ZEEUWSCHE KERKBODE! OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. En toen ze "s avonds in het donker op haar bedje lag, hoorde ze de vliegmachines ronken. O, het leek wel, of ze op het dak van hun huisje zouden vallen. Ze rilde er van. Daar kwam er weer één. Als nu toch eensToen vouwde ze haar handjes onder de dekens en bad, of de Heere moeder en vader en de kinderen en het huisje wilde bewaren „Gij hebt alle macht in hemel en op aarde En vijf minuten later was ze heerlijk ingeslapen, alsof geen gevaren dreigden. Ge zijt jaloersch op die kleine meid, gij vader, moeder, broers en zusjes Leer ook alzoo tot den Heere vluchten en op Hem betrouwen, op Zijn genade in Christus. En word gelijk aan zulke biddend-vertrouwende kleine kinderen. „En zij belachten Hem." Dat is al heel erg. Daaraan doet ge niet mee. Ge weet wel beter. Neen, dat wilt ge nietdat kunt ge niet. En het is goed en heel gelukkig. Spotters hebben nooit gelijk altijd ongelijk. Maar net is niet voldoende, als ge niet met die spottaal meedoet. Ge moet verder komen. Ge moet u vertrouwend wenden tot den Heere in uv^zorgen en gevaren en nooden en moeilijkhe den. Geloovig vertrouwend in het gebed u aan Hem vastklampen al uw behoeften, uw zonden en uw zorgen, Hem voorleggen en om Jezus wil Zijn zegen en genade inroepen net als een klein kind het van zijn vader en moeder vertrouwens vol verwacht. En nooit meenen, dat de gevaren en de moeilijkheden te vele en te groot zijn voor Hem. Dan vervalt ge eigenlijk in hetzelfde euvel als die ongeloovigen, die meenden, dat Jezus' macht en bereidwilligheid hier (bij Jaïrus' doch tertje) te kort schoten. O, wij belachen den Heere niet zoo hardop en niet zoo ruw en niet zoo voor anderen duidelijk waarneembaar het is zoo. Maar doen we het niet soms in stilte en in de diepe verborgenheid van ons zondige hart Bidden we vaak niet met te weinig geloofsvertrouwen we doen het te vaak niet als een klein kind. En dan zien we de bezwaren heel erg hoog en donker, en we heb ben den Heere in Christus veel te weinig in het oog. Ook in onze buitengewoon zware tijden. Worden als het kleine kind Van W. te W. PREDIKANTEN EN LOONBELASTING. In een deel van de kerkelijke pers, zoo in de „Zeeuwsche Kerkbode", is geschreven over de vraag, of een predikant beschouwd moet worden als werknemer in den zin van het Besluit op de Loonbelasting-1940 en of hij dus onder dezen vorm van belasting valt. Tegen bevestigende be antwoording van deze vraag werd van enkele zijden bezwaar gemaakt. Men moet, werd dan gezegd, de verhouding tusschen kerk en predi kant juist zien. Een predikant is niet een werk nemer in den .gebruikelijken zin van het woord en de kerk is niet zijn werkgeefster. De predikant krijgt zijn opdracht van den Heere der kerk. De moeilijkheid lag uiteraard in de beteekenis, welke in de bepalingen omtrent de Loonbelasting aan het begrip werknemer werd gehecht, een be teekenis immers, reeds aanmerkelijk ruimer dan normaal, aan het,begrip wordt toegekend. Wilde men den predikant buiten de Loonbelasting hou den, dan was het al niet genoeg meer, te wijzen op de bijzondere verhouding tusschen kerkeraad en predikant. Is de predikant werknemer van den kerkeraad, in juridischen zin dan genomen na tuurlijk Aan den eenen kant is de predikant gehouden, besluiten, welke door den kerkeraad zijn genomen, na te leven. Maar op zijn beurt maakt hij als regel van dienzelfden kerkeraad zelf deel uit. Het gelden hier altemaal regelen van „intern verbandsrecht", waarvan de kerk de gelding zelve het best kan beoordeelen. Daarom verheugt het ons, dat van de zijde van het Departement van Financiën, waar het betrof de toepassing van de Loonbelasting, de aanhangige vraag niet gefor ceerd is beantwoord, maar men daar getoond heeft oog te hebben voor de bijzondere verhou dingen, welke hier bestaan. Kortgeleden namelijk is een resolutie uitgegaan, waarin mede op grond van practische overwegingen wordt goedgekeurd, dat predikanten, pastoors en kapelaans niet als werknemers in den zin van het Besluit op de Loonbelasting worden aangemerkt. De predikant mag dus nu wel onder de Loon belasting vallen, maar het is niet noodzakelijk. Heeft men derhalve geen principieele bezwaren, dan ligt het voor de hand, dat men elk geval af zonderlijk beziet, al naar de grootte van het ge zin en dergelijke factoren meer. Voor den een zal de keuze om onder de belasting te vallen lichter zijn dan voor den ander. De lijsten met algemeene gegevens hebben wij destijds reeds opgenomen. (De Rotterdammer) KORT VERSLAG der Classisvergadering Zierikzee op 29 Januari 1941. 1Opening door Ds F. J. v. d. Ende, namens de roepende kerk van Geersdijk. j2.o Moderamen neemt zitting Praeses Ds lin ger Scriba Ds Meester Assessor Ds Oosten brink. 3. Notulen worden gelezen en vastgesteld. 4. Verschillende instructies worden behan deld hieronder twee adviezen inzake tucht over Doopleden. Op verzoek van Geersdijk zal de a.s. Mei-elassis vervroegd worden tot 2 April. Dit jaar zullen dan 4 vergaderingen worden gehouden. 5. Rapporten worden uitgebracht. Rapport kerkvisitatie over de kerken van Colijnsplaat, Geersdijk, Kamperland en Wissekerke. De Deputaat voor de Zending deelt mede, dat met ingang van 1 Januari 1941 de Zendingsgelden door de kerken zelf zullen moeten worden be waard. 6. Rondvraag naar Art. 41 D.K.O. 7. Regeling vacaturebeurten. Geersdijk vraagt 1 vacaturebeurt aan. 8. Algemeene rondvraag. 9. Peremptoir examen van Cand. L. v. d. Linde, ber. pred. te Zonnemaire. Hij wordt met algemeene stemmen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. De vergadering zingt hem Ps 134 4 toe. 10. Voor de volgende Classis is roepende kerk Haamstede. 11. Vaststelling persverslag. 12. Ds G. Leene wordt afgevaardigd om de Classis te vertegenwoordigen bij de intrede van Cand. L. v. d. Linde op 23 Februari. 13. Gezongen wordt Ps 89 8. De Scriba gaat voor in dankgebed, de Praeses sluit de vergade ring. Namens de Classis, A. A. OOSTENBRINK, h.t. Assessor. V. U.-busjes. Lichting 10 tot en met 15 Februari. M. HUIZENGA—BIJLENGA. KORTE NOTULEN van de vergadering der Classis Goes, 23 Januari 1941. De Praeses, Ds Beukema, opent namens de roepende kerk van Nieuwdorp de vergadering, laat zingen Ps 68 8, leest voor Openb. 11 en gaat voor in gebed. De afgevaardigden van de kerk van Baarland zien de credentiebrieven na, welke in orde blijken te zijn. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. Er zijn twee instructies, van de kerken van 's-Gravenpolder en Wemeldinge. De Praeses leest voor het overlijdensbericht van br. B. Cok uit Kruiningen en feliciteert na mens de Classis Ds van Heiningen met zijn hu welijk. Het Moderamen is als volgt samengesteld Ds Beukema, Praeses, Ds van Heiningen, 1ste Scriba, Ds Booij, Assessor, Ds van Dijk, 2de Scriba. Ingekomen Stukken. Ingekomen is een schrij ven van het Moderamen der Generale Synöde inhoudende de mededeeling, dat geen vergadering der Synode gehouden zal worden. Voorts is in gekomen een stuk van de deputaten voor de koopvaardij. Ds van Dijk zal hierover op dé* volgende Classis rapport uitbrengen. Ingekomen is verder een schrijven van de kerk van Borssele, met verzoek om steun. Deze steun wordt toécjè-^ staan. Dit geschiedt eveneens met de aanvragen van de kerken van Driewegen en Wemeldinge, terwijl de Classis de aafivrage van Wemeldinge bij de Part. Synode zal steunen. Rapporten. Ds Booij rapporteert over de kerk^ visitatie in de kerken van Yerseke, 's-Graverij>ol- der, Wolphaartsdijk, Borssele. Ds Fransen rap porteert over de vertegenwoordiging namens de Classis bij de intrede van Ds de Ruiter in Baar land. Ds Scheele brengt verslag uit over zijn finantiëel beheer als quaestor, in betrekking tot art. 13 en de Zending. Ds Booij brengt verslag uit over het finantiëel beheer inzake art. 11. Regeling vacaturebeurten. 's-Gravenpolder vraagt voorziening in drie vacaturebeurten. De predikanten die in 's-Gravenpolder zullen VÖor-' gaan in den Dienst des Woords voor het vol gende kwartaal worden aangewezen. Eveneens wordt geregeld de voorziening in den Dienst des Woords in Borssele. Van de ontvangen gelden wordt verantwoor ding gedaan. De praeses doet navraag inzake art. 41. Voor de volgende vergadering der Classis is de kerk van Wemeldinge roepende kerk. De ver gadering wordt gesteld op 24 April 'aliét' moderamen is als volgt samengesteld Ds Booij, praeses Ds van Dijk, assessor Ds van Heinin gen, 1ste scriba Ds van Egmond, 2de scriba. Persoonlijke rondvraag. Ds van Egmond infor meert naar de Jodenzending. Br. Fransen licht de classis in. Ds Beukema vraagt voor de classis van Juli y2 cent per lid voor de militairen. De kerk van Wemeldinge deelt mee nog een som ontvangen te hebben voor het schilderen van haar kerkgebouw. Collecten af te dragen op de volgende classis Hulpbeh. Kerken Prov. Theol. Fac. V. U. Hulpbeh. Kerken Classis Evang. België Joden- zending y2 collecte Hong. Studenten (of gift). Niets meer aan de orde zijnde sluit de praeses' de vergadering, nadat Ds Booij is voorgegaan in dankgebed. Op last der Classis, M. P. VAN DIJK, 2de Scriba. Aan de kerken in de Classe Middelburg. Donderdag 13 Februari hoopt ondergeteekende zitting te houden in de consistorie van de Noor- derkerk (van 12 tot 1 uur) voor het ontvangep, van de le helft van het Classicale quotum over; 1941, hetwelk door de Classis is vastgesteld op 1000.De bijdragen der kerken zijn per jaar. lehel£t;n Arnemuiden 4J/£ 45.22'.'f>01 Domburg 1 J^>% 15.-7.50 Gapinge 1%% 17.50 8.75 Grijpskerke 5Vi2% 50.83 25,42 Koudekerke 6y2 65.32.50. St. Laurens 3%% 37.50 18.75 Meliskerke 55/o% 58.34 29.17 Middelburg 27% 270.— 135.-- Oostkapelle 4l/3% 43.33 21.67 Serooskerke ^Vi°/o 85.42.50 Souburg 9%% 97.50 48.75 Veere 3%% 37.50 18.75 Vlissingen 13% 130.65.-^ Vrouwepolder 3J/> 35.17.50 Westkapelle 1J4% 12.50 6.25 Totaal 1000.— 500.— A. GESCHIERE J.Hz., Grijpskerke. Giro 369846. Middelburg. VERGADERING van den Ker- keraad-Breed op Donderdag 6 Februari 1941, des avonds half acht, in de 'con sistoriekamer Hofpleinkerk. Aanwezig 32 leden. ?v/l Praeses Ds Oussoren. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Br. de Poorte, boekhouder der kerk, komt ter vergadering. De rekening en begrooting der kerk worden in behandeling genomen. Met een kleine wijziging wordt deze vastge-, steld, zooals deze door de Commissie van Beheer was ingediend. Br. de Poorte ontvangt den dank voor den arbeid door hem als boekhouder ver richt. Ingekomen Stukken Bericht van het overlijden van een zuster. Een schrijven van br. Timmermans, dat hij de benoeming tot diaken aanvaardt. De Zangver. „Soli Deo Gloria" vraagt een kerkgebouw voor een te houden uitvoering op Paasch-Maandag. Met gunstig advies doorgezon den aan de Commissie van Beheer. De Commissie voor Doopaanvragen, enz. deelt mede, dat 1 attestatie is aangevraagd en voor twee kinderen den doop wordt begeerd. Als afgevaardigden naar de a.s. Classisverga dering worden benoemd Dr Hommes en br. Vroon, primi en Ds Oussoren en br. IJsselstein, secundi. Enkele wijzigingen in de Classis-regelingen zullen aan de Classis worden voorgesteld. Vergadering Breed zal 6 Maart worden ge houden, 13 Maart Sectie en 20 Maart Smal. Br. Tazelaar rapporteert over de werkzaam heden van de Evangelisatie-Commissie. Daarin wordt gewaagd van een moeilijk jaar. De Commissie voor Doopaanvragen enz. houdt voortaan weer zitting des Woensdags van 78 uur. Rapporten over het nazien der verschillende rekeningen worden uitgebracht. Br. Fanoy rapporteert over de Statistiek. Er zal weder een tweede Statistiek worden in orde gebracht. DE KERKERAAD. Veel vragenéén antwoord door Joh. C. Francken. Uitgeversmij J. H. Kok, Kampen. Wat in dit boek geboden wordt, kan bekend zijn aan de velen, die het vragenuurtje van de N.C.R.V. niet graag zouden overslaan, maar tel kens met vernieuwde aandacht luisterden naar wat de onbekende spreker voor de microfoo;i ging antwoorden op de hem gestelde vragen. Dit boek bevat een deel van die antwoorden. Lang niet zooals de auteur opmerkt alle, maar een keur uit die onderwerpen. Hier vindt men er 426. Met de publicatie van dit boek is tegelijk een antwoord gegeven op de vraag, wie toch wel „de man was, van het vragenuurtje?" Niet alleen zijn naam is nu aan de openbaarheid prijsgegeven, maar z'n beeltenis staat al op den omslag, zoodat men, zonder het boek te openen, nu weet, hoe hij heet en hoe hij er uitziet. Dat is nu niet de hoofdzaak, maar wel wat hij antwoordde. We hebben het heele boek nog niet doorgelezen, maar de antwoorden, die we lazen lekeri'ons juist, op Gods Woord gegrond en dui delijk. Aan de beantwoording der vragen, die op onderscheiden gebied zich bewegen, zoodat de schrijver ze in veertien rubrieken kon indeelen, is veel onderzoek voorafgegaan. En het loont alleszins de moeite na te gaan, welk antwoord hij op bepaalde vragen gaf. De uitgave van dit boek heeft toch het voor deel, dat men die antwoorden nu rustig kan lezen en zoo noodig herlezen. In menig geval zal het goeden dienst kunnen bewijzen, wanneer men voor moeilijkheden komt te staan. Vragen, als hier .werden beantwoord, komen vaak weer terug en dan is het veel waard, als men een betrouwbaren gids kan raadplegen. We bevelen het hartelijk aan. Uit het Januari-nummer van „De Wandelaar, uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren (N. H.). Als wij het hebben over den winter van '39-'40 denken we daarbij in de eerste plaats met een huiverig gevoel aan de ijzige koude, die ons land toen teisterde. In zijn „Herinneringen uit een strenge winter" toont D. van Sijn echter aan, hoeveel vreugde en levensblijheid wij kunnen putten uit zoo'n sneeuw- en ijs-rijken winter. Op zijn tochten naar de Brabantsche Bieschbosch en de kust van Voorne beleefde hij merkwaardige dingen en fotografeerde zelfs den middelsten zaagbek, een gebeurtenis, die een weinig kou lijden ruimschoots vergoedt. A. Cocquyt verlaat Noordgouwe en brengt ons na een kort bezpek aan Zonnemaire naar Brouwershaven, de geboorteplaats van Jacob Cats. Dit stadje kan bogen op verscheidene fraaie gebouwen, die herinneren aan den tijd, dat Brou wershaven nog een eersterangs havenstad was. Behalve op de historische bijzonderheden maakt de teekenaar-schrijver ons telkenmale at tent op de uitgezochte plekjes in het Schouwsche landschap. Het artikel over West-Brabant door A. C. W. van der Vet schenkt aandacht aan het feit, dat de Wouwsche plantage, het mooiste naaldbosch dat nog in Nederland te vinden is, door een Fransch concern werd aangekocht en helaas reeds gedeeltelijk is gesloopt. Over de drie voornaamste pleisterplaatsen aan den grooten ouden weg over de Veluwe, uit de dagen dat de Hessenwagens er een druk gebruik van maakten, brengt Jac. Gazenbeek ons aar dige geschiedkundige anecdotes ter kennis, daar bij het landschapsschoon van de streek rondom Voorthuizen niet vergetend. De koenkelpot (een klanknabootsende bena ming voor den rommelpot) is het onontbeerlijke muziekinstrument, voor de Zuid-Bevelandsche jongens en meisjes, die op Oudejaarsdag van huis tot huis gaan om hun vrij onsamenhangende versjes ten beste te geven, in de hoop op „koen- kelcenten". Joh. de Meij die evens voor een paar krabbels bij dit opstel zorgde, is van oordeel, dat dit laat ste wel de voornaamste reden is, waarom dit oude gebruik zich tot in onzen traditieloozen tijd gehandhaafd heeft. Gods Boodschap in een donkere wereld. U. M. Holland, Amsterdam. Dit boekje bevat een zestal toespraken, die in drie bijzondere avondkerkdiensten in de Mare- kerk te Leiden gehouden werden. In elke samen komst werd een bepaalde vraag aan de orde gesteld, die dan door twee sprekers werd behan deld. De vragen waren „Gods boodschap over de vragen der kerk", door Ds J. Koopmans en Ds H.-C. Touw „Gods boodschap over de vra gen van ons persoonlijk leven" door Ds M. Punselie en Prof. Dr F. A. Korff„Gods bood schap over de vraaen der wereld" door Ds D. Krulman en Prof. Dr H. Kraemer. Voor die samenkomsten bestond in Leiden groote belangstelling en daaruit werd de vraag geboren, deze zes toespraken uit te geven en voor breeder kring beschikbaar te stellen. Die uitgave zijn ze zeker waard. Deze zes sprekers hebben geen van allen gezocht door tentoon stelling van oratorische gaven de aandacht min of meer op zichzelf te vestigen, zij gaan recht op het doel af om de boodschap, die ze meenden te moeten brengen duidelijk en indringend te brengen. Bij de beantwoording der eerste vraag, is ge lijk begrijpelijk is bij deze sprekers gedacht aan de Hervormde Kerk. Ook leden van andere kerken vinden hier echter veel, dat ook voor hen de moeite der overweging waard is. Hartelijk bevelen we dit boekje aan. Lezing en herlezing kan tot rijken zegen strekken. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. LINNENKASTEN MAGELANG, PARAKAN EN BLONDO. Het Comité voor de Linnenkasten bericht onder vriendelijken dank, dat door de w.n. Penningmeeste- resse in Jan. 1941 is ontvangen uit Vlissingen door Mej. Fregeres het le kwartaal contrib. 17.50; uit Maas sluis van de Geref. Kerk 5.door tusschenkomst van Mej. Pouwer uit Middelburg 1.van Mej. L., 50 cent van Mej. I. en 50 cent van Mej. D. Met vrien delijke aanbeveling. Namens het Comité, J. A. J. VAN SCHELVEN, w.n. Penningm.esse. Middelburg, 5 Februari 1941. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert 13 Februari. Gew. Gesch. O. T. Schets 45. „Achab", Keetje Davidse. Opvoedkunde. No. 1, 21e jaargang „Leer en sfeer Cathrien Sanderse. Bijdrage Mina Vogel. neref. Meisjesvereeniging MeisjesroepingM'burg. Vergadert Woensdagmiddag hall drie. N. T. „Van Gabatha naar Golgotha", no. 1 van de 20e jaargang door Neeltje Dekker. Bijdrage Corry Wattez. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd"Middelburg. N. T. „Het Apostolaat", 20e jaarg. no. 18, Jo Ver spoor. Gereld Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Aldeeling I. Bijb. Gesch. „Van Gosen naar Sinai", Nellie Boone. Reciteeren door Riena Willeboordse. Afdeeling II. „De Wetgeving op Sinai", Exodus 19 320;26; 24 118 door Sien Willeboordse. Na de pauze voorlezen. RING SEROOSKERKE. Vergadert Donderdag 13 Febr. te Serooskerke in de consistorie der Geref. Kerk, aanvang 8 uur off. tijd). 1. „Kerk en Jeugd" door Serooskerke (afd. B. 2. Varia door Gapinge. 3. „Ethiek en oorlog" door Oostkapelle. (Penningmeester, denkt om de Ringcontributie De J. V. op G. G. „Spr. 8 33a" te St. Laurens vergadert op Zondag 9 Februari 7 uur. Gew. Gesch. 18a. „De lijdensweek", H. Hillebrand. G. B. 14. „Van de schepping en den val des men- schen", vr. A. Simnose. Geref. Knapenvergadering Benjaminte St. Laurens. vergadert op 9 Februari. „Saulus", Handelingen 9 130, vr. L. Davidse. Na de pauze voordrachten door de vr. P. Gilde en J. Geerse. Geref. Jongelingsvereeniging Herman Faukeel". G. B. 9. „Bewijs van de driheid der Personen" door vr. M. Verstraate. A. R. „De Grondwet", vr. L. Cornelisse. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. N.T. Schets 20. „Het doel van het leeren door ge lijkenissen" door J. Provoost. K. G. Schets 5. „De kerk in het Westen" door J. van Sluis. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar"Middelburg. Zondag 9 Februari 1941, 7 uur. G. B. 33. „Van de Sacramenten", vr. N. Vos. K.G. 7. „Monnikenorde en Godgeleerde wetenschap" door vr. T. Hovestadt. Varia vr. M. de Bruin. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling I. Vergadert 's Zaterdagsmiddags van 56 uur. B. G. „Van Gosen naar Sinai", vr. Asseman. V. G. „Da Costa", vr. Jeras. Afdeeling 111. Bijb. Gesch. „De wetgeving op Sinai", B. Davidse. Kerkgeschiedenis door den leider. PLAATST UWE in de

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1941 | | pagina 3