Grafhorst. AANGENOMEN NAAR Velp K. Hart te Oostwold. BEDANKT VOOR Haren (2e pred. pl): B. Timmer te Wagenborgen Aangenomen als hulpprediker naar Vlis- singen Cand. W. H. Wamsteeker. Cand. J. F. H. van der Bom te Amster dam-Zuid is benoemd tot hulpprediker te Sche veningen. Beroepbaar verklaard. De Classis Middelburg heeft praeparatoir ge ëxamineerd en toegelaten om te staan naar het ambt van dienaar des Woords, den heer Joh. Francke te Vrouwenpolder. De heer Francke is bereid de Kerken te die nen en een eventueel beroep terstond in over weging te nemen. De kleeding in de kerk. De kerkeraad van Scheveningen heeft naar aanleiding van een bij hem ingekomen schrijven, waarin er op gewezen werd, dat vooral in de zomermaanden acht moet gegeven worden in welke kleeding men ter kerke gaat, uitgespro ken, dat vooral bij de viering van het Heilig Avondmaal ook in de kleeding met de beteeke- nis van dit sacrament rekening moet worden ge houden. De kerkeraad vertrouwt, dat allen zul len medewerken, dat geen aanstoot gegeven worde en de kleeding met het innerlijke in har monie zal zijn. De kleeding op straat is niet al tijd gepast voor de kerk. Wie zuiver geestelijk aanvoelt, houdt daar vanzelf rekening mee. -Overvloed van werk. Onder dit opschrift schrijft Prof. Grosheide in „Belijden en Beleven" iets over het Comité „Overvloed van werk en werkkrachten" „Eenigen tijd geleden heeft het Comité nog eens een circulaire gezonden aan de kerkeraden, waarin het in de eerste plaats verslag gedaan heeft van zijn arbeid. Maar in de tweede plaats heeft het Comité den kerkeraden vriendelijk ver zocht te willen antwoorden op een aantal vragen. Gevraagd is, of misschien het aantal leden der gemeente zoo groot is, dat er werk ongedaan moet blijven en wat daarvan de oorzaak is. In de derde plaats is er gevraagd of in de kerk vol doende krachten aanwezig zijn voor leiding van jeugdwerk en evangelisatie. De bedoeling van het stellen dezer vragen was niet om een soort kerkvisitatie uit te oefenen, laat staan om aanmerking te maken op het doen der kerken, doch alleen om een overzicht te krijgen van het werk, dat nog gedaan moet wor den, dit in verband met de beschikbare candida- ten en de beschikbare geldmiddelen. Een niet zoo heel klein aantal kerken heeft bereidwillig op de vragen geantwoord. Het blijkt, en dat was te verwachten, dat in vele kleine kerken inderdaad alle werk naar den eisch ge schieden kan. Van de groote kerken is nog niet veel gehoord, hoewel er ook onder die zijn, die steun van het Comité hebben ontvangen of nog ontvangen. Maar het is ook gebleken, dat er in tal van kerken nog heel wat werk ligt, dat ge daan moest worden en dat om de een of andere reden niet geschiedt. Rekenen we er mede, dat vele kerken geen antwoord zonden, dan mag wel worden gezegd, dat de nood nog veel grooter is, dan nu reeds uit de antwoorden blijkt. Er is in onze kerken nog heel wat werk, dat geschieden moest en dat niet geschiedt. Die ge dachte mag ons niet met rust laten. Niet met het oog op onze candidaten, maar vooral niet met het oog op het werk zelf. Het is verblijdend, dat thans reeds in verband met de binnengekomen antwoorden een begin van bespreking met enkele kerken kon worden gemaakt. We mogen hopen, dat onder Gods ze gen, nog veel werk voor den dag zal komen en dat het zal worden verricht. Het spreekt van zelf, dat dit alleen mogelijk is, indien onze ker ken, dit werk dat ten haren bate geschiedt, ook met haar collecten blijven steunen." Classis Goes. Coetus Maandagmorgen 7 Juli, aanvang 9.30. AGENDUM der buitengewone vergadering van de Classis Tholen op Dinsdag 8 Juli 1941, 10 uur te Bergen op Zoom. 1. Opening door den Praeses. 2. Nazien credentiebrieven. 3. Peremptoir examen van Cand. H. J. Swierts, beroepen predikant te Tholen. 4. Algemeene rondvraag. 5. Lezing persverslag. 6. Sluiting. M. ROS, h.t. Scriba. De Particuliere Synode van Zeeland heeft uitgeschreven a. een halve collecte voor Diaconieën voor den arbeid ter ondersteuning van idioten en andere ellendigen. b. \y collecte voor de Hulpbehoevende Kerken. c. 1J/2 collecte voor de Evangelisatie in de Pro vincie. M. VREUGDENHIL, h.t. Ie Scriba. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Axel der Geref. Kerken, gehou den te Schoondijke 1 Juli 1941. 1. Ds Kok opent de vergadering namens de roepende kerk van Zaamslag hij laat zingen Ps. 43:3, gaat voor in gebed en leest Ps. 125. 2. De credentialen worden nagezien alle kerken blijken wettig vertegenwoordigd door hun primi afgevaardigden. En zijn enkele instruc ties. 3. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 4. Peremptoir examen van den Heer J. F. Sollie, beroepen predikant van de Geref. Kerk te Zoutespui. Cand. Sollie houdt zijn preekvoorstel over Amos 3:1, 2. Ds Post examineert Dogmatiek Ds v. Houte Exegese O.T. over Amos 3 en 4 Ds Kok Exe gese N.T. over Hebr. 12 en 2 Thess. 2 Ds de Vries vraagt over Symboliek Ds Tiemens over Kerkgeschiedenis; Ds de Vries over Ethiek; Ds Potma over Ambtelijke vakken en Kerkrecht; Ds Pijlman over inhoud Heilige Schrift. Candidaat Sollie wordt tot de bediening des Woords en der Sacramenten toegelaten. De Praeses spreekt hem toe, waarna de vergadering hem toezingt Ps. 134 3. Cand. Sollie ondertee kent de drie Formulieren van Eenigheid. 5. Ingekomen Stukken a. Bezwaarschrift van een aantal leden van de kerk te Z. tegen een regeling, getroffen door de kerk van A. De Classis is van oordeel, dat deze regeling gehandhaafd dient te worden. b. Bezwaarschrift van den kerkeraad van A. inzake de voorloopig getroffen regeling der Zen- dingsgelden geadviseerd wordt, dat de kerken van A. en Z. bij een eventueel tekort, deze zaak onderling zullen regelen. 6. Rondvraag art. 41 D.K.O. De grensregeling, getroffen tusschen Terneu- zen en Zoutespui, wordt goedgekeurd. De kerk van Z. krijgt advies aangaande een finantieele aangelegenheid. 7. Rapporten. Ds Kok rapporteert over de gehouden Pro vinciale Synode. Br. M. van Langevelde brengt namens br. L. Michielsen rapport uit over de gehouden collec ten. De lijst voor de Classicale collecten wordt als volgt vastgesteld voor 't Synode jaar 1941-'42. 194 1. JuliComité „Overvloed van Werk en Werk krachten in de Geref Kerken". Hulpbehoevende Kerken in de Provincie. Augustus Evangelisatie in de Provincie. September Theol. Fac. aan de V.U. October Theol. Hoogeschool. November y2 collecte voor de Kas voor Hulp behoevende Diaconieën. Yi collecte voor de Hulpbehoevende Kerken in de Provincie. December Zending onder de Joden. 1 94 2. JanuariGen. Kas voor Hulpbeh. Kerken in Nederland. y2 coll. Evangelisatie in de Provincie. FebruariEvangelisatie in Noord Brabant, Lim burg, België en Noord-Frankrijk. MaartTheol. Fac. aan de V.U. AprilEvangelisatie in het IJsselmeergebied. Voor den arbeid onder de verstrooide Geref. in Indië. Mei: Zending (Pinkstercollecte). JuniTheol. Hoogeschool. 8. De vacaturebeurten worden geregeld. 9. Rondvraag. De afgevaardigden van Zoute spui deelen mede, dat Cand. Sollie D.V. 17 Aug. a.s. zijn intrede zal doen ze verzoeken, dat de Classis zich daarbij zal laten vertegenwoordigen. De Praeses wordt daarvoor aangewezen. 10. Roepende kerk Zoutespui datum van de eerstvolgende vergadering 21 Oct. '41, plaats van samenkomst Terneuzen aanvang 10 uur. Moderamen Ds Kok, Praeses Ds de Vries, Scriba Ds Potma, Assessor. 11. De korte notulen worden vastgesteld. 12. De Praeses gaat voor in dankgebed en sluit de vergadering. Op last der Classis, G. W. VAN HOUTE, h.t. Assessor. Aan de kerken in de Classis Middelburg. Op de laatstgehouden Part. Synode van Zee land zijn de uitgaven voor de Emeriti geraamd op 31.491.24. Hiervan moet de Cl. Middelburg bijdragen 41J/£ 13.068.86, dit is per kwar taal 3267.21. De bijdragen der kerken per kwartaal zijn dc volgende Arnemuiden 4J/£ 147.02 Domburg \y2 49.01 Gapinge 1 57.18 Grijpskerke 5Vi2% 166.08 Koudekerke Sx/2 212.37 St. Laurens 3% 122.52 Meliskerke 53/g 190.59 Middelburg 27 882.15 Oostkapelle 4V3 141.58 Serooskerke Sy 277.71 Souburg 9% 318.55 Veere 3% 122.52 Vlissingen 13 424.74 Vrouwenpolder 3J/£ 114.35 Westkapelle 134 40.84 3267.21 Het boekjaar loopt van half Juni '41 tot half Juni '42, het eerste kwartaal dus van 15 Juni tot 15 September. De bijdragen der kerken voor het le kwartaal kunnen, voorzoover deze niet worden gegireerd, afgedragen worden aan ondergeteekende, waar voor zitting wordt gehouden D.V. Donderdag 10 Juli a.s. in de consistorie der Noorderkerk van 12 tot 1 uur. A. GESCHIERE J.Hz. Giro No. 369846. Grijpskerke A 48°. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Breed op Donderdag 3 Juli 1941, des avonds half acht, in de con sistoriekamer der Hofpleinkerk. Praeses Dr Hommes. Aanwezig 36 broeders. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken Een verzoek om steun wordt verwezen naar de Commissie ad hoe. Schrijven van de Part. Synode van Zeeland over de stijging der bijdragen volgens Art. 13. Programma jaarvergadering van de V.U. De Commissie van Doopaanvragen enz. rap porteert, dat voor 2 kinderen de doop wordt begeerd, 6 attestaties zijn ingekomen en 2 at testaties worden aangevraagd. Br. Adriaanse rapporteert over de gehouden Classicale vergadering. De Commissie voor steunaanvragen rappor teert. Een bedrag van 32.50 wordt toegestaan. Ccnsura Morum wordt gehouden. Geen der broeders heeft bezwaar. Augustus geen vergadering. 4 Sept. Breed, 11 Sept. Sectie, 18 Sept. Smal. DE KERKERAAD. Wij jonge vrouwen. Christelijk Maand blad voor de Nederlandsche vrouw Tuni 1941. uw. juni Er zijn helaas nog vrouwen, die een niet- Christelijk vrouwenblad lezen. Mag ik die vrou wen eens wijzen op dit prachtig uitgevoerde en hoogstaande blad Vooral dit nummers is voor onze Zeeuwschen zeer interessant. En een mooi artikel wordt gehandeld over de Zeeuwsche, vrouw. Dat de inhoud rijk gevarieerd is, heb ik meer dan eens meegedeeld. Werkelijk dit blad is goed, zelfs zeer goed. A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. ZENDING. Middelburg. Ontvangen nagift Pinkstercollecte van zuster W. 1.Bertus Vos 100 halve centen Ca techisatiebussen f 23.69 gecollecteerd op de bruiloft A. HoumesWilleboordse 2.70 (dit ter navolging aanbevolen)Voor al deze giften namens de Commis sie mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. Middelburg. Gevonden in de collecte 0.50 „de tienden", 10.van een dankbaar dooplid. Hiervoor hartelijk dank. J. J. ORNEE, Kassier Diaconie. Veersche Singel 224. Middelburg. Getelde collecten Pinkstercollecte 352.62 Collecte Evang. in Brabant en Limburg146.63 Collecte Evangelisatie in België 167.43 Collecte Classicale bijdragen 134.44 Collecte voor de Kerk 159.95 Kerkbussen 63.56 Huwelijkscollecte 5 Juni 32.56 Huwelijkscollecte 2 Juli 16.38 De Boekhouder der kerk, A. DE POORTE. LINNENKASTEN MAGELANG, PARAKAN EN BLONDO. Het Comité voor de Linnenkasten ontving in Juni uit Koudekerke door Mevrouw RuitenbeekSchaap van de Zusterkrans 41Daarvoor hartelijk dank Vele Zendingscomité's zonden nog niets. Gaarne ontvangen wij de gewone jaarlijksche bij dragen van onze zusters voor dezen arbeid. Namens het Comité, J. A. J. VAN SCHELVEN, w.n. Penningmeesteresse. Adres Lange Noordstraat 61b. Giro No. 372274. Middelburg, Juli 1941. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. Vrouwenvereeniging „Febé" te St. Laurens vergadert D.V. op 9 Juli a.s. des avonds om 7.30 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Onderwerp „Artikel 3 van de Ned. Geloofsbelijde nis" door zr. W. Ottevan Luipen. Bijdrage door zr. G. van Dortvan de Bosse. De Geref. M.V. Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert 10 Juli. Gel. Bel. Art. 24. „Van de heiligmaking des men- schen en de goede werken", Jeannette v. d. Hofstede. Bijbelbespreking „1 Petrus 4" door Corrie Breel. BijdrageSuus Sanderse. Geref. Meisjesver. „Het ontluikend leven", St. Laurens G.G. „Het oproer te Efeze", Mina van de Bosse. Na de pauze voordracht door Koos van Dort en San Christiaanse. Geref. M.V. „'t Mosterdzaadje" te Koudekerke, Afd. B Gel. Bel. Art. 7 door J. Filius. Vrij ond. „De Schoolstrijd, 1ste ged.", B. en B. 15 Januari 1937 door P. Huisman. Vrije bijdrage door Koos Boogerd en Jo de Buck. ncref. Meisjesvcreeniging „Mcisjesroeping"M'burg. Voor Bondsdag a.s. Woensdag half negen bij het Station. Volgende week geen vergadering. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. Bijbelbespreking. „De brief aan Filemon" door Jeanne de Kam. Memoriseeren door Bets Pouwelse, Janny Hame link, Annie Blokpoel, Koos Tevel. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd"Middelburg. Maandag 7 Juli geen gewone vergadering. De leden, welke in Goes moeten zingen, worden verzocht op den gewonen tijd aanwezig te zijn om te repeteeren. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling II. Zaterdag a.s. worden alle leden om half 5 bij den Watertoren verwacht. De Geref. Mannenver. Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.V. op Zondag 6 Juli, 's avonds 7 uur in dc consistorie der Geref. Kerk. Inleiding Schriftst. N.T. 2 Thess. 1 in te leiden door br. K. Otte. Voor lectuur zie Mannenblad April 1937. Het Bestuur. Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg Afdeeling I. Rooster 5 Juli. Bijb. Gesch. Les 50. „Ruth" door vr. Jo den Hollander. Kerkgesch. „Remonstrantsche troebelen" door vr. Gerard Voogd. Afdeeling II. Bijb, Gesch. „Saul tot koning gezalfd" door vr. T. Klaver. Daarna vrije werkzaamheden. CORRESPONDENTIE. Abonnementsgeld 2e halfjaar 2. Zij, die gewoon zijn te gireeren, herinneren wij aan ons gironummer 42280. LITTOOIJ OLTHOFF.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1941 | | pagina 3