wHÏg>^'"ie ■akKERÏJEL KERKNIEUWS. QFFICIEELE BERICHTEN, BOEKAANKONDIGING. TWEETAL TE Groningen (vac. B. B. van 't Veer): J. Kapteijn te IJmuiden. J. C. J. Kuiper t.e Arnhem. AANGENOMEN NAAR Middenmeer A. W. Schaafsma te Oldemarkt. BEDANKT VOOR lonkhuizen B. Timmer te Wagenborgen (Gr.). In den ouderdom van 64 jaar is over leden Ds G. W. Akkerhuis, de oudste predikant van Maassluis. Ds Akkerhuis werd 16 Februari 1877 geboren epaanvaardde 8 Juli 1906 te Ruhrort het pre dikambt. In 1910 vertrok hij naar Ierseke, welke standplaats hij in 1914 verwisselde met Slceu- wijk. Op 29 Juni 1919 deed hij zijn intrede te Maassluis, welke gemeente hij dus ruim 21 jaren heeft gediend. Te Baarn is in den ouderdom van ruim 73 jaar overleden Ds G. Renting, emeritus-predi kant, die voorheen in den Gelderschen Achter hoek vele jaren op allerlei gebied een vooraan staande plaats heeft ingenomen. Gerhardus Renting werd 3 Oct. 1867 te Gro ningen geboren, waar zijn vader, wijlen Ds H. Renting, predikant was. De overledene bezocht het gymnasium te Groningen en studeerde aan de Theol. Hoogeschool te Kampen, waar hij in 1894 candidaat werd. Na aan de Groninger universiteit doctoraal examen te hebben gedaan, werd hij 7 Maart 1897 predikant te 's-Graven- deel, 22 April 1900 verbond hij zich aan de kerk van. Winterswijk. Hier is hij werkzaam geweest tot aan zijn emeritaat, dat hem 15 Maart 1935 eervol door de classis Zutphen verleend werd. Ds Renting was ridder in de orde van Oranje- Nassau. AGENDUM van de vergadering der Classis -iSKw Axel op Dinsdag 6 Mei 1941 te Ter- neuzen. Aanvang der vergadering 11 uur. ModeramenDs Potma, Praeses Ds Post, Scriba Ds Pijlman, Assessor. Punten van behandeling 1. Opening der vergadering door den Praeses der roepende kerk. Nazien en rapport der credentialen. 3. Lezing en vaststelling der notulen. 4. Mededeeling van gehouden correspondentie. 5. Ingekomen stukken. 6. Rondvraag naar art. 41 K.O. 7. Voorstellen en Instructies. 8. Rapporten Deputaten. 9. Afdoening geldelijke zaken. 10. Benoemingen Deputaten. 11. Aanwijzing roepende kerk, datum en uur van volgende vergadering. 12. Rondvraag. 13. Kort verslag. 14. Sluiting. Op te brengen collecten a. Vrije Universiteit. b. Yi collecte Evang. in de Provincie en Yi collecte Hulpbeh. Kerken in de Provincie. c. Hulpbeh. Kerken in Nederland. d. Verstrooide Geref. in Ned. Indië en Geeste lijke arbeid in het IJsselmeergebied. Namens de roepende kerk van Schoondijke, D. DE VRIES, Praeses. A. DE FEIJTER, Scriba. AGENDUM van de vergadering der Classis Middelburg, te houden D.V. op Dins dag 13 Mei 1941 in de Hofpleinkerk te Middelburg aanvang 2 uur. 1. Opening namens de roepende kerk van Ga- pinge. 2. Onderzoek der credentiebrieven. 3. Samenstelling van het Moderamen. 4. Lezing en vaststelling van de notulen dei- vorige vergadering. 5. Ingekomen Stukken en Instructies. 6. Rapporten. 7. Rondvraag naar art. 41 K.O. 8. Aanwijzing roepende kerk voor de volgende vergadering. 9. Persoonlijke rondvraag. 10. Lezing en vaststelling van het Kort verslag. 11. Sluiting. Namens de roepende kerk, W. DE GRAAFF, Praeses. L. ORANJE, Scriba. Theologische Jrioogeschool te Kampen. Ds de Visser te Domburg zond mij 4.uit Westkapelle en Domburg. Uit Oostkapelle bracht de correspondent K. Coppoolse 24.25. Zeer aangenaam werd ik verrast door den cor respondent Joh. Kasse te Veere. Deze toch ging met ruim 100 procent naar boven. In plaats van 17.werd mij nu 36.ter hand gesteld. Voor dit alles vriendelijk dank. Hiermede hebben nu alle correspondenten de contributies afgedragen. Het totaal bedrag van de Classis Middelburg was het vorig jaar 617.50, terwijl ik dit jaar 659.75 overmaak aan den Penningmeester der School. Het doet goéd te zien, dat wat onze Classis aangaat, de contributies steeds in stijgenden lijn gaan. Dat bij voortduring de liefde voor de School der Ker ken moge blijven toenemen, zou zeer verheugen De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 25 April 1941. AGENDUM van de vergadering der Clas sis Tholen, te houden 7 Mei 1941 te Bergen op Zoom, te 10 uur. 1. Opening der vergadering. 2. Nazien credentiebrieven en instructiën. 3. Vaststelling der notulen. 4. Zaken uit de notulen. 5. MededceJing van ingekomen stukken en ge voerde correspondentie. 6. Behandeling van instructiën. 7. Rapporten van verschillende deputaten. 8. Vaststelling van hetgeen ter Part. Synode gebracht zal worden. 9. Afvaardiging deputaten Part. Synode. 10. Rondvraag Art. 41 en (zoo noodig) Art. 43 K.O. 11. Opgave der gehouden collecten. 12. Aanvrage vacaturebeurten. 13. Algemeene rondvraag. 14. Lezing persverslag. 15. Vaststelling datum volgende vergadering en sluiting. Onderstaande collecten moeten worden gestort Theol. HoogeschoolDs Ros, Postrek. 236134. Hulpbeh. Kerken in Zeeland Ds Spoelstra, Postrek. 159010. Y2 collecte Evang. ZeelandDs le Cointre, Postrek. 63783. Theol. Fac. V.U. Ds varfHerwijnen, Postrek. 271643. Bijdrage militairen 2.per 100 zielen. De Scriba, M. ROS. Middelburg, VERGADERING van de Com missie van Beheer op Dinsdag 29 April a.s., des avonds 7 uur, in de consistoriekamer van de Hofpleinkerk. De Secretaris. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal op 24 April 1941, des avonds half acht, in de consistorieka mer der Hofpleinkerk. Praeses Ds Oussoren. Aanwezig 24 broeders. De notulen worden gelezen en vastgesteld. De Commissie voor doopaanvragen, enz. rap porteert, dat twee huwelijksbevestigingen zijn aangevraagd, voorts drie attestaties en twee doopattesten en voor 4 kinderen den doop wordt begeerd. Hierna worden onderscheiden rapporten uit gebracht. DE KERKERAAD. Middelburg. Donderdag 1 Mei hoopt onder- geteekende zitting te houden van 11J^12Yi uur in de Noorderkerk ter inning van de coll. voor Hulpbeh. Kerken in de Provincie en Theol. Fac. der V.U. De corresp., P. B. TAZELAAR. Brakstraat 32, giro 360848. VERGADERING van den Kerkeraad te St. Laurens, gehouden op 23 April 1941. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken a. Overzicht van het werk van de Chr. Wijk verpleging op Walcheren, waaruit blijkt, dat de Vereeniging behoefte heeft aan meer financieelen steun. Besloten wordt de Diaconale bijdrage te verhoogen. b. Verzoek van de Vereeniging tot bevorde ring van de Gereformeerde ziekenverpleging in Nederland. Aan dit verzoek wordt voldaan ten laste van de Diaconale kas. c. Schrijven van deputaten voor den geeste lijken arbeid onder de schippers. Hiervan wordt met belangstelling kennis genomen. d. Schrijven van br. W. Wattel, dat hij zijn benoeming tot lid van de Orgelcommissie niet aanneemt. Ziekenbezoek. De Voorzitter en br. Simonse brengen verslag uit. Huisbezoek. De Voorzitter en broeders ouder lingen rapporteeren over hun bezoek in verschil lende gezinnen. Vereenigingen. Br. Vogel brengt een gunstig rapport uit over zijn bezoek aan de Jongelings- vereeniging br. Vreke idem over zijn bezoek aan de groote Meisjesvereeniging. Diaconale zaken. De diakenen brengen verslag uit over hun gewone werk. Censure morum wordt gehouden. Rondvraag. Sluiting. Kerkelijke stand. Gedoopt Neeltje, dochter van A. v. d. Broeke en W. Janse. Met attestatie ingekomen uit Oost- en West-Souburg J. van Maldegem, Noordweg A 2. GehuwdJ. Beun en L. Marinissen. Opbrengst collecten a. Evangelisatie in Bel gië 22.85 b. Orgelfonds 27.61. DE KERKERAAD. De hemelblauwe Draad door Dr H. Ironside. Het boek der Spreuken voor de praktijk van het christelijk leven uitgelegd. De titel is direct duidelijk bij het nalezen van Num. 1538 en Deut. 22 12. De schrijver Dr Ironside is een der meest bekende auteurs in Amerika en op volger van Moody, als directeur van diens Bible Institute. De schrijver wil geven eene praktische verklaring van vers tot vers en over het algemeen is hem dit ook wel gelukt. Mooi gevonden zijn dikwerf de schriftgedeelten, waarop hij zich ter nadere illustreering beroept. Al rijzen hier en daar enkele bedenkingen, toch zijn ze niet van dien aard, dat wij het vele goede in deze twee deelen over het hoofd zouden zien. Integendeel, we hopen, dat dit werk door velen en ook in het bijzonder door onze jeugd ijverig zal bestu deerd en overdacht en de vrucht er van worde gezien in het geheele dagelijksche leven, 't Is een boek, om het telkens weer op te slaan. Prijs deel 1 2.60 en deel 2 2.90. Uitgever J. N. Voorhoeve, den Haag. Een Koopmanstad in Vuur door Ds N. Buffinga. Uitgave J. N. Voorhoeve, den Haag. In streken, waar meer of minder is doorge maakt tijdens de Mei-worsteling 1940 zal men onwillekeurig naar dit boek grijpen en het met intense belangstelling doorlezen en er iets in iterugvinden, wat men zelf doorgemaakt heeft. In het bijzonder verheugt het, dat Ds Buffinga niet onder de eerste indrukken heeft geschreven, maar alles eerst rustig liet bezinken om nu in kalm betoog helder te laten zien de nietigheid der aardsche dingen, waartegenover schittert de trouw des Heeren, vooral in de bange dagen, waarin ontzetting de menschen in de Koopman- stad had aangegrepen. In het kortdit boek zij met klem aanbevolen, vooral ook, omdat het tel kens wijst op de vervulling van 's Heeren Woord in dagen van nood en dood en op den voortbouw van de stad, welker Kunstenaar en Bouwmeester God Zelf is. Ook den uitgever een woord van dank voor deze mooie uitgave. K.B. A. S. Uit het Maart-nummer van „De Wandelaar", uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren N.H. D. van Sijn kampeerde een weekend op de Scheelhoek, hetgeen hem uitermate beviel, zoo dat hij eenige jaren later dit experiment her haalde met het doel de flora en fauna van dit merkwaardige gebied wat beter te leeren kennen. Het vinden van een kiekendievenhorst had ,,heel wat voeten in aarde" en toen de eerste speur tocht ook nog de foto van een jonge waterral had opgeleverd, keerde hij moe, maar meer dan voldaan naar de tent terug. Wat voor ontdek kingen zal het vervolg van dit artikel nog voor ons inhouden De bekoring van een voorjaarsdag in het land van Lemele, waarover A. Beeftink schrijft, is oneindig groot voor den echten natuurliefhebber, die het oorspronkelijke ruige karakter van de zacht golvende heideglooiïngen en zandverstui vingen weet op prijs te stellen. De lezers, die hem reeds als een begaafd teekenaar kennen, zullen ook de verdienstelijke foto's, die hij bij dit artikel vervaardigde, met genoegen bekijken. De beginregels van het bekende schoolliedje „Holland, ze zeggen" nam J. H. W. Sandijck als uitgangspunt voor zijn bezielende woorden over de elementen in ons landschap, die nooit zullen vergaan en daarom juist in dezen tijd een groote waarde voor ons beteekenen. HEIJ. EEN WELKOME UITGAVE. Handleiding voor Zendingsonderwijs op de scholen voor L.O. en U.L.O. door D. J. Coumou en N. Heertjes. Uitgave J. B. Wolters, Groningen. Bij een door de Onderwijzers-Zendingscom missie ingestelde enquête kwam een ontstellend gebrek aan Zendingskennis aan den dag en bleek, dat op onze Christelijke scholen de Zending nog allerminst de haar toekomende plaats veroverd had. Een bedenkelijk manco op de scholen met den Bijbel veel te weinig onderwijs in de historie van de komst van het Godsrijk hier op aarde Wat was de voornaamste oorzaak hiervan Niet gebrek aan Zendingsliefde, maar het ge mis van een handleiding voor den onderwijzer, zooals ook schrijver dezes meer dan eens van de zijde van ons onderwijzend personeel werd meegedeeld. Op alleszins gelukkige wijze is door boven genoemde handleiding in dit gemis voorzien. De samenstellers, resp. oud-hoofd eener Zen dingsschool, secretaris der O.Z.C., en oud-in specteur van het W.L.O. in Ned.-Indië, oud- director van het seminarie te Depok, zijn er in geslaagd onze Christelijke scholen te verblijden en te verrijken met een Zendingsleiddraad, welke in een dringende behoefte voorziet en recht heeft op onze groote dankbaarheid. „Het is noodig", zoo schreef de vooral in Zeeland zoo bekende Wielemaker reeds twintig jaar geleden, „dat aan onze kinderen getoond wordt, dat God zoowel in het heden als in het verleden werkt om Zijn kerk te bouwen, hun te laten zien, dat Jezus Christus gisteren en heden en tot in eeuwigheid dezelfde is." En Prof. Kraemer schreef, in een aanbeveling van bovengenoemde uitgave„Aan leerlingen van de Christelijke school allerlei kennis bij te brengen van de Aardrijkskunde, de Geschiede nis, de Economie en de natuurlijke gesteldheid van Indië, maar te zwijgen over het werk der Christelijke Zending en de beteekenis, die dat thans heeft in Indië en voor de Christelijke kerk is zoowel een verzuim ten aanzien van het doel, dat het Christelijk onderwijs moet kennen, als een bedenkelijke leemte wat betreft de deugde lijkheid" van het onderwijs in het algemeen". Dit boek van plm. 200 blz., waarvan de beide schrijvers de Zending van zeer nabij kennen, is een uitnemende wegwijzer voor onze Christelijke onderwijzers en kan uitstekende diensten bewij zen om de .Zendingskennis van onze leerlingen te vermeerderen en hun Zendingsliefde te verster ken. Wie het met aandacht leest, zal het geheel eens zijn met het oordeel van Prof. Bavinck, dat dit boek niet alleen in beknopte vorm een uiterst veelzijdig en kundig overzicht geeft over het ge heel van het Zendingswerk in Nederlandsch In dië, maar tevens ook telkens een inzicht biedt in de vele moeilijkheden, waarmede het Zen dingswerk te worstelen heeft gehad en nog heeft. Verblijdend is, dat de samenstellers niet ge zwicht zijn voor den aandrang, o.a. van enkele inspecteurs van C.N.S. en C.V.O., om onder elk hoofdstuk een korte kern te geven met een aantal vragen, want daardoor zou de Zending te veel een „vak" worden en "de zaak te intellec tualistisch beschouwd worden. Ook is toe te juichen, dat de stof geografisch is gerangschikt, zoodat de onderwijzer niet al leen een afzonderlijk uur aan Zendingsonderwijs kan besteden, maar ook heel goed de Zending kan onderbrengen bij de vakken Geschiedenis en Aardrijkskunde (de geschiedenis en de gods dienst, de zeden en gewoonten van de bewoners van onze verschillende eilanden in Ned.-Indië worden eerst beschreven, alvorens de Zendings- arbeid zelf wordt beschreven, en van belangrijke Zendingsfiguren als Nommensen, Dr Adriani, D. K. Wielenga e.a. zijn levensbeschrijvingen gegeven). Wat de twee eilanden betreft, waarop wij als Gereformeerden Zendingsarbeid verrichtenop blz. 2862 wordt gehandeld over Java en de Zending en op blz. 138—148 over Soemba en de Zending. Te waardeeren is, dat onder elk der 10 hoofd stukken een literatuuropgave wordt verstrekt en het werk verrijkt is met talrijke illustraties. Ook worden belangrijke getallen genoemd volgens de gegevens in het Koloniaal Verslag van 1936 was het totaal van de Inheemsche Protest. Chris tenen in Nederlandsch Oost-Indië 1.610.533 en dat der R.K. Christenen 443.537. Op een bevol king van ongeveer 61 millioen is dus het totaal van inheemsche Christenen ruim 2 millioen. De toename in de laatste tien jaren bedraagt bij be nadering voor R.K. en Protestanten 40.000. Bij de beschouwing van die getallen in verband met de wereldzending valt de gunstige positie van de Zending in Ned. Oost-Indië op. Nog veel meer zou over dit werk te schrijven zijn belangrijk is o.a. ook de algemeene inlei ding, die handelt over de Zendingsmotieven en haar eerste geschiedenis die in Ned.-Indië, en het slothoofdstuk over Suriname en de Zending, maar om de plaatsruimte zullen we het hierbij laten. Vinde dit werk een ruim debiet, worde het dankbaar gebruikt op onze Christelijke scholen, stelle de Heere het tot een rijken zegen, en worde mede hierdoor vervuld het Zendingslied van Lutheraisn „Es wolle Gott uns gnadig sein, Und Jesus Christus' Heil und Stark' bekannt den Heiden werden und sich zu Gott bekehren, So danken Gott en loben dich die Heiden überalle". C. A. VREUGDENHIL. VERANTWOORDING vam LIEFDEGAVEN, Middelburg. Ontvangen door bemiddeling van Dr N. J. Hommes van br. N.N. 10.voor de Kerk, 5.voor de schade Rusthuis, 2.50 voor Rusthuis van een anderen broeder 2.50 schade Rusthuis van een anderen broeder 1.schade Rusthuis. Souburg. In hartelijken dank ontvangen van Koos en Marie Louwerse 100 halve centen en een pak zil verpapier. CHR. SIMONSE. GEREP. RUSTHUIS MIDDELBURG. In dank ontvangen voor het herstel der bomschade van br. J. V. 1.van N.N. via br. Terpstra 2.50 gevonden in de Diaconale collecte 1.en 2.50. De Kassier, Noordweg 84. J. J. DRONKERS. Middelburg. Gevonden in de collectevoor het meest noodige (Diaconie) 1.schade Rusthuis 1.2.50. Hartelijk dank! De Kassier, J. J. ORNEE. Veersche Singel 224. Girono. 329748. VEREENIGINGSLEVEN. DIACONAAL HULPBETOON, MIDDELBURG. Aan de leden wordt herinnerd, dat D.V. a.s. Maan dagavond, des avonds om half acht, consistoriekamer, Hofpleinkerk, de arbeid zal worden hervat. S. OLTHOFF—DE JONGE, Presidente. P. DE WOLFFLAMMENS, Secretaresse. Geref. Meisjesver. „Hef ontluikend leven", St. Laurens G. G. „Barnabas en Saulus", Handelingen 14 door Bertha Vogel. Na de pauze voordracht door Jaantje Huijsman en Corrie van Dort. De Geref. M.V. Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert 1 Mei. Gew. Gesch. „Philippus en de kamerling", N. T. No. 37, 2Óe jaargang door Truida van Dort. Kerkgesch. „De eerste eeuwen", B. en B. No. 5, 19e jaargang door Saar Hillebrand. Memoriseéren Keetje Davidse. neref. Meisiesvcreeniging „Meisjesroeping"M'burg. Gel. Bel. Art. 22. „Van onze rechtvaardigmaking door het geloof in Jezus Christus" (No. 46 van de 19e jaargang) door Eef den Boeft. Letterk. „Sil de Strandjutter" door Mien vair Sluis. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. Vad. Gesch. „Koning Willem I", 19e jaargang, No. 47 door Bets Pouwelse. Memoriseeren Suus Geelhoed, Koos Tevel, Mies Harinck en Koos Alewijnse. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. B. G. „Jericho" door Koos van Sluijs. Reciteeren Jo Geljon, Corrie Vader, Rietje Moes. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling I. Vergadert 's Zaterdagsavonds van 6.307.30 uur. Bijb. Gesch. „Achan's zonde" door vr. J. Vereist. Kerkgesch. „Guido de Brés" door vr. R. Vos. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Achans zonde", vr. C. Adriaanse. Vad. Gesch. door den leider. „schele hoofdpijn" maken be- noorlijk werken onmogelijk I Neem een "AKKERTJE", even liggen. Daarna weer trisch.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1941 | | pagina 3