KERKNIEUWS. OFFÏCIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. De Christenen worden tenslotte niet aangeval len en bestreden door menschen, maar achter alle verzet staat de duivel met zijn listen en zijn trawanten. Daartegen gaat onze strijd. Merk waardig is het woord, dat Paulus hier voor „strijd" gebruikt. Het is ook weer ontleend aan de Grieksche stadionwereld, maar aan een spe ciaal onderdeel van de athletiek, het worstelen. Het Grieksche woord palè duidt aan den wor stelstrijd. Zooals twee menschen met elkander worstelen, zoo zijn de christenen in een gewel dige worsteling met de duivelenwereld. In verband met allerlei moeite en tegenkanting in zijn werk ondervonden, gewaagt Paulus in 2 Cor. 7 5 ook van strijd. Hij zegt daar „Want ook, als wij in Macedonië gekomen zijn, zoo heeft ons vleesch geen rust gehad, maar wij wa ren in alles verdruktvan buiten was strijd, van binnen vrees". Het Grieksche woord hier voor strijd gebruikt, machai, wijst op handtastelijk heden. In Macedonië werd Paulus gemolesteerd. Naast de genoemde woorden voor strijd, agoon, palè, machai, die elk hun speciale betee- kenis hebben, gebruikt Paulus voor strijd ook het woord strateia, dat veldtocht beteekent. En dit woord nu gebruikt hij niet om den persoonlijken geloofsstrijd aan te duiden, maar zeer bizonder om ambtelijk optreden in de gemeenten te karak- teriseeren. Zoo gebruikt hij sfcrateia veldtocht in 2 Cor. 10 3, 4, waar de apostel zijn ambt ver dedigt tegen verdachtmaking. Hij zegt„Want wandelende in het vleesch, voeren wij den krijg niet naar het vleesch. Want de wapenen van onzen krijg zijn niet vleeschelijk, maar krachtig door God tot nederwerping der sterkten, dewijl wij de overleggingen ter neder werpen". De apostolische veldtocht, zijn ambtelijk op treden is niet vleeschelijk. Hij werkt daarin niet met menschelijke kunstgrepen. Hij opereert niet met list en bedrog, maar zijn ambtelijke strategie is zuiver. In 1 Tim. 1 18 gebruikt Paulus 'dit zelfde woord strateia veldtocht. Wat hij in 2 Cor. 10 4 van zijn eigen ambtelijk optreden belijdt, dat eischt hij nu ook van Timotheüs. De apostel wil, dat hij zijn ambtelijke veldtocht volbrenge met geloof en een goed geweten. En wat behoort nu tot die ambtelijke strategie Dat gaat de apostel verder uiteen zetten en daartoe begint hij met de woorden „Ik vermaan dan voor alle dingen". We krijgen hier dus te hooren, wat tot de veldtocht der Kerk behoort in haar samenkom sten. Daartoe behoort allereerst het gebed, de voorbede. Over de woorden „voor alle dingen" bestaat nog al verschil. Ten onrechte verbond Luther het met de gebeden, die moeten worden gedaan, alsof Paulus bedoelde, dat men in de samenkomsten der gemeente eerst de hooge Overheid in het gebed moest gedenken en daarna de nooden van de gemeente zelve. De uitdruk king „voor alle dingen" behoort bij „ik vermaan". De apostel denkt aan een heele reeks dingen, die hij wil verordenen voor de kerkdiensten. Aller eerst dan het gebed. Dat zet hij voorop. Voor een kerkdienst is het gebed een voornaam ding. Het is niet uitgesloten, dat in de uitdrukking „voor alle dingen", ook een waardeeringsmoment ligt. De apostel zou dan bedoelen, dat in de eer ste plaats aan het publieke gebed aandacht moét worden geschonken. Hoe dit ook zij, Paulus be gint met de vermaning, dat tot de ambtelijke strategie in de kerkdiensten het gebed, de voor bede behoort en dat deze voorbede bizonder vorsten en machthebbers in deze wereld geldt. De ambtelijke bediening van het Evangelie in de kerkdiensten is een veldtocht. Een onderdeel daarvan is de voorbede voor de Staatsmacht. Naar apostolisch bevel moet deze veldtocht ge regeld worden gehouden. Wij z^jn daaraan ge bonden en moeten daarin getrouw zijn en wel met geloof en goed geweten. N. J. HOMMES. DRIETAL TE Tholen: Cand. Z. J. Potjer, hulppr. te Winschoten Cand. H. J. Swierts, hulppr. te Vlissingen Cand. D. Wijnbeek, hulppr. te Bergen op Zoom. TWEETAL TE Barendrecht (2e pred. plaats): F. J. B. Schiebaan te Heinenoord. H. J. Spier te West-IJsselmonde. Wat?! Boekhouder gevraagd Een nieuwe chef Hij stond als verlamd van schrik en ontzetting, voelde zich bleek worden en machteloos, klemde zich krampachtig aan Hasselaar's clubfauteuil... 't Was Kooijmans, alsof er iets gebeurde, dat hij reeds weken had verwacht, dat hij reeds lang had voorvoeld, 't was alsof een onzichtbare hand hem vasthield, hem wilde worgen in een ijzeren greep, waaraan hij zich niet kon ontworstelen. Dus tóch een chef-boekhouder gevraagd voor Kloosterhuis, een procuratiehouder die over eenigen tijd zich als mede-firmant zou willen as- socieeren Dus bleken de geruchten toch juist te zijn, dat meneer Retèl zich ging terugtrekken uit het bedrijf? Dusvelde hij over zich zelf het vonnis zou hij Kooijmans geen eerste boek houder worden, geen zweem van kans meer heb ben, Kloosterhuis niet mogen opvolgen, altijd een ondergeschikt baantje houden, nooit weer kunnen opklimmen, nooit meer promotie maken hier, zich met een schraal salarisje moeten tevreden stellen, of kunnen weggaan. Hier had hij z'n hoogtepunt bereikt, zou straks moeten zitten onder een nieuwe vreemde chef, die hem immer bleef be schouwen als een tweederangs werkkracht. Daar stond hijop het privékantoor, alleen, terwijl de patroons waren vertrokken, en een trek van diepe teleurstelling teekende zich op z'n gelaat. Groote neerslachtigheid overmeesterde hem plots. Z'n ideaal, z'n mooie, lang gekoesterde ideaal lag daar aan scherven voor hem. Iets waarop hij maanden en maanden stil en verlangend had ge hoopt, dat hij meer en meer meende te benade- BEROEPEN TE Delfshaven (vac. Schoonhoven): B. Holwerda te Amersfoort. AANGENOMEN NAAR ZoutespuiCand. J. F. Sollie, h'ulppred. te Eindhoven. De kerkeraad van Maassluis heeft tot hulpprediker benoemd Cand. M. J. C. Blok te Rotterdam, die deze benoeming heeft aangeno men. Onlangs werd melding gemaakt van de vestiging van 17 nieuwe predikantsplaatsen in de Gerèf. Kerken, sedert dien kwam van meer dere plaatsen bericht binnen, dat aan de uitbrei ding van het aantal predikanten aandacht ge geven is. Zoo heeft de kerkeraad van Amsterdam-West de wenschelijkheid uitgesproken van de stichting van een derde predikantsplaats die van En schedé een commissie benoemd om concrete plannen in te dienen voor het beroepen van een vierden predikantdie van Papendrecht de steun van de kerk van Dordrecht verkregen om tot het beroepen van een eigen predikant over te gaan die van 's-Gravenzande en 's-Gravenhage- Zuid beiden een tweede predikantsplaats gesticht en die van Zeist met gewenschten uitslag het financieel voorbereidingswerk ter hand genomen om te komen tot het beroepen van een derden predikant. Aan Ds J. H. Telkamp, predikant van Utrecht, is een ziekteverlof van 3 maanden toe gestaan. Ds Telkamp, aan wien door vacatures den laatsteri tijd zware eischen gesteld waren, heeft langdurige rust noodig. Classis Middelburg. Coetus op Maandag 5 Mei a.s. om 10 uur. Particuliere Synode van Zeeland. De vergadering der Particuliere Synode van Zeeland zal D.V. gehouden worden te Middel burg op Woensdag 11 Juni a.s., 's morgens uur, in de Hofpleinkerk. Stukken voor het agendum, namen (met adres!) der afgevaardigden en de boeken der verschil lende quaestores worden vóór 15 Mei a.s. inge wacht aan het adres van eerst-ondergeteekende. Namens de roepende kerk, A. H. OUSSOREN, Praeses h.t. C. BOUCHERIE, Scriba. Middelburg, 30 April 1941. AGENDLIM van de vergadering der classis Zierikzee van de Geref. Kerken D.V. Woensdag 7 Mei '41, St. Domusstraat, Zierikzee. Aanvang kwart vóór tien. 1. Opening door de roepende kerk van Haam stede. 2. Nazien der credentiebrieven door Geersdijk. 3. Constitueeren der vergadering. Moderamen: Ds H. Veenstra, Praeses Ds J. P. Unger, AssessorDs A. A. Oostenbrink, Scriba. 4. Vaststellen der notulen. 5. Ingekomen stukken. 6. Instructies. 7. Rapporten. 8. Verkiezing afgevaardigden Part. Synode. 9. Rondvraag naar Art. 41 D.K.O. 10. Regeling der vacaturebeurten. 11Algemeene rondvraag. 12. Vaststellen van het persverslag. 13. Aanwijzing van de roepende kerk en tijd der volgende vergadering. 14. Sluiting. Namens de roepende kerk van Haamstede, H. C. VOORNEVELD, Praeses. W. OOSSE, Scriba. KORT VERSLAG van de vergadering der classis Goes, gehouden Donderdag 24 April te 9.30 uur te Goes. 1. Namens de roepende kerk van Wemel- dinge opent Ds van Dijk de vergadering op de gebruikelijke wijze. 2. De credentiebrieven worden onderzocht. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. De ren, waarnaar hij staagaan had gehunkerd de promotie, wéér een promotie hij voelde 't zich ontglippen, juist nu hij het grijpen wilde. Moedeloos stond hij er, las nog eens het ge typte, wilde 't goed in zich opnemen. Hij ver giste zich niet. Daar lag z'n vonnis, 't Was nu met hem gedaan, hier. Kooijmans verliet het kantoor, groette koel de typiste, wisselde geen woord meer, bevond zich dan onder den avondhemel, doolde mistroostig door eenzaam verlaten straten, geheel verloren in zwaar-droef gepeins. Naar de Harmonie Hij zou er Heeterdonk ontmoeten. Wat deed hij er Paste hij nog in een feeste lijke sfeer Hij voelde uit z'n bezeerde ziel wegwijken de reine feestelijke stemming van den Meimiddag. Waarvoor maakte hij zich druk? Heel z'n blije toekomstverwachting was vandaag kapotgesla gen, bleek een illusie te zijn, 'n teere ragfijne droom, maar slechts een dróóm, 't was alles tot een luchtige, vluchtige banaliteit ineengeschrom peld. Nu begon hij te begrijpen, waarom z'n patroons de laatste dagen zoo vreemd-geheimzinnig, zoo onbereikbaar-gesloten waren geweest. Er had al lang iets gedreigd. Er broeide iets, maar in zijn argelooze naïviteit had hij zich ook nog gerust gesteld, zich trachten wijs te maken, dat hij 't zich alles maar verbeeldde, 't zich fantaseerde. Er zou niets zijn. Hem wachtte een nieuwe promotie De heeren waren hem goed gezind. Er liepen wel geruchten, dat de heer Retèl zou uittreden wegens gevorderden leeftijd. Het blééf een ge- kerk van 's-Gravenpolder heeft een instructie. 3. Het moderamen wordt geïnstitueerd Ds Booij, Praeses Ds van Dijk, Assessor Ds van Heiningen, le Scriba; Ds van Egmond, 2e Scriba. 4. De notulen worden gelezen en vastgesteld. 5. Enkele ingekomen stukken worden behan deld, w.o. een van de Generale Synode inzake het streven naar de eenheid der kerken. 6. Rapporten a. Ds van Dijk brengt rapport uit als depu- taat voor de Zeevarenden bij de Koopvaardij. In verband hiermede worden enkele vragen in het reglement voor kerkvisitatie opgenomen. b. Ds Scheele doet enkele mededeelingen aangaande de Zending en ad art. 13 K.O. c. Ds van Dijk rapporteert over den Evan- gelisatiearbeid van de kerk van Wemeldinge. d. Ds van Egmond doet enkele mededeelin gen over den arbeid in Rijn-Pruisen. 7. Naar de vergadering der Part. Synode worden afgevaardigd Ds Scheele en Ds v. d. Vegt als primi Ds Beukema en Ds Booij als secundi. Van de ouderlingen de brs A. J. Koppe en L. v. Vessem, primi J. Laport en J. v. Wes ten, secundi. De kerkvisitatoren worden gecontinueerd. Ook deputaten voor de Part. Synode worden ter her benoeming voorgedragen. De classicale deputa ten worden herbenoemd. 8. De kerk van 's-Gravenpolder krijgt drie vacaturebeurten, te vervullen door Ds Scheele, Ds Booij en Ds van Egmond. 9. De gelden zijn gestort. 10. De e.v. vergadering der Classis wordt vastgesteld op 17 Juli te 2 uur n.m. Roepende kerk is dan Wolfaartsdijk. Het moderamen zal bestaan uitDs van Dijk, Praeses Ds van Eg mond, Assessor Ds van Heiningen, le Scriba Ds Fransen, 2e Scriba. De volgende collecten moeten dan worden afgedragen Evangelisatie Zeeland Verstrooi den O. en W. Indië Theol. Hoogeschool; Hulp behoevende kerken Classis Geestelijke verzor ging IJselmeerarbeiders. 11De persoonlijke rondvraag wordt gehou den. 12. De korte notulen worden gelezen en vastgesteld. 13. De Praeses gaat voor in dankgebed en sluit de vergadering. Op last der Classis, A. VAN EGMOND, h.t. Scriba II. Middelburg» VERGADERING van den Kerkeraad-Breed op 1 Mei 1941, des avonds half acht, in de consistoriekamer der Hofpleinkerk. Aanwezig 37 broeders. Praeses Dr Hommes. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken 1 aanvraag om steun wordt verwezen naar de Commissie ad hoe. Een schrijven van de Geref. Kerk van Arne- muiden over regeling met onze gemeente over leden, die bij ons lid zijn en te N. en St. Joos- i land wonen. De Commissie van Doopaanvragen, enz. rap porteert, dat voor 8 kinderen den doop wordt begeerd, 2 attestaties worden aangevraagd en 1 doopattest. Naar de a.s. vergadering van de Classis wor den afgevaardigd Ds Oussoren en Ouderling Adriaanse, primi en Dr Hommes en Ouderling van den Berg, secundi. Br. van Sluijs rapporteert, dat hij de jaarver gadering van „Sola Fide" heeft bijgewoond na mens den Kerkeraad. Een Commissie wordt benoemd, bestaande uit 't Moderamen en de broeders Kögeler, van Sluijs en IJsselstein, om de mogelijkheid te onderzoeken te komen tot het beroepen van een derden pre dikant. Censura Morum wordt gehouden. Geen der broeders heeft bezwaar. De Praeses hoopt, dat de Heere het a.s. Avondmaal zal zegenen. 5 Juni vergadering Breed, 12 Juni Sectie en 19 Juni Kerkeraad-Smal. Besloten wordt, dat de aanvangsuren der kerk diensten nog deze maand zoo doorgaan en daar na op 5 Juni een beslissing zal worden genomen of hier al of niet verandering in zal worden aan gebracht. Hierna sluiting. DE KERKERAAD. rucht. Wie had hem dat nieuwtje verteld Schol- tens Die drommelsche kerel kreeg dus gelijk Hoe kwam hij er aan Weer afgeluisterd die ploertWat zou hij brullen van boosaardig plezier nu zijn vermoeden juist bleek, een nieuwe chef werd gevraagdhij, Kooijmans, werd ge passeerd Frits Kooijmans wandelde verder, realiseerde zich plots, dat hij liep in een bekende buurt, een bekend huis passeerde. Hierhier... woonde Anneke Goudoever Hij blikte óp naar bovener brandde licht in de voorsuite en z'n oogen spiedden door een kier van 't gordijnontwaarde niemand, ver moedde toch daarachter Annekedie hij vanmorgen gezien had op het kerkhof. Hoe lang was dat al weer geledende dag leek hem een eeuwigheidvol van de felste emoties... Annekewas 't Anneke geweest Hij geloof de er niets meer van. Zijn naïeve verbeelding had hem Anneke voorgetooverd, maar ze was het zelf niet geweest, kón het immers niet zijn. Heel den dag al had hij geleefd in een onwerkelijke, onwezenlijke wereld. Hij liep als in een droom, dwaalde verderlette op geen uur. Hier was de Esserweg, hier was de dooden- akker, hier lagKloosterhuis. (Wordt vervolgd) Uit de Serie Brandende Kaarsen, de nummers 45, 46 en 47. Uitgave J. N. Voorhoeve, den Haag. Prijs 0.47J/£. 45. In de Nachtwake, een woord over onze levenshouding in dezen tijd, door Dr P. Stegen- ga Azn. 46. „En toch is God Liefde" door Dr F. W A. Korf. 47. Huis aan Huis Paschen, door G. van Veld huizen Azn. Deze 3 „brandende kaarsen", helder geschre ven en recht op het doel gericht, zullen bij bid dend lezen zeker licht verspreiden-bij menig ban ge vraag in dezen zoo donkeren tijd. Daarom aanbevolen. K. B. S. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. ZENDING. St. Laurens. Met hartelijken dank ontvangen van de kinderen van J. van de Bosse 100 halve centen gecollecteerd op de bruiloft Walraven 3.door bemiddeling van dhr. Weeda uit het Nikkertje der Chr. School 2.50 uit de Zendingsbusjes le kwartaal van Neeltje Janse 4.48 van Janna de Bree 2.03 van Jo Hillebrand 1.92 van Jaap Riemens 2.90 van Wim Sanderse 2.37. Samen 13.70. Namens de Commissie, D. WILLEMSE, Penningmeester. GEREF. RUSTHUIS MIDDELBURG. Wij ontvingen van een broeder die onbekend wenscht te blijven een in goeden staat zijnde gras machine, waarvoor wij zeer dankbaar zijn. De huisvader, A. DE KAM. Middelburg. Getelde collecten Collecte Evangelisatie-arbeid in België 171.24 Collecte Hulpbeh. Kerken in de Provincie 142.30 Collecte Emeritusfonds 154.06 Collecte voor de Aflossing 149.33 Collecte voor de Kerk 159.55 Collecte Goeden Vrijdagavonddienst 48.92 Kerkbussen 72.19 Huwelijkscollecte 16 April 39.50 Huwelijkscollecte 18 April 18.97 Bovendien werd in bovenstaande collecten aange troffen 10.voor de Kerk en 2.50 voor herstel bomschade Rusthuis. Voor alles hartelijk dank. De Boekhouder der kerk, A. DE POORTE. LINNENKASTEN MAGELANGPARAKAN EN BLONDO. Met vriendelijken dank bericht het Comité, dat in de maand April door haar ontvangen is uit Vlissin gen door Mej. M. N. Fregeres 14.25, 3e kwartaal contributies en uit Middelburg door Mej. Meerman 2.50 van de Zendingsnaaikrans. Gaarne ontvangt onze Penningmeesteresse in de volgende maanden als gewoonlijk de contributies en giften van de andere Zendingscomité's. Namens het Comité v. d. Linnenkasten, J. A. J. VAN SCHELVEN, w.n. Penningmeesteresse, Lange Noordstraat 61, giro 372274. Middelburg, 1 Mei 1941. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. Vrouwenvereen. „Febé" te Sint Laurens vergadert D.V. 7 Mei a.s. des avonds 7.30 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Onderwerp Zondag 33 door zr. M. van de Broeke- Wattel. Bijdrage door zr. E. J. KoeijersBustraan. KRING WALCHEREN ZUID. Jaarvergadering D.V. op Donderdag 8 Mei's avonds kwart over 7 in de Bogardzaal te Middelburg. Inl. Letterkunde. „Sil de Strandjutter" uit de Nobel- reeks door „Meisjesroeping". Jaarverslagen Secr. en Penningm. Bijdrage door Koudekerke afd. B. en „Meisjes vreugd. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. „Gibeon en Ajalon" door Sientje Joosse. ReciteerenSientje Joosse, Jo Geljon en Miekie Huizenga. Afdeeling II. B. G. „In de woestijn" door Suus Leinse. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Debora en Barak", Rich. 4 en 5 door Janny Cornelisse. Bijdrage doorCorrie Izeboud en Toos van Luyk. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd"Middelburg. Vergadert weer om 8 uur lokaal den Boer. Giststraat. Gel. leer Art. 14III. „Het onvermogen van den mensch tot het ware goed" door Jo de Boks. V. G. „Kerk en School plm. 1850" door Jeanne Davidse. Bijdrage door Jannie Kingmans. Geref. Knapenvergadering „Benjamin" te St. Laurens, vergadert op 4 Mei. „Barnabas en Saulus", Handelingen 14 door vr. D. Gideonse. Na de pauze voordrachten door de vr. P. de Bree en J. Davidse. Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling I. Vergadert 's Zaterdagsavonds van 6.307.30 uur. Bijb. Gesch. Les 42. „Gibeon en Ajalon" door vr. G. Verstraate. Lezen Jozua 10 door vr. Spruit en Geldof. Vad. Gesch. Les 37. „Groen van Prinsterer" door vr. P. Vreke. Afdeeling II. Vergadert 's Zaterdagsavond om half 8 in de Hofpleinkerk. Bijb. Gesch. „Richterentijd" door vr. Leijnse. Vad. Gesch. door den leider. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Barak en Debora", vr. C. Adriaanse. Kerkgesch. „De Heidelberger" door den leider.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1941 | | pagina 3