lusteloos AkKERÏJES Die NACHT-HOEST zal ophouden! IN DE HOUTEN BROEK" HET WAAGSTUK DER PREDIKING KERKNIEUWS* BOEKAANKONDIGING. OFFICIEELE BERICHTEN. AKKER S Abdijsiroop Fa PAUL VAN SLUIJS f 1.60 SPAAR U zelf de moeite Hét PAASCH' en BELIJDENIS geschenk D. v. d. STOEP - H. H. FELDERHOF Over dominees, preeken en kerkmenschen Met 26 exclusieve foto's 5e DRUK ter perse Geb* f 3*65* Overal in den Boekhandel D. A. DAAMEN N.V. - DEN HAAG vangend lijden van Christus, van het kruis, waar aan de Christus in onze plaats gehangen heeft, van dien bitteren dood, dien Christus in onze plaats gestorven is echte, bezielde, meeslepende Evangelieprediking die voor velen tot een zegen geworden is. Wanneer ge hem hoordet, dan zoudt ge u in de eerste plaats verwonderen over het „vreemde" van zijn optreden. Vooral wij Westerlingen zou den er zeker heel wat critiek op uitoefenen, zoo als er dan ook in Indië heel wat critiek op zijn optreden uitgeoefend is. Hij preekt zoo, dat ge den inhoud der predi king ziet gebeuren door zijn gesticulaties, door zijn handelingen, door zijn zinnebeeldige daden laat hij op echt Oostersche wijze het Evangelie zie#.. Hij teekent het kruis voor oogen, hij laat het plaatsvervangende karakter door allerlei ge baren zien en de hoorders hebben geen oog van hem af, hangen aan z'n lippen, aan z'n gebaren heel z'n lichaam preekt mee er is niets aan hem of het dient als hulpmiddel om de prediking te verduidelijken. Vreeselijk is hij in zijn toorn, als hij bezig is om het slappe, wereldgelijkvormige Christendom te geeselen. Ge moet hooren hoe hij striemt de genen, die bioscoopbezoek met hun Christendom meenen te kunnen vereenigen, hoe hij te keer gaat in felle bewogenheid tegen Christenen, die meenen, dat kaartspel, dans en Zondagsontheili ging wel met een Chr. wandel gepaard kan gaan. Hoe fel kan hij zijn als het gaat over moderne vrouwenkleeding, tegen geschminkte en geverfde gezichten enz. En dan deze prediker schijnt onvermoeid. 's Morgens, 's middags en 's avonds preekt hij voor volle kerken of zalen. In Magelang was het kerkje telkens weer stampvol, in Djokja was de groote kerk, die een paar duizend hoorders kan bevatten, 3 maal per dag, en dagen achtereen stampvol. In Soerabaja, waar in de zaal der sa menkomst 3000 menschen een plaats vonden, was die zaal evenzoo 3 maal per dag tjokvol, terwijl er buiten de zaal staande dien dag nog een paar duizend het Evangelie hadden gehoord. En elke hoorder moest een bijbel meebrengen om mee te kunnen lezen wat hij behandelde en voor het gemeenschappelijk lezen van sommige bijbelteksten, die op deze manier van buiten ge leerd werden. Iets dergelijks, geschiedde met som mige liederen, die de hoofdwaarheden van het Evangelie bevatten, die zoo dikwijls werden ge zongen, dat de hoorders ze van buiten kenden. Deze wijze van optreden had ten gevolge, dat weldra bij de Bijbeldepots alle Chineesche- en Maleische bijbels uitverkocht waren en dat op een moment niet meer voldaan kon worden aan de aanvragen om Bijbels. En onder de hoorders, die 's avonds luister den, waren er, die daar reeds zaten van 's mor gens af, omdat ze geen enkele samenkomst en geen enkel woord wilden missen. Na elke groote samenkomst volgde een kleine met de achtergeblevenen, met degenen, die hun zonden wilden belijden, die ze onder de prediking hadden leeren zien, de- verslagenen van hart, die vroegen wat ze moesten doen, opdat ook zij zalig konden worden. Daarna trok Dr Sung zich terug en bracht hij den resteerenden tijd door in gebed en meditatie. En er werden zieken genezen, „dooven, kreupe len, blinden, stommen, worden weer gave men schen" zegt Prof. Kraemer in zijn boek „Van Godsdiensten en Menschen". En wat daarbij weldadig aandeed was, dat die genezingen niet als een publiek reclamemiddel werden gebruikt en tot stand kwamen zonder dat daar de pu blieke aandacht voor werd gevraagd. In het be gin van zijn optreden in de maanden Februari en Maart van 't jaar '39 was er veel critiek er waren Zendelingen op sommige Zendingsterrei nen van Java, die tegenwerkten (niet op de Geref. Zendingsterreinen) en bij degenen, die niet tegenwerkten waren er weer velen, die een gereserveerde houding aannamen. In een der brieven, die ik in '39 over zijn optreden ontving, lees ik „U zult van Dr Sung gehoord hebben. Dr Sung heeft onmiskenbaar veel goeds teweeg gebracht. Door zijn wonderlijke prediktrant (hij sprong van de preekstoel op de vloer, en weer terug, sleepte de menschen de preekstoel op, gooide met stoelen e.d.) heeft hij toch de men schen weten te boeien aan den Bijbel. Het was een merkwaardige extatische figuur. Hij predikte 3 maal 3 uur per dag. Ik ben er een paar maal geweest. Maar toen ik er een keer 's avonds om tien uur uitging ('k was om 8 uur al gekomen en 'k wist, dat het tot half twaalf doorging) om de baby te voeden en ook de verpleegsters van 't ziekenhuis mee er uit gingen, beval hij ons halt te houden, want wc waren oneerbiedig voor 't Woord van God. Telkens vroeg hij getuigenis, dan riep hij ze bij zich, legde hen de handen op en zond hen uit om te getuigen. Veel deed hij aan Paulus denken. Een keer heeft hij voor de zieken gepredikt en ze een voor een bij zich ge roepen en genezen". De Chineesche goeroe van Magelang schreef „Van 27 Januari '39 tot 3 Februari is Dr John Sung uit China hier in Magelang geweest en hij heeft veel zegen op zijn werk ontvangen drie keer per dag hield hij samenkomsten. Op den eersten dag waren er 's morgens 150 menschen, 's middags 200 en 's avonds 250. (Wordt vervolgd) AANGENOMEN NAAR Harlingen A. Bos te Hoogersmilde. Generale Synode Geref. Kerken. Het Moderamen van de Generale Synode der Geref. Kerken van Sneek 1939, die dezer dagen een en andermaal in Utrecht weer in vergadering bijeenkwam, verstrekt ons dienaangaande het volgende communique De zittingen der Synode werden in comité ge houden. Er waren tal van ingekomen stukken ter tafel, waarvan verschillende nietontvankelijk werden verklaard, daar zij öf nieuwe punten aan de orde stelden öf bezwaren behelsden tegen in vroegere zittingen der Synode genomen besluiten en- als zoodanig eerst door een volgende Synode kun nen behandeld worden. Deputaten voor de Hooge Overheid. Uit een zeer uitvoerig rapport van Deputaten voor de correspondentie met de Hooge Over heid bleek, dat deze Deputaten tal van bemoei ingen hebben gehad ten aanzien van vele zaken, die in de bijzondere tijdsomstandigheden hun aandacht vroegen. Na breede besprekingen wer den de handelingen van Deputaten onder dank zegging voor het vele werk, dat door hen was gedaan, door de Synode goedgekeurd. De samenstelling van het deputaatschap is nu als volgt Mr. Dr J. Donner te 's-Gravenhage Mr. S. baron van Heemstra te Arnhem Prof. Dr H. H. Kuyper te 's-Gravenhage en Prof. Dr J. Ridderbos te Kampen, primiProf. Dr K. Dijk te Zwolle Prof. Dr D. Nauta te Amsterdam Dr A. A. L. Rutgers te 's-Gravenhage en Mr J. A. de Wilde te 's-Gravenhage, secundi. Hulpverleening aan getroffen kerken. Eveneens werd uitvoerig gerapporteerd door deputaten voor de hulpverleening aan de door oorlogsschade getroffen Kerken en Diaconieën. In totaal werd aan collecten en giften een be- drag van rond 192.000.ontvangen, welk be drag zoo goed als geheel reeds werd uitgekeerd. Ter verdere afwikkeling van de zaken werd het mandaat van deputaten voorloopig nog verlengd. Deputaten voor diaconale moeilijkheden. Op verzoek van de Centrale Diaconale Con ferentie werd een vijftal deputaten benoemd om advies te geven in diaconale moeilijkheden, die voortvloeien uit de bijzondere tijdsomstandighe den en welMr. A. J. van Beeck Calkoen te 's-Gravenhage J. H. Donner te Rotterdam Dr J. Hoek te 's-Gravenhage Prof. Dr D. Nauta te Amsterdam en Dr J. W. Noteboom te 's-Gra venhage. De plaats der volgende Synode. Voorts werden verschillende huishoudelijke zaken afgedaan, o.m. betreffende de financiën der Synode en tijd en plaats der volgende Sy node. Wat het laatste betreft \yerd besloten, dat de volgende Synode D.V. zal gehouden worden op den gewonen tijd, in het najaar van 1942 en dat de kerk van Utrecht de Synode zal samenroepen. De leer- of meeningsverschiüen. Terzake van de behandeling der „leer- of mee- ningsverschillen" werd besloten, dat deze zoo mogelijk nog op de Synode zal plaats vinden en aan het Moderamen opgedragen nader te bepa len, wanneer daartoe de Synode weer kan wor den samengeroepen. (Overgenomen uit De Standaard d.d. 4 April 1941.) Geschiedenis der Kerk. Eerste deel. Uitgave J. H. Kok, Kampen. Onder re dactie van Prof. Dr F. W. Grosheide, Prof. Dr G. M. den Hartogh, Dr H. J. Honders, Dr G. P. van Itterson, Prof. Dr D. Nauta. De eerste van de 16 afleveringen, die ver schijnen zullen van dit magistrale werk, is ver schenen. Kerkgeschiedenis schrijven is een zeer moeilijk werk. Eigenlijk een onmogelijk werk. Immers van hoevele zijden kan men de kerk niet bezien. En daarbij komt dan nog, dat de gesteld heid van ons hart er heel veel aan toe doet hoe we kerkgeschiedenis schrijven. Zooals bij alle groote werken heeft dit werk dan ook het na deel, dat het door zeer vele personen geschreven wordt. Er staat niet een bepaald stempel op, maar vele stempels. Echter heeft dit nadeel ook een voordeel en wel, dat deze verschillende medewerkers allen van dat gedeelte waarover ze schrijven, bizon- dere studie hebben gemaakt, zoodat niet anders dan experts aan het woord zijn. Deze eerste aflevering is het werk van Dr Kooie. Alle begin is moeilijk. Vooral het begin van de kerkgeschiedenis. Misschien is het wel zoo uit te drukken, dat de geschiedenis der kerk moeilijker is naarmate we verder teruggaan en gemakkelijker naarmate we dichter bij onzen tijd komen. In ieder geval heeft Dr Koole bestaande werken niet nagepraat, maar een eigen geluid gegeven. Harnack's bekende werk Mission und Ausbreitung des Christentums is voor een ieder, die deze periode van de kerkgeschiedenis be schrijft van zeer veel belang. Maar de schrijver gaat zijn eigen weg. Zijn Gere formeerde weg. En dat laatste is juist de groote waarde van deze kerkgeschiedenis. Zeker, we hebben Landwehr in allerlei groottes. Maar hier wordt ons Gereformeerd wetenschappelijk werk gegeven. En dat is juist van zulk een bui tengewone beteekenis, vooral nu. Wat we noo- dig hebben is, dat we allen weer de historie lee ren kennen, opdat we het heden verstaan. We hopen, dat dit werk door velen zal gekocht wor den, wat niet moeilijk zal zijn, gezien de wijze van uitgave. A. H. OUSSOREN. Classis Middelburg. De vergadering der kerken in de Classis Mid delburg zal D.V. gehouden worden Dinsdag 13 Mei a.s. Stukken voor het agendum worden bij den eerst-ondergeteekende verwacht vóór 22 April. Namens de roepende kerk van Gapirige, W. DE GRAAFF, Praeses. L. ORANJE, Scriba. De Raad der Geref. Kerk te Zoutespui heeft 't volgende drietal gesteld Cand. C. v. d. Boom van Rotterdam, Cand. J. F. Sollie van Eindhoven, Cand. H. J. van Siwerts van Vlissingen. Namens den Kerkeraad, J. C. VERHOEF, Scriba. Serooskerke (W.). KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad op Donderdag 3 April 1941. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1. Maandbericht Ned. Bijbelgenootschap en V.U- 2Circulaire Comité Grosheide-Schouten.3. Dankbetuiging voor steun van Bethsaïda. 4. Steunaanvraag Vereeniging voor Drankbestijding. In handen van-^.Com missie ad hoe. Op voorstel' van den Scriba wordt besloten het Kort Verslag'voortaan tijdens de vergadering op te stéllen. De vice-Praeses wordt hiervoor aangewezen. Rapporten. Gerapporteerd wordt over het huisbezoek in 9 gezinnen. Eenigë bespreking wordt gevoerd over het karakter van het huis bezoek in de gezinnen, waarin belijdeniscatechi santen zijn. De namen dezer catechisanten wor den genoemd en besproken. Kerkelijke stand. GedooptHendrika Neeltje Melis Jacsd. Attestatie aangevraagd naar Wie- ringerwerf door Jacoba BakkerMeijers. Diaconale zaken. Rondvraag. Lezing persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. Theologische Hoogeschool te Kampen. Vlissingen liep wat terug. Dhr Hamming, cor respondent aldaar, overhandigde mij 50.50. Gelijk bekend, zijn niet alle menschen te Vlis singen thuis in deze dagen. De correspondent de Voogd van Vrouwepolder bracht mij 17.50, dat is één gulden meer dan het vorige jaar. Ook Meliskerke-c.a, bracht meer op. Namens de cor respondenten K. Polderman, I. Dekker en A. Geschiere ontving ik 58.75. Vriendelijk dank. Zeer gaarne zag ik, dat ik de volgende week kon berichten, dat ik alles uit onze Classis had ontvangen. De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 11 April 1941. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Middelburg. Ontvangen gift van 10.van een zuster „voor barmhartigheid" gift van N.N. uit dank baarheid Rusthuis f 5.Kerk f 5.Armen 10. Zending 5.Hartelijk dank. Ds. A. H. OUSSOREN. Middelburg. Ontvangen voor de Schoolzending van de kinderen der school Heerengracht 2.50. Vriendelijk dank. I. VAN NOPPEN. Middelburg. Gevonden in de collecte2.50, 1.1.2.50 en 0.50 t. b. schade Rusthuis. Door tusschenkomst van Dr Hommes van een broe der voor de Diaconie 10.Hartelijk dank. J. J. ORNEE, Kassier Diaconie. Veersche Singel 224. Herstel bomschade Rusthuis Middelburg. Deze week werden we verblijd met de navolgende giften. Gevonden in de Diaconale collecte en Rust huisbusje 1.1.f 2.50, 2.50, 0.50, f 1. 0.50 en 0.50 en ontvangen van N.N. door tus schenkomst van br. Terpstra 10. Hartelijk dank er voor. De Kassier, Noordweg 84.J. J. PRONKERS. VER EENIGI N G S L E V E NL De Geref. Vrouwenvereeniging „Febé" te St. Laurens vergadert D.V. 16 April a.s. des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerken. Onderwerp „Richteren 68" door zr J. van der HofstedeCoppoolse. Bijdrage zr M. CorbijnBlok. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling II. B. G. „Paaschinleiding" door Rettie Geuze. Bijdrage door Suus Leinse en Sien Sturm. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „De Paaschinleiding", Betsie Davidsc. Bijdrage door Paulien Vereist, Neeltje Goedbloed en Maatje Leijnse. Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling II. Vergadert om half 8 's Zaterdagsavonds in de consistorie van de Hofpleinkerk. Bijb. Gesch. „Jericho" door vr. G. Nonnekes. Vad. Gesch. door den leider. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Mozes' dood" door vr. W. Sturm. Kerkgeschiedenis door den leider. Heden nam de Heere van mijn zijde weg mijn zeer geliefden Echt genoot, den Heer P. SIMONSE, iri' dén ouderdom van ruim 68 jaar. Degenen, die hem van nabij ge kend hebben, zullen beseffen wat ik in hem verlies. Dat hij thans juicht voor Gods troon, is mij tot zeer grooten troost. Wed. P. SIMONSE— DINGEMANSE. Veere, 8 April 1941. Het Bestuur der Anti-Rev. Kies- vereeniging geeft met droefheid ken nis, dat is overleden onze Hoogge achte Broeder P. SIMONSE, in den ouderdom van 68 jaar. Wij gedenken met dank aan den Heere het werk, dat hij vele jaren als Secretaris voor onze Vereeniging en als Lid van den Gemeenteraad, met liefde en trouw heeft verricht. Voor de vele aanbiedingen inzake wieg hartelijk dank. Ds. A. H. OUSSOREN. Moge troosten. de Heere zijne weduwe Namens het Bestuur, A. P. KASSE, Voorz. J. BAKKER Jr., Secr. Veere, 8 April 1941. Nauwelijks hebt Ge U ter ruste be geven, of die kwellende nachthoest begint weer Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akker's Abdijsi roop, welke door een nieuwe toe voeging van Apotheker Dumont thans, nóg sneller en nóg krachtiger werkt. Begin vandaag nog en van nacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest-geneesmiddel Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik Bovenstaande artikelen altijd ver krijgbaar in de Drogisterij „De Ster" Vlasmarkt 17 - Tel» 641 - M'burg, ONTVANGENmooie Zomer jurkjes, Mantels, Hoedjes, Trainings pakjes, Wagenkussens en -dekjes, Babypakjes, Truitjes, Dameskousen, enz. enz. MEJ. POPPE, Gravenstraat 86, Middelburg, BELIJDENISGÈSCHENK Dr K. H. MISKOTTE De titel van dit geschrift zegt voor dezen bewogen tijd ge noeg. Verder commentaar op den inhoud is overbodig. Waar de wereld soms moet zwijgen, blijft de Kerk 'spreken krach tig en onomwonden. Niemand beter dan deze vurige prediker kon dit onderwerp behandelen. Overal in deji Boekhandel. D. A. DAAMEN N.V. - Haag Laat ons Uw advertenties voor an dere Bladen notecren. Dat kost U niets meer en in één keer is U van alles af. Één copy is voldoende, ADVERTENTIE-BUREAU LITTOOIJ 6 OLTHOFF Moe en afgemat thuisgekomen? Neem vlug een "AKKERTJE"! U is dan spoedig weer frisch en fit, als door een wonder I Exemplaren 4e druk beschikbaar, zoolang de voorraad strekt.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1941 | | pagina 3