Men kieze goed! KERKNIEUWS* OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. VIERTAL TE OldemarktJ. Alberts, Cand. te Amsterdam-N. Marseille, Cand. en hulpprediker te Katwijk aan Zee. P. v. d. Schaaf, idem te Leiden. Th. Swen, Cand. te Aardenhout. TWEETAL TE Leeuwarden (5e pred. pl. H. van Andel te Soest. Dr N. H. Ridderbos te 2e Exloërmond. Rotterdam-Delfshaven (vac. J. Schoonhoven): P. Veenhuizen te Den Helder. G. Hagen te Asperen. BEROEPEN TE OldemarktP. v. d. Schaaf, Cand. en hulppred. te Leiden. LeeuwardenH. van Andel te Soest. AANGENOMEN NAAR 's-Gravenhage-West (6e pred. plaats): J. C. J. Kuiper te Arnhem. Een brief van Dr W. G. Harrenstein. De oogoperatie, die Dr W. G. Harrenstein, te Weesp onderging, had niet 't gewenschte ge volg. De bekende predikant moet 't licht in beide oogen bijna geheel missen. Toch is hij zijn arbeid te Weesp weer begonnen en hoe dit gaat blijkt uit een mededeeling in het Kerkblad van de Geref. Kerken Bloemendaal en Santpoort, waarin Dr Harrenstein aan zijn vroegere ge meente (Santpoort) schrijft „Zelden heb ik in mijn leven de kracht der voorbede zóó bewust gevoeld als tijdens mijn laatste ziekte. Het was mij, alsof honderden bid dende handen mij uittilden boven alle moeilijk heden, zoodat ik God danken kon ook in de donkerste uren. Wij hadden al die gebeden lie ver op een andere wijze vervuld gezien, maar het staat voor mij vast, dat de Heere ze naar Zijn oneindige wijsheid en liefde op de beste wijze heeft beantwoord. „Ge weet, dat ik met al mijn werk weer be gonnen ben. Ofschoon vooral nu het begin heel moeilijk was, kan ik niet anders zeggen, dan dat het mij over heel de linie erg meegevallen is. Met den kerkeraad heb ik afgesproken, dat hij mij zeggen zal als het niet gaat en dat ik zelf van dezelfde vrijmoedigheid gebruik zal maken. Tot op den dag van heden heeft hij niets gezegd en ik ook niet. Als ge me vraagt hoe het mogelijk is met bijna blinde oogen te preéken, te catechi- seeren en ziekenbezoek te doen moet ik zeggen, dat ik dat niet weet. Alleen constateer ik, dat het gaat. Ook hierin zegent God ons bidden en denken Classis Middelburg, De kerken worden herinnerd aan de extra- Classis, die D.V. Woensdag 2 Juli a.s. zal wor den gehouden in verband met het praeparatoir examen van br. Francke van Vrouwepolder, theol. candidaat aan de V.U. Indien er nog andere punten moeten behandeld worden, moeten deze ingediend worden uiterlijk Dinsdag 26 Juni a.s. Namens de roepende kerk van Grijpskerke, K. J. KRAAN, Praeses. A. LOUWERSE, Scriba. Middelburg, 19-6-1941. Ontvangen collecten voor de Theol. Fac. der Vrije Universiteit. Arnemuiden 25.53 Domburg Ga- pinge 10.04 Grijpskerke 24.31 Koudekerke ƒ25.10 St. Laurens 22.91 Meliskerke ƒ32.80; Middelburg 154.67 Oostkapelle 16.60 Se- rooskerke 34.56; Souburg 49.07Veere 15.94 Vlissingen 53.26 Vrouwepolder 20.41 Westkapelle 6.30. P. B. TAZELAAR, Cl. corresp. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal, gehouden op 19 Juni 1941 in de consistorie Hofpleinkerk. Voorzitter Ds Oussoren. Opening, gelezen gedeelte Ps. 119 zingen Ps. 25:6. Aanwezig 20 brs. hadden een sleutel. Er werd wat door de bus geduwd de post Frits veerde op. Een brief. Een brief voor hem Hij vloog er mee terug. Ritste de enveloppe open. Z'n oogen vlogen over den inhoud. Wat was dat Weer vlogen z'n oogen terug. Z'n nieuwsgierige oogen lazen weer, verslonden gulzig den inhoud. Ja, het stond er. Dat was gelukt. Een avondboekhouding. Hij had een avondboekhouding gekregen, die goed werd betaald. Een aardig succes. Hij kon wat bijverdienen, z'n moeder meer kunnen afdragen. Een zijner collega's had er ook op geschreven. Had het dus niet gekregen. Hoe kwam dat nu zoo Hij be greep het ten volle. God had het gedaan. Dat had God geschonken. Niemand anders. Dat zag hij nu in. God, dien hij in z'n leven zoo lang had weg gecijferd, God had hem hieraan geholpen, ge holpen aan deze bijverdienste. Daar had hij vroeger om gelachen. Daar re kende een socialist niet mee. Die stond op eigen beenen, verwachtte het van den sterken mensch, die het leven op eigen risico wel aandurfde. Hij had het zelf ook zoo verwacht. Nu niet meer. Hij zag nu het leven weer anders. In hooger licht. Hij zag Gods leidingen in z'n leven. Twee brieven hadden elkaar gekruist. Zijn brief aan het partijbestuur. En deze brief van z'n bijverdienste. De eerste brief een daad van hem. De tweede een weldaad van God Notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen Stukkenkennisgeving van den Theol. Schooldag op 18 en 19 Juni te Utrecht. Commissie van Doopaanvragen. Ingekomen 3 doopattesten, 2 attestaties. Doop aangevraagd voor 2 kinderen. 1 huwelijksbevestiging op 2 Juli. Verschillende rapporten worden uitgebracht. Rondvraag. Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. KORT VERSLAG van de vergadering der Part. Synode in Zeeland van de Geref. Kerken, gehouden op Woensdag 11 Juni 1941 te Middelburg. 1. Ds A. H. Oussoren opent namens de roe pende kerk van Middelburg. 2. De credentiebrieven worden nagezien de vergadering wordt geconstistueerd. 3. Tot moderamen wordt verkozen Ds A. C. Heij, praeses Ds M. Vreugdenhil, scriba Ds A. Scheele, assessor Ds G. W. van Houte, 2e scriba. 4. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. 5. De scriba geeft verslag van de verzonden correspondentie. 6. Ingekomen Stukken a. Circulaire van het verband tusschen de Geref. Kerken en de Theol. Fac. van de V.U. wordt in handen gesteld van depp. art. 49. b. Schrijven van Ds Lammertsma, waarbij hij aan de Synode aanbiedt de gedrukte hande lingen der Part. Synode van Zeeland van de ja ren 19111913, 1915 en 1916. Dezen worden met dank aanvaard. c. Schrijven van br. G. M. te N. zal be antwoord worden. d. Schrijven van de Kerk van Middelburg over art. 13 zal bij art. 13 worden behandeld. e. Schrijven van Ds H. zal als 't voorgaan de worden behandeld. Schrijven van br. K. d. V. te Z. om steun; deze zal volgens aanvraag worden verleend. 7. Rapporten a. Br. Hondius rapporteert over de finanti- eele zijde der Zendingszaken. De tijdsomstandig heden hebben 't onmogelijk gemaakt dit jaar een begrooting in te dienen. Ds A. Scheele brengt verslag uit over de werkzaamheden der Zendingsdeputaten. b. Ds Scheele rapporteert daarna over art. 18. c. Br A. J. Huijsman rapporteert namens de depp. voor de kas tot ondersteuning van Diaco nieën. Besloten wordt in het komende jaar ]/i collecte te houden. In de vacature van br. W. v. d. Berg, Brui- nisse, wordt benoemd br. M. J. Stoutjesdijk. d. Ds J. Booij brengt verslag uit namens depp. art. 19. e. Ds A. Koning rapporteert voor depp. art. 11. Besloten wordt 1 Yi collecte te houden. Ds G. van Heiningen geeft verslag namens depp. voor de Evangelisatie. Besloten wordt lJ/£ collecte te houden. g. Ds A. Scheele brengt rapport uit als cu rator der Theol. Hoogeschool te Kampen. h. Ds A. Scheele rapporteert vervolgens na mens depp. art. 49. i. 't Rapport van den archivaris br. H. C. van Donk is gedrukt ter vergadering aanwezig. De wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat ker ken hun eventueele jaarverslagen bij de Synode inzenden. j. Ds A. Scheele rapporteert als quaestor. De rekeningen en begrootingen der verschil lende deputaatschappen worden goedgekeurd. 8. Benoemingen. Archiefbewarende kerkde kerk van Goes. Archivaris H. C. van Donk te Goes, in sa menwerking met de Di. F. J. v. d. Ende en A. Scheele. Curator Theol. HoogeschoolDs A. Scheele; sec. Ds W. H, v. d. Vegt. QuaestorDs A. Scheele, postrek. 278425 sec. Ds W. M. Ie Cointre. Voor art. 11 K.O. J. Boidin, Ds J. Booij, Ds A. Koning (penningm.), C. P. Vogelaar en Ds F. J. v. d. Ende sec. Ds J. A. Tiemens, J. Hom mes, Ds A. H. Oussoren, Ds J. Spoelstra en Ds H. C. Voorneveld. Generaal-DeputaatDs F. J. v. d. Ende sec. Ds A. Koning. Voor art. 13 K.O. Ds A. B. W. M. Kok, Ds A. Scheele, A. Geschiere, J. J. Boon, Ds J. Meester. Sec. Ds G. W. van Houte, Ds J. Koolstra, B. H. Lavooij, Ds C. A. Vreugdenhil, Ds H. Veenstra. Generale deputaatDs A. Scheele sec. Ds J. Meester. In beide gevallen een weldaad Gods. Want Gods genade had hem in staat gesteld dien brief te schrijven, dien brief te adresseeren aan het partijbestuur. Zoo zag Frits het. Zoo wilde hij 't zien. Wonderlijk voelde hij zich verrast. Hij plaatste zich achter het orgel, bladerde in een muziekboek van Catrien. Dan raakten z'n vingers de toetsen. Daveren liet hij het instrument. Z'n krachtige stem zong mee in oprechte zielsovergave, in een spontane opwelling van dankbare blijdschap. „Vergeet nooit een van Zijn weldadigheden, vergeet ze niet, 't is God die ze u bewees." Die woorden had hij vroeger gehaat. Nu kwamen ze naar hem toe, bemoedigend, vertroostend, hem verzekerend Gods liefde. Dan werd de kamerdeur geopend. Moeder en Catrien. Ze kpken verrast. „Een brief, Frits Frits wendde zich, stond plots voor moeder. „Lees U eens." Moeder las. „Jongen, heb je succes gehad „U ziet het." „Wat?" kwam Catrien nieuwsgierig, las ook mee. „Fijn, hé verkneuterde Frits zich, „wel een rondje waard, zus." (Wordt vervolgd) Deputaten voor de landelijke samenwerking Di A. Scheele en J. Meester. Voor art. 19 K.O.Di A. B. W. M. Kok, J. Booij (penningm.), G. Smeenk, C. A. Vreug denhil en F. J. v. d. Ende. Sec. Di J. S. Post, G. van Heiningen, M. Vreugdenhil, J. Spoelstra en H. Venema. Voor art. 49 K.O. Di J. S. Post, A. Scheele (adres), A. C. Heij, W. M. Ie Cointre, F. J. v. d. Ende. Sec.Di A. B. W. M. Kok, E. Beukema, M. Vreugdenhil, M. Ros, J. Meester. Voor de Zending Cl. AxelDs J. A. Tiemens sec. Ds G. W. van Houte. Cl. GoesDs A. Scheele sec. Ds W. H. v. d. Vegt. Cl. Middelburg Ds A. C. Heij sec. Ds M. Vreugdenhil. Cl. Tholen Ds W. M. Ie Cointre sec. Ds C. A. Vreugdenhil. Cl. ZierikzeeDs A. A. Oostenbrinksec. Ds H. Venema. Voor de Evangelisatie Cl. Axel: Ds A. B. W. M. Kok; sec. Ds J. S. Post. Cl. Goes Ds G. van Heiningen sec. Ds W. H. v. d. Vegt. Cl. Middelburg Ds G. Smeenk sec. Dr N. J. Hommes. Cl. Tholen Ds W. M. Ie Cointre sec. Ds C. A. Vreugdenhil. Cl. ZierikzeeDs J. P. Unger sec. Ds H. Venema. Voor de Kas tot ondersteuning van Diaconieën: Cl. AxelC. A. Dees, Zaamslag sec. A. S. Kraker, Zaamslag. Cl. Goes J. v. d. Berge, Wemeldinge sec. S. van Vessem, Heinkenszand. Cl. MiddelburgA. J. Huijsman (penningm., postrek. 266113); sec. J. Terpstra, Tramsingel, Middelburg. Cl. Tholen F. W. de Schipper, Krabbendijke; sec. J. van Luyk te Krabbendijke. Cl. ZierikzeeM. J. Stoutjesdijk, Nieuwer- kerk (Duiveland); sec. L. C. v. d. Graaf. Voor het nazien der boeken der verschillende quaestoresde roepende kerk. 9. Roepende kerkGoes. Datum der a.s. Synode 10 Juni 1942. 10. Medewerking wordt toegezegd voor de a.s. Predikantenconferentie. 11Rondvraag. 12. Persverslag wordt vastgesteld. 13. Sluiting door den praeses. Voor de Part. Synode, G. W. VAN HOUTE, h.t. 2e scriba. Geschiedenis der Kerk, Deel I. Af levering 2. Het is een interessante beschouwing, die we lezen van Dr Hommes over de Oud Katholieke kerk in aflevering 2. Met hoofdst. 3, de vorming van de Staatskerk, wordt een begin gemaakt. Het komt wel duidelijk uit, dat aan deze hoofdstukken heel wat studie ten grondslag ligt. En wat juist dit studieboek zoo aangenaam maakt is dat het op een boeiende en pakkende wijze verteld wordt. Ook voor niet-gestudeerden is dit werk te le zen, al wordt natuurlijk wel eenige ontwikkeling vereischt. Maar ookal lezende zal men zich door dit werk kunnen ontwikkelen. Moeilijke gedeelten worden hier behandeld. We denken aan de verschillende filosofische stelsels, aan de misvorming enz. De vervolgingen van de Christenen zijn boeiend beschreven. Vooral de bekende strijd tusschen Arius en Athanasius, namen aan ieder kerkganger bekend, wordt ons duidelijk voorgesteld. Dit groote werk belooft goed te worden. De Bijbel toegelicht voor het Nederl. volk door Dr J. Hoek en Dr N. J. Hom mes 1 wn 2 Corinthe, Dr C. Bouma en Dr H. J. Jager 1 wn 2 Tim., Titus en Filemon en Hebreën. Van deze deeltjes heb ik enkele hoofdstukken gelezen. Ze zijn een aanwinst. Moeilijke plaatsen nam ik door en ze werden voorzoover dit moge lijk is in klein bestek op verrassende wijze ver duidelijkt. Van Hem, Die is, Die was en Die komt door Ds J. Kapteyn. Oosterbaan le Cointre, Goes. Dit boek heeft althans het voordeel, dat het voor den gewonen man te lezen is. Boeken die deze eigenschap niet hebben zweven in een wolk boven het volk en ze hebben geen of weinig in vloed. Dat kan van dit werk niet gezegd wor den. Het is noch quasi wetenschappelijk, noch hemelhoog juichend. Het is een nuchter boek De mensch in de schepping en herschepping of liever, God en de mensch in schepping en her schepping, ziedaar het rijke thema, dat geva rieerd ons wordt voorgehouden. Deze pastor heeft zich in een zeer bepaalde lijn ontwikkeld en we wenschen hem geluk met dit mooie werk, evenals de firma die het uitgaf. Het zal in breede kring aandacht trekken. Het Onaantastbare. Naar wij vernemen zal binnenkort bij de Uit geversmij. J. H. Kok N.V. te Kampen onder den titel van „Het Onaantastbare" een boek verschij nen over de Christelijke hoop, geschreven door den bekenden predikant-schrijver Ds J. Over- duin van Arnhem. A. H. OUSSOREN. Zeelands eenigst Provinciaal kerkelijk orgaan zij uw gids en het zij de gids van allen, die de kerk liefhebben. Medelezers wordt abonné VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. ZENDING, HOSPITAAL MAGELANG. Middelburg. In dank ontvangen van Wim en Piet Koster 1 zak capsules en een zak zilverpapier en van een zr. uit mijn wijk 1.—, waarvan 0.50 voor de armen, wat ik aan den Kassier heb afgedragen en 0.50 voor de Zending. Namens de Commissie, L. A. TANGE, Penningmeester. Serooskerke. Zondag j.l. gevonden in de collecte 6.gelijk te verdeelen voor Kerk, Diaconie en Kerktelefoon. Met dank. DE BOEKHOUDER. Middelburg. Gevonden in de collecte ƒ1.van een 70-jarigen uit dankbaarheid voor de Diaconie, 0.50 voor de Zending. Ontvangen door tusschen- komst van Ds Ginhoven als gevonden in de collecte te Vledder „voor de getroffenen" 2.50van br. Tange van een zuster 0.50 t.b. der Diaconie. Voor alles hartelijk dank. De Kassier, J. J. ORNEE. Veersche Singel 224. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. M. V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekerke, Afd. A. en B. vergadert D.V. Dinsdagavond half acht in het Vereenigingsgebouw. Vad. Gesch. „Stadhouder Willem III, B. en B. No. 30 1937 door J. Ruitenbeek. Oud Test. Schets 7. „De nieuwe menschheid" door N. Wielemaker. Vrije bijdrage J. Boogert. MemorisatieL. Wielemaker. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert Vrijdag 27 Juni. Gew. Gesch. O. T. „Achabs in Jehu's huis", Schets 48 door Fina Houterman. Kerkgesch. „De Grieksch-Romeinsche Staatskerk", No. 17, 19e jaargang door oCr de Buck. PoëzieKaatje Sanderse. Geref. Meisjesver. „Het ontluikend leven", St. Laurens Geref. Meisjesblad Febr. 1941. G.G. Hand. 17:15-34 en 18:1-22. „De derde Zendingsreis" door Betsie Houterman. Na de pauze Kerkgesch. „Voorloopers der Herv." door Neeltje Gideonse. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. A.s. Donderdagavond Kringvergadering in Arne muiden. Half uur voor aanvang verzamelen bij het station. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling 1. „Jefta" door Annie van Tuinen. Na de pauze voorlezen. Afdeeling II. B. G. Inleiding „Joz. 1 13 15 door Jannie Pouwer. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Simsons dood", Rich. 16 door Neeltje Goedbloed. Voorlezen. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling I. „Simson I" door vr. J. Damen. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Eli en Samuël" door vr. G. Janse. Vad. Gesch. door den leider. CORRESPONDENTIE, Abonnementsgeld 2e halfjaar 2. Zij, die gewoon zijn te gireeren, herinneren wij aan ons gironummer 42280. LITTOOIJ OLTHOFF. ADVERTENTIE N. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de zeer vele bewijzen van deel neming ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, den Heer ADRIAAN SIMONSE. Uit aller naam, J. SIMONSE—DEKKER. Middelburg, 20 Juni 1941. Een kalender brengt eiken dag, een heel jaar achtereen, een boodschap in uw gezin. Men kieze daarom voor 1942 een kalender waarvan het bloc de blijde boodschap brengt op een wijze, die in onze Geref. gezinnen waardeering moet vinden. Gezelle Meerburg's Chr. kalender, saamgesteld door 12 bekende Geref. Predikanten, geeft u lectuur die óók door de opgroeiende kinderen met aandacht en belangstelling wordt ge lezen. Als u dezen kalender kiest, kiest u goed Als de inteekenlijsten U worden aan geboden, is de keus niet moeilijk „Dit jaar moet het een Gezelle Meerburg's Chr. Kalender zijn". Uitgave van D. H. LITTOOIJ Azn, Terneuzen

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1941 | | pagina 3