s-s.-3 s-f fl BOEKAANKONDIGING. FAMILIEBERICHTEN ZEEUWSCHE KERKBODE! Dr N. J. Hommes, sec. de ouderlingen brs K. Polderman, primus, J. Bosselaar, primus, W. de Wolf, sec. en Maas, sec. Rondvraag artikel 41 K.O. De kerk van Oostkapelle vraagt en verkrijgt advies inzake het bezoeken van huisgezinnen in Vlissingen die in Oostkapelle wonen. De kerk van Souburg vraagt en verkrijgt ad vies over tuchtgeval. Roepende kerk voor de volgende vergadering de kerk van Grijpskerke, Woensdag 10 Sept. des morgens 9 uur D.V. Na lezing en vaststelling van kort verslag sluit de Praeses de vergadering met dankzegging. KORT VERSLAG van de vergadering der Geref. Kerken in de Classis Zierikzee, gehouden den 7 Mei 1941 in de consis torie van de Geref. Kerk te Zierikzee. Art. 1. Ds Voorneveld opent de vergadering namens de roepende kerk van Haamstede, laat zingen Ps. 46:1, leest Romeinen 8:3139, waarna hij voorgaat in gebed. Art. 2. De kerk van Geersdijk ziet de cre- dentiebrieven na. Alle kerken zijn wettig ver tegenwoordigd. De kerken Brouwershaven, Geersdijk en Zonnemaire hebben een instructie. Art. 3. Het Moderamen neemt zittingDs Veenstra, Praeses Ds Oostenbrink, Scriba Ds Unger, Assessor. Art. 4. De notulen worden door den Scriba der vorige vergadering voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Art. 5. Ingekomen Stukken a. Schrijven van de kerk Zonnemaire ge richt aan de Part. Synode met verzoek tot de Classis om doorzending. b. Schrijven van de Generale Synode inzake het zoeken der Geref. Kerken van eenheid met andere kerken. c. Jaarverslag van dep. voor de geestelijke verzorging van zeevarenden bij de koopvaardij. Art. 6. Instructies. Zonnemaire vraagt en ontvangt advies in eenige tuchtgevallen. Geersdijk vraagt advies inzake de beroeping van een predikant. Door de Classis wordt een commissie van onderzoek benoemd. Brouwershaven vraagt aan de Classis pogin gen aan te wenden om op Schouwen en Duive- land met alle andere kerken te komen tot de viering van den Dankdag op een zelfden datum, n.l. op den laatsten Woensdag in November. Besloten wordt, dat de Scriba tot de diverse kerken daartoe een verzoek zal richten. Art. 7. Op voorstel van den Quaestor der Classis wordt de begrooting op 200.gesteld. Pauze. Art. 8. Rapporten. a. Ds van den Ende rapporteert over den arbeid der Classicale commissie inzake de steun aanvrage van Oosterland en Wissekerke naar Art. 11 D.K.O. De conclusies van dit rapport worden aangenomen. b. Ds Unger rapporteert over den Evange lisatie-arbeid op Schouwen en Duiveland. De voorgestelde steunaanvrage bij de Part. Synode wordt goedgekeurd. c. Ds Oostenbrink rapporteert over de Zen ding. d. Ds Meester rapporteert over art. 13 D.K.O. Art. 9. Verkiezing afgevaardigden naar de Particuliere Synode. Verkozen worden tot primi-pred. Ds J. Mees ter en Ds F. J. v. d. Ende secundi-pred. Ds G. Leene en Ds H. Veenstra primi-ouderl. de brs J. van Schaik en J. Bootsecundi-ouderl. de brs J. v. d. Panne en J. Dingemanse. Art. 10. Rondvraag naar Art. 41 D.K.O. Haamstede vraagt en ontvangt advies in een tuchtgeval. Art. 11. Regeling vacaturebeurten. Geersdijk vraagt één beurt aan. Wordt toegewezen. Art. 12. Algemeene rondvraag. Ds Meester vraagt als dep. voor de geeste lijke verzorging der militairen aan de kerken der Classis dit jaar een halve cent per hoofd te zenden. Ds Unger vraagt aan de kerken hem bijdragen te willen zenden voor het Comité Overvloed van Werk en Werkkrachten. Ds Veenstra vraagt de nalatige kerken om spoedige toezending van de collecte voor de Zending onder de Joden. Ds Venema dringt aan op verhooging en ver meerdering der contributies voor de Theol. Hoogeschool en vraagt om opzending der bij drage voor den geestelijken arbeid in Rijn-Prui sen. rijmde Rudolf, die zich weer had hersteld. Hij lachte even naar Anneke. Zij lachte ook naar hem. Vond ze hem interessant „Schaam je, jongen berispte van Minnen den student, „moet jij je moederstad in discrediet brengen Van Minnen was trots op Enschedé. „Mijn moederstad is Amsterdam blufte Ru- dolf dan met een breed gebaar. „Hoor hem eens", zei de gastheer gelaten. „Amsterdam, daar is het fijn, daar beleef je 's wat, daar is het 's nachts zoowaar nog interes santer dan overdag „Dat zal jij kunnen weten", plaagde Anneke. Van Minnen loenschte eens naar z'n linker buurman. „Wil je nog 'n glas bood hij aan. „Graag", kwam Rudolf gretig. De gastheer schonk dan allen weer in. En tante Ella presenteerde gebak. „Heerlijk prees Anneke. ,,'t Is ook 'n afscheidsfuifje", glimlachte me vrouw dankbaar vergenoegd. „Afscheid nemen", flitste 't door Rudolf's ver warde brein, „dat wordt het ook voor mij ,,'n Sigaret, Rudolf presenteerde Karei. „Als 't u blief „Rook je nou tochkwam mevrouw verwon derd. „Stumper, Rudolf", schrok van Minnen, „maar je hersens Rudolf dampte lustig en lachte maar. Hij wilde nou's interessant zijn. „M'n hersens heb 'k niet meer noodig van- Art. 13. Het persverslag wordt voorgelezen en vastgesteld. Art. 14. Als roepende kerk wordt Kamper land aangewezen. De volgende vergadering wordt gesteld op Woensdag 1 October a.s. Art. 15. De Assessor gaat voor in dankgebed. Art. 16. De Praeses sluit de vergadering. Op last der Classis, J. P. UNGER. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Tholen, gehouden op Woensdag 7 Mei 1941, te Bergen op Zoom. 1. Opening door Ds le Cointre, naar toer beurt Praeses. Hij laat zingen Ps. 46:1, leest Ps. 46 en gaat vóór in gebed. Naast hem nemen in het Moderamen zitting Ds Ros als Scriba en Ds Vreugdenhil als Assessor. De Praeses spreekt een woord van welkom en wenscht de kerk van Tholen geluk, dat zij kon overgaan tot de be roeping van een Dienaar des Woords. 2. Uit een door een commissie ingesteld on derzoek van de credentiebrieven blijkt, dat alle kerken wettig vertegenwoordigd zijn. De kerk van Poortvliet heeft een diaken afgevaardigd, wien, de redenen gehoord, keurstem wordt ver leend. Er zijn twee instructies. 3. De Scriba leest de notulen der vorige ver gadering, welke worden goedgekeurd en vastge steld. 4. Naar aanleiding van de notulen worden enkele zaken besproken. 5. Ingekomen Stukken a. Schrijven van de Gen. Synode inzake het streven naar de eenheid der kerken, b. Schrijven van het Comité „Over vloed van Werk en Werkkrachten in de Geref. Kerken" met verzoek een collecte hiervoor te houden. Enkele classis-kerken hebben hiervoor reeds gecollecteerd. Ook de andere zeggen toe hiervoor te zullen collecteeren. c. Verslag met finantieel overzicht over den Evangelisatiearbeid van de kerk te Bergen op Zoom in 1940. Deze kerk vraagt en verkrijgt de classicale aanbeveling van haar steunaanvrage bij de Part. Synode ten behoeve van haar Evangelisatie-arbeid. De Scriba doet mededeeling van de gevoerde cor respondentie. 6. Instructies, a. De kerk van O. V. vraagt en verkrijgt de steun der Classis voor art. 11 K.O., tevens de classicale aanbeveling van haar steunaanvrage bij de Part. Synode van Zeeland, b. De kerk van P. vraagt en verkrijgt gunstig advies der classis bij het verzoek aan de Part. Synode om steun aan br. de V. te Z. Het ver zoek van P. er toe mede te werken, dat de Part. Synode de steun, die zij geeft aan br. de V., overneemt, wordt niet ingewilligd. 7. Rapportena. Ds Vreugdenhil doet en kele mededeelingen over art. 13 K.O. b. Ds Spoelstra dringt aan op het houden van een extra-collecte voor de Zending onder de Joden, vraagt inlichtingen over de collecte voor de Hulpbehoevende Kerken in Nederland, en dringt aan op offervaardigheid ten opzichte van den geestelijken arbeid in Rijn-Pruisen, c. Br. Prévo bepleit het benoemen van een plaatselijken cor respondent ten behoeve van de geestelijke ver zorging van de zeevarenden der koopvaardij, d. Ds le Cointre dringt aan op blijvende offer vaardigheid voor de Zending en doet enkele mededeelingen dienaangaande. Tevens doet hij enkele mededeelingen, namens den classicalen deputaat, over den geestelijken arbeid onder de militairen en verzoekt de storting van de bijdrage hiervoor uit te stellen, totdat nadere inlichtingen zijn verkregen. 8. Naar de Part. Synode, D.V. 11 Juni te Middelburg te houden, worden afgevaardigd als primiD.D. le Cointre en Ros, en de ouderlingen br. M. J. Scheffelaar te Bergen op Zoom en M. W. Verkamman te Tholen. Tot hun secundi worden benoemd D.D. van Herwijnen en Vreug denhil, en de ouderlingen br. C. M. Droogers te Oud-Vossemeer en P. Cok te Krabbendijke. 9. De rondvraag naar art. 41 K.O. levert niets bijzonders op. 10. De opgave der gehouden collecten vindt plaats. 11Aanvraag vacaturebeurten. Tholen vraagt drie vacaturebeurten aan. Deze zullen vervuld worden door D.D. le Cointre, van Herwijnen en Ros. 12. Algemeene rondvraag. De kerkvisitatie zal dit jaar wederom gehouden worden. Een zaak aangaande de kerk van P. wordt besproken en zal bij de kerkvisitatie nader behandeld wor den. 13. De volgende vergadering zal op 3 Sept. D.V. gehouden worden. Het Moderamen zal dan avond", vroolijkte hij. Lachte Anneke daar Weer om hem „Dat 's ook wat moois", deed van Minnen ern stig, „je hersens niet noodig Na een tijdje gepraat te hebben, gaf Carolien het sein. Ze stond op, nam afscheid. De heeren rezen van hun zetels en groetten. Karei stelde Carolien voor haar te vergezellen. „Mooi", dacht Rudolf, ,,'t komt alles nog in orde. Hij groette zuster Carolien zeer hartelijk. Dus Anneke bleef. Logeerde hier den laatsten nacht. „Carolien, hou je maar taai", kwam An lieftal lig, „morgenmiddag aan 't station, nietwaar ,,'k Loop wel even aan", antwoordde ze. „Dat 's aardig van je, afgesproken." Eggink zag ze vertrekkenKooijmans met Carolien. Hij nam dan zelf ook afscheid, wenschte allen een goede nachtrust, zocht dan z'n logeerkamer op. Daar stond hij met een verhit gelaat. Peuterde aan z'n boordeknoopje. Staarde dan in een spiegel. Schrok van zichzelf. Zij zag er vermoeid uit. Kwam het van al z'n emoties Nu eerst maar slapen. Het kwam er morgen nog op aan. Als An hem maar goed gezind bleek. (Wordt vervolgd) zijn Ds van Herwijnen, Praeses Ds Ros, Scriba en Ds le Cointre, Assessor. 14. De Assessor leest het persverslag, het welk wordt vastgesteld. 15. De Praeses sluit de vergadering, nadat de Assessor is voorgegaan in dankzegging. Op last der Classis voornoemd, C. A. VREUGDENHIL, h.t. Assessor. De volgende collecten werden geïnd C/3 Anna Jac. Polder 14.06 Bergen op Zoom 23.35 Krabbendijke Oud Vossemeer Poortvliet Rilland-Bath Tholen 13.37 7.86 4.05 10.97 7.46 5 jS .g CU H 3 c Kü 7.97 13.18 12.29 8.52 3.— 13.13 8.25 <y - c U •-« T3 W G *7? 03^5 s a 7.85 13.65 8.60 4.18 1.80 5.12 5.75 o w -o 9.10 15.29 6.15 4.35 12.13 8.70 5.62 21.70 8.20 7.— 7.07 Theologische Hoogeschool te Kampen. Dhr. Hamming te Vlissingen overhandigde mij 1 gulden, die gevonden was in een collecte al daar. Vriendelijk dank. De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 16 Mei 1941. Wij jonge vrouwen. Christelijk Maand blad voor de Nederl. vrouw. Uitg. Bosch en Keuning, Baarn. Mei 1941. 23e jaar gang. Dit blad dat reeds 23 jaar bestaat kan ik nier genoeg voor onze gezinnen aanbevelen. Het be vat een keur van prachtige artikelen. En die ar tikelen zijn niet afgezaagd en zeurderig, maar pittig en frisch. We mogen dankbaar zijn, dat zulk een blad voor ons christenvolk bestaat. Laat men het waardeeren door abonneeren. Schouwvenster. Uitg. Prinsengracht 493, Amsterdam-C. Vrijdag 2 Mei 1941. Van geheel ander maaksel dan de bovenstaan de is het Schouwvenster. Dit blad doet niet mede aan modegrillen. Een film draait deze krant niet af. Rustig en bezonnen is het geheel. Het is een te waardeeren huisvriend voor jong en oud. Vooral ook het kleine Schouwvenster is bij vele kinderen in trek. Gaarne aanbevolen. Dc verborgenheid der Godzaligheid door Ds E. Th. van den Born, Ds B. Holwerda, Ds C. Veenhof, Ds M. B. van 't Veer. J. H. Kok, Kampen. Dit boek is een verzameling van opstellen van genoemde predikanten. Daardoor mist het een heid. Toch heeft men die eenheid trachten te vinden door onder de weinig zeggende titel te plaatsen de hoogtijden van hét kerkelijk jaar. Dat dit werk aan Prof. Greijdanus is opgedragen stemt tot vreugde. De opstellen zijn natuurlijk zeer verschillend. Wat ik er van las getuigt van studie, hoewel we bij enkele beweringen een vraagteeken plaatsten. Toch zullen tal van col lega's, vooral voor de moeilijke feestdagen, dit werk noode kunnen missen. De Bijbel toegelicht voor het Nederl. volk. Psalm I. Kok, Kampen. Ds J. J. Knap Czn kent een ieder. En het is een gelukkige gedachte geweest van den uitgever dezen man te vragen om over de Psalmen te schrijven. Niemand kon dit teederder en fijner doen dan deze bij velen geliefde auteur. We verheugen ons over de verschijning van deze toelichting, die op tal van punten breeder is dan de Korte Verklaring over de Psalmen. Gaarne aanbevolen. A. H. OUSSOREN. Gezelle Meerburg's Chr. Kalender. Uitg. D. H. Littooij Az., Terneuzen. Deze kalender is al een oude bekende. Als medewerkers voor 1942 worden genoemd de predikanten R. E. van Arkel, F. A. de Boeft, A. de Bondt, N. Buffinga, F. Deddens, R. Ham ming, J. Hoek, C. N. Impeta, G. Keizer, B. A, Knoppers, G. J. Laarman en C. v. d. Woude. Het schild geeft een voorstelling van de vrou wen, die in diepe verslagenheid van Golgotha terugkeerden. Ook nu hartelijk aan te bevelen. „In het Huis mijns Gods" door Ds J. van der Leek. Uitg. S. J. P. Bakker, Amsterdam. In het Geref. Kerkblad van Haarlemmermeer schreef Ds van der Leek van Badhoevedorp en kele artikelen om de gemeente een inzicht te geven in de rechte beteekenis van het kerkgaan. Zoo overWat kerkgaan eigenlijk is over het binnenkomen het stil gebed de zegengroet enz. Deze artikelen werden gebundeld in een han dig boekje van klein formaat van 65 bladzijden. Gaarne bevelen we het aan, omdat het een goed inzicht kan geven in de groote beteekenis van wat we bij een kerkgang ontvangen en doen. „Uit de fonteinen des heils" Chr. Scheurkalender, 1942. Uitg. J. van der Wal, Bruinisse. Aan het schild werd zoo wordt in het pros pectus gezegd zeer veel zorg besteed, en we willen gaarne verklaren, dat het een goeden in druk maaktde kleuren zijn voornaam en rustig. Alleen vinden we de vermelding van redactie en uitgever in groote letters, ter weerszijde van het blok, nu weer niet fraai. Om de drie maanden wordt een mooi uitge voerd tekstkaartje geboden. De redactie berust bij Ds J. G. Feenstra van Scheveningen en Ds IJ. v. d. Zee te Amsterdam. Als premieboek verschijnt een verhaal door R. Boon, onder den titel „Ellert Vliechop". We twijfelen niet of deze 45ste jaargang zal weer een goeden aftrek vinden. HEÏJ. De uitgever J. N. Voorhoeve, Dunne Bierkade 17, Den Haag, zond een mooie muurtekst, 16 cent voor niet-leden en 12j/£ cent voor leden van de Evangelisatie-Bibliotheek. De tekst is Joh. 15 16 Ik heb u gesteld, dat gij zoudt he nengaan en vrucht dragen. 4 traktaten. De Klok met 2 wijzerplaten. De Vluchtheuvel. Helpende Handen en „Genoeg voor één, die sterven moet". Mooie uitgave. Heldere druk. Inhoud der trac- tat.enChristus het middenpunt. Prijs per 100 ex. voor leden 0.55 voor anderen 0.75. Verder was bij deze zending ingesloten Dag gelders door J. W. Ooms. Prijs 2.35 en voor leden van E B met inbegrip van muurtekst en tractaten 1.45. „Daggelders" is een boeiend verhaal van Saan Blonk, den daggelder uit de Alblasserwaard. Niet tevreden met zijn eenvoudige plaats in het leven spant hij al zijn krachten in om het te brengen tot boer op eigen hofstede. Werkelijk zij het niet altijd langs eerlijke wegen gelukt het hem zich op te werken eerst tot pachtboer en later tot eigenaar. Evenwel was en bleef hij arm door zijn zucht naar steeds meer. Dhr. Ooms laat dat duidelijk zien en hij wijst dan ook telkens weer op den eenigen rijkdom in Christus, waartoe Saan en ook zijn vrrouw komen langs moeilijke en donkere wegen en die hen bij het afbranden hunner zoo mooie hofstede de belijdenis doet uitsprekennu wel arm, maar toch rijk. Zoo is er uit dit boek zeker te leeren in veler lei opzicht en vervelen zal het u geen enkel oogenblik, want het houdt de aandacht gespan nen tot het einde toe. K. B. A. S. VERANTWOORDING va» LIEFDEGAVEN. Amemuiden. Met vriendelijken dank ontvangen van Johan en Abraham de Ridder 100 halve centen voor de Zending. Namens de Zendingscommissie, Ds H. SCHOLING. Zendingscommissie Souburg. Met vriendelijken dank ontvangen van Jaantje Vreeke 100 halve centen. CHR. SIMONSE, Penningmeester. ZENDING, HOSPITAAL MAGELANG. Ontvangen van Eef en Nel Flipse een groote doos zilverpapier. Ook van Nellie Waldhuis een flinke doos zilverpapier, van de kinderen Geschiere-Boogerd en van Ds Vreugdenhil te Meliskerke een zak zilver papier. Kinderen, hartelijk dank Doet uw best maar, want het zilverpapier is weer geld waard. Tange ont vangt het wel. Tot ziens. Namens de Commissie, L. A. TANGE, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. M.V. ,,'t Mosterdzaadje" te Koudekerke, Afd. A. vergadert Maandagavond half 8. Inl. Gel. Bel. Art. 2. „Door wat middel God van ons gekend wordt" door Jo Maas. Vrij onderwerp. Opvoedkunde door C. Simonse. Vrije bijdrage G. Izeboud. ReciteerenJ. Boone. Geref. M.V. ,,'t Mosterdzaadje" te Koudekerke, Afd. B vergadert D.V. Dinsdagavond half acht in het Vereenigingsgebouw. N. T. „De volheid des tijds", deel 2, B. en B. No, 38 1937 door C. Schout. Gel. Bel. Art. 6 door Jo Joziasse. Reciteeren door E. en C. Wattel. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd"Middelburg. N. T. „De bekeering van Sauius", 20e jaarg. no. 20 door Jo Vereist. Boekbespr. „Jij meisje" door Ettje Loodewijk. Bijdrage Rie Kleynenberg. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeéling I. Richteren-tijd. Verval. De eerste Richters door Nel lie Joziasse. Na de pauze vrij opstel door Nellie Boone. Afdeéling II. B. G. „Dood van Mozes. De nieuwe leider. Toebe reidselen voor den intocht", Deut. 3134, Joz. 12 door Saartje de Jonge. Afdeéling III. Bijb. Gesch. „De Hemelvaart" door Saartje Meliefste. Bijdrage door Joke Suurmond. Geref. Knapenvergadering „Benjamin" te St. Laurens, vergadert op 18 Mei. „Het Apostelconvent" Hand. 15 126) door vr. P. Sanderse. Na de pauze voordrachten door de vr. J. Riemens en J. Tramper. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling I. Vergadert 's Zaterdagsavonds van 6.307.30 uur. Bijb. Gesch. „De kroon op het werk", vr. M. Vos. Er wordt geen Vad.- of Kerkgesch. behandeld. Afdeeling II. Vergadert 's Zaterdagsavonds om 7.30 uur in de Hofpleinkerk. Bijb. Gesch. „Debora en Barak", vr. K. Heuseveldt. Vad. Gesch. „De Heidelberger" door den leider. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Jefta" door vr. C. de Boer. Vad. Gesch. „Willem II" door den leider. PLAATST UWE in de

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1941 | | pagina 3