familieberichten] zeeuwsche kerkbode! OFFICIEELE BERICHTEN. KERKNIEUWS* UIT DE PERS* BOEKAANKONDIGING. Woörds een wetenschappelijk stempel moest dragen. De voorbereiding kon naar haar ge dachte niet grondig genoeg zijn. De eerste docenten De Haan, Brummelkamp en Van Velzen waren academisch gevormde mannen en Hclenius de Cock, zoon van den va der der Scheiding, was een jonge predikant tc Kampen, van wien kon worden gezegd, dat hij was een goed onderlegd, bekwaam theoloog. En wie onbevooroordeeld de geschiedenis leest van de stichting der School en let op de vakken van onderwijs in de litterarische en theologische afdeeling, zal moeten erkennen, dat het in strijd was met de waarheid het toenmalig onderwijs spottend en hoonend te kwalificeeren als laag bij den grond. De eerste docenten hebben gezwoegd van den vroegen morgen tot den laten avond en gewoe kerd met de talenten hun van den Heere ge schonken om hun discipelen een wetenschappe lijke opleiding te geven. Wars van alle menschenverheerlijking danken wij onzen God, Die ons voortrekkers gaf, die met geloofsmoed en heilige ijver naar de mate van hun krachten en talenten grondig onderwijs gaven. Met onze Theologische School is het gegaan van kracht tot kracht. Ontplooiing en groei bleef niet uit. Ja, zij heeft ook moeilijke tijden gekend, stor men .zijn over haar hoofd heengegaan, doch deze hebben, Gode zij dank, geen afbreuk gedaan aan het grondig onderwijs. Ik behoef u niet te noemen de namen der man nen, die in den loop der jaren na de eerste voor trekkers aan onze School zijn verbonden ge weest. Vele onzer predikanten denken met groo- te dankbaarheid aan de colleges, die zij gaven. En dan, hoe vele geschriften en boeken van hun hand bezitten we als een rijke schat Boeken en geschriften, die vrucht zijn van wetenschappelijk onderzoek. En in het heden zie ik voor mij de mannen, die thans de catheders hebben bezet, mannen, wier wetenschappelijke roep gevestigd is, die in geen enkel opzicht behoeven onder te doen voor professoren aan andere Hoogescholen en Univer siteiten. We zijn dankbaar, dat de School der Kerken nu officieel den naam draagt, die haar toekomt Theologische Hoogeschool. Ten vorige jare kon vanwege de tijdsomstan digheden en moeilijke reisgelegenheid onzeToog- dag niet worden gehouden. We vreezen, dat we ook dit jaar niet zullen kunnen vergaderen. Daar om is het zoo noodig elkander op andere wijze te herinneren, dat onze Hoogeschool behoefte heeft aan het gebed, de sympathie en de liefde der Kerken. Op onze Kerken rust de dure plicht haar te verzorgen, zoodat zij haar taak zal kunnen blij ven vervullen om grondig onderwijs te geven ter opleiding van a.s. dienaren des Woords. Het Woord Gods moet verkondigd in Zijn volheid en diepte. Daarom is het beste voor onze Theologische Hoogeschool niet te goed. Meer dan 86 jaar heeft zij haar arbeid ver richt in getrouwheid aan Schrift en Belijdenis en is' zij ook buiten onze kerkelijke grenzen een zegen geweest voor de ontwikkeling en verdie ping der Gereformeerde theologie. De Koning der Kerk, Wien gegeven is alle macht in hemel en op aarde, beware haar in dezen fel bewogen tijd en stelle haar bij den voortduur ten rijken zegen, gelijk Hij dat zoo vele jaren deed. Kampen. H. H. SCHOEMAKERS. PLAATST UWE in de is'nu voorbij, staar je niet blind op het verleden, blik op naar Boven, vraag kracht van God, Die je helpen wil, geef alles aan Hem over." ,,Ook dat van Anneke „Ook dat, maar zie van dat meisje af, 't zou dwaas zijn over haar te tobben. Ze zal zich ge lukkig weten." „Zonder mijzonder mij", hijgde Frits, „Anneke zonder mij gelukkig, o, dat te hooren is zoovreeselijk, dat ze zich gelukkig kan voelen met een ander, met 'n vreemde." „Met 'n vreemde Maar zou je dan willen, dat 7z!e heel haar leven op je wachtte Je voelt toch, dat ze niet met je mocht gaan, dat ze niet met je kón gaan zooals je was. Misschien heeft ze' lang gehoopt, maar eenmaal kwam de tijd „Te laat, nu is ze voor me verloren", snikte Trits. „Naar boven moet je blikken. God zal je steu nen. Hij zal je op Zijn tijd weer 'n meisje doen ontmoeten, al is 't Anneke niet, maar toch een meisje dat God dient, zoek nou 's in die richting en dienen jullie Hem saam, dan zul je je gelukkig weten, weer blijgelukkig." „Gelukkig zonder haar Nee, geloof dat niet, maar 'k heb het verdiend zonder haar te moeten De broeders zwegen een poos, vonden geen woorden. leven, al is 't o zoo hard." Maar ze begrepen elkaar, verstonden elkaar. Dan zei Frits „God terug te vinden is zoo moeilijk. Ik heb Hem verlaten, Hem bewust den rug toegekeerd. Hij zal niet naar me willen luis teren." „Ja, toch wel", kwam Karei. „Soms lees ik in het bijbeltje van Catrien, maar wil je gelooven, dat 'k vaak wanhopig word, als 'k daarin lees Dan is er de stem die fluistert „lafaard, nu je in de misère zit en je zelf niet kunt helpen, nu ga je Hem smeeken om uit komst"." „Natuurlijk, de duivel wil je groot houden, hij wil niet, dat je je klein en onmachtig gaat voelen, want dan ben je voor hem verloren en zoover moet het toch met je komen. Beseffen moet je, Middelburg. VERGADERING van de Com missie van Beheer op Donderdag 29 Mei 1941, des avonds half acht, in de consistoriekamer der Hofpleinkerk. De Secretaris. TWEETAL TE 's-Gravenzande (2e pred. pl.) D. W. v. d. Laan te Sleen. D. Warnink te Bolnes. BEROEPEN TE MijdrechtJ. A. van Arkel te Dieren. AbcoudeCand. J. van Buuren, hulppred. te Amersfoort. Onnen (Gron.): M. J. C. Blok, Cand. en hulppr. te Maassluis. Pesse R. Ypma, Cand. en hulppred. aldaar. PapendrechtJ. B. Welmers, Cand. en hulppred. aldaar. Drachten (vac. G. Staal): Ch. W. J. Teeuwen te Heerde. 's-Gravenzande (2e pred. plaats): D. W. v. d. Laan te Sleen. AANGENOMEN NAAR Eist (O.B.): Cand. E. Torenbeek, hulppred. te Delfshaven. BEDANKT VOOR Delfshaven (vac. Schoonhoven): B. Holwerda te Amersfoort. Theol. Hoogeschooldag. De jaarlijksche Schooldag van de Theol. Hoo geschool te Kampen zal Donderdag 19 Juni a.s. te Utrecht worden gehouden. Het is voor het eerst dat deze jaarlijksche Schooldag buiten Kampen gehouden wordt. -De kerkdienst bij luchtalarm. De kerkeraad van Enschedé heeft op voorstel van de commissie van administratie een aantal besluiten genomen in betrekking tot de lucht bescherming, die in de plaatselijke Kerkbode zijn afgedrukt en waaraan wij het volgende ontleenen: In elk der drie kerkgebouwen worden minstens 3 bakken met zand geplaatst benevens de noo- dige emmers, schoppen en harken, terwijl in elk kerkgebouw ook een ruimvoorziene verband- trommel aanwezig zal zijn. De kosters zullen opdracht ontvangen om bij luchtalarm electrici- teit en gas af te sluiten. Ook zal een z.g. ordedienst worden ingesteld, zoo mogelijk in elk kerkgebouw van ongeveer 20 personen, die tot taak hebben de kerkgangers rustig te houden en te verhinderen, dat men het kerkgebouw uitloopt. Het ligt in de bedoeling den leden van den ordedienst vaste plaatsen te geven verdeeld over de verschillende blokken en nabij de uitgangen. Ook eenige ouderlingen en diakenen kunnen tot den ordedienst behooren. Er zal voor elk kerkgebouw een E.H.B.O.- dienst worden gevormd, t.a.w. de 3 Geref. art sen van Enschedé zich bereid hebben verklaard als leider op te treden. De kerkdienst zal bij luchtalarm worden ge schorst, waarbij niemand het kerkgebouw ver laten mag, uitgezonderd zij, die zich wegens dienstverrichtingen naar hun meldingsposten moeten begeven, terwijl ieder aangeraden wordt zich zoo kalm en rustig mogelijk te houden en de wenken van de tot den ordedienst behooren- de personen op te volgen. De dienstdoende pre dikant zal met eenige ouderlingen overleg plegen op welke wijze bij luchtalarm het samenzijn het best verder verloopen kan. De Commissie van administratie zal nog nader onder oogen zien op welke wijze de galerijen het best kunnen worden ontruimd. Deze week heeft in de Kloppersingelkerk dat je zelf niet tot God kunt gaan en toch weten, dat je zonder Hem niet langer kunt leven, dan ga je eerst je nood voelen, en dan wil God je helpen, je redden uit je nood." Frits streed. „Zou Hij het nog willen, dacht je „Als je Hem er ootmoedig om vraagt, zeker. Hij heeft het beloofd in Zijn Woord „Die uw leven verlost van het verderfdat heb je wel 's gelezen, nietwaar De broeders blikten in eikaars oogen. Even aarzelde Frits als was hij bevreesd om zijn intiemste gedachten te verraden. „Ja", knikte hij dankbaar, „op jouw raad heb ik dat hoofdstuk gelezen en 'k heb me er eerst aan geërgerd. Ik kon me niet voorstellen, dat jij zooiets mooi kon vinden, maar 't heeft me niet met rust gelaten. Nu gaat het voor me leven, nu krijgt het beteekenis voor me." „Ga je mee naar binnen noodde Karei. „Och nee, dank voor je vriendelijkheid, 'k loop nog even de stad door, en ga dan naar huis." Karei wipte 'n stoep op, belde aan. Frits zag z'n broer verdwijnen, meende even nog Truus te ontdekken. Hij liep dan door, mompelde ,,'n Gelukkig mensch toch die Karei Wel, daar had je Heeterdonk. Heeterdonk kwam op hem af. „Kerel, hoe maak je 't. Zeg, loop even mee." Frits wandelde dan naast Heeterdonk, die druk redeneerend hem vertelde, dat-ie had geconfe reerd met een bestuurslid." ,,'k Heb je in een tijd niet gezien. Wat voer je uit tegenwoordig. Waarom was je er niet de vorige week „Kon het onmogelijk bezetten." „Toch een mooie vergadering hoor. Veel enthousiasme „Enthousiasme lachte Frits zuur, „en dat ondanks de tegenvallers in onze partij „Kerel, tob je daar nog over 't Zal wel weer anders gaan worden. Er is zooveel tegenwoor dig. Ik ben het al lang weer vergeten." „Neem me niet kwalijk, maar 't geeft me toch ,te Haarlem de bevestiging plaats gehad van Ds J. L. v. d. Linden, overgekomen uit Ten Post, door Ds J. W. Siertsema met een predicatie over Joh. 21 19. Na de bevestiging werd den nieu wen leeraar toegezongen Ps 134 3. I Zondag j.l. had de bevestiging en intrede plaats van Ds M. Schenkeveld als predikant van Wieringen, welke gemeente na 29 jaar vacant .te zijn geweest, daarmede haar eersten herder en leeraar ontving. Vooral door den invloed der Zuiderzeewerken is in deze moderne omgeving een gemeente gegroeid, die thans 450 zielen telt. K. B. S. „RONDOM DE KERK." Onder bovenstaand opschrift schrijft Ds P. j van Dijk te Zaandam in „Belijdenis en Beleven": „Men leest af en toe in advertenties, waarin men een woning zoekt, den wensch „liefst in den omtrek eener R.K. kerk". Er spreekt zich een goed deel kerkbesef uit in zulk een advertentie. De a.s. bewoner weet welke bezwaren er voor zijn kerkgang en dien van zijn gezin aan verbonden zijn, wanneer men op grooten afstand van de kerk woont. Op dor pen kan dit wel vaak niet anders men schijnt daar ook een half uur loopen niet zoo zwaar te tellen als in de stad. Maar in de steden dient het m.i. wel één van de hoofdvragen te zijn bij het zoeken van een woning „Is het niet te' ver van de kerk Meermalen krijgt men van jonge gezinnen, die in verre buitenwijken van de stad wonen, op de vraag naar het geregeld kerkbezoek, ten ant woord, dat de groote afstand de voornaamste oorzaak is van hun thuisblijven. Jonge moeders worden er soms weken aan een door belet, want het komt met de voeding niet uit, dat ze zoo lang van huis weg zijn. Voor wat oudere menschen wordt het een heele toer, om zoodra het weer maar even min der gunstig is, „dat groote eind" te loopen. Er zijn gunstige uitzonderingen, maar over het algemeen is de groote afstand voor velen een handicap in 't kerkgaan. Ik weet welk bezwaar men tegen deze opmer kingen zal inbrengen dat het n.l. haast niet wel mogelijk is, om meer in het centrum iets ge- schikst te krijgen. Speelt het verlangen naar geriefelijkheid niet zoozeer de eerste viool, dat het zwakke geluid van de kerk met haar rechten niet of bijna niet meer bij het kiezen van een woning wordt ver nomen De R.K. advertentie ik moet het eerlijk be kennen maakte mij jaloersch. Zoo moest het toch zeker in de eerste plaats bij ónze menschen zijn." Wie is de schrijver van „Als de Tarwe" 1 Van den in het begin van dit jaar verschenen roman „Als de tarwe" door C. van Meerdinck, is zoo juist de tweede druk verschenen. Uit een uitvoerig artikel van den auteur in het laatste nummer van „Herleving" blijkt thans, dat de schrijver van dezen roman, die zich tot dusver achter het pseudoniem C. van Meerdinck had verscholen, de Gereformeerde predikant Ds D. J. Couvée te Hillegersberg is. Om aan verschillende geruchten, die naar aan leiding van dit veelbesproken boek waren opge doken, eiken grond te ontnemen, heeft Ds Cou vée het noodig geacht zich als schrijver van het boek bekend te maken. Van het interessante ar tikel uit „Herleving" zijn overdrukken gratis verkrijgbaar bij de Uitgevers Mij J. H. Kok te Kampen en bij eiken boekhandelaar. te denken." „Wat bedoel je", zei Heeterdonk uitdagend. ,,'t Geval van de „Zeven Provinciën" stond me tegen. Onzei houding deugde niet. En dan 't verlies van twee zetels. Vindt U dat fijn „Nu wordt het warempel nog mooier", kwam Heeterdonk grimmig, „hoe heb ik het nou met je Frits bleef ernstig. Staarde strak voor zich uit. „Ja, we hebben verloren. Maar daarvoor laat je toch de kop niet hangen, 't Is eenmaal 'n be roerde politiek tegenwoordig. Het felle radica lisme laait op, en bijna alle partijen lijden er onder, krijgen slaag. Wou jij er even zonder kleerscheuren afkomen. Dat zou je wel willen, hé Maar 't kan nog wel anders worden, zeg. Het is een gekke tijd „Alles goed, meneer Heeterdonk, maar dat verlies dat geeft me toch te denken. Zooveel, dat mijn ambitie er onder lijdt." „Juist, het geeft ook mij te denken", hernam Heeterdonk, „maar 'k wou je nu toch wijzer hebben. Hoor eens, dat wij verloren hebben is misselijk genoeg. Maar het bewijst, dat onze partij een crisis doormaakt, een felle crisis, die eerst moet uitzieken. Het zal weer beter wor den." „Dacht U „Maar kerel, je kent toch onze beginselen Waarborgen ze niet een schoone toekomst Heeterdonk keek den jongen man aan. Frits ontweek zijn blik. „Ach, ik bewonder uw geloof in het, socialis me „Een aardig compliment", lachte Heeterdonk, „maar dat van jou is .aan 't kwijnen, vriend, en leelijk ook. Het komt, omdat je niet tegen een stootje kunt." „Zou het „Je mag niet twijfelen. Jij, een twijfelaar, jij die altoos ons mooie ideaal wist uit te zeggen, onze mooie toekomst wist uit te stippelen. Jij een twijfelaar Is het geen schande Heeterdonk werd fel. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. Vrouwenveveen. „Febé" te Sint Laurens vergadert D.V. 28 Mei in de consistorie der Geref. Kerk om 7.30 uur. Inleiding door zr. C. HillebrandMeliefste „De Apostel Paulus en zijne brieven". Bijdrage zr. L. FlipseDees. KRING WALCHEREN-NOORD. Vergadering D.V. op Donderdag 29 Mei, 's avonds 8 uur in de Geref. Kerk te Grijpskerke. Inl. „Pinksteren" door Gapinge. Inl. Org. On. „Marnix van St. Aldegonde" (B. en B. 7 Maart '41) door Oostkapelle. Bijdrage door Grijpskerke. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. O. T. „Nehemia", No. 22 van de 17e jaargang door Matty Verstraate. Opvoedk. „Moeder en Kind", No. 38 van de 20e jaargang door Jo Wattez. Bijdrage Truus Klercq. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht", M'burg. Vergadert weer om 8 uur. O. T. „Nehemia", 17e jaarg. no. 22 door Koos Alewijnse. Opv. „Beloonen", 20e jaarg. no. 25 door Jo Lorier. BijdrageKeetje Janse. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd"Middelburg. N. T. „Cornelius" (20e jaarg. no. 42) door Cokkie Brand. Kerkgesch. „De Middeleeuwen I", 19e jaargang no. 19 door Tannie de Rijke. Zingen door Nel Coumou, Corrie Cornelisse, Leni van Swigchem en Nelly Kleijnenberg. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling II. B. G. Jericho", Joz. 36_door Sien Willeboordse. Afdeeling UI. Bijb. Gesch. „Jefta", Rich. 1 en hoofdstuk 2 tot 7 door Lena Pouwer. Bijdrage door Janny Cornelisse. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Simson" I door vr. W. Brand. Vad. Gesch. „Van heidenstammen tot Christelijke staatjes" door vr. B. Davidse. Dan kwam hij kalmer „Jongen, je moe toch eens weer mee gaan doen. Vooral in dezen tijd hebben we je zoo noodig. En zie nu niet naar wat achter je ligt. Maar kijk vooruit, fier voor uit. Dat zal je beter bevallen." Frits schudde z'n hoofd. „Praten we eens over andere dingen", stelde Heeterdonk voor. ,,'k Geloof, dat je te hard hebt gewerkt. Rust eens een paar maanden, dan word je wel weer de ouwe. Vertel me eens zeg, die nieuwe chef van jullie, wat is dat voor een kerel. Doet ie ook aan politiek „Dat zou me dunken", zei Frits levendiger. „Had ik het niet gedacht Natuurlijk heeft hij je van de wijs gebracht." „Dat mocht ie willen, maar m'n plezier kan 'k wel op tegenwoordig, 'k Zit nou tusschen twee vuren,. ,,'t Is me daar een allegaartje bij jullie, zou 'k denken. Wat is die Welders ook?" (Wordt vervolgd) NAGEKOMEN ADVERTENTIËN. Heden overleed op het alleronver wachts onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader ADR. SIMONSE, in den gezegenden ouderdom van 78 jaar en 7 maanden. Middelburg J. SIMONSE—DEKKER. Serooskerke (W.): M. MEIJERS—SIMONSE. S. MEIJERS. Veere T. GIDEONSE—SIMONSE. D. GIDEONSE. Oostkapelle M. RIEMENS—SIMONSE. J. RIEMENS. Veere J. KASSE—SIMONSE. D. KASSE, Klein- en Achterkleinkinderen. Middelburg, 22 Mei 1941. Noordweg 61. De teraardebestelling zal plaats hebben 26 Mei a.s. te 1.30 uur. Heden overleed onze geliefde Vader, Schoonvader en Grootvader, de Heer MAARTEN SAMUELSE, in den leeftijd van 75 jaar. J. L. JOBSE—SAMUELSE. JOH. JOBSE en Kinderen. A. S. SAMUELSE. S. SAMUELSE. Zoutelande, 22 Mei 1941. „Braamhof." De begrafenis zal D.V, plaats hebben op Dinsdag 27 Mei 1941,

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1941 | | pagina 3